Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:40

Arme MERKEL

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Arme MERKEL

Mesajde Johny Wolf pe 02 Feb 2006, 13:03

http://www.gunshop.com/merkel_gsi__shotguns_sxs.htm.
Sper sa nu para a reclama. Doresc doar sa se discute despre acest tip de arma.
Sunt bune? De ce?
Sunt rele? De ce?
De unde in Romania se poate cumpara asa ceva?
Cam ce preturi au?
Dati doua marci una mai buna ca ea si una mai slaba ca aceasta.
Si argumentati de ce?
Mai multe amanunte de la cei care au sau au avut asa ceva in posesie.
Ce va place la ea? Sau ce nu va placut la ea?
Clasament de la 1-10 ce nota ati da. Si de ce?
Ce model va place cel mai mult?
Si cred ca ar trebui deschis cate un topic si pentru celelalte marci.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde razvy pe 02 Feb 2006, 17:56

Merkel
... Sint tare bune si sint tare scumpe :cry:
http://www.gunsamerica.com/guns/976680397.htm
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde catalin.vrabie pe 10 Feb 2006, 19:51

Eu am 2. Una de 12 si una de 16. Ambele clasice si sunt foarte multumit de ele. N-a fost niciodata nevoie sa folosesc incarcaturi mai mari de 36 de grame (cel mult, si numai la iepuri). Si nu prea a fost piesa lovita care sa nu cada in foc. Intr-un cuvant, as sfatui pe oricine sa-si cumpere una.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde catalin.vrabie pe 10 Feb 2006, 19:52

Si oricum, traditia isi spune cuvantul.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde viorel pe 10 Feb 2006, 21:40

Eu ii sfatuiesc pe cei care au posibilitatea de a achizitiona o arma Merkel sa o faca fara ezitare.Un lucru este cert,neamtul ramane tot neamt fie ca face arme,masini etc.
http://www.merkel-waffen.de/core.php?da ... FuZ0lEPTU=
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde razvy pe 11 Feb 2006, 05:31

M-am uitat la preturi si nu am vazut nimica sub $3500 si alea erau alea simple sau folosite , pretul unei arme cu ceva filigram se invirte cam la $10.000 ... ce parere aveti ? nu e cam piperat Merkel asta ????? Chiar trage asa de bine ca merita banii astia?
Astept pareri .
Cu stima .,
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde wachtelfeld pe 11 Feb 2006, 06:59

razvy scrie:M-am uitat la preturi si nu am vazut nimica sub $3500 si alea erau alea simple sau folosite , pretul unei arme cu ceva filigram se invirte cam la $10.000 ... ce parere aveti ? nu e cam piperat Merkel asta ????? Chiar trage asa de bine ca merita banii astia?
Astept pareri .
Cu stima .,

Armele lucrate,gravate sunt ca si obiectele de arta,eu am 2 de exemplu,fiecare din ele au semnatura ....spre exemplu daca vrei si ai bani iti poti cumpara pt. ati decora casa un Rembrant sa un van Gogh,nu te opreste nimeni ,la fel de bine te poti orienta dupa cit te tine punga si spre un autor mai ieftin sau spre reproduceri....la fel si cu pustiile.La intrebarea ta daca trag bine,iti pot raspunde ca da,cu certitudine DA,iar din punctul de vedere al fiabilitatii nu le poti compara cu armele de serie sau chiar de serie mica.Si inca o comparatie,poti merge bine merci si cu o Dacie sau hai sa fiu mai realist Honda dar poti merge si mai bine cu un BENTLEY sau JAGUAR sau ROLLS.....cam asta e diferenta...si iti spun eu ca merita,senzatia cind tii in mina o pusca facuta de comanda si frumos cizelata,gravata este cu totul diferita cu senzatia unei oricarei alte trompete :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 11 Feb 2006, 07:12

.....si am uitat sa iti spun,merckel,nu este o mare firma,cea mai scumpa cu gravura pe platini suflata cu aur nu e mai mult de 15000...insa uita-te la un Lebeau-Courally,Nicolas Danthine, CHAPUIS ,Paul Demas,Boss,PARKER,Purdey,sau Granger,PIOTTI,JANSSEN,AYA,ARIZABALAGA,WESSTLEY-RICHARDS,TULIO FABRI etc...cam astea ..sunt pusti :shock: :lol: :mrgreen: ....daca te pasioneaza incearca ..www.armurerie-jeannot.com....nu mai stiu sigur daca cu liniuta intre sau fara ,te descurci tu.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde catalin.vrabie pe 11 Feb 2006, 08:40

Baieti, ati ajuns prea departe.
Cred ca intrebarea initiala din acest topic se referea la arme Merkel de serie, pentru a se putea face o comparatie cu alte tipuri de arme.
Nu poti face comparatie intre o masina de serie de la o marca si alta masina, de alta marca, dar facuta pe comanda. Sunt doua lucruri total diferite. Asa e si cu armele. Putem compara modele de serie, insa si asa parerea mea este ca Merkel face parte din clasa medie spre varf a armelor.
Daca vreodata apare posibilitatea de a cumpara una, nu ezitati...
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde razvy pe 11 Feb 2006, 14:03

Eu ma refer la practicalitate nu la valoarea ei de colectie . Masina e facuta sa o conduci nu sa o tii in garaj , la fel si cu arma asta la ce bun am o arma de $15000 daca nu o scot la vinatoare . Si iti spun eu sigur ca daca as avea o astfel de arma nu as merge cu ea la vinatoare , iti dai seama ce se intimpla daca cad cu ea sau imi cade din mina , ploaie , noroi...etc , am mai discutat parca subiectul asta , daca as merge la vulpi in Anglia calare cu amicu Charles mai inteleg. Cu bani astia am 15 arme si le scot pe rind in teren fara nici o remuscare daca ii trag o zgirietura, face parte din decor :wink: .
Daca as avea bani si as vrea sa ii investesc poate ca as intelege oricum as lua terenuri inainte de un Purdey .
Fiecare stie cel mai bine ce fluturi are in gradina :lol:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde catalin.vrabie pe 11 Feb 2006, 14:18

Sunt de acord cu Razvy.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde christianpindichi pe 11 Feb 2006, 22:04

si eu.insa nu pot sa nu admir ceva frumos :wink:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 00:52

Eu,unul ,vinez cu pustile mele fara probleme,de altfel altele nici nu am :lol: ,am una cu tevi de 68cm pt. prepelite,becatine si sitari,cu socuri 0 si 3\4,iar cealalta pentru restul,adica fazani,potirnichi,iepuri,balta..care are tevi de 74,full\full.Prima am cumparat-o dind la schimb o beretta semiautomata ,iar a doua 1000 dolari,......i-am trimis lui Val niste poze cu ele ,iar daca va putea le veti putea vedea .Totdeauna la vanatoare mi-a placut sa incerc sa ma apropii de un anume nivel..si nu este snobism...vanatoarea este o arta in primul rind..mi se pare vulgar cind aud despre vanatoare ca este un hobby :evil: ...si acelasi lucru l-am vrut si de la caini.Oricum toata povestea asta este o chestiune de perceptie,as fi putut sa vind fara probleme pustiile si mi-as fi facut poate o casuta cu banii pe ele dar placerea de a merge cu ele, de a le tine in mina si de a trage sevind un aret frumos al cainilor, intrece interesul material...nu mai vorbim de incarcatura lor istorica...
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 12 Feb 2006, 00:53

wachtelfeld scrie:Eu,unul ,vinez cu pustile mele fara probleme,de altfel altele nici nu am :lol: ,am una cu tevi de 68cm pt. prepelite,becatine si sitari,cu socuri 0 si 3\4,iar cealalta pentru restul,adica fazani,potirnichi,iepuri,balta..care are tevi de 74,full\full.Prima am cumparat-o dind la schimb o beretta semiautomata ,iar a doua 1000 dolari,......i-am trimis lui Val niste poze cu ele ,iar daca va putea le veti putea vedea .Totdeauna la vanatoare mi-a placut sa incerc sa ma apropii de un anume nivel..si nu este snobism...vanatoarea este o arta in primul rind..mi se pare vulgar cind aud despre vanatoare ca este un hobby :evil: ...si acelasi lucru l-am vrut si de la caini.Oricum toata povestea asta este o chestiune de perceptie,as fi putut sa vind fara probleme pustiile si mi-as fi facut poate o casuta cu banii pe ele dar placerea de a merge cu ele, de a le tine in mina si de a trage sevind un aret frumos al cainilor, intrece interesul material...nu mai vorbim de incarcatura lor istorica...

Scuze pt. abaterea de la subictul initial.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde florin.t pe 12 Feb 2006, 19:24

Merkel e un fel de Mercedes la arme. Daca trage bine ? Trage a dracului de bine si o sa te miri de regulariatea alicelor pe tinta. Atentie !!! sunt totusi arme pretentioase : trebuie curatate de fiecare data altfel pe teava o sa ai pete de rugina - nu are tevi cromate interior. Daca ai posibilitatea si gasesti cumpara-ti.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde christianpindichi pe 12 Feb 2006, 20:43

wachtelfeld scrie:.Prima am cumparat-o dind la schimb o beretta semiautomata ,iar a doua 1000 dolari,......as fi putut sa vind fara probleme pustiile si mi-as fi facut poate o casuta cu banii pe ele dar placerea de a merge cu ele, ..


:lol: :lol:
Mihai
ce sa intelegem...ca-ti faceai casa cu 1000 de coco si o beretta semi..sau ca fostii proprieteri ai armelor tale de acum au fost niste "gaini"
glumesc
no offence :lol: :lol:
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde jon2004 pe 12 Feb 2006, 22:18

Banuiesc ca pentru fostul proprietar, nu era decat o arma veche, fara prea mare valoare si a considerat ca face o "mare afacere" , daca o da pe o arma semiautomata! :wink:
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde silviu_82 pe 23 Noi 2006, 16:56

sa inteleg ca daca mi s-a oferit o juxtapusa cal. 12 in stare foarte buna cu 1500 RON ar trebui s-o iau? :shock: :shock: :shock: :?:
Avatar utilizator
silviu_82
Membru important
 
Mesaje: 130
Membru din: 10 Noi 2006, 15:31
Locaţie: Slobozia

Mesajde catalin.vrabie pe 23 Noi 2006, 17:04

Nu sta pe ganduri!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde Ursus2006 pe 24 Noi 2006, 01:25

Tati, nu rateaza ca sigur e " meserias " , nu ca e arma nu stiu de care. Fratilor, nu exista arma rea, exista doar om care nu stie sa traga, vorba ceea: piesa a 4-a conteaza. :wink: :!:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

arme merkel

Mesajde jhonnyD.G pe 20 Iul 2008, 15:22

pt catalin vrabie ,ce fel de chocuri are cea de 16 si daca are full peambele ce fel de proiectile unice folosesti . Se pot folosi bile crestate. Pe stanga ai folosit vreodata proiectil unic :?:
jhonnyD.G
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iul 2008, 19:12

Re: arme merkel

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 20 Iul 2008, 17:41

jhonnyD.G scrie:pt catalin vrabie ,ce fel de chocuri are cea de 16 si daca are full peambele ce fel de proiectile unice folosesti . Se pot folosi bile crestate. Pe stanga ai folosit vreodata proiectil unic :?:

Crezi ca persoana care are asha o arma mergea cu ea la mistretzi?????? Sigur ishi cumpara o arma ghintuita pt asha ceva! :lol: :roll:
Proiect unic pe tzeava full?????? :roll:
Scuza , dar daca ai asha o arma shi vreai sa foloseshti proiect unic sau bila crestata.... mai bine vindeo unui vinator care shtie sa o foloseasca corect...... pacat.
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

arma merkel

Mesajde SUHL pe 27 Iul 2008, 21:08

Am si eu o arma merkel cal 16 si va rog sa ma ajutati sa inteleg simbolurile stantate pe tevi.Pe ambele tevi am 3 coroane sub fiecare coroana se afla literele w,n,u.Pe ambele tevi scrie nitro iar pe teava dreapta mai am nr 674. Pe lagare lateral am un 1 in cerc si sus un k in cerc si 7 cerculete.Multumesc pentru ajutor
SUHL
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 08 Mai 2008, 21:54
Locaţie: BIHOR

Mesajde Cristi pe 28 Iul 2008, 11:31

Arma ta a implinit in iunie 34 de ani! Multi inainte! W e poansonul de control al choke-urilor, N cel petru pulbere fara fum, iar U inspectia tevilor. Restul sunt poansoane de controlor de calitate
Ultima oară modificat de Cristi pe 28 Iul 2008, 19:33, modificat 1 dată în total.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde SUHL pe 28 Iul 2008, 18:40

Multumesc Cristi pentru ajutor
SUHL
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 08 Mai 2008, 21:54
Locaţie: BIHOR

Re: Arme MERKEL

Mesajde CTC pe 08 Iun 2009, 08:49

Am si eu 2 intrebari:

1. Merkel Bockdoppelflinte 2002C are selector de tevi?
2. Stie cineva pretul acestei arme luata de noua?

Multumesc.

Ben
CTC
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Dec 2008, 14:00
Locaţie: Timisoara

Re: Arme MERKEL

Mesajde Cristi pe 08 Iun 2009, 11:11

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Arme MERKEL

Mesajde CTC pe 08 Iun 2009, 11:36

Multumesc Cristi. Daca in stare "used" costa intre USD 4295 respectiv USD 5495 si asta peste ocean, inseamna ca in stare noua ajunge la un pret prohibitiv pentru Europa... :roll:
CTC
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Dec 2008, 14:00
Locaţie: Timisoara

Re: arma merkel

Mesajde yoghi pe 08 Iun 2009, 17:26

[quote="SUHL"]Am si eu o arma merkel cal 16 si va rog sa ma ajutati sa inteleg simbolurile stantate pe tevi.Pe ambele tevi am 3 coroane sub fiecare coroana se afla literele w,n,u.Pe ambele tevi scrie nitro iar pe teava dreapta mai am nr 674. Pe lagare lateral am un 1 in cerc si sus un k in cerc si 7 cerculete.Multumesc pentru ajutor[/quote]

nr 1 in cerc ete calitatea otelului de teava
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Arme MERKEL

Mesajde yoghi pe 08 Iun 2009, 17:33

daca prima arma cu care am tras apoi zece ani a fost un Merkel
credeti ca ma mai convinge acum cineva ca nu e buna sau nu merita banii?

exista una in plus, de12 din '76 interes? :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate