Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Ian 2022, 19:08

baikal ij 27

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: Cristi

Re: baikal ij 27

Mesajde mariusamplifier pe 28 Ian 2015, 19:17

Am descarcat cele doua fisiere. In catalogul celor de la Cheddite sunt specificate presiunile maxime pentru majoritatea tipurilor de cartuse, cu exceptia catorva modele, printre ele aflandu-se si CH6. Pe tuburile cartuselor nu exista avertizarea "Max 1050Bar" si nici pe cutie nu am gasit alte avertizari referitoare la presiune. D-l "Violiv" scria mai sus ca pot folosi pentru aceasta arma cartuse pana la 36g care nu au avertizarea "Max 1050 Bar" asadar le voi folosi la urmatoarea iesire. Va multumesc pentru implicare
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 19:24

E-n regula.Cred ca intr-adevar l-am bagat pe coleg in ceata.Oricum arma arata destul de bine.Nu stiam ca modelele sovietice erau omologate pentru 650 Bar.Eu am un IJ 27 nou si este marcat pentru 90 MPa , si am presupus(in mod evident fals) ca s-ar putea aplica aceasta similitudine pentru arma colegului.
AndreiR
Nou membru

Locaţie: Otopeni,Ilfov

Mesajde predaoctavian pe 05 Mar 2015, 13:57

Măcar la preț au rămas la fel de aproape 13 ani, acum depinde de venit dacă e mai mare sau mai mic.
https://imageshack.com/i/p5BKkzckj
Nimic.
predaoctavian
Nou membru

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Dacus_Malus pe 25 Aug 2016, 12:19

Buna ziua,
Am si eu o problema: am de ales intre un IJ27 cu ejectoare si un IJ 27 fara ejectoare.
Armele au cam acelasi pret, sunt SH si au 2 tragace, ambele in cal.12/76
1. IJ 27 cu ejectoare, arma este din 2008, folosita normal la vanatoare, cal.12/76 (uzura normal ptr. varsta ei)
2.IJ 27 M fara ejectoare, arma este din 2014, folosita la 2 vanatori, aproape noua, si arata ca noua, calibru 12/76.

Deci intre aceste 2 arme, pe care ar trebui sa o aleg?
Mai veche dar cu ejectoare sau mai noua dar fara ejectoare?
Cat de importante sunt ejectoarele?
Multumesc.!
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Locaţie: BRASOV

Mesajde the_mav pe 25 Aug 2016, 13:36

hmmm.... depinde ce vrei sa faci cu arma sau care iti sunt deprenderile tale ca vanator.
spre exemplu: mergi la porc cu lisa (ca asa vrei tu) si tragi cateva cartuse/patida de vanatoare ori mergi la o vanatoare la pana unde trebuie sa frangi arma-recuperezi tuburile ejectate din zbor-reincarci-inchizi arma / toate cu ochii pe tinta, eventual si tu ca vanator miscandu-te?

tehnic si tehnologic armele sunt fiabile si te vor tine o viata daca le intretii, jumatate de viata daca iti bati joc de ele.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Dacus_Malus pe 25 Aug 2016, 14:54

Multumesc ptr. raspuns.
La vanatoare merg mai rar, si in general la mistret si fazan, iepuri.
Nu am de gand sa trag in nestire .....
Sunt adeptul "mai bine imi pare rau ca nu am tras"....
Deci care e mai "cumparabila" ?
Veche cu ejectoare sau mai noua fara ejectoare ?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde OVI762 pe 25 Aug 2016, 15:41

Vezi ca la aia cu ejectoare acestea se pot dezactiva,daca vrei,invartind de un surubel insa la cea cu extractoare poti sa te invarti si in jurul Ecuatorului ca tot nu va ejecta vreodata tuburile.Mie imi plac mult de tot ejectoarele,le-am dezactivat odata sa vad cum este si m-am linistit :mrgreen: cautam sa bag cartuse peste tuburile trase :lol: Imi place ca am posibilitatea sa incarc mai rapid si sunt situatii destule cand te ajuta o incarcare iute,plus ca arata intr-un mare fel zborul tuburilor trase cu fumul dupa ele.
este in noi
OVI762
Veteran

Mesajde the_mav pe 25 Aug 2016, 16:02

:D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
eu am una cu ejectoare de multi ani, complet multumit de ea. sa nu uit: cu un singur tragaci, nu cu doua. in rest.... ruseasca, cam urata, grea, butucanoasa, lucrata cu pila si barosul, nu bate la ochi, nu te lasa niciodata :wink: , trage orice fel de cartuse, merge ca unsa la -24C :ymdevil: :D , etc.

la tipul tau de vanatoare, mai degraba ar fi potrivite niste socuri Trulock... vezi ca astea, pe aceasta arma, CHIAR FAC DIFERENTA fata de cele stock. :idea: :wink:
the_mav
Veteran

Mesajde Tudo pe 25 Aug 2016, 16:44

the_mav scrie::D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
eu am una cu ejectoare de multi ani, complet multumit de ea. sa nu uit: cu un singur tragaci, nu cu doua. in rest.... ruseasca, cam urata, grea, butucanoasa, lucrata cu pila si barosul, nu bate la ochi, nu te lasa niciodata :wink: , trage orice fel de cartuse, merge ca unsa la -24C :ymdevil: :D , etc. :idea: :wink:

O mica observatie a-s avea... la ij-ul meu, desi luat de nou, am avut de cateva ori surpriza neplacuta de a se bloca un ejector cu tubul de la cartusul tras si pana nu s-a intervenit "cu pila si barosul" nu s-a rezolvat problema. Cred ca e destul de neplacut sa ti se intample asta in timpul unei partide de vanatoare la goana, de exemplu.
Nu stiu daca este o problema generala la aceste arme, cert este ca dupa interventia armurierului problema nu a mai aparut.
Tudo
Nou membru

Locaţie: Iasi

Mesajde Dacus_Malus pe 25 Aug 2016, 18:12

Multumesc ptr. raspunsuri....
Stiu si eu ca e de preferat cu ejectoare...DAR strict la cazul prezentat, care merita?
Adica merita sa cumpar una cu ejectoare , dar mai uzata sau una aproape noua dar fara ejectoare.
Asta-i intrebarea!
(Sunt la acelasi pret)
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde jugariu pe 25 Aug 2016, 18:27

asa am crezut si eu ca ijul este indestructibil pana intr-o zi cand a inceput sa se blocheze tragaciul dupa primul foc , urata treaba daca ne gandim ca la primul foc te grabesti putin . am mers cu el la arow pentru reparatii si ce sa vezi surpriza domnul de acolo imi spune ca asa patesc toate ba imi comfirma ceva ce stiam deja ca daca folosesti magnumuri iti inegresti degetul mijlociu , dupa multe cartuse magnum pana a inceput sa clantane , deci parerea mea fugiti de ij indiferent de ce fel sau tip e , cat despre precizie cunosc vanatori care trag excelent cu ijul
jugariu
Membru activ

Mesajde a&c pe 25 Aug 2016, 19:29

Dacus_Malus scrie:Multumesc ptr. raspunsuri....
Stiu si eu ca e de preferat cu ejectoare...DAR strict la cazul prezentat, care merita?
Adica merita sa cumpar una cu ejectoare , dar mai uzata sau una aproape noua dar fara ejectoare.
Asta-i intrebarea!
(Sunt la acelasi pret)

Strict la cazul prezentat, daca cea din 2008 are ceva uzura mai bine mergi pe cea noua si fara ejectoare, eu cel putin asta as face in acest caz. Insa e discutabil cat timp doar tu le-ai vazut... Cele noi stau mai prost un pic pe brunj, in rest sunt cam la fel.
a&c
Membru activ

Mesajde Clujeanul pe 25 Aug 2016, 19:55

jugariu scrie:parerea mea fugiti de ij indiferent de ce fel sau tip e

Mai bine sa fuga de magnum-uri... mai ales cine nu are arme pentru asa ceva.
Clujeanul
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Dacus_Malus pe 25 Aug 2016, 21:21

Inca ceva: care lisa e mai fiabila: cu 1 tragaci sau cu 2?
cea care nu are ejectoare, am aflat ca are 1 tragaci.....
Deci doar 1 tragaci, fara ejectoare, dar aproape noua vs. ejectoare, 2 tragace, dar mai uzata.
continui sa astept sfaturi.
multumesc
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde violiv pe 25 Aug 2016, 21:34

Ti-am raspuns si dincolo - fara ejectoare si doua tragace e cea mai fiabila.
In lumina noilor date .... as alege orice altceva.

@Mav-ul e un unicat. Pe cuvant ca-i fac cadou una din armele mele, numa sa vada si el ce inseamna o arma buna si cum s-a chinuit atatia ani .... si cat ar fi putut impusca peste ce-a impuscat daca nu rata din vina armei.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde the_mav pe 26 Aug 2016, 08:19

violiv scrie:@Mav-ul e un unicat. Pe cuvant ca-i fac cadou una din armele mele, numa sa vada si el ce inseamna o arma buna si cum s-a chinuit atatia ani .... si cat ar fi putut impusca peste ce-a impuscat daca nu rata din vina armei.

:mrgreen: :ymhug: :ymhug: stii ca nu e chiar asa, cel putin la partea cu chinul (care nu prea exista, eu nefiind deloc mic si plapand fizic), iar de ratat... destul de rar :D
Cat sa impusti? Cat sa mananci?!?
De gustibus :wink:
the_mav
Veteran

Mesajde yoghi pe 26 Aug 2016, 10:59

Adica dupa fiecare foc tras sa scot eu cartusul ? ce dracu nu mai suntem in 1980.
Cu ejectoare este simplu si...corect.
Ca functioneaza sau nu asta depinde de defectiunea propie a armei.Verifici la inceput cu 3..4 cartuse si gata.Nu conteaza unul sau doua tragace .dupa 100 de cartuse deja uiti amanuntul asta.

Zic totusi ca la 1500-2000 lei gasesti si """straineze""" bune.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde Dacus_Malus pe 26 Aug 2016, 12:41

bugetul meu e 1000-1200 lei maxim.
Am de ales intre cateva IJ-uri...
apropos, cel cu 1 tragaci s-a rezervat(vandut).

Deci am alte variante:
- IJ27 cu ejectoare,12/76 , 2 tragace, folosit cativa ani
- IJ27 fara ejectoare,12/76, 2 tragace, aproape nou.
Ambele se incadreaza in bugetul meu.
Si sunt deschis la sugestii.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde a&c pe 26 Aug 2016, 13:43

Dacus_Malus scrie:bugetul meu e 1000-1200 lei maxim.
Am de ales intre cateva IJ-uri...
apropos, cel cu 1 tragaci s-a rezervat(vandut).

Deci am alte variante:
- IJ27 cu ejectoare,12/76 , 2 tragace, folosit cativa ani
- IJ27 fara ejectoare,12/76, 2 tragace, aproape nou.
Ambele se incadreaza in bugetul meu.
Si sunt deschis la sugestii.

A raspuns @violiv cat se poate de concis:
In cazul prezentat IJ27 fara ejectoare,12/76, 2 tragace, e cea mai fiabila sau orientat catre altceva.
a&c
Membru activ

Mesajde violiv pe 26 Aug 2016, 13:45

Exista oarece lege si pe la noi care zice ca nu-i voie sa poluezi mediul, in ceea ce ne priveste ca nu-i OK sa arunci tuburile trase pe unde binevoiesc ele sa cada. Cand esti la talere nu conteaza, cand esti in teren stai sa le strangi dupa fiecare serie. Daca mergi cu semi n-ai incotro dar la o basculanta sunt mai practice extractoarele ... strict din acest punct de vedere.
Ca noi suntem inca "anti-mediu" asta-i alta treaba.

Strict referindu-ne la armele in discutie, Ij-ul e cu atat mai bun cu cat e mai simplu. Chiar daca se pot dezactiva ejectoarele la varianta ce le are, extractorul care rezulta nu-i atat de eficient ca extractorul simplu din constructia armei, uneori mai sar gherutele peste rama cartusului.

La 1200 lei greu sa gasesti altceva decat rusoaice, in stare mai buna si in stare sa suporte munitii moderne. Practic nu prea ai incotro.

P.S. ejectoarele s-au inventat acum mai bine de 100 de ani, nu sunt o chestie chiar asa moderna; folosirea lor a devenit mult mai evidenta de ceva zeci de ani
violiv
Veteran

Mesajde Dacus_Malus pe 26 Aug 2016, 19:54

Multumesc vio, m-ai convins....ma focusez pe cel cu extractoare.
Acu trebe sa am rabdare pana imi iese autorizatia, si noroc ca IJ-ul respectiv sa nu se vanda.

Multumesc tuturor ptr. sfaturi.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde adrian1123 pe 26 Aug 2016, 21:50

Ejectoarele la ij merg cum,cand si cat vor ele,mai nou paturile sunt de la lot la lot cu alte cnformatii,panta,avantaj etc.Mai indicat ar fi sa o luati pe cea care vine mai bine in umar.
adrian1123
Veteran

Mesajde violiv pe 27 Aug 2016, 22:01

Dacus_Malus scrie:Acu trebe sa am rabdare pana imi iese autorizatia, si noroc ca IJ-ul respectiv sa nu se vanda.

Vorbeste cu proprietarul, vezi arma, eventual incearc-o. Plateste-o si nu mai conteaza cand iese hartia. ;)
violiv
Veteran

Mesajde Dacus_Malus pe 28 Aug 2016, 10:29

Multumesc de sfat...
O sa-mi fac un drum in Bucuresti sa vad arma....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Dacus_Malus
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 06 Feb 2019, 23:39

Rușii de la Kalashnikov Concern s-au apucat de fabricat bărci, drone și...bock-uri cu pat din plastic. :ar!

https://www.youtube.com/watch?v=6nN2ub82AC0
https://www.youtube.com/watch?v=DYh_PxL3QVI
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Terra

Mesajde laurul pe 07 Feb 2019, 08:46

Nu arata rău...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde the_mav pe 07 Feb 2019, 09:15

adrian1123 scrie:Ejectoarele la ij merg cum,cand si cat vor ele,...

mda… oare eu alaturi de multi altii chiar sa fi fost norocos cand la 27-le meu, luat nou acum vreo 15 ani, i-au mers ireprosabil ejectoarele in toti acesti ani, de la -23 grade pana la +39??? ;) ;)
nu cred :idea:

Mai e ceva ce uita majoritatea romanilor: intretinerea!
Am vazut ulei bunica turnat in Benelli M2, vaselina grafitata trasa cu sarpele la prima curatare intr-un Mauser pe motiv ca "trage bine plumbul ramas pe ghinturi", diferential de LandCruiser spart in camp si proprietar surprins ca acolo ar fi trebuit sa fie ulei, etc - HINGHERI din orice pozitie, in orice combinatii! Am vazut si arme duse la armurier dupa fiecare iesire in camp - e drept ca nu prea multe intr-un sezon.
Stii la ce se rezuma TOT? La EDUCATIE!
Cam la fel cum unul care nu stie sa citeasca si se semneaza "cu deshtu' " iti omoara primul copil+nevasta insarcinata pe trecerea de pietoni si i se da cu supendare. Sau vecinul de la etajul 3 care face scandal pentru locul LUI de parcare, desi e strada publica si nu a platit nimic pentru el. Ori motociclistul "smecher" de pe strada vecina ce si-a schimbat toba stock cu una "de circuit" si trezeste tot cartierul la 3 dimineata cand ajunge acasa - dar a doua zi e indignat ca motorul e pe pana fata/spate si oglinzile ii sunt rupte.

Brief: din umila mea experienta cu acest model, iti spun ca in 16 ani de folosinta intensa as spune si intretinere corespunzatoare, arma este IMPECABILA. Da, e cea cu ejectoare, un singur tragaci, selector, socuri mobile; uratica si grea. Una peste alta este o arma foarte corecta pentru ce ofera, daca si tu esti correct in evaluari si asteptari. Doar sa nu iti furi singur caciula!
the_mav
Veteran

Mesajde adrian1123 pe 07 Feb 2019, 20:10

Ai dreptate intretinerea inseamna mult ,80% din armele vechi nu au fost intretinute corespunzator si de aici vin multe incidente neplacute.Majoritatea posesorilor de ij le au curatat pe exterior cand au ruginit complect,in interior ori au pamant cu ulei ori sunt uscate ,fara pic de ulei si cu uzuri mari.cam asa au fost folosite ij urile din trcut(inca mai functioneaza).Ejectoarele ij urilor vechi din cauza uzurilor fac probleme in general.
adrian1123
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2019, 21:55

Oare cum se echilibrează arma având niște țevi grele și un pat din plastic? O avea ceva greutate suplimentară în pat oare? Altfel bock-ul va deveni complet dezechilibrat și nu prea plăcut la tras.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Terra

Mesajde violiv pe 08 Feb 2019, 12:02

Au aparut deja si m-am jucat cu unele.
Alea ieftine de vin de la turci se echilibreaza ca o semi-automata...adica pica in fata.
Alea mai scumpe, care vin de la producatori mai rasariti, stau bine de tot. Mi-a placut grozav un prototip de Benelli 828, mai mult decat cel cu pat de lemn. Din pacate nu l-au mai scos.

Plasticul serios nu e mult mai usor decat lemnul, nu pune probleme de genul acesta. La o arma de 3 kg poate sint 50-100 g diferenta intre lemnele si plasticele de acum. La tevile ultra-usoare de azi nu-i greu sa-i pui o talpa reglabila, sa zicem. Adaugi exact cat trebuie chiar unde trebuie, pentru balans si functionalitate.
violiv
Veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise