Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:13

Vulpea

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Mesajde the_mav pe 19 Sep 2006, 10:06

s-a luat la cunostinta...
acum pe bune: chiar o luase discutia spre off topic... :wink: :P :wink:

on topic: parca in carpatii am citit un articol despre vanatoarea de vulpe la stuf cu copoi.... frumoasa vanatoare si din ce in ce mai putin practicata...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde vanatorul pe 19 Sep 2006, 10:56

Eu am patit asa:
Venea cainele latrind din goana. Am pus pusca la ochi si din padure iese Coana Vulpea. Ma uitam la ea prin luneta si la 10m in spatele ei, pe aceeasi carare iasa Porcotanu. POC... si apare cainele. A fost cea mai tare puscatura a mea. La baza urechii la 70m. :D
vanatorul
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 02 Apr 2006, 19:53

Mesajde peace pe 19 Sep 2006, 15:48

Nu odata pe urma rapitoarelor ce isi cauta scaparea(observatii in cazul goanelor)porcii iau aceasi urma.Am vazut un solitar ce mergea dupa un pisic salbatic si chiar ca sa tras dupa pisic(nu a cazut) porcul a mers mai departe direct la puscatura :lol: :shock: .El nu a avut aceasi soarta.Nici nu la interesat detunatura ci si-a continuat la trap drumul pe urma pisoiului, sa zic la interval de 5-10 secunde.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Marius pe 19 Sep 2006, 19:33

Dupa parerea mea, vulpea este un vanat cu adevarat pretios. Pretios nu prin valoarea blanii (care in ultima vreme nu mai are cautare), nu prin marime, ci prin faptul ca este o salbaticiune inteligenta, cu simturi foarte ascutite.

Cele mai multe vulpi se impusca la vanatorile colective de iepure, fazan si chiar mistret (atunci cand se accepta sa se traga la vulpi cand se organizeaza la mistreti). In general, vulpea iese prima pe standuri. Sigur, e ok, vulpea fiind un pradator, numarul trebuie tinut sub control. Totusi acest fel de vanatoare nu este pe gustul meu.

Vanatoarea din masina se mai practica inca. Nu este legala, dar este destul de prolifica. Cu o carabina cu calibru potrivit si cu un far bun, se poate face treaba, dar asa cum spuneam, nu e legal sa procedam astfel si nu recomand nimanui.

Vanatoarea vulpii la panda este cred, cea mai frumoasa vanatoare de vulpi, si in general, una din cele mai frumoase vanatori. Aici, cunoasterea terenului, abilitatile si experienta vanatorului, cunoasterea obiceiurilor vulpii, priceperea de a tine cont de vant sau alti factori, duc la succes. Se poate creste sansa facand urma de sange sau de peste afumat. Cine are chematoare de vulpe (iepure ranit sau soarece) o poate aduce de la distanta. Exista vanatori care n-au nevoie de chematoare, ei pot imita din gura vaietul iepurelui ranit.

Despre vanatoarea in grup restrans (4-6 vanatori) la stufuri am mai spus ca intr-o vreme era una din vanatorile preferate ale grupului meu. Frumoasa vanatoare!

Se mai vaneaza vulpea cu caine de vizuina. Despre asta nu stiu aproape nimic. Poate dezvolta altcineva.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde valpangica pe 19 Sep 2006, 20:22

Cea mai frumoasa vinatoare a mea la vulpe - am trofeul la Sinaia pe perete - este un vulpoi grozav , galben roscat , pe care l-am impuscat la o colectiva de mistret la Gradistea ( la des - pentru cine stie zona ).
Eram la o intersectie de linii de vinatoare si ascuns fiind dupa un copac si asteptind porcul , fiind ultima bataie aveam liber si la vulpe si al iepure, am vazut vulpoiul venind saltat dar precaut pe linia de vinatoarea . Aveam breneker pe teava , dar tineam arma frinta , asa cum o tin de obicei pina nu vad vinatul in goana . Am schimbat repede si pe tacute cartusele si vulpoiul si-a vazut de mersul lui pe linia de vinatoare pina aproape de intersectia unde ma aflam . Cu vreo 20 m inainte a cotit stinga si s-a oprit la 40 metri de mine , in dreptul uni copac in forma de V . Atunci cind am inchis arma , s-a intors brusc DIRECT pe directia mea ( de parca stia unde stau ) . Nu ii vedeam decit capul in mijlocul V-ului . Am tras si l-am luat cu 4 alice in cap . Il am si acum pe perete atit pentru frumusete cit si pentru mostra de inteligenta pe care mi-a aratat-o in padure .

Pe de alta parte , cea mai mare vulpe pe care am vazut-o la vinatoare a trecut pe linga mine la 20 metri , si s-a dus . Eram la o colectiva de mistret , prima bataie si nu aveam voie sa tragem si in vulpi sau sacal - fondul Crivat ( Magura ) . Cei care erau cu mine pe flancul respectiv mi-au reprosat apoi ca nu am tras , pentru ca vulpoiul era realmente mare , dar le-am raspusn ca nu stric eu vinatoarea la 40 oameni , pentru o vulpe . Acum imi pare rau - pentru ca nu s-a impuscat nimic la colectiva aia si vulpea aia era cel putin medalie de argint .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 23 Sep 2006, 11:02

Intr-o dupa amiaza ne avand ce face am plecat sa vizitez o vulpe. Am mai fost cu cateva luni inainte la ea si doream sa stiu daca are pui. Am luat catelusa cu mine si la drum. Ajuns la 50-60 m de locul unde stiam ca se afla vizuina, am auzit un latrat unsor uitandu-ma mai atent printre copaci am vazut trei pui de vulpe in fata vizuinei care se jucau. Dupa cateva minute in care i-am privit am incercat sa ma apropii mai mult. Am ajuns cam la 30m cad ne-au vazut. Au ramas cateva momente blocati dupa care au fugit in viziuna. M-am apropiat mai mult, catelusa incepuse sa dea rotocoale vizuinei. Cand am ajun cam la 10m de vizuina un fulger rosu tisneste din ea spre catelusa. Era vulpea se repezise de cateva ori spre catelusa, dar vazand ca aceasta nu ii da imortanta, spre mirarea mea, nu o muscase doar se invartea in jurul ei iar pe mine aflat la 15-20m nisi nu ma baga in seama. Singura importanta carea a dat-o catelusa a fost im prima faza cand a aparut vulpea, a ridicat capul din paman a mirosit si si-a continuat scotocirea nu stiu ce dar eu eram cu inima in tample. Apoi m-a observat si pe mine si s-a indepartat mai mult dar o vedemea ~ 50m. M-am apropiat mai mult de viziuna si am observat meniu: aripile de la un cocos fazan, jumatatea din spate a unui iepure tanar, pene multe de gaina, si foarte multi soareci peste 30 unii intregi alti mancati. Apoi m-am retras dar cu vulpea pe urmele catelusei pana am iesit din padure aici sa oprit.
M-am reintor dupa o saptamana era parasita vizuina.
Oricum a fost o experinta foarte placuta.
Cat despre impuscat inca nu am avut ocazia sper la iarna. Desi am inteles ca sunt destul de rezistente la foc.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Re: Vulpea

Mesajde adrian vrabie pe 23 Sep 2006, 11:26

dan_22 scrie:Dupa vanatoarea la mistret,vulpea e preferata mea.
Ai o senzatie extraordinara cand o vezi ce smechera e,si se indreapta agil spre foc.Anul trecut am puscat vre-o 35 de vulpi.
Spre deosebire de acum 2 ani,acum au inceput sa apara si la noi in teren iepurele.din ce cauza?rarirea vulpilor.
Rampa de gunoi a orasului este langa padure.Acolo,cand facem goana ies cel putin 10 vulpi.


vezi ca au si ele rolul lor in terenul de vanatoare si trebuie sa impusti moderat nu sa le extermini.in rest e frumos si la vulpe.insa vreau sa va intreb daca iarna cand asteptati lupul la vreun les si apare vulpea ce faceti trageti sau nu?
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde gxg pe 24 Sep 2006, 08:56

claudiu tinca scrie:vanatori mai batrani spun ca nu merita vulpea sa strice un cartus.
eu ii contrazic mai ales ca am vazut vulpea fugind cu puiul de iepure in gura si m-am infuriat ca s-a dovedit laşă abandonand prada sa-si scape pielea.

Si tu consideri asta un act de lasitate? :roll:
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Marius pe 14 Noi 2006, 15:20

dan_22 scrie:este etic sa impusti vulpea cu glont(carabina)?
pareri.......


Da, este etic.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 14 Noi 2006, 15:21

din ce punct de vedere nu ar fi etic dan...nu de alta, dar la acest moment nu imi inchipui de ce NU ar fi etic...
pui problema distantei? pai la capra neagra ce sa mai zici atunci...

:roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde lorand pe 14 Noi 2006, 16:20

Curand primesc teava de glont de la Lothar Walther, calibru 8x57. Cateva date o sa merg la pinda sau la dibuit numai cu carabina. Scopul vanatoarei este sa reducem populatia vulpilor si nu blana!!
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde Johny Wolf pe 14 Noi 2006, 17:31

Lorand
Daca aveti asa multe vulpi da un strigat in tara poate sunt unii dorni sa impuste doar vulpi. Pana la urma "nu vanam ca sa ne hranim". SAU DA?
O colectiva organizata cu un tarif modest. Sau o panda pentru cei cu carabine de calibru mic. Eu spun ca este posibil de valorificat si vulpea si revenirea ei la adevarata valoare in randul vanatului. Ca nu mai poarta nimeni haina din blana de vulpe este alta treaba. Oricum daca nu blana o coada de vulpoi pastrata ca amintire merita.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde lorand pe 26 Dec 2006, 22:04

astazi am iesit putin

Imagine
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde Marius pe 27 Dec 2006, 00:21

Frumos. Felicitari!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 03 Ian 2007, 16:31

Da Domnule. Felicitari. Ai pus mana pe la "vizuina vulpite" cu o seara inainte de ai avut parte de ea. :lol:
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde adrian vrabie pe 27 Feb 2007, 00:14

am fost la rate la sarite si cand dau sa ies intr-un cot "cumatra" era pe partea cealalta si se adapa.era dimineata pe la 7.de intalnit intalnesc multe as spune dar autorizatie individuala nu se da asa ca se impusca numai la combaterea pe care o face pasnicul impreuna cu grupa dar atunci multe scapa sau nu le gasim pt ca se face de 2 sau trei ori pe an.imi doresc mult o asemenea autorizatie pt ca e o vanatoare frumoasa.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde Lau. pe 27 Feb 2007, 21:12

@petrica
Aveti multe vulpi pe acolo?
In zona de unde sunt eu, pe vremea cand aveam timp sa umblu mai mult pe acolo, vedeam o gramada de vulpi. O data stateam la o observare de caprior in marginea unul lan de grau verde dar destul de mare astfel incat sa nu ma vad daca sedeam. Intamplarea a facut ca locul unde m-am asezat sa fie pe o carare de ....oaresce, ca nu se vedeau urme. La un moment dat vad dincolo de lanul de grau, pe niste rozoare la vreo 50 m o vulpe ce cobora din padure cat o tineau picioarele. M-am lasat mai jos ca sa nu fiu observat si nu mica mi-a fost mirarea cand vulpea a venit exact pe cararea aia, direct pe mine. :shock: :D Aveam un bat langa mine cu care i-am tras una si i-am deviat directia. Cred ca trecea peste mine altfel. :D
Alta data, in alt loc am mers tot pentru caprior dar dupa ce a fost recoltat lanul de grau sau ce-o fi fost, destul ca erau paiele pe jos. Zi de vara, calda si uscata. Dupa un timp cand am vazut ca nu iese nici un caprior si nu se auzea nici o miscare am iesit din santul cu iarba si m-am intins pe paie. La un moment dat nu departe de mine in marginea padurii apare o vulpita. (pui) la scurt timp inca unul si in cele din urma un al treilea. Dupa o scurta perioada de acomodare au inceput joaca. S-au zbenguit pe miriste cred ca vreo 20-30 minute. Eram extrem de incantat de spectacol. La un moment dat unul s-a apropiat de mine la cativa pasi moment in care si-a dat seama ca ceva nu e in regula si a scos un zgomot...ca un latrat insotit de maraituri si au zbughit-o toti trei in padure. Am mers in alta zi si am vazut ca aveau vizuina in marginea padurii.
Am mai avut si alte intalniri cu vulpile dar astea au fost cele mai haioase.
Acum am impresia ca nu mai prea sunt asa multe. Nu am mai prea vazut....cei drept ca nici nu mai am timp sa cutreier dealurile ca pe vremea cand aveam si eu vacanta de vara. :(
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde petrica pe 27 Feb 2007, 22:52

Am patit si eu la panda la tap sa ma intalnesc nu odata cu vulpi. Mai ales ca le place sa vaneze soarecii pe miriste. Am fost pe o miriste ,si mi-am facut un mis morman de paie in fata mea ,ca sa nu ma vada tapul,dar pana sa iasa el ...asa cum zici tu daca nu imi trageam picioarele ,cred ca se urca pe ele. e drept ca a fost o vulpe tanara,fara experienta,dar nu am speriat-o ...Alta data ,si anume acum 3 ani am fost la tap ,si una asa frumos sorecarea in lanul de trifoi ,ca am stat sa o filmez cateva minute bune . Lasa ca am sa iti arat caseta ,sa vezi cate se pot filma doar la o panda la tap. Am multe filmate, si vreau acum sa mai si vanam cateva .
petrica
 

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 02:10

@Petrica, baga si tu filmele mai interesante pe DVD si da la noi sa le studiem prin Bucuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 28 Feb 2007, 20:22

Un vulpoi...sau poate doi... :!: :?:
[img]

ImagineImagineImagine
[/img]
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde silver pe 28 Feb 2007, 21:10

fain , tare fain !
al draq ca de cand umblu cu arma una nu am mai vazut. am patit-o si eu cu batranu la tap cand a venit o vulpe, si ne-a tras tzapa. a facut o tumba dupa o scorbura si cand sa o luam . pauza. vaccinuri se pun pe la voi pentru vulpi? noi am avut ceva probleme, nu mari da indeajuns.
e adevarata chestia cu ficateii de vulpe? chiar e cel mai bun laxativ :twisted: , ca ma bate un gand!
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2007, 21:14

Nu stiu, dar putin praf de ficat de vulpe dimineata pe omleta, te face mai siret :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 28 Feb 2007, 23:24

buuuuuna asta ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde amis pe 01 Mar 2007, 11:03

Catelusa avea aproape 5 luni :(
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde scirocco pe 01 Mar 2007, 11:05

"Avea"? Sa intelegem ca...nu mai are deloc?
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 01 Mar 2007, 11:27

Din pacate da.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2007, 11:27

Regrete Amis :cry:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 01 Mar 2007, 11:29

Va propun sa nu discutam subiectul,oricum dureros pentru mine :( Suntem si off...of :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 17 Apr 2007, 00:08

Anul trecut am impushcat shi eu prima mea vulpe..... la o ieshire la iepuri ;) [albumimg]2822[/albumimg]
Dar să vă povestesc ce s-a intimplat cu o săptămină inainte...
Eram simbăta la ratze... Mergeam pe lingă mirishte, arma cumpărată vineri, nu am tras nici un foc din ea ...... după citziva pashi imi sare un VULPOI din stuf..... o pun la ochi....SHI TRAG!!!
Asta am dorit eu...., impushcătura IOC, am rămas cu gura deschisă... :idea: Prostutzul demine!!! Nici n-am curătzit arma nouă, cum iera plină de unsoare groasă, nici n-a atins cartushul!!!!
:oops:
Shi am rămas să mă uit la VULPOI, care era deja la 80-90 mt........ :lol:
E clar că a doua oară, a impushcat, un cioroi :lol:
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde amis pe 17 Apr 2007, 08:02

Claudiu,panda combinata cu chemarea iti da satisfactii deosebite.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Următorul

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate