Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:48

arme cu pompa

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: arme cu pompa

Mesajde tehărău pe 19 Mar 2019, 17:07

Am șters textul de lege citat pentru ca nu mai e în vigoare și poate crea confuzii.
Multumesc participanților pentru înțelegere.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: arme cu pompa

Mesajde Bogdan_CJ pe 04 Apr 2020, 21:43

Arma lisa cu POMPA pentru COLECTIE (nu pt. vanatoare)

Va salut cu respect,
Sunt la inceput de drum si intentionez sa-mi achizitionez mai multe arme "pe colectie", printre care si un pump action shotgun. Am citit multe topicuri de aici de pe forum si sunt sigur ca ma puteti ajuta si pe mine, chiar daca intrebarile mele sunt mai mult adiacente domeniului vanatorii, cred ca sunteti cei mai in masura sa ma ajutati pentru o arma cu pompa.

Context: trag in poligon regulat cu pistol de aproape doi ani si mai nou fac antrenamente IDPA si WA1500 (PPC). Am legitimatie de colectionar, astept sa curga cele 6 luni pentru a-mi lua atestatul de colectionar si sa pot sa incep sa achizitionez arme. Coronavirusul mi-a amanat putin cursul de initiere in arme si munitii, era programat sa inceapa zilele acestea, s-a amanat. Daca totul merge bine, cam prin toamna-iarna voi putea sa imi achizionez arme, oricum prima va fi un pistol, acum sunt in perioada de research. Deci am timp sa ma interesez cel putin pana spre finalul anului 2020.

Ma intereseaza neaparat (printre altele si o) ARMA cu POMPA 12 gauge, si momentan m-am uitat exclusiv la modele americane (am eu o obsesie la fel cum am si pt. pistoale Colt 1911, revolvere S&W, etc). Nu ma atrage deloc o semiautomata. Momentan oscilez intre urmatoarele modele, si de asemenea oscilez intre forma "clasica" si forma "tactical, home defence" (dar nu cea cu pistol grip, nu ma atrage):

- Remington 870 - datorita "valorii istorice" si posibilitatii de customizare (cu componente Magpul de exemplu)
- Mossberg 500/590/590A1 - aceleasi motive
- Winchester SXP Defender - aceasta mai mult datorita faptului ca se gaseste usor de cumparat, de exemplu la Arrow. Dar aici nu prea exista variante de customizare.

Am cateva intrebari:
1. Stiti voi magazin din RO care sa vanda Remington 870 sau Mossberg 500 series?
2. Exista importatori care sa aduca aceste platforme in Romania?
3. Imi puteti va rog recomanda si ALTI PRODUCATORI, alte modele cu pompa (eventual ceva european)?
4. Din ce gasesc pe siteurile romanesti, lungimea minima a tevii este de 46 cm (18 inch). Dar vad ca in SUA sunt si la 35cm (14 inch), la noi este legal asa ceva?
5. Exista magazine specializate sau care importa paturi "tactice" din material sintetic, eu din ce gasesc doar cele clasice de lemn? In caz ca nu, daca cumpar de pe site-uri din UK (de exemplu) trebuie autorizatie separata si pentru pat, sa nu.
6. La arma cu pompa legea permita sa ai in total mai mult de 3 cartuse in arma la un moment dat, sau acea regula se aplica doar la semiautomate? Mai ales daca nu o folosesti la vanatoare ci doar in poligon.
7. Sunt din Cluj Napoca. Oare unde as putea in zona/regiune sa trag cu o asemenea arma (in poligon)?
8. Asta mai mult de curiozitate (cumva offtopic): vad ca la noi la munitie nu exista Buckshot #4, #3, ... #0 00 000, etc. Este interzisa aceasta munitie la noi? Pentru ca eu ce gasesc la noi este doar BirhShot cu marimea pellet-ului de <5mm, pe cand un Buckshot 000 are diametrul de ~9mm.

Imi cer scuze pt rom-gleza si va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
#StamInCasaSiCautamArmePeNet
Bogdan_CJ
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mar 2020, 13:46
Locaţie: Cluj Napoca

Re: arme cu pompa

Mesajde violiv pe 05 Apr 2020, 10:42

Bine ai venit printre noi!

1-2. Huntershop Oradea aduce din cand in cand Remington. Pompele nu se vand in Ro asa ca aduc poate 1-2 la trei ani. Ultima data am vazut la ei varianta mai noua NitroMag. Winchester la Arrow si ... cam atat. Restul sint prezente ocazionale, importuri in nume propriu.
3. Benelli - parca mai aveau una la Arrow. Am avut Remi 870 si Benelli. Trageau la fel, se miscau la fel.
4. Lungimea minima legala a tevii la armele lungi este 30 cm in Ro. Da' mai scurte de 47 cm n-am vazut.
5. Au mai aparut pe ici-colo astfel de accesorii dar cererea e mica de tot, preturile ajung mult mai mari ca afara si varianta in vigoare a legii interzice si paturile telescopice ... asa cum sint cele mai multe tactice. Nu sint considerate nici de legea de la noi parti esentiale de arme si nu-ti trebuie acte speciale ca sa cumperi de afara.
6. Doar semi au restrictie la magazie la 2 cartuse. La pompe si alte arme cu repetitie restrictia este de 10 cartuse.
7....
8. E interzisa de lege folosirea, detinerea, comercializarea de cartuse cu alice cu diametrul mai mare de 5 mm. Chiar si alicele singure sint interzise ... desi alea pentru arme cu aer comprimat de 5,5 si 6,35 si chiar mai mari sint permise.


Remi 870, Mossberg, Winchester mai apar la vanzare s-h. Daca urmaresti piata poti gasi una. De obicei sint in configuratii de vanatoare dar ti-o faci cum vrei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme cu pompa

Mesajde violiv pe 05 Apr 2020, 10:48

https://www.earme.ro/remington-870/ant-10385/

Exact la fel am avut si eu.

https://www.arw.ro/arme-cu-tevi-juxtapu ... 9-66-msoc/

Asta am avut-o in varianta pictata camo.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme cu pompa

Mesajde Bogdan_CJ pe 05 Apr 2020, 11:27

Multumesc mult de raspunsuri.

Tevile lise sunt considerate parti esentiale? De exemplu daca iau o arma second hand (cum ai pus tu linkul cu 870-ul de vanatoare) si vreau sa o (re)configurez cu teava de 18 inch, imi trebuie autorizatie separata pentru a cumpara o teava mai scurta? Si se pune cum ca as avea o arma in plus?

Sau am mai vazut pe undeva ca se vindea o pompa in varianta COMBO (avea doua tevi, una mai lunga si una mai scurta). Pentru a cumpara acea varianta ai nevoie de doua autorizatii de cumparare sau doar de una?
Bogdan_CJ
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mar 2020, 13:46
Locaţie: Cluj Napoca

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 05 Apr 2020, 17:19

violiv scrie:5. Au mai aparut pe ici-colo astfel de accesorii dar cererea e mica de tot, preturile ajung mult mai mari ca afara si varianta in vigoare a legii interzice si paturile telescopice ... asa cum sint cele mai multe tactice. Nu sint considerate nici de legea de la noi parti esentiale de arme si nu-ti trebuie acte speciale ca sa cumperi de afara.


Paturile rabatabile sunt interzise de normele de aplicare.
Paturile telescopice nu sunt interzise daca lungimea totala a armei ramane mai mare de 60 cm cu patul in pozitia minima.

Anexa la Lg. 196/2019 ce modifica Lg. 295/2004
Categoria A
Arme și muniții interzise
8. "Armele de foc lungi, semiautomate, concepute inițial pentru tragere de la nivelul umărului, a căror lungime poate fi redusă la mai puțin de 60 cm fără ca acestea să își piardă funcționalitatea, cu ajutorul unui pat rabatabil sau telescopic sau al unui pat ce poate fi demontat fără a folosi unelte"

Bogdan_CJ scrie:Tevile lise sunt considerate parti esentiale?


Bine ai venit!
O teava de arma este parte esentiala. Nu conteaza daca este lisa sau ghintuita.

Bogdan_CJ scrie:Pentru a cumpara acea varianta ai nevoie de doua autorizatii de cumparare sau doar de una?


Da. Ai nevoie de doua autorizatii.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 06 Apr 2020, 22:56

@Bogdan

Dupa cate vad eu ai alte probleme ,nu teava :
1. Armele alese de tine nu se incadreaza la arme de colectie.Modelele sunt prea noi.
2. Ce gasesti "pompe" pe piata romaneasca au ca destinatie vanatoarea ,nu colectia ,iar in alta tara nici macar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 08 Apr 2020, 02:33

@yoghi

Parca numai cele de la B1 proiectate dupa '45 si cele din categoria A 1-5 si 8-11 nu se incadreaza la colectie. Nu cred ca e cazul lui.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 08 Apr 2020, 15:43

14. arme de colecţie - armele destinate a fi piese de muzeu, precum şi armele, aflate sau nu în stare de funcţionare,
care constituie rarităţi sau care au valoare istorică, artistică, ştiinţifică ori documentară;

Si unde zici ca se incadreaza armele alea .
Te rog sa tii cont ca va trebuii sa se schimbe destinatia unei astfel de arme din vanatoare in colectie.

Daca alege un model mai vechi cu pat lemn poate gaseste un expert autorizat care sa semneze ca e arma de colectie. Pt ca politia sa fie de acord.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 08 Apr 2020, 17:59

Asa este. Poate ne ajuta un coleg care este si vanator si colectionar si care a trecut o arma comuna pe colectie (ma gandesc la WUM-urile de Sadu interzise la vanatoare si trecute in colectie).
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 08 Apr 2020, 18:38

Wum este interzis la vanatoare din 2003 .au fost retrase/ridicate toate de politie ,dar dupa aplicarea legii295, in 2006 au inceput sa fie restituite catre propietari dar numai ca arme de colectie.

Acum e acceptata fara probleme pe colectie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde violiv pe 08 Apr 2020, 19:11

Depinde de judet.
Practic, pana si remi 870 poate fi trecuta pe colectie pentru ca are valoare "documentara", la cat de celebra e.

Sincer, singura problema pe care am avut-o la politie cu armele din permisul de tip A a fost la stabilirea tir/colectie...voiau sa le treaca pe toate pe colectie. Am avut lise cat se poate de banale in colectie atunci cand era limita cu "2 arme in acelasi calibru" si apoi le-am schimbat destinatia in vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 08 Apr 2020, 21:13

Iata deci ca se poate ca o arma banala sa fie "colectionabila".
Daca vanatorul @yoghi are pe vanatoare una din armele dorite de @Bogdan_CJ, acesta o vinde vanatorului / colectionar @violiv, pe vanatoare, care o trece in colectia sa si o vinde mai apoi colectionarului @Bogdan_CJ. Relativ complicat, de durata si scump. Poate mai exista si alte solutii dar nu le "vaz".
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 08 Apr 2020, 22:21

NU cred ca a folosit cineva o varianta atat de "" dupa colt".

-propietarul armei persoana fizica sau juridica poate cere schimbarea destinatiei armei .....
_politia aproba cererea direct daca schimbarea destinatiei se face fara modificari tehnice ale armei ,fiind necesare doar documentele enumerate...
Cam asa scrie in lege,nu stiu nr art.

Daca esti vanator va trebui sa specifici in cerere ca doresti schimbarea pt a o vinde colectionarului Vasile posesor autorizatia ...

Daca esti firma e doar cererea.DAR nu vor fi prea multe firme dispuse sa alerge cu o arma dupa expert si politie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde Bogdan_CJ pe 08 Apr 2020, 22:34

"14. arme de colecţie - armele destinate a fi piese de muzeu, precum şi armele, aflate sau nu în stare de funcţionare, care constituie rarităţi sau care au valoare istorică, artistică, ştiinţifică ori documentară;"

Cine si unde defineste acesti termeni (eu in lege nu am gasit)?
- cine decide ce e destinat sa fie piesa de muzeu?
- cine decide daca o arma e o raritate sau nu?
- cine decide daca o arma are o valoare istorica sau nu? Remi 870 si Mossberg 590 au sau nu au?
- cine decide daca are valoare artistica? ce inseamna sa aiba valoare artistica? Apare des in filme? E suficient sa apara in multe filme (ce inseamna multe)?
- cine decide dac are valoare stiintifica sau documentara?

La arme scurte e (mai) simplu, trebuie sa fie proiectate dupa 1945 si chiar exista o lista (sa zicem) clara. Daca arma este pe lista (ordinului nr 144-2018), ai voie pe colectie, nu e pe lista, nu ai. (Sidenote: sunt foarte multe pistoale proiectate dupa 1945, cum e Carpati 74, CZ 75, Sig Sauer 220, si multe altele care sunt pe lista, dar au fost proiectate dupa 1945.Probabil ca s-a mers pe principiul ca sunt clone, copii, devieri alor alte modele de dinainte de 1945 - pe aceeasi logica si Remi 870 ar trebui sa fie pe lista, cred).

Poate cineva va rog, care are experienta sau stie clar unde sunt definite sa puna niste linkuri sau explicatii?
Multumesc.
Bogdan_CJ
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mar 2020, 13:46
Locaţie: Cluj Napoca

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 08 Apr 2020, 22:56

yoghi scrie:Daca esti vanator va trebui sa specifici in cerere ca doresti schimbarea pt a o vinde colectionarului Vasile posesor autorizatia ...


Iata ca exista o solutie si mai simpla.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 08 Apr 2020, 23:10

@yoghi

Doar o curiozitate.
Cum detii arma respectiva ca vanator din momentul in care i-a fost schimbata incadrarea de catre politie si pana o vinzi? Chiar daca e vorba de 1 zi.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde violiv pe 09 Apr 2020, 06:35

Daca esti doar vanator nu poti.
Daca ai ambele "calitati" e usor. Nu exista un formular tip de cerere pentru asta. Tin minte ca mi-au dat o cerere pentru radiere pe care am adaugat de mana "conform articolului 3x".
Stiu de la prieteni cu magazin ca au facut schimbarea odata cu tranzactia ... adica pur si simplu d-nul X a vandut pistolul cu destinatia aparare si paza d-nului Y care l-a cumparat ca arma de colectie. Ca multe alte lucruri este dependent si de viziunea biroului local.
La CT exista un nucleu destul de bine reprezentat de colectionari si biroul s-a obisnuit cu cererile mai "exotice" ale acestora. Exista chiar o persoana insarcinata special cu hartoagele si armele colectionarilor. Atata vreme cat solicitarile si mijloacele de punere in practica apar in lege, se rezolva. In alte locuri e jale mare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 13:31

Schimbarea destinatiei se face in permisul cumparatorului. Tu vanator o pastrezi doar pe vanatoare.
Armurierul schimba destinatia cu acordul polithiei sau direct politia daca propietarul intruneste noile conditii.

Sa zic altfel.daca politia iti da ok de schimbare ,tu poti pastra hartia un an sau o poti rupe. Schimbarea este de fapt radierea din permis B si inscriere in permisA....sau invers.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 13:51

@Bogdan


Ai inteles gresit. E vorba de inainte/pina la 1945.

Vezi :
Art 13 Norme

f) după caz, un document, în original şi în copie, emis de proiectant, producător sau de o instituţie
abilitată din ţară sau din afara teritoriului României, care să ateste că modelul armei de foc scurte de
colecţie dintre cele ce fac parte din categoria B pct. 7 din anexa la Lege, a fost proiectat până în anul
1945 inclusiv.

Institutiile de la noi sunt muzee de istorie ,mai ales militara care au experti ce atesta armele lor. La muzeul militar in Buc era cam 500 lei evaluarea.

Valoare artistica see refera la gravuri bre si nu ""in cate filme a jucat""" :lol:

Cam asa
https://www.google.com/search?client=ms ... 2fSSCkaXvM



Ps...."""in cate filme a jucat...arma""" :lol: :lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 09 Apr 2020, 14:28

@violiv

Multumesc pentru explicatii

@yoghi

Corecteaza-ma te rog daca nu am inteles corect (poate pricep eu mai greu).
Schimbarea destinatiei o poate cere numai proprietarul (vanatorul) ori acesta nu intruneste conditiile (nu e colectionar) si cererea ii va fi respinsa de politie. Cumparatorul (colectionar) nu poate achizitiona arma. Vanzatorul trebuie sa fie si vanator si colectionar si inainte de vanzare trebuie sa treaca arma de pe vanatoare pe colectie.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 14:52

Prietene.....renunt.

PS. DACA vrea altcineva sa explice.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 09 Apr 2020, 15:12

Ma dezamagesti. Sigur... e mai convenabil decat sa admiti ca nu ai dreptate. Ai avut in pravalie un astfel de caz?
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde Bogdan_CJ pe 09 Apr 2020, 16:06

yoghi scrie:@Bogdan

Ai inteles gresit. E vorba de inainte/pina la 1945.


Asa este, a fost o eroare de moment, stiu ca trebui sa fie INAINTE de (pana la) 1945 si nu DUPA.

De aceea am si scris ca mi se pare interesant mai ales la CZ 75 (proiectat usor inainte de 1975) cum de este pe lista. Sunt curios, dupa ce e "copie" sau "clona" sau in fine, pe ce logica a fost introdus pe lista, ca e clar ca nu a fost proiectat INAINTE de 1945.

Similar si cu modelul autohton de Carpati, doar ca acolo putem spune ca e o copie a lui Walther PP, care a fost intr-adevar proiectat (mult) inainte de 1945.
Bogdan_CJ
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mar 2020, 13:46
Locaţie: Cluj Napoca

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 16:17

DCT scrie:Ma dezamagesti. ....

:lol: :lol:

Parca ai fi psiholog la protectia martorului.
""Ma dezamagesti daca nu ne spui unde...." si martorul cu mustrari de constiinta zice tot.

Asta e coleguu mai traim si dezamagiri .

Vizavi de greseala mea..care? Nu exista.
raspunsurile la toate intrebarile din topic le-am explicat mai sus.
Daca citesti cu atentie le gasesti.

Bafta!


Ps.
""""Ma dezamagesti""" :lol: :lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 16:25

Bogdan_CJ scrie:
De aceea am si scris ca mi se pare interesant mai ales la CZ 75 (proiectat usor inainte de 1975) cum de este...


Se considera ca principiul de functionare este mai vechi si ca raspuns mai exista varianta pusa mai sus....art13 lit f din norme ...aia cu muzeul militar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde DCT pe 09 Apr 2020, 17:04

Nu e cazul sa fii ironic venerabile. Nu e voba de mine ci de cel care vrea arma pe colectie. Sa stie omu' ce tre' sa faca daca arma dorita este la un vanator.

yoghi scrie:Armurierul schimba destinatia cu acordul polithiei sau direct politia daca propietarul intruneste noile conditii.

Cam pe aici ai gresit-o!

Schimbarea destinatiei unei arme de pe vanatoare pe colectie se poate face in 2 feluri :
1. De proprietarul vanator, doar daca are calitatea prevazuta de lege pentru a detine arme din noua destinatie a armei (certificat de colectionar).
2. De armurier. Proprietarul vinde (Atentie! VINDE nu depune in custodie) arma la o armurerie, iar armurierul devenit proprietar face cerere pentru schimbarea destinatiei in colectie, dupa care o poate vinde colectionarului.

P.S. A naibi "pedagoghie" bre...
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: arme cu pompa

Mesajde violiv pe 09 Apr 2020, 17:29

Bogdan

CZ 75 foloseste pentru functionare sistemul asemanator cu Petter sau cu cel de la Browning HP, unul "derivat" din 1911 si aparut inainte de 1940. La fel e cu Tanfoglio, practic identic.

Principiul de functionare de la Carpati e mult mai vechi decat Walther. Simplul recul a aparut primul si este si azi folosit la nenumarate arme. Faptul ca la Carpati sint un pic altfel sigurantele chiar nu schimba faptul ca e un simplu blow-back.

Din fericire pentru colectionari, atunci cand s-a alcatuit lista cu pricina, a fost acceptat de politie ca "proiectat" sa fie luat cu un sens foarte larg, cu referire la principii de baza de functionare si constructie. Cum lumea armelor scurte are practic foarte putine noutati de la razboi incoace (inchiderea cu role de la CZ 52, percutorul lansat semi-incarcat si corpul din polimer ca la Glock si multe alte moderne de azi) lista e cuprinzatoare, chiar exhaustiva. Practic intra acolo orice revolver chiar daca 44 mag sau 500 s&w au aparut la ani distanta ca si calibre.

Dar asta nu poate decat sa ne bucure!

P.S. in primii ani ai introducerii notiunii de "colectionar" politia manifesta multa reticenta. Intre timp au realizat ca acesti colectionari sint cei mai "buni" posesori de arme, cei mai controlabili, n-au cartuse, nu pot iesi din casa cu armele de capul lor, daca sint pasionati fac cele mai multe vizite la politie, etc.
Eu am asistat la situatii in care vanatori ce doreau sa se lase si sa-si caseze armele au fost sfatuiti chiar de politisti sa se "transforme" in colectionari si sa-si mute armele in A .... e mai mica bataia de cap decat sa casezi o arma sau s-o transformi in arma de panoplie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 18:06

Au fost "transformati"" in detinatori ,nu in colectionari. Ai permis de vanatoare si permis tip A.=nu mai ai nevoie de carnetul de membru in AVPS ,dar nici nu mai mergi la vanatoare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: arme cu pompa

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2020, 21:05

DCT scrie:......
2. De armurier. Proprietarul vinde (Atentie! VINDE nu depune in custodie) arma la o armurerie, iar armurierul devenit proprietar face cerere pentru schimbarea destinatiei in colectie, dupa care o poate vinde colectionarului.

P.S. A naibi "pedagoghie" bre...


Da teoretic se poate.

Am zis ca renunt la explicatii dar un comentariu ..nu se pune :D

Practic
Vasile vanator vinde si Ionica colectionar vrea sa cumpere.Vasilica vinde arma catre sc Armurierul srl.
Varianta 1.Armurierul srl trebuie sa faca un drum la muzeu, (daca muzeul e la 200km mai ajunge?)aduce expertul, merge dupa atestat.duce hartia la politie ia acordul de la politie si doar apoi face factura devanzare.
Eu ca armurier nu as face atatea drumuri decat pt un prieten.
Varianta 2. Armurierul nu mai vrea sa vanda arma .
Varianta 3. Armurierul te refuza sau iti cere 1000 euro ,cum zicea colegu mai sus.

Eu ce sa zic ? Succesuri
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori

Publicitate