Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:10

Pisica salbatica

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 24 Sep 2015, 14:27

ana22 scrie:
Ghinda scrie:M-am cacat pe mine de ras! =))

cred ca ar fi cazul sa va las in clubul vostru literar.eu am vorbit serios si unii fac misto de mine cum face misto patriarhul daniel de credinciosi si victor ponta de alegatori.daca vine cineva cu o oferta de pret serioasa sa-mi scrie

pai vezi? adica tu ceri ajutorul, multi oameni mai sus iti intind o mana de sustinere si iti raspund cu opinii pertinente (ba inclusiv iti fac recomandari in sensul bun) si tu te comporti asa :!: :evil: :idea: :!: :idea:
Toti il stiu pe Ghinda ca fiind mai emotiv si uneori diplomatia lui nu e inteleasa de toata lumea :wink: , dar asta nu inseamna ca facem misto de tine.

Tu ceri insistent un pret /:) ...PENTRU CE? pentru o pisica salbatica (femela) sau pentru un pars? sau pentru altceva :? :roll: :? ? Alexbanuleascu are dreptate sa stii (dealtfel el are si o lucrare stiintifica pe "Arealul parsilor in sub-stepa europeana" si stie bine ce vorbeste) când recomanda unul de alun. Sunt sigur ca a avut motive bune când nu a recomandat Parsul de piatra.

vezi ca ai primit si alta recomandare la fel de buna mai sus cu Sacalul - ti-ar fi mai usor de procurat o femela si face fata cu brio pana la porci spinosi (inclusiv).
ar fi o treaba si mai buna daca ai gasi un Enot (merg pe ideea ta care ti-a placut ref la terrieri). Enotul mai suplu, ceva mai destept si parca nu e asa de temperamental precum terierul ;;) ;) :wink:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde Clujeanul pe 24 Sep 2015, 14:30

Ana22, chiar daca ai vorbit serios, ai cam exprimat tampenii. Te intereseaza sau nu, detinerea de animale salbatice in Romania nu se face dupa cum avem noi chef sa adoptam animalute dragalase si/sau gustoase.

La faza cu Monta si cu patriarcul, eu zic ca ai perfecta dreptate.
Cat despre clubul literar: Bun venit! Si daca nu mai stai: Adio!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde salus pe 24 Sep 2015, 15:01

Mai ana22, de ce vrei tu pisica nu si pisoi?
De dat avem cu totii doar pisoi
Intre 19 si 22
Pisica......, o tinem pentru noi!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pisica salbatica

Mesajde NicuNicuta pe 24 Sep 2015, 15:04

ana22 scrie:
Ghinda scrie:M-am cacat pe mine de ras! =))

cred ca ar fi cazul sa va las in clubul vostru literar.eu am vorbit serios si unii fac misto de mine cum face misto patriarhul daniel de credinciosi si victor ponta de alegatori.daca vine cineva cu o oferta de pret serioasa sa-mi scrie

Oferte sunt pentru toate buzunarele.
Trebuie doar sa le spui oamenilor care este bugetul de care dispui.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 24 Sep 2015, 19:30

pai nu am inteles,pana la urma e legal sau nu sa tin un animal salbatic?nu am chef sa dau bani pe pe pisica si dupa ma trezesc cu amenda.ca daca e ilegal iau un hibrid felis catus-felis silvestris daca exista
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 24 Sep 2015, 19:39

Hibrizi DA! Cel mai bine. Si nu mai ai nici o problema, iar in plus femelele hibride de silvestris sunt perfecte la ce ai tu nevoie.
Vrei vreo culoare anume? Nu ne-ai spus la ce mancare te-ai gandit sa ii dai, ca cred ca realizezi ca nu se satura doar cu cativa sobolani pe saptamana.
Eu zic sa incerci cu aroma de peste.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 24 Sep 2015, 19:53

imi plac tigrate.le dau granule si conserve pt pisici de care le-o place.
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde von BRAUN pe 25 Sep 2015, 07:51

Fata asta e incorigibila ! Propun sa-i dam un premiu !
Cine este pentru ?

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Pisica salbatica

Mesajde iliealexandruionut pe 25 Sep 2015, 08:38

yo...dar sincer..tare mi ar place sa o cunosc..bai frate este ceva de vis. :)) :)) :)) :)) :)) =)) =))
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 25 Sep 2015, 10:54

ana22 scrie:imi plac tigrate.le dau granule si conserve pt pisici de care le-o place.

Ei vezi...altfel merge comunicarea :D
Vazusem ca cineva era foarte inyeresat de o pereche de ligri (incrucisarea dintre lei si tigri, ies tigrati-vargati, o frmusete ;) ), dar statea pe langa scornicesti si pana la urma nu i-a mai luat ca se pretau mai bine la cerb... a renuntat, a zis ca isi ia terrier si el pt soareci mai mici decat sobolanii tai si el spera sa il invete si la potarniche.

Acum cu conservele...nu stiu ce sa zic. Colrgul Carlos si el forumist i-a dat niste conserve cainelui si mai sa faca botulism... l-a scapat la limita. Ce-i drept erau de pisica conservele dar cred ca ar fi trebuit sa mearga si pt caini.
Alege si tu unele de calitate si da-le desfacute, ca altfel pisicile femele de obicei mananca si ambalajul

Am auzit la tv ca e o expozitie concurs cu pisici, sigur trebuie sa vina ceva crescatori de pisici salbatice sau jderi. De ce nu incerci si acolo?
La enot te-ai mai gandit?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde tibi_anghel pe 25 Sep 2015, 12:24

von BRAUN scrie:Fata asta e incorigibila ! Propun sa-i dam un premiu !
Cine este pentru ?

von BRAUN

Propun o reformulare:
Cine este premiul?
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 25 Sep 2015, 18:43

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
von BRAUN scrie:Fata asta e incorigibila ! Propun sa-i dam un premiu !
Cine este pentru ?

von BRAUN
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 25 Sep 2015, 21:21

ana22 scrie:pai nu am inteles,pana la urma e legal sau nu sa tin un animal salbatic?nu am chef sa dau bani pe pe pisica si dupa ma trezesc cu amenda

Fii atenta ca m-am interesat si e cam complicata treaba...
Adica daca nu-l tii tu, ci sta el singur, atunci e legal. Dar daca el nu sta dar tu il tii, atunci nu prea e. Nu stiu inca cum este daca nici el nu sta si nici tu nu-l tii...dar ma mai interesez si revin :ympeace:

Ce am mai aflat e ca nu prea e inregula sa cumperi animalele salbatice vii... cica se vand de multe ori carcasa la unele specii, asa mi-au spus cateva persoane... si sunt unii care le si mananca, daca iti poti inchipui asa ceva :? :roll: :-??
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde gabi.nechita pe 27 Sep 2015, 10:16

Exista pe acest forum vreun clasament gen ,,Topicul anului" ?
gabi.nechita
 
Mesaje: 13
Membru din: 14 Ian 2011, 15:58

Re: Pisica salbatica

Mesajde bogus pe 27 Sep 2015, 10:43

Incep totusi sa cred ca ana e unul dintre noi, este imposibil sa fie reala, e prea frumos
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 27 Sep 2015, 12:48

the_mav scrie:Fii atenta ca m-am interesat si e cam complicata treaba...
Adica daca nu-l tii tu, ci sta el singur, atunci e legal. Dar daca el nu sta dar tu il tii, atunci nu prea e. Nu stiu inca cum este daca nici el nu sta si nici tu nu-l tii...dar ma mai interesez si revin :ympeace:

Ce am mai aflat e ca nu prea e inregula sa cumperi animalele salbatice vii... cica se vand de multe ori carcasa la unele specii, asa mi-au spus cateva persoane... si sunt unii care le si mananca, daca iti poti inchipui asa ceva :? :roll: :-??

Vezi ca ai uitat varianta :cand il tin eu si sta si el.apropos,cu cat vindeti voi kg de carcasa?????
ps:mi-au spus rudele de la tara da au pisici wilde in padure dar nu le pot prinde.cand am pisoiul cel tarziu in 2016 va trimit poze/film
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 27 Sep 2015, 14:56

ana22 scrie:apropos,cu cat vindeti voi kg de carcasa?????
ps:mi-au spus rudele de la tara da au pisici wilde in padure dar nu le pot prinde.cand am pisoiul cel tarziu in 2016 va trimit poze/film

N'ai inteles- p'aici nu prea vinde nimeni carcase, nici macar leshuri sau hoituri. Dar poti incerca cu incredere pe la vreun abator din satul/orasul tau... vezi sa fie macar medii, sa nu risti sa iti returneze aia sobolanii de la subsolul blocului semipreparati.
Pana la urma iti iei pisoi sau pisica? Ne trimiti un film cu ce? Cu pisoiul? Fa-l si tu la calitate HD, leaga-i un ham pe cap cu un GoPro ceva... ar fi pacat sa nu vedem si noi un live action.

Ai fost la targul de pisici din we? Daca nu, tocmai ai ratat o femela de Serval (leptailurus serval) care era scoasa la vanzare ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 27 Sep 2015, 17:39

am intrebat de curiozitate cat e carcasa. paduraru a vandut caprioara lu matusa-mea,nu stiu cu cat.cat despre sobolani semipreparati asta e riscul vostru,eu din motive de sanatate nu consum carne.de ce sa cumpar pisici exotice cand avem de ale noastre zdravene.
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde laurul pe 27 Sep 2015, 19:02

Motanului meu i se mai spune Puma...il inchiriam pe vremuri cu noaptea ca sa faca treaba in subsolul domnisoarelor dornice sa scape de mancarimea data de parul de sobolan....
Acum Puma nu mai e chiar tinerel, da' inca face treaba,atat la subsol cat mai ales la mansarda, cate doua , trei ore.
Daca Mavu are dreptate cu 22-ul ala si e intradevar varsta, il dau gratis la munca.
Ptr detalii astept pm cu poze.

:ymdaydream:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pisica salbatica

Mesajde Sharpshooter pe 27 Sep 2015, 19:45

Eu am o piele de pisica salbatica ...de la bunicu ramasa, ca sa ii gasim un rost, am putea sa o imbracam pe o pisica domestica, si sa studiem cu atentie daca schimbarea parului duce si la schimbarea naravului ... cel putin ar trebui sa para mai fioroasa
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Pisica salbatica

Mesajde AdrianLica pe 27 Sep 2015, 20:32

Ba voi nu vedeti ca va ia la misto? Ori e vreun plictisit de pe forum ori vrea sa vada cat de mircari mai sunt barbatii, in speta nu orice fel de barbati si chiar aia pe care ii uraste o lume intreaga! Si daca tot v-ati gasit sa-i dati sfaturi, ca sa se cace Mugurel pe el, de ce nu i-ati propus niste banale momeli pentru sobolani care punga costa cat un set de Durex si fac treaba mai buna decat orice cotoi?

@ana22 cand au venit aia cu deratizarea in bloc le-ai deschis usa sau erai ocupat(a) sa studiezi despre pisicile salbatice si placerile lor vinovate care niciodata nu vor fi sobolanii?
Te-as mai ruga sa ne specifici de ce te intereseaza atat de tare sa nu mai fie sobolani la subsolul blocului? Stai mai mult pe acolo sau...?
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 28 Sep 2015, 07:58

AdrianLica scrie:Ba voi nu vedeti ca va ia la misto? Ori e vreun plictisit de pe forum ori vrea sa vada cat de mircari mai sunt barbatii, in speta nu orice fel de barbati si chiar aia pe care ii uraste o lume intreaga! Si daca tot v-ati gasit sa-i dati sfaturi, ca sa se cace Mugurel pe el, de ce nu i-ati propus niste banale momeli pentru sobolani care punga costa cat un set de Durex si fac treaba mai buna decat orice cotoi?

BA...te-asteptam pe tine sa aprinzi lumina :!: :idea: :!: :lol: :lol: :lol: :lol:
sa ne luminezi, cum s-ar spune :ympeace: :ympeace: :-@
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde Gheorghe.Rectrice pe 28 Sep 2015, 16:26

Ce buni la dat sfaturi mai sunt unii!
Ana, problema ta este una serioasa si iti inteleg ingrijorarile. Am patit si eu necazuri din cauza unor sobolani pe vremuri, cel mai bine faceti o sedinta comuna la bloc si stabiliti prioritatile si bugetul.
In functie de cat isi permite fiecare, puneti banul la gramada si luati un cotoi strasnic (cotoii sunt mai pasionati de vanatoare). Trebuie sa aveti insa grija ca zgarie rau, salbaticiunea tot salbaticiune ramane :wink:

Problema e ca in Romania e ilegal sa iei din padure un animal in acest scop. Gasiti sigur si oameni dispusi sa va ofere asa ceva pentru suma corecta... :idea:
Mai este si varianta legala, ma pot interesa eu pe aici prin Franta si iti pot trimite unul. Atat ca o sa coste curierul, dureaza pana face cam 7-8 luni sa se incumete si la sobolani nu doar la soareci si, mai ales, vreau sa ma asigur ca o sa aiba parte de stapani iubitori!!! Nu il dau sa aud mai tarziu ca a ajuns rau... :-B

Detaliile de contact prin mesaj privat.
Gheorghe.Rectrice
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 28 Aug 2015, 10:11

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 28 Sep 2015, 17:34

cei care faceti misto sa va luati de mana cu Daniel Ciobotea ca si el face misto la greu de romani.poate va da un post la mitropolie ca e salariu mare.din moment ce am zis ca vine firma de deratizare ma intereseaza pisica doar ca pet.si daca nu o iau de la voi tot o iau de la tara,e o chestiune de timp pt ca rudele ,mele au treaba,nu au timp de fugarit mate prin padure.oricum baietelul si fetita de abia asteapta un pet.
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde laurul pe 28 Sep 2015, 17:46

Ntz, Ntz,Ntz....
Puma nu accepta sa fie petul unor copii......se face mic si se ascunde. 8-}
Daca e vb doar de domnia ta, astept pm. ;;)
Si tot in modul serios, ma rog sa nu gasesti ceeea ce cauti si mai ales sa nu ajunga in preajma copiilor. [-x [-x [-x
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pisica salbatica

Mesajde biriuck pe 28 Sep 2015, 18:54

O batrana de la mine de la tara creste asa ceva de cativa ani. L-a crescut de pui si e cuminte.
Imagine

Cred ca e cam prea mare sa se strecoare dupa sobolani dar face fata la orice sobolanozaur. Tin minte ca i-a pus jos si o iada cand l-a scapat in tarcul caprelor :roll: Trebuie grija multa...

Si tolereaza si alte pisici chiar
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pisica salbatica

Mesajde laurul pe 28 Sep 2015, 19:13

Instarita baba...
Sigur de prin Prahova de nord est....ia vezi daca are vreo nepoata...te insori.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 28 Sep 2015, 20:02

laurul scrie:Instarita baba...
Sigur de prin Prahova de nord est....ia vezi daca are vreo nepoata...te insori.

:D :D :-bd
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde biriuck pe 28 Sep 2015, 20:15

laurul scrie:Instarita baba...
Sigur de prin Prahova de nord est....

Fix de acolo! Daca e, o pot intreba cine i l-a adus, poate ii face rost si anei de unu ;)

laurul scrie:ia vezi daca are vreo nepoata...te insori.

Nu-mi bat capul! Am pus deja ochii pe o viitoare doctorita sudista :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 28 Sep 2015, 20:19

ce pet dragut !!!!pozele sunt "pe bune" ?
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate