Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:56

Legitima aparare cu arma de vanatoare

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde xeduard pe 03 Aug 2009, 21:52

In astia de la "Excrementul Zilei" si in general in presa de la noi nu poti avea mai deloc incredere. Astia nu urmaresc decat senzationalul sau eventual propriile interese, cat despre informarea corecta a cititorilor...
Cine stie ce anume s-o mai fi intamplat si pe acolo...
xeduard
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Dec 2008, 16:51
Locaţie: California

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 05 Sep 2009, 18:42

VANATORU77 scrie:Cristi,...nu poate fi vorba despre faptul ca politia nu stie ca infractorii nu au arme, nu de putzine ori au gasit la ei arme nu mai vb de cazul de la Brasov, dar asta e un caz mai special ca la impuscat pe politzist si e un caz fericit ,daca pot spune asa ,ca nu a murit politzistu, dar asta e doar inceputu ,daca nu fac ceva o sa fie potopu peste ei si peste noi in acelasi timp, binentzeles. Nici nu stiu ce drac sa zic cai de facut, dar oricum nu prea conteaza parerea multora dintre noi, asa ca ceo da Domnu ! :lol:

Pai ca bine zici, acum trag in politisti cu mitralierele :shock:
http://www.click.ro/actualitate/a-tras- ... -politisti
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 14 Sep 2009, 18:53

In fine, pune si unul jefuit mana pe pusca!
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... manet.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde radubichis pe 14 Sep 2009, 18:59

Cristi scrie:In fine, pune si unul jefuit mana pe pusca!
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ ... manet.html

M-as mira sa nu ramina fara arma
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde aghiuta pe 14 Sep 2009, 19:18

Conform prevederilor legale in vigoare nu are de ce sa ramana fara arma decat cel mult pana la solutionarea dosarului iar in cazul asta intrarea cu violentza si folsirea fortei prezuma autoapararea.

2. La articolul 39 se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu urmatorul cuprins:
"(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), armele de vanatoare pot fi folosite si in caz de legitima aparare, stare de necesitate ori caz fortuit, in conditiile legii."

Lege nr. 152/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 14 Sep 2009, 19:54

Dar daca locul unde era anuntat ca este detinuta arma nu era la magazin? Ce cauta arma in magazin? Cum de a fost gata intr-o clipa patronul, cu arma incarcata?
Numa daca tocmai pleca sau se intorcea de la vanatoare sau poligon ar fi putut fi in regula :mrgreen: si nici chiar atunci pentru ca insemna s-o scoata din toc, s-o incarce si abea apoi sa reactioneze.
Oricum, e de urmarit cazul....daca se realizeaza inca un precedent "pozitiv" din punctul nostru de vedere e un pas mare inainte.

P.S. cum naiba de n-a pus jos macar doi din ei, definitiv :mrgreen: ????
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde aghiuta pe 14 Sep 2009, 20:25

violiv scrie:Dar daca locul unde era anuntat ca este detinuta arma nu era la magazin? Ce cauta arma in magazin? Cum de a fost gata intr-o clipa patronul, cu arma incarcata?
Numa daca tocmai pleca sau se intorcea de la vanatoare sau poligon ar fi putut fi in regula :mrgreen: si nici chiar atunci pentru ca insemna s-o scoata din toc, s-o incarce si abea apoi sa reactioneze.
Oricum, e de urmarit cazul....daca se realizeaza inca un precedent "pozitiv" din punctul nostru de vedere e un pas mare inainte.

P.S. cum naiba de n-a pus jos macar doi din ei, definitiv :mrgreen: ????


Sunt cam multi de "daca" dar se poate sa fie un scenariu de genul:auzind alarma si cum casa lui e foarte aproape de magazin,s-a repezit la fishetul unde tine arma si bagand din fuga cartushe pe tzeava a navalit in proprietatea lui,alicind pe unu'.
P.S.
Poate ca e un tip milos :oops: sau poate i-a tremurat mana :mrgreen:
In primul caz trebuie sa repete examenul psihologic :wink: iar in al doilea sa mai mearga si el pe la poligon :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde VANATORU77 pe 14 Sep 2009, 20:48

Exista sisteme de alarma care in momentul in care se declanseaza ,automat ii anuntza pe cei care sunt conectatzi la alarma politzia, patron ,angajat prin intermediul telefoanelor mobile. Asa se poate exiplca ca patronul a ajuns la magazin cu arma incarcata .
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde radubichis pe 14 Sep 2009, 21:59

Daca magazinul nu era in incinta casei unde locuieste :oops:
nu-l vad bine ,si mai fac pariu ca nu avea autorizatie individuala la infractor trofeu
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde aghiuta pe 14 Sep 2009, 22:08

radubichis scrie:si mai fac pariu ca nu avea autorizatie individuala la infractor trofeu


Cred ca mergea si una in grup restrans.......la combatere daunatori :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 16 Mar 2011, 21:50

Cred,ba nu, sunt sigur,ca e singurul lucru bun ce va ramane dupa basescu-eu,cetateanul Pampulica Spiridon am dreptul legal sa il umplu cu plumb pe cretinul care ma ataca sau imi ataca proprietatea doar pentru ca asa viseaza el.Foarte tare. :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde yoghi pe 17 Mar 2011, 01:43

era in legitima aparare omul


Art 44 cod penal actualizat 2010
Legitima apărare

''Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, săvârşită în stare de legitimă apărare.
Este în stare de legitimă apărare acela care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes obştesc, şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul obştesc.

Se prezumă că este în legitimă apărare, şi acela care săvârşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ori delimitat prin semne de marcare.
Este de asemenea în legitimă apărare şi acela care din cauza tulburării sau temerii a depăşit limitele unei apărări proporţionale cu gravitatea pericolului şi cu împrejurările în care s-a produs atacul.;'''
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde olaru pe 19 Mai 2011, 11:15

E spre bine, de mult trebuia schimbat ceva...
olaru
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 24 Mar 2010, 17:38

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 09 Dec 2012, 08:01

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde DAC pe 09 Dec 2012, 11:16



@Cristi
Iti dai sema ca la noi cum mai toti cei care voteaza legile sunt hoti, la gandul ca si o fata de 12 ani va putea sa se apere de hoti , violatori si alti nelegiuiti ii ingrozeste si vor spune PASS de fiecare data cand se va vorbi de un regim al armelor mai putin restrictiv.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Vlad_tulcea pe 13 Dec 2012, 09:06

Referitor la acest topic ,a folosit cineva cartuse cu proiectil de cauciuc trase din arma de vanatoare?unde as putea sa cumpar asa ceva in cal 12,asa sa fie acolo?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 13 Dec 2012, 09:20

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 13 Dec 2012, 11:12

Cristi scrie:http://www.arw.ro/produs.php?p=5339

CARTUS CALIBRUL 12 CU 9 PROIECTILE DIN CAUCIUC DE DIAMETRUL 7,5mm. RECOMANDATE ATAT PENTRU FORTELE DE ORDINE CAT SI PENTRU PAZNICII DE VANATOARE.

Din recomandari reiese ca acest cartus nu este de nasul vanatorilor. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Cristi pe 13 Dec 2012, 17:22

Sunt recomandate, nu interzise.Segasesc la raft.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde mopeka pe 13 Dec 2012, 21:50

Vlad_tulcea scrie:Referitor la acest topic ,a folosit cineva cartuse cu proiectil de cauciuc trase din arma de vanatoare?unde as putea sa cumpar asa ceva in cal 12,asa sa fie acolo?


Proiectilele de cauciuc,sunt foarte eficiente...pentru a inerva si a motiva mai puternic,atacatorul sa-ti ia glanda :lol: :mrgreen:
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Vlad_tulcea pe 13 Dec 2012, 22:51

[quote][/quote]Proiectilele de cauciuc,sunt foarte eficiente...pentru a inerva si a motiva mai puternic,atacatorul sa-ti ia glanda
Ai grija ceea ce-ti doresti.S-ar putea sa se indeplineasca!!
(Silva)
mopeka
ce vrei sa zici mopeka ,ca nu sunt eficente ?ai tras cu asa ceva?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 13 Dec 2012, 23:12

Mopeka are dreptate.
Ps
Daca vreun dobitoc doreste sa imi viziteze proprietatea fara voia mea,treaba lui.Am 2,5 pe teava tot timpul.Asa, sa fie bine....Si sa doara rau..Legea de cacat nu ma protejaa,dinpotriva,tre' sa ma apar eu.Politia de obicei doar constata....Fratilor,nu zic sa faceti ca mine,dar eu mereu am ceva pe teava...cornet de tuberman(tub berthmann) si alte alea...vedem noi ce o cadea. :twisted: :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 14 Dec 2012, 17:02

Trase din zamacuri de doi bani chiar sunt apa de ploaie dar cele trase din tub de cal. 12 sunt chiar tapene.
In tarile mai rasarite, unde legile mai si concorda cu realitatea, munitia "ne-omoratoare" este impartita in doua categorii - less lethal si traumatic. In prima intra pocnitorile ce se vand civililor pentru zamacuri iar in a doua intra munitia care te da jos dar nu te omoara sigur, decat absolut intamplator. :twisted: Exista muuulte feluri de proiectile incarcate in tuburi de cal. 12 si toate fac aproape acelasi lucru: foarte rar te pot omora, de cele mai multe ori numa rup niste coaste, un humerus, un femur. Sunt chiar foarte eficiente si sunt folosite pe scara larga cu rezultate foarte bune.
Oricum, puteti incarca arma cu un singur cartus de acest fel si cu unul "adevarat" .. daca nu se opreste la primul se opreste sigur la al doilea.

P.S. nu conteaza diametrul alicei din cartusul folosit pentru aparare - orice alica ai folosi, la 5-10 m e ca un proiectil unic cu fragmentare
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 14 Dec 2012, 17:47

mopeka scrie:
Vlad_tulcea scrie:Referitor la acest topic ,a folosit cineva cartuse cu proiectil de cauciuc trase din arma de vanatoare?unde as putea sa cumpar asa ceva in cal 12,asa sa fie acolo?


Proiectilele de cauciuc,sunt foarte eficiente...pentru a inerva si a motiva mai puternic,atacatorul sa-ti ia glanda :lol: :mrgreen:


Acum depinde cat de "hotarat" e agresorul..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 14 Dec 2012, 17:54

Vio, zamacuri sau nu eu nu as sta in fata unuia. Mi s-a intamplat odata tragand cu un mauser mod 90 cal.10x22T intr-o tinta amplasata la aproximativ 10m sa-mi ricoseze bila ghici unde ?? ....direct in botic, mai exact in partea stanga a barbiei de mi-a modelat o vanataie de mai toata frumusetea :lol:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde xeduard pe 18 Dec 2012, 08:45

GeKados scrie:Vio, zamacuri sau nu eu nu as sta in fata unuia. Mi s-a intamplat odata tragand cu un mauser mod 90 cal.10x22T intr-o tinta amplasata la aproximativ 10m sa-mi ricoseze bila ghici unde ?? ....direct in botic, mai exact in partea stanga a barbiei de mi-a modelat o vanataie de mai toata frumusetea :lol:


:lol: :lol:
Nu este de ras probabil, dar nu m-am putut abtine.
Imi inchipui ce surpriza ai avut.
xeduard
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 01 Dec 2008, 16:51
Locaţie: California

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 18 Dec 2012, 10:10

Cred ca te-ai surprins in timp ce comiteai vreo nelegiuire,ceva, si ai zis sa-i dai una infractorului doar asa,sa aiba ce tine minte :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 18 Dec 2012, 11:04

Am stat ceva timp si m-am intrebat (printre injuraturi..) cum mama naibii a ricosat direct in bot pentru ca ricoseurile nu erau o noutate..
In concluzie cred ca am avut necaz pe mine :lol:. OVI, pana la urma am avut succes.., tin minte si acum!

Scuze de off!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 19 Dec 2012, 18:02

GeKados scrie:Am stat ceva timp si m-am intrebat (printre injuraturi..) cum mama naibii a ricosat direct in bot pentru ca ricoseurile nu erau o noutate..
In concluzie cred ca am avut necaz pe mine :lol:. OVI, pana la urma am avut succes.., tin minte si acum!

Scuze de off!

In ce unghi fata de perete ai tras? :shock:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Legitima aparare cu arma de vanatoare

Mesajde GeKados pe 19 Dec 2012, 20:48

Apoape orizontal dar deasupra tintei se mai gasea o portiune plana de lemn situata la inaltimea de aproximativ 3,5 m si lata de aproximativ 2,5m iar partea laterala stanga o alta suprafata plana de lemn.
Tinta era cumva incadrata pe doua laturi sus si in partea stanga de cei doi "pereti".
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate