Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:50

Intrebare pusca - vanat pasari

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde mon0eest pe 09 Mai 2011, 15:45

Buna ziua,
Nu stiu exact daca aceasta categorie este potrivita pentru intrebarile mele, dar am considerat-o ca avand cea mai mare relevanta pentru intrebarile pe care urmeaza sa le pun.
Recunosc faptul ca sunt ignorant in materie de vanatoare si va rog sa scuzati limbajul neacademic pe care o sa-l folosesc.
Acum aproximativ 10 ani, un prieten de-al meu avea o pusca ( nu stiu de care, aici interveniti voi ) pe care o folosea la impuscat porumbei.Faptul ca el o folosea in fiecare zi, netinand cont de sezon, ma face sa cred ca o folosea ilegal si ca nici nu avea permis pentru asa ceva. Ideea e ca am stat vreo saptamana prin jurul lui si mi-a placut ideea, doar ca eram prea mic si nu aveam bani de asa ceva. Ma intereseaza sa identific tipul de pusca respectiv, sa aflu ce fel de documente necesita ( daca necesita ) si sa o folosesc in mod corespunzator ( in perioada in care trebuie, cu acte, samd ).
O scurta descriere din ceea ce-mi aduc aminte la pusca respectiva: avea luneta, tragea cu o singura alice, ( nu stiu daca asa se numeste munitia, va rog sa ma scuzati daca fac o confuzie ), trebuia incarcata dupa fiecare foc, cand tregea se auzea un sunet de slab, ca un "fasait" scurt. ( cam in genul pistoalelor cu amortizor, folosite in filme )
Ideea e ca nu stiu ce tip de arma era si ce scop avea ( legal, "ca la carte" ) deoarece omul o folosea si in scop de tir ( tragea in diverse obiecte, la diferite distante ) si pentru a impusca porumbei si alte vietati zburatoare.
Am incercat sa descriu cat mai corect situatia, doar ca nu cunosc termenii din domeniu.
In speranta in care v-ati dat seama din descriere, itrebarea este: ce tip de arma folosea respectiva persoana si care era scopul legal al acelei arme ? ( era pentru porumbei, era pentru tir ? )
Multumesc anticipat pentru raspuns
mon0eest
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2011, 15:21

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde Remo pe 09 Mai 2011, 16:02

Arma era cu aer comprimat. Nu poti vana legal cu asa ceva in Romania. Daca vrei sa vanezi in conditii de legalitate, trebuie sa te faci vanator si sa-ti cumperi o pusca din aia care face "BUM".
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde mon0eest pe 09 Mai 2011, 16:35

Atunci care este scopul armelor cu aer comprimat ? Sunt ilegale la vanatoare, dar legale in alte domenii ?
Daca se poate, dati un link la vreun articol de unde pot sa ma informez, sa va scutesc de multe intrebari :)
mon0eest
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mai 2011, 15:21


Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde AdrianLica pe 09 Mai 2011, 20:37

mon0eest scrie:Atunci care este scopul armelor cu aer comprimat ? Sunt ilegale la vanatoare, dar legale in alte domenii ?
Daca se poate, dati un link la vreun articol de unde pot sa ma informez, sa va scutesc de multe intrebari :)


http://www.euroavocatura.ro/stiri/1411/ ... e_portarma

Inainte se putea sa detii o arma cu aer comprimat, cu conditia sa fi fost inregistrat, conform legii, la o autoritate competenta. Dupa cum vei vedea in link-ul ce ti l-am dat mai sus, actualmente ai nevoie de o autoizatie de a cumpara o astfel de arma si de permis de port arma. Arma cu aer comprimat face parte din categoria armelor neletale folosite pentru aparare si paza, si poate fi si de tip pistol.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde GeKados pe 09 Mai 2011, 22:13

Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde Cristi pe 10 Mai 2011, 10:07

AdrianLica scrie: Arma cu aer comprimat face parte din categoria armelor neletale folosite pentru aparare si paza, si poate fi si de tip pistol.


Armele cu aer comprimat, atat scurte cat si lungi, fac parte din categoria armelor neletale supuse autorizarii, si au ca destinatie exclusiva numai tirul sportiv si de agrement .Numai armele neletale cu bila de cauciuc (supuse autorizarii) si cele cu gaze lacrimogene (supuse notificarii prealabile) pot fi folosite ca arme cu destinatia autoaparare.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde AdrianLica pe 10 Mai 2011, 15:17

Cristi scrie:
AdrianLica scrie: Arma cu aer comprimat face parte din categoria armelor neletale folosite pentru aparare si paza, si poate fi si de tip pistol.


Armele cu aer comprimat, atat scurte cat si lungi, fac parte din categoria armelor neletale supuse autorizarii, si au ca destinatie exclusiva numai tirul sportiv si de agrement .Numai armele neletale cu bila de cauciuc (supuse autorizarii) si cele cu gaze lacrimogene (supuse notificarii prealabile) pot fi folosite ca arme cu destinatia autoaparare.


Dati-mi voie sa va contrazic! Sunt o gramada de arme cu camera de compresie folosite destinate exclusiv autoapararii. Daca exista intradevar si astfel de arme folosite pentru tirul sportiv, asta nu inseamna ca toate. Cat despre agrement, ia imaginati-va ce "agrement" poate sa ofere un pistol Gamo de exemplu, care poate fi chiar mortal daca este folosit de aproape...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde AdrianLica pe 10 Mai 2011, 15:21

Cristi scrie: si cele cu gaze lacrimogene (supuse notificarii prealabile) pot fi folosite ca arme cu destinatia autoaparare.


Toate armele neletale se procura doar cu autorizatie de cumparare.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde violiv pe 20 Mai 2012, 08:14

In Ro nu exista arme cu aer comprimat pentru auto-aparare. In acest scop sunt permise, asa cum a zis si @Cristi, doar armele cu gaz si cele cu bila de cauciuc.

Cat despre "letalitatea" unui pistol Gamo, da-mi voie sa ma indoiesc. Conform legii din Ro, nu ai voie sa detii decat arme cu aer comprimat ce lanseaza alica cu o viteza limitata la 220 m/s, parca. Cam orice forma de compresie ai folosi iti trebe ceva lungime de teava ca sa obtii viteza asta. Un pistol scoate undeva la 100-120 m/s in conditii optime iar aceasta viteza ii da alicii "puterea" de a penetra o doza de cola dar nu si un pet si nici pielea omului, chiar tras de foarte aproape :cry: gasesti alica infipta in piele si-o scoti cu varful cutitului :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intrebare pusca - vanat pasari

Mesajde ovi22222 pe 04 Noi 2012, 23:36

Sunt arme cu aer comprimat (asa zisele big bore pcp) care au chiar si pana in 220 m/s viteza (puterea armei se poate regla de la legal la ilegal)dar au o energie cinetica fantastica ,fac un ditamai gauroiu....ceva de genu 50jouli 60,70 sunt unele coreene parca ,care se vand pe piata americana si sunt folosite la vanatoarea in spatele casei si nu numai avand avantajul unui zgomot redus. In schimb dai la pompa mai mult pe la noi ca americanii isi cumpara butelii si le incarca de la ele
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate