Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:57

Dreptul de a detine si purta arme

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mai 2012, 21:47

Cristi scrie:Declaratii proaspete. Ce vrea politia
http://www.antena3.ro/romania/legea-per ... 68376.html

Oameni mai prosti si mai tampiti ca astia greu se pot afla pe aceasta planeta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 25 Iul 2012, 15:01

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Alin3006 pe 25 Iul 2012, 16:47

Pana si la Rusi dau drumul la pistoale, numai la noi nu e voie. Le e frica guvernantilor sa nu-i impuscam, asa cum ar merita.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde laurul pe 25 Iul 2012, 20:34

ete fleoshk...
daca vrea un nebun sa-i puste..ii pusca si cu lisa...nu-i trebe revolver...
...lege cretina...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde madalin122582 pe 25 Iul 2012, 22:40

Le e frica sa nu pice cu lisa :lol:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde bogdanm pe 28 Aug 2012, 23:11

Fiecare cetatean ar trebui sa aibe dreptul (pana cand abuzeaza de el) sa detina ce arme doreste si o cantitate de munitie minima egala cu timpul de interventie al politiei in caz de ceva (in minute) inmultit cu 20 (de cartuse pe minut, bineinteles).
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 18 Dec 2012, 18:40

O petitie care merita citita(si chiar semnata)
http://www.gunsamerica.com/blog/please- ... and-email/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 26 Dec 2012, 17:34

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde yoghi pe 26 Dec 2012, 19:34

adica au interzis TOATE armele ???
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde OVI762 pe 26 Dec 2012, 20:26

Din ce inteleg eu din australo-engleza astora mai ai voie sa detii cateva tipuri de arme precum bolt action si ceva lise.Cu semiautomatele au avut ce au avut in principal.Interesanta statistica cu omoruri,crime si alte ucideri care s-au intamplat dupa ce le-au luat cetatenilor armele.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde GeKados pe 26 Dec 2012, 22:54

Nu inteleg cum au dreptul sa ti le confiste si sa le distruga asa pur si simplu? Sunt bani investiti in ele..!!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Nautilus pe 27 Dec 2012, 00:16

Buy-back. Statul australian plăteşte preţul de pe factura originală proprietarului în schimbul armei.

E un artificiu legal găsit ca să nu fie acuzaţi că ar confisca un bun dobândit cinstit.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde OVI762 pe 27 Dec 2012, 08:58

Prostia hotilor care guverneaza se pare ca nu face discriminare intre cele 2 emisfere.Sa distrugi in felul acesta 640 000 de arme denota un tembelism dus la maxim;ce ma deruteaza este faptul ca si australienii aia au dus armele la politie cum se duc vacile la abator.Nu se face zicere in reportaj despre vreunul care sa iasa in strada si sa chiraie ca lui nu-i convine si ca el nu vrea si ca e arma lui cumparata legal.Cum sa aplici retroactiv o asemenea aiureala?Cand am cumparat arma am cumparat-o legal?-Da.Va treziti voi intr-o dimineata cu curu' in sus si brusc va vine ideea ca io nu mai am voie sa detin arma MEA?-Da. MARS DE AICI. Luati si ceva plumb,sa aveti de drum. :twisted: :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Nautilus pe 27 Dec 2012, 10:23

Existând în România modernă precedentul care există (în sectorul 5 se spune "care este"), susţinut cu aclamaţii de către populaţia civilă şi cu insulte şi ameninţări cu moartea la adresa celor care i se opun, aş zice că te arăţi excesiv de viteaz în chestiunea cu plumbul.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde OVI762 pe 27 Dec 2012, 11:01

[quote="Nautilus"]Existând în România modernă precedentul care există (în sectorul 5 se spune "care este"), susţinut cu aclamaţii de către populaţia civilă şi cu insulte şi ameninţări cu moartea la adresa celor care i se opun, aş zice că te arăţi excesiv de viteaz în chestiunea cu plumbul.

~Nautilus






Chiar sunt excesiv de viteaz(nu neaparat si inteligent) cand e vorba de drepturile mele.La noi poti scapa foarte usor de aberatia aia de taxa,ca venii vorba-vreo 5,6oo ron la un avocat si gata,vine hotararea acasa in plic :wink: Acum,daca un cretin de parlamentar ti-ar cere sa iti duci armele la distrus-contra cost-tu ce ai face?Te-ai supune de bunavoie?Eu unul NU :twisted:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Nautilus pe 27 Dec 2012, 11:18

1. Cretinul de parlamentar nu e o ipoteză într-un un viitor nedefinit, e o realitate. Adică deputatul Apostolache Mihai Cristian, cu proiectul lui de lege care a picat. (În mod curios, personajul a picat şi el la vot cu puţină vreme în urmă, şi nu s-a mai ales deputat. Dar nu fiindcă publicul ar fi înţeles cât de cretin e, în niciun caz.)

2. Eu sunt 100% convins că un mare număr de arme ar fi declarate furate aşa cum se face cu maşina pentru CASCO şi ele ar sfârşi-o împachetate în vaselină, închise într-o ladă şi îngropate în curte. Dar majoritatea ar fi totuşi confiscate, plătite cu forţa şi duse la topit.Fiindcă populaţia civilă e aia "care este", adică aia care a participat la 11 Iunie 1948, la Mineriade, la toate alegerile de la 1990 încoace şi care face toate căcaturile pe care le cunoaştem.

3. Taxa de primă înmatriculare nu e o taxă, e o barieră. Un fel de a spune: aşa mi s-a sculat mie, Premierul Măgăriceanu, să nu aveţi voi maşini, nici mari, nici mici, nici noi, nici vechi, aşa încât vă pun o barieră, să fie ca mine şi nu ca voi. În mod deloc întâmplător, acelaşi personaj a impus exact în acelaşi moment cu taxa de primă înmatriculare şi acciza de 100% pe arme de foc. Oare puştile noastre poluau aerul cu fumul lor, trebuiau să aibă mai puţin de 8 ani şi catalizator Euro 4 la ţeavă?.. :mrgreen:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde OVI762 pe 27 Dec 2012, 11:25

Din nefericire pentru noi toti ,ai dreptate.Marea majoritate a bipezilor ce vietuiesc pe plaiuri mioritice cat si aiurea sunt guvernate de spiritul de turma si de aia cand vreun cretin mai coltos maraie nici o oaie nu indrazneste sa ridice coarnele din pamant.Crunt, dar adevarat.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde dtdpuu pe 28 Dec 2012, 08:53

DART scrie:pt.@dtdpuu------un pic off topik

Crezi cumva ca in urma ultimului nefericit masacru din scoala americana , Mr.Obama impreuna cu senatul american va inaspri conditiile de cumparare-detinere-folosire a armelor pt. cetateanul american de rand chiar daca acest drept este inscris in constitutia americana ? Sau Texasul face ”opinie separata”...

Aceasta stire in opinia mea de cateva zile la noi este data zic eu cu ”obstinatie” de cateva posturi de televiziune(drama este IMENSA fereasca-ne Sfantul sa fim in pielea parintilor care si-au pierdut copii) la niste ore de maxima audienta.
Din experienta spun ca la noi in lipsa educatiei corespunzatoare, necesare(lucru care inseamna,personal calificat,cursuri,cluburi ,poligoane....si nu in ultimul rand bani multi) in urma acestui ”val” de regula ne alegem cu interdictii ce fac detinerea si portul de arma(ma refer aici doar la arme de vanatoare si tir-categoria cea mai disciplinata) uneori imposibila .......se merge pana la descurajare !
Intotdeauna am crezut ca armata era o nebunie....si daca nu erai pilosul-lumii.....o sursa de umilire.Acum cred ca a fost benefica pt. mine....cand cunosti un lucru nu mai este asa tentant.
Ma intreb daca fiul meu va dorii sa ”imbrace” haina de vanator....si nu va dorii sa-i fiu profesor(au mai fost cazuri) unde il voi putea duce oficial(la un club, un curs nu de 2 zile dar nici de 3 ani)......pt. ca la ”adevaratii vanatori” parca nu l-as duce.
Complicat!Sa ne fereasca Dumnezeu de ceva asemanator sa le dea pace in suflet celor care si-au pierdut pe cineva Drag in astefel de conditii........si nu in ultimul rand sa-i dea Legiuitorului.....buni sfetnici si gandul cel bun.


Asta m-a intrebat DART in alt topic. Hai sa discutam aici ca sa nu deviem de la subiect in alt topic.

Cred ca libertatea nu e gratuita, asa cum spun unii pe aici. Cred asa cum am mai spus, ca legea referitoare la interdictia armelor nu o poti aplica pe jumate, adica:
1) ori interzic armele total si real si ma asigur ca e foarte gregu si ilegal de obtinut arme. E cazul tarilor europene
2) ori las armele la liber cu adevarat pentru toata lumea.

Din pacate in SUA, in unele state se aplica legea 2. In SUA dreptul de a detine arme e drept constitutional asa cum e dreptul proprietatii. Asta inseamna ca ca americanii au voie sa detina arme, si e un drept ce nu v-a disparea. De la stat la stat insa se pot impune restrictii aditionale care descurajeaza detinerea de arme sau creaza o cultura nu foarte favorabila. In general, in opinia mea aceasta descurajare are un efect limitat la nivel de stat, adica in orice stat exista detinatorii de arme, dar exista comunitati locale sau instituii locale in care nu e permis accesul cu arma. Ca exemplu sint unele campusuri universitare, sau alt exemplu ar fi oarase "progresiste" in care portul de arma si cultura armeleor e o "banata". In aceste locuri in care oameni cinstiti se feresc de arme...borfashii sau dezaxasatii nu se feresc. Si nu se vor feri niciodata, de asemenea nici in locurile anti-arme accesul legal sau ilegal la arme e posibil. Rezultatul este ca in aceste locuri oamenii cinstiti n-au arme si cei care nu trebuie le au si le folosesc. Rezultatul e cite un nefericit de masacru de care ti se rupe sufletul. E usor sa faci ravagii cind esti lupul intre oi. Cind esti intre lupi si oi....e insa greu si descurajant sa te dai la oi, pentru ca nu sti citi lupi "cinstiti" sint in jurul tau.

In opinia me armele in SUA nu pot fi practic interzise, ele vor exista legal sau ilegal pentru borfashi. Si din moment ce nu pot fi interzise, in opinia mea toate statele americane ar trebui sa lase armele libere fara ai face paria pe cei care aleg sa le poarte. Sint de acord cu verificare a istoriei de boli mintale a detinatorilor sau cu o verificare a cazierului pentru viitorii purtatori. Nu sint de acord cu restrictiile cosmetince pentru ca consider ca sint ineficiente (gen magazie redusa, pat fix...etc. e simplu sa care 2 magazii). Cred ca in acest caz, cazurile de acest gen s-ar auto-regla.

Din pacate nu se mediatieaza cazurile in care oamenii cinstiti cu arme au salvat situatia. Toate cartile de portul armei, au zeci de exemple de-a lungul timpului in care oamenii s-au salvat, sau au salvat un masacru intr-un loc public pentru ca au avut arma. Aceste cazuri nu se mediateaza pentru ca atunci cind lucrurile se termina cu bine nu mai e foarte interesant si nu prea nici capital politic de muls.

Multe din statele din sud-vest (Texas, Arizona, New Mexico) au asa numitul port de arma ascuns. Adica dupa un curs de vreo 2 zile, si verificarea cazierului, poti sa porti pistol sub imbracaminte, si ne-expus. Cca1 din 10 sint detinatori de port arma in Texas. Cred ca dupa ultimele evenimente acest numar va creste, asa cum vor creste vinzarile de arme in SUA. Rezultatul unui numar mare de arme in Texas este ca rata criminalitatii in orase echivalente (Dalas versus Detroit spre exemplu) este simtitor mai mica in orasele Texane. Spre exemplu Dallas are o rata a criminalitatii de 10 ori mai mica decit Detroit la aceeasi populatie.

Acum citeva zile am iesit la lunch intr-un country style restaurant si m-am gindit ca sint in cel mai sigur restaurant din america. Oameni prietenosi, femei, copii, famillii, si fac pariu ca peste 50% aveau arma la ei, pentru ca asta e cultura. Procentul de "lupi" sint sigur ca era foarte mare in restaurant. Orice borfash care nu e sinucigash nu ar fi incercat o actiune armata in acel restaurant, ar fi sinucidere curata. Daca prin absurd un dezaxat ar fi scos arma, n-ar fi reusit sa traga mai mult de un foc pina cind ar fi fost tzinta vie.

Cu tot acest procent mare de arme, rar se inchei un fight normal cu gloante. O bataie in bar, o altercatie..etc. se incehie de obiecei cu aceeasi pumni si picioare ca peste tot. Da o disputa in care un idiot isi omoara sotia, prietena se poate incheia cu un glont, dar s-ar fi incheiat probabil oricum asa cu o lovitura de cutzit, stragulare, etc. Cu toate aceste arme, nu sint impuscaturi pe strada nu sint crime si oameni morti zilnic...e o viata normala.

Personal daca e sa traiesc in America, prefer un stat in care oameni cinstiti se pot apara, sint incurajati sa o faca si oamenii sint prietenosi. Aleg un loc in care orasul si statul este relativ bogat si nu impinge lumea la crima. Acesta e Texasul.

In Romania cred ca lucrurile sint altfel. In Romania nu exista o cultura a armelor Armele la liber ar insemna inarmarea imediata a zeci de borfasi si teribilisti. Oamenii normali resping armele ca obiecte de "rau". Rezultatul cred ca ar fi jafuri armate si fel de fel conflicte in primele luni. Apoi treptat lumea cinstita s-ar inarma si poate ca lucrurile s-ar reglemanta. Dar aceasta perioada de "educare" a populatie ar veni cu o plata in victime cinstite, probabil multe. America a trecut prin aceeasi perioada de mult timp si a facut saltul culturla in a a accepta pretul armelor. Nu stiu daca merita s-au nu platit pretul in Romania acum, pentru ca Romanai este in categoria 1) in opinia mea adica se pot restrictiona armele in mod real si atunci poate ca asta este solutia. Pentru sport si vinatoare n-ar trebuie sa fie restrictionate, dar asta e rezultatul politicii de restrictionare.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Corco pe 28 Dec 2012, 10:27

Domnilor, vad ca discutati aici despre legiuitori si va asteptati ca de pe mana acestora sa iasa legi bune referitoare la detinerea si utilizarea armelor. Eu unul nu ma astept din partea lor decat la ingradiri, si asta din cauza faptului ca pentru marea parte a populatiei, needucata si necunoscatoare in ceea ce priveste acest fenomen, cei care detin arme sunt periculosi. Toti la gramada. Daca doua babe vad la televizor ca un descreierat a tras cu arma pe undeva, imediat incep sa urle ca trebuiesc interzise armele. Si atunci, vine repejor domnul parlamentar si initiaza o lege idioata, pentru ca babele respective sunt cele care merg la vor si de care parlamentarul are nevoie din 4 in 4 ani. Intr-o tara in care toata lumea se pricepe la toate, normal ca toti neavenitii se pronunta si in ceea ce priveste detinerea armelor. Taxele mari la autoturisme au rezolvat problema poluarii? Nicidecum! Vezi pe drumurile noastre niste camioane care lasa in urma lor fum pe kilometri intregi. Interzicerea armelor rezolva problema crimelor? Aiurea! Cretinul omoara cu cutitul sau cu un pietroi, daca asta are el de gand sa faca. O lege facuta cu cap si mai ales aplicata (pentru ca aici avem o mare problema tinand cont de coruptia de la noi) ar ajuta cu adevarat.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Sly_Fox pe 28 Dec 2012, 11:48

dtdpuu scrie:In Romania cred ca lucrurile sint altfel. In Romania nu exista o cultura a armelor Armele la liber ar insemna inarmarea imediata a zeci de borfasi si teribilisti.

Adevarat, insa doar pe jumatate. In Romania exista o cultura privind armele de foc, numai ca pe langa oamenii initiati mai sunt si boarfe isterice care apar pe ecranele televizoarelor, debitand tot felul de aiureli. Acest lucru duce la isterizarea treptata si a oamenilor normali, care in loc sa fie invatati sa devina responsabili, sunt zapaciti si intoxicati cu tot felul de balarii.
Aici sunt de vina si cei de la politie, ar putea sa iasa mai des in fata si sa explice oamenilor ce si cum este cu armele de foc. Ar putea sa explice oamenilor ca infractiunile cu arme de foc (destul de rare dealtfel) sunt comise in 99,9% cu ajutorul unor arme neinregistrate, si ca victimile sunt 100% neinarmate.
Se pare insa ca autoritatilor le convine de minune isteria creata, avand astfel baza pentru noi restrictii cu privire la portul si utilizarea armelor de foc.
dtdpuu scrie: Nu stiu daca merita s-au nu platit pretul in Romania acum, pentru ca Romanai este in categoria 1) in opinia mea adica se pot restrictiona armele in mod real si atunci poate ca asta este solutia.

In nici un caz asta nu este solutia. In Romania, conform statisticilor, sunt undeva la 60 000 de mii detinatori de arme de vanatoare. Tot statisticile spun ca in ultimii ani nu s-a inregistrat niciun incident de natura criminala in care sa fi fost folosite aceste arme inregistrate, sau de catre posesorii acestor arme.
In concluzie primul pas poate fi facut, adica posesorii armelor de vanatoare pot fi autorizati pentru portul si folosireasi armelor de foc scurte, gen pistoale si revolvere. Asta in prima faza.
Asa cum am mai spus si cu alte ocazii daca se vrea se poate, insa problema este ca nu se vrea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Nautilus pe 28 Dec 2012, 16:45

1. Legislaţia armelor de foc personale este asemănătoare în toate ţările UE, tocmai fiindcă e UE. Adică există diverse categorii de arme de foc (arma de vânătoare, arma de tir, arma de apărare personală etc), cu calificările legale necesare dobândirii permisului pentru fiecare în parte, cu condiţii asemănătoare de port şi folosire (depozitarea în dulap metalic, transportul în toc etc).

Diferenţa o face procesul prin care te califici legal pentru a dobândi fiecare categorie, care poate să meargă de la foarte uşor (Austria şi Cehia), uşor (Germania şi Scandinavia) prin foarte greu (Polonia şi România) până la "dă-o-n p--a mea de armă, că n-ai faţă de ea" (UK).

2. Politrucii bruxellezi -care sunt mult mai răi chiar şi decât cripto-(co)mu(n)iştii de la noi, dar ştiu să îşi ascundă ticăloşia sub vorbe diplomatice- au spus aşa în 1991, când s-a adoptat Directiva 91/477/EEC: nu calificările legale reprezintă problema, ci faptul că trebuie să prevenim ca UE să devină o cultură favorabilă armelor de foc, ca SUA. (Sursa citatului: International Herald Tribune)

Sistemul cultural al ţării în cauză este mai important decât mecanismul legal în sine, şi această informaţie circulă public, fiind baza discursului bloggărilor de 2 parale de la noi. Se vorbeşte cu oroare de Experimentul Piteşti, de reeducarea chinezească, de învăţământul-politico-ideologic din ultimii ani ai lui Ceaşcă, dar pentru un (co)mu(n)ist adevărat spălarea creierului nu era un motiv de oroare, era benefică. Iar politrucii europeni, începând cu Dominique Strauss-Kahn, care a fost comunist în anii '70, François Hollande, care e socialist, trecând prin Joschka Fischer, care a fost anarhist-filocomunist şi terminând cu Barroso, care a fost şi el comunist, ştiu nişte lecţii pe care noi ne prefacem că le uităm :twisted:

Se face o propagandă furioasă împotriva automobilismului, culminând cu ameninţări cu moartea publicate pe site-urile ziarelor. Nu a afectat nici numărul de maşini în circulaţie, nici impozitele anuale, nici măcar regimul taxei de primă înmatriculare, pe care le ştim. Dar de ce era necesară? De ce este necesară propaganda isterică împotriva vânătorilor şi a altor deţinători de arme, care cuprinde şi ameninţări cu moartea după incidentul cu câinii hoinari de la Suceava? De ce este necesar scandalul împotriva construcţiilor de la Buzeşti, aproape finalizate, dar cu o gaură rămasă în mijloc datorită chestiunii absurde şi de neînţeles a Halei? De ce se iscă lătrături isterice în presă ori de câte ori se vorbeşte de legalizarea prostituţiei? E stupid, nu?

Poate că "unii" au decis că omul obişnuit ar trebui să fie ceva mai conservator, acolo, că, de, Partidul Conservator a ajuns la putere :mrgreen:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 30 Dec 2012, 14:28

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Sly_Fox pe 30 Dec 2012, 17:02

Si asa se dovedeste ca armele pot salva si vieti.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 31 Dec 2012, 12:41

Ca sa putem fi echidistanti , sa mai citim si PRAVDA :wink:
http://english.pravda.ru/opinion/column ... ns_guns-0/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 04 Ian 2013, 22:19

4 Ianuarie 2013 00:45 Adrian Mosoianu
Cum s-a batut Sergiu Nicolaescu pentru dreptul romanilor de a detine legal arme de foc
Sergiu Nicolaescu, de cinci ori senator al Romaniei, a fost singurul parlamentar roman din perioada postcomunista care a sustinut o initiativa legislativa prin care cetatenilor romani obisnuiti li se recunoastea dreptul de a procura, de a detine si de a utiliza in mod legal arme letale (de foc) in scop de autoaparare, initiativa care, daca ar fi fost adoptata, ar fi atenuat, cel putin partial, discriminarea consfiintita de legislatia in vigoare prin care numai demnitarilor statului li se recunoaste acest drept si ar fi dat sens dreptului la siguranta al persoanei, prevazut de Constitutie.

Sergiu Nicolaescu, in varsta de 82 de ani, a murit joi, la Spitalul Elias, unde era internat din 26 decembrie 2012 si unde fusese operat recent de peritonita. Regizorul a decedat in urma complicatiilor cardiace si pulmonare severe, care nu au raspuns la tratamentul intensiv aplicat.

Sergiu Nicolaescu a fost ales senator in legislaturile 1990 – 1992, 1992 – 1996, 1996 – 2000, 2000 – 2004 si 2008 – 2012.

In 2004, Guvernul de atunci a elaborat un proiect de lege privind regimul armelor si munitiilor care, cu unele modificari, este in vigoare si in momentul de fata – Legea 295/2004

Potrivit legii citate, armele de aparare si paza (letale, de foc – n.r.) pot fi procurate exclusiv de catre urmatoarele categorii de persoane fizice: demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii, poltistii, persoanele care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, precum si persoanele incluse in programe de protectie a martorilor.

In prima varianta a proiectului de lege, mai puteau beneficia de acest drept persoanele cu calitatea de parti in procese la tribunal, insa doar daca reuseau sa argumenteze in justitie ca, in urma acestei calitati, sunt supuse unui pericol iminent ca urmare a administrarii probelor in respectivul proces.

Ulterior, acest articol a fost eliminat din forma finala a legii.

Din postura de sef al Comisiei de Aparare a Senatului, Sergiu Nicolaescu a introdus, tot in 2004, in cursul procedurii parlamentare, un amendament la proiectul de lege al Guvernului privind regimul armelor si munitiilor.

Amendamentul prevedea ca orice cetatean poate detine, exclusiv la domiciliu sau resedinta, arme de foc letale, daca indeplineste o serie de conditii.

Conditiile erau urmatoarele: varsta minima de 20 de ani, domiciliu stabil de cel putin un an, sa nu fi incalcat legislatia privind ordinea si linistea publica, calibrul armei sa fie de maximum 6,35 mm, numarul cartuselor sa nu depaseasca capacitatea a doua incarcatoare, sa prezinte acordul scris al membrilor majori ai familiei si un angajament de folosire a armei exclusiv la resedinta si sa se prezinte semestrial cu arma la control la Politie.

In plus, cetatenii obisnuiti ar fi trebuit sa se supuna acelorasi conditii pentru a li se acorda permisul de procurare a unei arme de foc ca si demnitarii: sa nu fi suferit pedepse cu inchisoarea mai mari de un an, sa nu fie inculpati pentru incalcarea legislatiei privind frontiera, drogurile, traficul de persoane, criminalitatea organizata sau vanatoarea, sa fie apti psihologic si medical, sa nu prezinte pericol pentru ordinea publica si sa fi absolvit cursuri autorizate de instruire teoretica si practica.

Guvernul se opune

Comisia de Aparare de la Senat a acceptat propunerea lui Sergiu Nicolaescu si a inclus amendamentul in forma prevazuta de raportul favorabil pe care l-a prezentat plenului.

In plen, insa, reprezentantul Guvernului s-a opus amendamentului propus de Sergiu Nicolaescu, care insa si-a aparat punctul de vedere.

„Imaginati-va ca facem o lege, astazi, in Romania, in care spunem ca ai dreptul la arma de autoaparare, dar care nu e letala. (..) Iti intra un hot in casa si iti spune <Citeste, nene, legea! Poti sa ma ameninti cu orice pistol!>, ca stie ca nu e letala”, a spus Nicolaescu, in plen, in mai 2004.

In replica, reprezentantul Guvernului, secretarul de stat Mircea Alexandru a spus ca „daca dau oricui posibilitatea sa cumpere arma de foc, inseamna ca oricine se poate duce peste oricine cu arma de foc”. In cele din urma, plenul Senatului a decis sa retrimita proiectul de lege la Comisia de Aparare, pentru raport suplimentar.

Comisia sustine in continuare amendamentul

Raportul suplimentar al Comisiei de Aparare a reconfirmat, insa, prin vot, amendamentul presedintelui acesteia, Sergiu Nicolaescu, cu privire la recunoasterea drepturilor tuturor cetatenilor de a detine la domiciliu arme de foc in scop de autoaparare, cu indeplinirea unui set de conditii stricte.

Potrivit documentului citat, Comisia a constatat ca amendamentul lui Nicolaescu este in concordanta cu dreptul la siguranta al persoanei, stipulat in Constitutie, si cu dreptul legal la autoaparare. In plus, arata Comisia, amendamentul nu incalca in nici un fel legislatia europeana, iar conditiile impuse pentru acordarea autorizatiei de procurare a armelor de foc sunt extrem de restrictive.

Cel mai important, in raportul Comisiei se mentiona ca, in acest fel, „se elimina discriminarea (...), in sensul ca li se permite sa procure arme letale (...) si persoanelor care nu indeplinesc functii de demnitate publica sau care implica exercitiul autoritatii publice”.

In fine, in sustinerea amendamentului lui Sergiu Nicolaescu, Comisia mai preciza ca, in acest fel, s-ar asigura„posibilitatea autoapararii eficiente a persoanelor si a domiciliului, inclusiv prin descurajarea potentialilor infractori”. Nu in ultimul rand, se aprecia ca, in aceste conditii, Politia si strucurile abilitate sa emita autorizatii de procurare a armelor ar fi obligate sa actioneze cu mai multa responsabilitate in indeplinirea acestei atributii.

Logica versus„nebunia tiribombelor”

La dezbaterea finala in plen a proiectului, insa, au avut castig de cauza argumentele reprezentantului Executivului, secretarul de stat Mircea Alexandru.

Pe langa o serie de precizari de natura procedurala, acesta a spus ca, dimpotriva, dreptul constitutional la siguranta al persoanei ar fi incalcat tocmai prin adoptarea amendamentului senatorului Nicolaescu.

„(...) daca dam autorizatie de vanzare-cumparare oricarei persoane care solicita si care intruneste conditiile (...), va rog sa va imaginati ca, la sfarsitul trimestrului urmator, avem cel putin 600.000 de arme cumparate. Stiti <nebunia> romanilor cu tiribombele si cu materialele explozive care sunt in preajma sarbatorilor. Deci exista o chestiune care trebuie analizata si din punct de vedere psihologic”, a declarat Mircea Alexandru.

Replica lui Sergiu Nicolaescu:

„Daca maine se intampla in Bucuresti o mie de accidente de bicicleta, poimaine, pe vremea lui Ceausescu, daca ar fi fost, s-ar fi interzis bicicletele in Bucuresti. Deci sa aducem acum argumentul ca inarmam oamenii... Bun, dar aceiasi cetateni au dreptul sa ia o arma de vanatoare, e mult mai usor sa iei o arma de vanatoare, care e mult mai periculoasa, pentru ca are teava lunga. Masina este tot o arma letala. Prin marirea numarului de conditii pentru autorizare de la 9 la 19, comisia a avut grija de a nu permite oricui sa ia o astfel de arma. Deci in clipa in care permitem vanatorilor sa aiba o arma de vanatoare, inseamna ca incalcam garantarea vietii prin Constitutie? In clipa in care acordam permise de conducere de la 18 ani in sus, inseamna ca agresam cetateanul, ii punem in pericol viata?”.

O interventie amuzanta si perfect contradictorie a avut-o senatorul Trita Fanita, care s-a opus amendamentului lui Nicolaescu. „Pai cu lumea interlopa care exista astazi in tara noastra si cate necazuri avem din aceasta cauza, trebuie sa le mai dam si pistoale la astia, sa umble cu ele? Stiti ce este la marginea Bucurestiului? Stiti ce este in Voluntari? Stiti ca nu mai poti sa iesi seara decat asigurat?”.

Statul inarmat si cetateanul dezarmat: lectia istoriei

Amendamentul lui Sergiu Nicolaescu a fost sustinut in plen si de catre senatorul Norica Nicolai.

„De ce demnitarii si magistratii sunt mai egali decat simplii cetateni in Romania? Pentru ca numai ei sunt propusi a beneficia de acest drept. Numai demnitarii si magistratii pot avea motive intemeiate in tara asta pentru a se autoapara? Eu zic ca sunt foarte multi simpli cetateni care pot avea motive intemeiate de a recurge la un mijloc in plus de autoaparare. Si ca sa nu existe abuzuri si ca sa existe o conduita preventiva, sunt o serie de texte de garda care reduc riscurile. Deci solicitarea noastra este sa mergem pe un tratament egal pentru toti cetatenii”, a declarat Nicolai.

In schimb, un alt oponent al amendamentului Nicolaescu, senatorul Grigore Zanc, a spus ca „argumentatia ca de ce sa aiba demnitarii si sa nu aiba si ceilalti este retorica pura. Exista o regula in lumea asta dupa care, fireste, demnitarii au garda personala, au un corp de paza si asa mai departe. Atunci ce facem, facem corp de paza special separat pentru fiecare persoana?”.

Mai mult, secretarul de stat Mircea Alexandru a sustinut ca „daca in perioada interbelica ar fi fost alt regim al armelor, Madgearu, Armand Calinescu si Iorga nu ar fi fost asasinati cu atata usurinta”.

La care Sergiu Nicolaescu a replicat, in cunostinta de cauza: „Domnule presedinte, va rog sa-mi permiteti sa-i spun colegului, domnului secretar de stat, ca Iorga si Madgearu au fost impuscati de politia legionara si nu furand in casa cuiva. Este o chestiune de cultura!”.

In cele din urma, amendamentul sustinut de Sergiu Nicolaescu a fost respins la vot de catre plenul Senatului

http://www.finantistii.ro/legislatie/cu ... -foc-76666
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

In memoriam Nicolaescu

Mesajde vikkktor pe 06 Ian 2013, 01:34

Odihneasca-se in pace dl Nicolaescu, Floricel, cum i se spunea in vremuri de demult, care a incercat in mod dezinteresat sa creeze o lege prin care se reda romanului libertatea de a se proteja pe el si pe altii si demnitatea de cetatean, lucruri confiscate in 47 si mentinute inca sub aceeasi stare in multe cazuri.
Cred ca avem datoria sa ducem mai departe idealul, crezul sau, daca nu pentru noi, macar pentru copii si nepoti , pentru a nu deveni victimele care au fost bunicii, parintii nostrii...
Felicitari Maestre si scuza-ne ca nu am fost capabili sa te sustinem in demersul domniei tale...dar, sper ca asociatile si noi iubitorii de arme sa initiem o actiune, in care prin donatii, sa-i comandam un bust pentru a arata cum ne cinstim politicienii care ne sunt alaturi.
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde OVI762 pe 06 Ian 2013, 20:15

este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde GeKados pe 10 Ian 2013, 01:36

Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde Cristi pe 30 Ian 2013, 12:41

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Dreptul de a detine si purta arme

Mesajde tonif pe 30 Ian 2013, 16:56

ok, si .... asta e de bine, au ba ?

mci
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate