Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Legitima aparare cu arma de vanatoare

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 07 Oct 2005, 10:33

http://www.evz.ro/eveniment/?news_id=19 ... fcacd97bf0
Legitima aparare sau nu? Ce parere aveti?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 07 Oct 2005, 11:35

Clar legitima aparare . Asta in cazul in care Iovan nu a tras intentionat de la 20 cm in capul hotului .
Asta e discutabil si nu cred ca mai poate fi justificata . Se cheama executie .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde *Razvanel pe 07 Oct 2005, 11:36

In primul rand salutari la toti oamenii de bine de pe aici.

Momentan sunt practicant si doar am citit TOT ce sa scris pana acum......am vreo 10 iesiri in teren :oops:

Nu stiu daca era necesar sa foloseasca arma dar cu finalul povestii sunt de acord. Sa se gandeasca si "prietenii"lui de doua ori inainte sa ne fure.
Viata-i parsiva.................
*Razvanel
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Sep 2005, 18:33
Locaţie: iasi

Mesajde vlad_rzv pe 07 Oct 2005, 12:26

Pt o clipa ar trebui sa ne punem in locul unui om oarecare nu neaparat persoana publica care doarme cand e somnul mai dulce si este trezit de catre strigatele disperate ale sotiei, mamei etc.
1. El nu stie ca femeia nu este deja agresata poate injunghiata
2. Nu stie numarul agresorilor si intentiile lor
3. Oarecum in subconstient el a pregatit acest scenariu de cateva ori si zic acest lucru deoarece nu e de ici colea sa scoti arma din dulapul de arme buimac de somn(asta daca o avea in dulapul de arme) nu mai conteaza.
4. In acel val de adrenalina creierul inceteaza a functiona logic si este manat de principiul de auto conservare ( auto parare) atat a propriei persoane cat si semenilor dragi lui.
Astfel concluzia mea personala este ca a fost auto aparare nu avea de unde sa stie ca hotul fugea de el sau dupa "ajutoare" (ca stim ce bine lucreaza unii in echipa, le-ar da bine in C.V.) Ajuns fata in fata cu agresorul mintea i-a dictat ca odata cu anihilarea lui nu neaparat totala atat integritatea lui cat si a familiei este aprox. asigurata.
Intr-un fel eu personal "ma bucur" cu ghilimelele de rigoare ca acest lucru a fost savarsit de catre o persoana publica care isi permite sa duca un proces de anvergura si astfel sa stabileasca un precedent. Pt ca daca ar fi fost un om de rand sau un vanator cotizant nu cred ca mai incapea discutie... Si asta pt ca traim stim noi unde.
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Mesajde christianpindichi pe 07 Oct 2005, 13:12

E de urmarit cazul.
Atentie insa la un lucru...sunt doar 2 persoane care stiu exact cum a fost...mortu' si sotul Romanitzei.
Declaratii...ziare...presupuneri...astea-s ????????

Ca parerere sincera ...sunt de partea lu' Iovan(parca asa il keama)
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 07 Oct 2005, 14:15

Cred ca orice om cinstit e de partea fam. Iovan, si nu a hotului.
Problema e sa se dovedeasca ca a fost legitima aparare, si sa nu vina vreun procuror cu exces de zel, care sa vrea sa dovedeasca contrariul.

Doua comentarii paralele:
-in ultimul "casa lux" (revsta de amenajari interioare) e prezentata casa familiei, precum si la o emisiune recenta de pe un post TV. Asta mi se pare o tampenie crasa, mai ales intr-o tara ca a noastra.
-declaratiile doamnei in fata camerelor tv, sunt de tot cacatul, mai bine se abtinea, ca in felul asta, in loc sa se disculpe, mai rau il acuza pe barbatu-su.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 07 Oct 2005, 14:36

E clar ca e legitima aparare si poate tocmai distanta mica de la care hotul a luat "focul" sa intareasca ideea de accident .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vlad_rzv pe 07 Oct 2005, 15:02

Val, poate o sa deschidem un post pe forum despre epolajul si corectia care trebuie facuta cand trebuie ochit hotul. si sa continuam cu tipuri de arme si calibre :D :twisted:
Glumesc, desigur, dar nu ar fi rau sa fie un decret de lege care sa permita folosirea armelor de autoaparare dar cu cartusele incarcate cu acei (bean bags) un fel de saculet umplut cu o inca(r)catura neletala dar care poate imobiliza un infractor,un fel de glont de cauciuc care se poate trage mai ales cu lisa de 12 (la mericani sunt populare in politie in lupta de strada,imobilizarea maselor). Dar daca stam sa ne gandim poate si un ideal sau 3 la "fund" mai ales daca e a hotului sunt bune. Ce zice-ti?
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Mesajde razvy pe 07 Oct 2005, 15:50

Pentru suti .......44 mag intre ochi .
Insfirsit cineva care a procedat cum trebuie ...ZBANG !!! hotii astia ar trebui sa le taie o mina cind ii prinde . Lui Mama ia smuls lantul si crucea de la git , credeti ca imi pare rau ca mai moare cite unu cu nitel plumb la cap ...No way!
APLAUZE FAM IOVAN
razvy
 

Mesajde Cristi pe 07 Oct 2005, 18:56

Ma revolta ca posturile tv prezinta pe talhar sub apelativul de "victima" sau "familia victimei", inducand ideea ca Iovan ar fi "agresorul", cand de fapt Iovan e victima talhariei. Iovan nu a facut decat sa-si apere viata, familia si proprietatea in fata unui INFRACTOR RECIDIVIST care,daca ar fi simtit ca Iovan ii este inferior,se poate sa-l fi atacat.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ursus2006 pe 07 Oct 2005, 20:50

Nu mai inteleg nimic:ce putea face bietul om cand s-a trezit cu hotii in casa?De unde sa stie pe moment ca nu sunt si altii prin casa?Cam in 99%din cazuri ar fi fost pe dos daca nu avea arma :adica dl.Iovan ar fi fost victima.La Deva,acum vreo 8-9 ani un nebun a impuscat mortal 5 oameni cu o arma furata.Saptamana asta,alt nebun a impuscat paznicul de vanatoare si pe sotia acestuia cu 5 focuri de arma (arma era a victimei).S-a petrecut la vreo 15 km de Deva.
Tupeul maxim e ca acum familia hotului vrea sa-l dea in judecata pe dl.Iovan.Nu m-as mira ca justitia noastra sa o balbaie si sa-l condamne pe dl.Iovan.
Sunt sigur ca si eu procedam la fel in locul dl.Iovan,prea s-au inmultit banditii.Pedeapsa cu moartea ar trebui reintrodusa,am auzit ca in Ungaria nu e abrogata! :twi
sted: :twisted: :twisted:
URSUS2006
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Vizitator pe 09 Oct 2005, 23:56

Parerea mea personala este ca bine i-a facut. Din pacate parerile personale au marea calitate ca nimeni nu e obligat sa tina cont de ele. S-a discutat mult pe tema aceasta si mi s-a parut deplasata intrebarea daca a fost sau nu legitima aparare. Subiectiv vorbind, a fost si cred ca oricare dintre noi ar fi procedat la fel. Din punct de vedere juridic stim prea putine ca sa ne dam cu parerea. Daca hotul a fost impuscat din spate, singura scapare este varianta accidentului, dar si atunci este omor din culpa. Legitima aparare presupune inlaturarea unui pericol iminent la viata, integritatea corporala..... sau a bunurilor. Aici problema discutabila. Daca l-a impuscat din spate inseamna ca hotul fugea, deci nu mai prezenta un pericol. Daca voia sa-si apere niste bunuri, eventual furate, nu poate fi cuantificata valoarea bunurilor care ti-ar justifica impuscarea hotului. Intr-adevar, cum spunea careva mai sus, declaratia nevestei i-a facut numai deservicii. Mi se pare o prostie sa declari (asta am auzit-o eu) ca a luat arma ca sa-l loveasca cu patul armei. Patul este in capatul celalalt al armei si in cazul in care s-ar fi descarcat accidental, altul ar fi fost lovit de alice. Pentru asta cred ca mai la indemana era un scaun sau altceva. Faptul ca s-a gandit sa ia arma mi se pare absolut normal, indiferent ca o avea in dulap sau sub perna. Problema este ca sunt unii platiti tocmai ca sa conteste treaba asta. Este o situatie pe care trebuie sa o judecam subiectiv, indiferent de implicatiile juridice. Indiferent daca a procedat legal sau nu, rezultatul final este perfect justificat. Oricum, avocatii trebuie sa manance si ei o paine si in situatia asta va fi o paine alba si poate si cu miere.
Vizitator
 

Mesajde Bill pe 10 Oct 2005, 00:10

Eu am fost mai sus
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Mesajde Vechio pe 10 Oct 2005, 05:28

De acord cu tine Val. Am convingerea ca a fost un accident in legitimă apărare. Nu sunt poliţai dar în practica lor există două situaţii de tragere asupra unui biped:
1.tragere pentru anihilare(shoot);
2.cazul extrem de foc pentru ucidere imediată(shoot to kill).
Conform eticii vinatorii trag să ucidă, nu să rănescă. Indiferent care este situaţia, din momentul în care ai luat arma din dulap devii stăpîn pe situaţie şi pe tine. Sub nici o formă nu ridici arma spre cap. Motivul: se pot produce accidente cu consecinţe grave. Eu trag chiar şi cu carabina la mistreţi din mişcare:epolare-corecţie-foc. Dacă dl.Iovan era vînător adevărat şi considera că e în legitimă apărare( că de aia a pierdut vremea sa deschidă dulapul, să ia arma, să o încarce din mers şi să urmărească bipedul) trebuia să-i spargă rapig genunchii şi apoi să-i caute pe ceilalti. Adevărul e că pentru astfel de situaţii trebuie să fii pregătit. Sună cinic ceea ce spun dar accidente ar fi mai puţine dacă noi ne-am pregătii cel puţin mental pentru astfel de situaţii. In altă parte ai posibilatea să te pregăteşi la fel ca şi militarii pentru autoapărare.
La noi cred că numai Ceauşescu s-a putut lăuda că a vinat "PLISNĂI" :oops:
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde gxg pe 10 Oct 2005, 07:15

Si eu cred ca omul a fost in legitima aparare.Totusi nu pot sa nu ma intreb:de ce in cap?cine trage la cap cand ai la dipozitie "ditamai" corpul?A fost un accident?Ca a avut sau nu arma in dulap mie mi se pare irelevant.Pt chestia asta,din cate stiu eu,se da o simpla amenda.Razvy,cum ar decurge lucrurile in America intr-un caz asemanator?
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Un vanator pe 10 Oct 2005, 09:39

Sincer, in primul moment m-as fi gandit sa ii distrug o rotula. Sau doua. Dar daca ma gandesc ca dupa aia trebuia sa imi schimb domiciliul sau sa fiu pazit 24/24 de bodyguards inarmati, tot la cap as fi tras.
In toate ipotezele vehiculate in media, absolut nimeni nu a spus: ce cauta "victima" pe proprietatea unui om la 03:30 dimineata ? In USA nici macar nu s-ar fi deranjat presa sa faca vreo poza.
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde valpangica pe 10 Oct 2005, 14:35

Faptul ca a impuscat hotul este foarte corect si nu cred ca nici un om zdravan la minte poate contesta chestia asta . Dar de ce in cap ? Iti trebuie ceva "killer instinct" ca sa impusti pe cineva - daramite sa il mai si impusti in cap . Eu merg inca pe teoria accidentului - altfel e nasol !
Si eu i-as fi zburat genunchi si vedeam dupa aia ce mai am de facut . Numai cine nu a tras cu un 12 de la 10 metri nu stie ce nenorocire fac alicele alea . Ii facea picioarele praf !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde *Razvanel pe 10 Oct 2005, 14:41

In pozitia in care era hotul nu prea putea sa-i traga la picioare (din ce am vazut la tv) poate acolo a ajuns din urma(hotul) si ........ sa produs "acidentul".
Viata-i parsiva.................
*Razvanel
 
Mesaje: 18
Membru din: 15 Sep 2005, 18:33
Locaţie: iasi

Mesajde Vechio pe 10 Oct 2005, 20:39

Pretene, păcatul crucialal al vinatorului rezidă in faptul că epolează din reflex. E clar că iese nasol, focul merge in partea superioară a corpului in cazul unui biped. E tipic pentru o tragere asupra ursului ce se prăvale pe tine. Pentru hoţ trebuia să tragă de la şold iar pentru asta ai nevoie de pregătire. Cazul e nefericit pentru ca la primul vinat nobil ai inima grea pentru viaţa curmată, darmite atunci cind e vorba de o fiinţă umană. Indiferent de legitimă sau accident nefericit nu aş vrea să fiu in cizmele lui :(
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Un vanator pe 10 Oct 2005, 22:06

Daca te trezeai atunci acum erai rece. Scuza-ma ca spun asta. Cutitul de bucatarie il luase CAND A INTRAT, nu cand a iesit. Norocul tau ca erai obosit si nu te-ai trezit.
Situatia este alta cand stai intr-o casa mare, cu subsol, cu etaj si multe camere. Te poti juca leapsa lejer cu hotii.Daca ai fi avut o asemenea locuinta si ai fi avut posibilitatea sa fugi dupa hot trecand in drum pe langa seiful de arme...cum ai fi procedat ?
(Mamei mele i-au intrat de doua ori hotii in casa...in ambele cazuri am aflat probabil imediat dupa ce se consumase actiunea...am fugit cu pistolul sub brat cu cartus pe teava ...dar nu am avut noroc, nici eu si nici hotii :twisted: )
(Mie mi-au spart de doua ori masina...care este parcata la 4 metri de geam...cand am iesit dupa ei ...usa de la intrare ...blocata cu borduri...conform noii legi si masina este proprietate :twisted: )
(de la ultima patanie nu mai tin pistolul in seif...am luat din Kettner un suport special pentru montaj sub mobila ...si este montat sub marginea patului...siguranta tridirectionala ...astept ..astept..astept :twisted: )
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Mesajde Cristi pe 11 Oct 2005, 16:55

Eu am fost atacat in masina. La ora pranzului, in centrul orasului, cand stateam la stop.Tipul a coborat dintr-un taxi care era paralel cu mine pe banda 1 si a intrat fulgerator pe usa din dreapta .Pana sa realizez ce se intampla, ma inghesuise in portiera si urla sa-i dau banii, ii lucise ceva in mana, parca o surubelnita, nu am vazut bine ca gura lui era practic in ochii mei.Am dus mana stanga la pistolul( cu AC)de sub haina, port pe stanga,El a slabit stransoarea, isi inchipuia ca scot portofelul, cand a vazut pistolul a facut ochii cat cepele si m-a intrebat stupefiat "Ai pistol?"Am simtit ca incep sa am avantaj. Am zis ceva de genul "Coboara ca-ti gauresc capul!"si a fugit cu o viteza pe care nu pot s-o descriu ,s-a suit in taxiul in care il astepta amicul lui si au fugit.Toate astea s-au petrecut cat a tinut culoarea rosie!Nimeni in intersectie nu a sesizat nimic!
Am luat numarul taxiului si m-am dus la politie . Verificari=> Nu exista Dacia galbena cu acel numar.De atunci sunt pregatit mereu.Iubesc acel pistol!
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 12 Oct 2005, 14:22

Apropo am si eu un Walther de 9 mm cu gaze . Obisnuiam sa-l port acum ceva timp , dar de la o vreme il cam lasam in seif , pentru ca e destul de greu ( 850 grame ) . Cred ca ma apuc iarasi sa pun hamul pe mine . :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 14 Oct 2005, 14:16

Potrivit procurorilor, Adrian Iovan a tras cu intentie asupra hotului

Potrivit expertizei balistice, Adrian Iovan a tras cu intentie asupra hotului care a patruns in locuinta sa. Initial, pe baza declaratiilor lui Iovan, s-a vorbit despre o descarcare intamplatoare a armei de vanatoare din mana lui.
Acest material poate fi preluat doar cu citarea sursei HotNews.ro


Cade acuzatia de omor din culpa :roll: .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Cristi pe 16 Oct 2005, 17:52

Si daca tragi cu intentie nu e tot legitima aparare?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 19 Oct 2005, 10:06

Scrisoare in Evenimentul Zilei
http://www.evz.ro/social/?news_id=200645
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 19 Oct 2005, 10:20

desigur.
nici nu incape discutie ca omul are dreptate.
cei care nu sunt de acord pot sa faca o asociatie condusa de catre senatorul-zacusca-pruteanu - asta e, cum s-ar spune, direct interesat...e conflict de interese
l-ati vazut la nasul?

puscasumarin A.K.A. puscasugripat
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Marius pe 19 Oct 2005, 10:41

puscasumarin scrie:puscasumarin A.K.A. puscasugripat


Puscasule, vezi sa nu ne molipsesti! :lol:

E interesanta aceasta latura a democratiei. Satui de crime, hotii, talharii, violuri, etc., marea majoritate a romanilor sunt pentru dreptul real la legitima aparare si la apararea proprietatii, prin orice mijloace, chiar cu pretul vietii agresorului. Totusi, aceasta dorinta simpla, nu este transpusa in legile privind proprietatea si legitima aparare. De ce? Poate ca avem un jurist printre noi, care sa ne raspunda.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

juristul dintre voi

Mesajde puscasumarin pe 19 Oct 2005, 11:03

cu parere de rau pentru EI, trebuie sa spunem ca exista legea nr 247/2005 - celebra lege privind reforma in proprietate si justitie, care cuprinde si o modificare a codului penal in sensul includerii in legitima aparare si a faptei savarsite pentru a respinge patrunderea unei persoane fara drept in casa ta

aveti aici linkul la ministerul justitiei:

http://www.just.ro//files/organizare_ju ... 7-2005.pdf

legea a intrat in vigoare prin iulie-august, nu mai stiu exact
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Cristi pe 19 Oct 2005, 11:24

Dreptul la legitima aparare este un DREPT, si nu o obligatie. Vocile care spun ca daca vom avea acest drept, toata lumea si-ar lua pusti si, mai apoi ,o vor face si banditii, n-au dreptate. Unii vor prefera sa se apere cu arma, iar altii cu fuga ( ca dl. Pruteanu, cand i-o fi violata nevasta),in functie de optiunea personala.Dar sa-ti fie luat acest DREPT, pe motiv ca iei viata unui borfash,mi se pare un abuz al unui stat totalitar care nu suporta ideea ca populatia cinstita (dar majoritara!) sa aiba legal arme.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 19 Oct 2005, 15:30

Imi spunea Razvan ca in SUA si daca isi baga cineva nasul pe proprietatea lui si ii respira aerul de acolo , are dreptul legal sa traga dupa el .
Diferenta intre noi si SUA este aceea ca statul american isi considera cetatenii apriorii , drept "vertebrate" inteligente cu judecata si cu actiuni reposnsabile . Nemernicii sunt exceptia . La noi e invers - suntem toti o natie de nemernici prosti , la care trebuie sa ii interzici tu ca stat , cit mai multe , pentru a-l feri de greseala . Adica sa stie de bici inainte sa actioneze !
Uitati-va si la legi si o sa vedeti ca suntem luati de prosti , care trebuiesc indrumati catre calea cea buna .
Va dau exemplul unei legi americane de vreo 100 ani , legata de poluarea apelor . In SUA aceasta lege aceasta o singura fraza !!!! - "Calitatea apei la intrarea in facilitatea industriala trebuie sa fie egala cu cea de la iesirea din facilitate "
La noi - legea are vreo 600 pagini si se refera la tot soiul de filtre , instalatii , etc - tot ca sa nu o inteleaga nimeni . In loc sa-ti spuna obiectivul clar si sa te lase pe tine sa judeci ce si cum , ca sa-l indeplinesti , legea noastra te invata ce si cum sa faci , si cum sa nu gresesti si de unde sa-ti cumperi filtrele ( sponsorizari la campanii electrorale -etc ) . Suntem luati de prosti - va spun asta sigur !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate