Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:13

baikal ij 27

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 22 Iun 2009, 16:16

vreau un bock si nimeni nu ma incurajeaza , am auzit pareri de toate felurile , zice ba nu faci treaba cu aia dar nu sspune de ce , ca se ocheste diferit , ca daca erau bune toata lumea si-ar fi luat bock , vreau ai eu parerea unui detinator de bock , multumesc anticipat
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Iun 2009, 16:59

-deci pt inceput ar fi trebuit sa ne dai mai multe detali -unde ce si cum vanezi-apoi cati bani esti dispus sa investesti sau cati bani ti-sa cerut pe IJ daca nu ma insel-ca sa putem sa te ajutam adika sa iti spunem da face sa o cumperi sau la aceiasi bani poti lua ceva mai performat sau mai frumos (vad ca acum se practica -vanatoarea de fandoseala -si vanatoarea of rod :wink: )-depinde ce doresti -in alta ordine de idei informatiie despre arme gasesti aici slava domnului -numai sa citesti pt ca vei afla mai multe lucruri care ai sa vezi ca iti vor prinde bine cu timpul si de care se pare ca ai mare nevoie, Cu stima
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 22 Iun 2009, 17:54

fondul de vanatoare e in zona de campie , pe la noi caprele sunt de domeniul trecutului , mistretii putini de tot , se vaneaza batranul iepure care inca se mai descurca in a se reproduce , potarnichi putintele , s-a facut repopulare la fazan dar astia sunt ca puii de avicola si-au piedut din instinctul stramosesc , cam asta e
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 22 Iun 2009, 17:54

am uitat sa spun arma costa la arow 30 mil
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde ssteffan pe 22 Iun 2009, 18:53

Inca mai are pretul asta la Arrow ij-ul 27? Eu l-am luat pe al meu asta toamna tot de acolo, tot cu 30 de mil. Dupa o saptamana am fost pe la bulgari la ruse la un mag. de arme si am vazut aceeasi arma la juma de pret. Incredibil mi-am zis atunci, imi venea sa plang de oftica. Pe urma am aflat ca daca as fi cumparat-o de acolo tot pe la 30 de mil., as fi ajuns cu accize cu tot.

Totusi ma asteptam sa mai fi scazut preturile in contextul economic actual.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: baikal ij 27

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Iun 2009, 19:02

eugen_gherca scrie:am uitat sa spun arma costa la arow 30 mil

ce sa zic decat -mai citeste mai citeste :wink: -ai sa gasesti raspunsul
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: baikal ij 27

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Iun 2009, 19:27

eugen_gherca scrie:fondul de vanatoare e in zona de campie , pe la noi caprele sunt de domeniul trecutului , mistretii putini de tot , se vaneaza batranul iepure care inca se mai descurca in a se reproduce , potarnichi putintele , s-a facut repopulare la fazan dar astia sunt ca puii de avicola si-au piedut din instinctul stramosesc , cam asta e

si la noi tot zona de campie -mistreti la greu capre sa va spuna val :wink: -iepuri sunt cam de toate si la tine sunt sigur numai ca nu stau priponiti -daca te iei dupa cei care zic -hehei ce era odata acum chiar nimic -nu este chiar asa stiu un fond unde poposisera mistreti si toti vanatori de acolo ziceau ca sunt porci padurarului :lol:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: baikal ij 27

Mesajde dinuromeo pe 24 Iun 2009, 10:35

Nu cred ca are mare importanta felul armei ,bok sau juxtapusa important este ca sa-ti aduca satisfactie,iar cel mai important este cel ce tine arma in mana si colectivul din care face parte.Cu respect pentru toti vanatorii.
Avatar utilizator
dinuromeo
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2008, 16:02

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iun 2009, 11:18

IJ-ul 27 a fost si va ramane o arma de nadejde. Cu acesta arma au vanat generatii de vanatori si nu am auzit nimic rau despre ea.
Am un IJ 27 si sunt multumit de arma, nu am avut nici o problema cu ea. Cred ca cel mai reusit model fabricat de cei de la Ijevsk este ij-ul 58 cu tevi juxtapuse, apoi urmeaza ij-ul 27 cu tevi suprapuse iar pe ultimul loc (justificat de altfel) este ij-ul 43.
In teren IJ-ul nu va trage mai prost decat o arma de firma precum beretta, beneli, etc. Insa ij-ul ramane in urma fata de armele vestice datorita finisajelor grosolane, a patului din lemn de proasta calitate, a brunajului slab, si a greutatii mari (peste 3,5 kg). Pentru unii vanatori aceste diferente nu sunt foarte importante. Cert este ca, in teren, un vanator cu IJ nu va fi cu nimic dezavantajat fata de un vanator cu Benelli.
Alegerea armei tine de gust si nu in ultimul rand de posibilitatile financiare. Si eu as fi vrut sa am un Merkel Shul cu tevi juxtapuse , platine laterale si gravuri speciale :D , insa cu un salariu de profesor si mici invarteli am doar IJ si Brno :( .
Asta este daca am vrut scoala am ij , mai bine cantam manele si aveam Merkel. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde Mihaitza pe 10 Iul 2009, 16:22

eu vad IJ-ul 27 ca pe o arma buna,destul de buna daca stau sa ma gandesc la pret....un mic inconvenient l-as vedea la greutate....dar stii cum este si ieftin si super si usor,,,,,,mai greu daca nu imposibil....eu am un IJ 28 ...ramasa de la bunicu....in afara de patul armei care este spart si lipsa de brunaj dau cu ea de rup(atunci cand nimeresc)...
numai bine .....
Mihaitza
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 01 Feb 2009, 02:51

Re: baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 13 Iul 2009, 20:14

in poligon am tras de multe ori cu ij 27 la tinta fixa cartus cu proiectil si pot sa spun ca mi s-a parut super , in schimb nu stiu cum se comporta in camp cum imprastie alicele , cat de eficace este
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde Vechio pe 14 Iul 2009, 06:20

eugen_gherca scrie:in poligon am tras de multe ori cu ij 27 la tinta fixa cartus cu proiectil si pot sa spun ca mi s-a parut super , in schimb nu stiu cum se comporta in camp cum imprastie alicele , cat de eficace este
Fă-i testul de grupaj şi randament pe fiecare ţeavă şi te edifici :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 24 Iul 2009, 13:06

ce aiurea e , mergi la magazinul de arme sa cumperi ceva si ti se spune ca nu au dar aduc la comanda , zis si facut uite asa m-am pricopsit cu un ij 27 cu un singur tragaci lucru care nu-mi place , inainte sa comand arma am cerut toate detaliile dar la tragaci nu m-am gandit eu credeam ca toate armele au 2 tragace si ca astea cu unul singur e un moft , aiurea data viitoare o sa pipai inainte sa cumpar si o sa iau un geko :x
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde ssteffan pe 24 Iul 2009, 14:05

E relativa treaba Eugen. Asa am zis si eu la inceput. Trage tu cateva sute de focuri cu arma ta cu un tragaci si pe urma ia una cu 2 si sa imi spui parearea.

Eu am tras saptamana asta cu un suhl cumparat de un prieten (l-am incercat in poligon) care are 2 tragace. Doamne, dupa fiecare prim foc, trageam de tragaciul din fatza mai mai sa-l rup. Degetul refuza sa se mute pe tragaciul din spate. :D
Cred ca este chestia de obisnuinta....
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: baikal ij 27

Mesajde violiv pe 24 Iul 2009, 15:03

Sa vezi cum incercam eu sa bag degetul intre tragaci la garda la semi dupa primul foc - mi-au trebuit cam 200 focuri sa ma invat. Dar cand iau cate o babuta constat ca n-am uitat deloc cum e cu doua...numa focul al treilea mai lipseste uneori :mrgreen:
Practic, e mai bine cu un singur tragaci: nu trebe sa muti mana pe crosa la fiecare pereche de focuri, scapi de eventualele bobarnace peste degetul aratator cand tragi al doilea foc, tragaciul are mereu aceeasi tarie fata de cele cu doua tragace la care in 98% din cazuri taria este diferita sau cel putin perceptia acesteia datorita parghiei mai lungi a tragaciului al doilea. Cum cartusele sunt mai bune si nu mai necesita atatea schimburi functie de situatie chiar si alegerea tevii cu care sa tragi prima data e foarte rara. Nu degeaba mai toate armele de acum sunt facute cu un singur tragaci...in cel putin 75% din cazuri e mai bine.

P.S. @eugen_gherca nu te obliga nimeni s-o iei...o trimiteau inapoi si-ti aduceau una cu 2 tragace ... sau n-ai mai avut rabdare :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal ij 27

Mesajde eugen_gherca pe 24 Iul 2009, 19:27

nu m-a obligat nimeni e drept pur si simplu am luat arma si am plecat bombanind , asta e nu sunt genul de om care sa fac galagie sper ca data viitoare sa belesc ochii .....
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 12 Ian 2015, 18:56

Buna seara tuturor. Sunt un membru nou in randul vanatorilor si decurand mi-am cumparat o arma de vanatoare IJ 27 calibru 12, lungime tevi 73Cm, Made In USSR; Odata cu aceasta au aparut si cateva nedumeriri: Nu cunosc anul de fabricatie al armei, pe tevi nu sunt inscriptionate valorile presiunilor maxime admise si nu stiu daca aceasta are camere de 70mm sau de 76mm. Am atasat aici si cateva fotografii. Rog pe cei ce au cunostinte legate de aceste probleme sa imi acorde cateva sfaturi, in special pentru alegerea munitiei. La magazin mi-au fost recomandate cartuse "F2" de 36Gr, si max 1050 Bar insa nu stiu daca tevile mele ar suporta asemenea presiuni. Astept parerile Dvs.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde violiv pe 12 Ian 2015, 19:53

Bine ai venit printre noi!
Undeva pe arma ar trebui sa gasesti inscriptionat un numar urmat de literele MPA sau MPa adica simbolul de la MegaPascal multimplu unitatii de masura internationala pentru presiune Pascal. 1 MPa = 10 bari ~ 10 atmosfere. Pe arma scrie 65 sau 70 MPa.
Dupa cum arata modelul in mod sigur este cu camere de 70 mm si nu este facut pentru cartuse cu avertizarea de presiune "1050 bari". Poti trage cartuse de la 24 si pana la 36 g care nu au aceasta avertizare.

Anul Fabricatiei ??? Inainte de 1980 , estimez .... :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 12 Ian 2015, 20:22

Va multumesc pentru raspuns. Pe partea laterala a tevilor nu exista nici un fel de inscriptii. Doar in partea inferioara este inscriptionata seria, calibrul, iar de-o parte si de cealalta este litera H incadrata intr-un romb asa cum se observa in a treia fotografie. Tevile se prezinta foarte bine in interior, iar bascula este destul de fixa. Doar cu ulucul demontat se poate simti o deplasare foarte fina in lateral a tevilor, care dispare odata cu montarea acestuia. Sper sa ma serveasca o vreme de acum incolo :?
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 12 Ian 2015, 21:30

P.s. Sper sa nu fi "obosit" prea tare tevile cu cele 18 cartuse F2 1050Bar trase la fazani :cry:
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 12 Ian 2015, 22:36

Este un IJ 27 sovietic,presiunea marcata pe aceste arme este de 65 MPa,asa cum a spus Violiv.
Pe IJ-urile 58 juxtapuse stanta cu presiune este de 75 MPa pentru calibrul 12. Habar nu am de ce, dar juxtapusele erau testate si marcate cu 10 Megapascali in plus. Probabil modul de inzavorare in trei puncte de la juxtapusa era considerat mai apt de a suporta cam 100 de Bar peste.
Tevile cred ca sunt de 72,5 si nu de 73 cm,asta asa ca idee nu ca ar conta prea mult.
Nu mai trage cu munitie ce are avertizare de presiune ca obosesti arma in ansamblu, si o pensionezi inainte de termen.
Litera H incadrata intr-un romb de fapt reprezinta litera N din alfabetul slav,si atesta ca arma a fost testata pentru a trage cu pulbere Nitro,moderna.
Anul fabricatiei nu cred ca este trecut,dar daca te intereseaza in mod deosebit poti incerca un mail pe site-ul celor de la Ijevk. Le dai seria armei si astepti ca baietii sa se trezeasca dupa ultimul chef,poate iti raspund,anul asta,la anul,peste cativa ani... :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 12 Ian 2015, 23:28

Intr-adevar, lungimea exacta a tevilor este de 725mm. Multumesc pentru implicare. De acum o sa cumpar cartuse ce dezvolta presiuni mai scazute :)
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde OVI762 pe 13 Ian 2015, 09:47

Arata bine babaciunea bolsevica,se vede treaba ca al de a avut-o a pupat-o si-n cur;catare plina si sa ne mai zici si noua cum te impaci cu fierotania.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 13 Ian 2015, 11:05

OVI762 scrie:Arata bine babaciunea bolsevica,se vede treaba ca al de a avut-o a pupat-o si-n cur;catare plina si sa ne mai zici si noua cum te impaci cu fierotania.


:) Multumesc !
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 20 Ian 2015, 21:29

Buna seara. Am fost zilele trecute la magazin si am cumparat cateva cartuse. Cele cu alice le-am ales B&P Long Range, presiunea acestora fiind indicata in catalogul Arrow la 690Bar. Cartuse cu proiectil unic am ales Sauvestre si Sterling Super Slug (700Bar indicat in catalog). Pe langa acestea am cumparat si o cutie de Cheddite JK6, despre care nu am gasit specificatii referitoare la presiunea dezvoltata, dar pe tuburile cartuselor nu exista avertizarea "Max 1050Bar". Daca aveti informatii legate de presiunea dezvoltata de cartusele Cheddite JK6 sau JK8 ar fi de mare folos. Va multumesc
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: baikal ij 27

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 16:30

Salutare,

Uite un link aici :

http://www.chedditeitaly.com/Gestione/u ... b_2013.pdf

vezi ca s-ar putea ca pulberea JK6 si JK8 sa nu mai fie folosita si s-a inlocuit cu CH 6.Intreaba-i pe cei de la care ai cumparat cartusel,
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: baikal ij 27

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 16:53

Daca ai dubii referitoare la munitia pe care o ai ,nu o folosi.Tevile de IJ, de regula, ar trebui sa reziste la presiune de 1050 bar.Teoretic,presiunea maxima poansonata ar fi trebuit sa fie undeva sub extractorul dreapta, cum te uiti pe linia de tragere.Marcajul romboidal reprezinta controlul final de pe linia de fabricatie.La IJ-ul meu, de pilda, exista aceste marcaje.Cred ca au fost poansonate pentru a putea vinde arma in spatiul CEE, intrucat nu am vazut nici o arma europeana fara aceste marcaje.

Am putea presupune ca daca nu exista urme de interventie pe tevi,arma ta rezista la 1050 bar.Ia in considerare ca presiunea omologata este de regula ceva mai mica decat presiunea testata in fabrica.Insa aici si munitia are un rol important. Ar fi de preferat sa incepi cu cartuse cu gramaj mai mic (32 grame eventual sau mai putin daca gasesti), si vezi cum se comporta arma.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: baikal ij 27

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 16:58

AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: baikal ij 27

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 17:18

A , si inca ceva:am tras cu JK6 si sunt in regula, B&P la fel.Referitor la serie, cred ca poti sa te adresezi importatorului Material Grup ,www.huntershop.ro , sau sa scrii o solicitare pe site-ul Baikal www.imzcorp.ru.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: baikal ij 27

Mesajde Sly_Fox pe 28 Ian 2015, 18:11

AndreiR scrie:Daca ai dubii referitoare la munitia pe care o ai ,nu o folosi.Tevile de IJ, de regula, ar trebui sa reziste la presiune de 1050 bar. Cred ca au fost poansonate pentru a putea vinde arma in spatiul CEE, intrucat nu am vazut nici o arma europeana fara aceste marcaje.
Am putea presupune ca daca nu exista urme de interventie pe tevi,arma ta rezista la 1050 bar..

Arma o ai in poza mai sus,s-a scris despre caracteristicile armei,nu mai are rost sa il bagi in ceata.
Din poza se vede ca este modelul sovietic,nu merge cu munitie ce are avertizare de presiune.
Nu are treaba nici cu CEE,pe vremea cand a fost fabricata arma erau alte politici comerciale,iar Romania nu facea parte din U.E. :wink:
Ce urme de interventie ai putea vedea pe tevi, care sa iti arate ca arma a fost testata la 1050 de bari? :roll:
Nu mai presupunem,stim sigur,arma este una 12/70.testata la 65 MPa (650 bari),in consecinta trebuie sa traga munitia adecvata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Andrei0794, Google [Bot] şi 13 vizitatori

Publicitate