Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:16

Pisica salbatica

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 23 Sep 2015, 09:34

Buna ziua
doresc sa adopt un pui de pisica sallbatica femela.va fi vaccinata,deparazitata,sterilizata si iubita.ma ajuta cineva ?
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde alexbanulescu pe 23 Sep 2015, 10:25

Buna,
In primul rand doresc sa te felicit pentru initiativa ta. Bravo!

Incerca la crescatoriile de pisici salbatice. Sigur te pot ajuta. Si mai incearca si pe Facebook. Acolo gasesti grupuri de iubitori de animale unde poti gasi informatii mult mai multe.

Mult success!

O zi mirobolanta!!!!
:D
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 23 Sep 2015, 10:30

ana22 scrie:Buna ziua
doresc sa adopt un pui de pisica sallbatica femela.va fi vaccinata,deparazitata,sterilizata si iubita.ma ajuta cineva ?

:text-welcomeconfetti:
:shock: :shock: :shock:
:-! :O_O: :character-kermit:
:text-blondmoment:

:text-feedback:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde alexbanulescu pe 23 Sep 2015, 10:54

Ce haini sunt forumistii astia......

Chiar nimeni nu vrea sa o ajute pe fata asta sufletista?!

Nu ma asteptam la asa ceva....
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Pisica salbatica

Mesajde ionutz_b pe 23 Sep 2015, 11:05

Pisica salbatica este un animal care traieste pe langa casa omului si se hraneste cu zilele lui fripte! :x
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 23 Sep 2015, 12:07

stiu ca unii ati ras de mine.era vorba de un experiment personal.si vreau sa scap de sobolani cu o metoda eco
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde ventura pe 23 Sep 2015, 12:17

Te inseli la partea cu facut misto de tine...
Mai exact la partea cu "unii"...

Unde crezi ca gasesti o pisica salbatica cu pui din care sa-ti alegi o femela?
Apropos de faptul ca vrei femela..., masculii nu sunt eco ? :lol:

Si legat de adoptie... in cel mai fericit caz o sa platesti bani grei, la negru, pt. asa ceva...
Si imediat ce simte aerul placut al libertatii... ciao-ciao... s-a dus...

... parerea mea...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 23 Sep 2015, 12:36

ventura scrie:Te inseli la partea cu facut misto de tine...
Mai exact la partea cu "unii"...

Unde crezi ca gasesti o pisica salbatica cu pui din care sa-ti alegi o femela?
Apropos de faptul ca vrei femela..., masculii nu sunt eco ? :lol:

Si legat de adoptie... in cel mai fericit caz o sa platesti bani grei, la negru, pt. asa ceva...
Si imediat ce simte aerul placut al libertatii... ciao-ciao... s-a dus...

... parerea mea...

ce lume rea dom'ne... de ce spulberi sperantele cuiva, fara pic de mila?
poate gaseste o pisica cu inele pe coada...si poate nu ii place libertatea. :whistle: da' cred ca e mai greu sa fie femela, insa speranta moare ultima ;) :idea:

@ana22(e varsta sau...): un membru forumist de toata isprava (ovi762-mergand pe algoritmul varstei, e a doua generatie si are doar 76 de anishori :mrgreen: :D , deci tanar si in putere :ymcowboy: ) iti poate povesti mai multe despre pisicile salbatice.
Laurul si Ghinda la fel, sunt alti doi foarte buni cunoscatori de pisici salbatice, poate te ajuta si eu cu un sfat... parca aveau si ceva poze.

Daca nu oferi mai multe detalii, e destul de previzibil ca cei care citesc aici sa fie reticenti la inceput :? Spune-le cum vrei sa ai grija de ea, daca te gandesti sa o tii mai mult in casa ori ai posibilitatea macar a unei gradinite in aer liber in care pisica sa se simta mai aproape de natura ;) , cum crezi ca s-ar adapta la mâncarea din comert (pisicutei lui Ghinda spre exemplu auzisem ca nu ii plac foarte mult bobitzele cu aroma de peste si le prefera pe cele de vita), etc.
Daca oferi astfel de amanunte, vei vedea ca oamenii de aici sunt chiar comunicativi, nu reticenti
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde iliealexandruionut pe 23 Sep 2015, 13:01

am ras intr-un mare fel...mai fratilor, :)) :)) :)) :)) :)) :ymparty: :o) =)) voi nu aveti toate tiglele pe casa =)) =)) ...offf deci si prin urmare hai sa o lamurim pe colega noastra:
-pisica salbatica este,dupa cum spun e numele ..SALBATICA..rare au fost cazurile cand vreun padurar..vanator a gasit un pisoi,l-a ingrijit si..dus a fost..
-nu este recomandat NICI DACA AI AVEA UNUL sa- l pastrezi ca ,,pet''..vei avea dificultati de obedienta(cu pisicile normale ai probleme dar cu ..astea..)
-nu stiu sigur!!!!!..dar s-ar putea sa fie si un pic ilegal...dar nu stiu sigur asta..

asa ca cea mai ecologica cale //iti aduc eu de la bunica de la tara de vreo 2...3 ori pe an cate 4..5 pisoi salbatici rau..hahahah
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 23 Sep 2015, 13:36

la subsolul blocului sunt sobolani mari(cam 30 cm).nu stiu daca le fac fata niste pisici domestice.vroiam pisica salbatica femela pt e mai putin agresiva si masculii dupa castrare au probleme urinare.voi ziceti ca pisicile salbatice pleaca.ma mai gandesc.imi povestiti si mie amanunte despre ele?aveti poze?
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde NicuNicuta pe 23 Sep 2015, 14:02

ana22 scrie:la subsolul blocului sunt sobolani mari(cam 30 cm).nu stiu daca le fac fata niste pisici domestice.vroiam pisica salbatica femela pt e mai putin agresiva si masculii dupa castrare au probleme urinare.voi ziceti ca pisicile salbatice pleaca.ma mai gandesc.imi povestiti si mie amanunte despre ele?aveti poze?

Asta e top ...
Sigur nu e de la vre-un ONG Miau Miau sau ceva ? ... x_x
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 23 Sep 2015, 14:15

NicuNicuta scrie:
ana22 scrie:la subsolul blocului sunt sobolani mari(cam 30 cm).nu stiu daca le fac fata niste pisici domestice.vroiam pisica salbatica femela pt e mai putin agresiva si masculii dupa castrare au probleme urinare.voi ziceti ca pisicile salbatice pleaca.ma mai gandesc.imi povestiti si mie amanunte despre ele?aveti poze?

Asta e top ...
Sigur nu e de la vre-un ONG Miau Miau sau ceva ? ... x_x

Nicule - nu fi om rau, ca E PACAT :ymblushing: ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde Clujeanul pe 23 Sep 2015, 14:20

ana22 scrie:...aveti poze?


Imagine
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde bogus pe 23 Sep 2015, 15:36

Avem si poze dar ca toata discutia asta sa fie echitabila am vrea si noi inainte cateva poze cu tine :roll:
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde the_mav pe 23 Sep 2015, 15:39

@ana22(varsta, desigur...): Clujeanul a fost foarte norocos si a surprins o pisica salbatica ce pare ca doarme
acum, referitor la sobolanii de la subsolul blocului de 30 de cm (stiu ca aveti niste sobolani foarte sanatosi acolo - apropos, cu ce ii hraniti de sunt asa zdraveni? :D :? ceva restaurante chinezesti nu aveti prin cartier? :idea: :?: ), cred ca si pisica din poza clujeanului nu cred ca ar face fata...
ai incercat totusi sa te gandesti la o pisicuta ceva mai mare? un ras poate ;;) ..sau o puma nord americana :ymcowboy: , se gaseau de regula la magazinele de animale ;)
nu de alta, dar oricat de agresiva ar fi o femela de pisica salbatica, crezi ca ar avea rost sa isi scoata ochii la propriu cu o femela de sobolan de 30 cm si probabil 3-4 kg (si la sobolani e dovedit stiintific ca femelele sunt mult mai agresive decat barbatii) sau crezi ca ar prefera niste soareci mai mari sau sobolani mititei :?: :idea: ? tu, spre exemplu, daca ai fi in locul pisicutei salbatice, iubitoare de natura, te-ai chinui sa infuleci un bivol african viu si suparat sau ai lua un croissant la terasa?

cu plecarea pisicilor salbatice, sa stii ca nu e musai o regula...de obicei ei pleaca dupa vreun motan mai aratos :dance: , eventual care are tupeu sa se bage la sobolani mai mari, dar când le lasa cateva saptamani pe stomacul gol, revin rapid la teritoriile proprii :-B
mai ales femelele agresive :-@ :-@

citisem despre cineva care fiind in acelasi impas ca si tine, luase la casa lui o ciupacapra :idea: :!: :idea: - ALTCEVA! :!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pisica salbatica

Mesajde ionutz_b pe 23 Sep 2015, 15:45

ana22 scrie:la subsolul blocului sunt sobolani mari(cam 30 cm).nu stiu daca le fac fata niste pisici domestice.


Daca sobolanii sunt atat de mari, atunci e clar. Trebuie mai degraba un sacal decat o pisica. Sunt frumosi, se gasesc pe toate campurile, se dreseaza usor si pentru ei sobolanii sunt o delicatesa.
Daca zici de unde esti, sigur se gaseste cineva din zona ta sa te ajute. Mergi cu el si iti alegi.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Pisica salbatica

Mesajde bogus pe 23 Sep 2015, 16:06

Daca colegii mei nu sunt sufletisti si nu-ti dau nici o pisica salbatica eu te sfatuiesc la modul serios sa te orientezi la un Terrier,
uite ce fac in aproximativ 30 de secunde o echipa de 7-8 terrieri
https://www.youtube.com/watch?v=ver4jqvtXQk
iar aici rezultatul: 1603!!! sobolani :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=DScvZg2G4so
PS
nu uita de poze
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde OVI762 pe 23 Sep 2015, 19:42

@ana22(e varsta sau...): un membru forumist de toata isprava (ovi762-mergand pe algoritmul varstei, e a doua generatie si are doar 76 de anishori :mrgreen: :D , deci tanar si in putere :ymcowboy: ) iti poate povesti mai multe despre pisicile salbatice.



Cum sa nu;mavul incurca putin cifrele,la mine fiind vorba de a 7-a generatie de crescatori de pisici iar 62 reprezentand numarul de femele apte reproductiv pe care le am in ferma mea;intr-adevar,am si 76 de ani insa asta este doar o coincidenta.Ce te sfatuiesc eu:Pisica sălbatică (Felis silvestris), numită şi mâţă sălbatică, mârtan sălbatic sau cotoi sălbatic, este o felină mică, nativă Europei, părţii vestice a Asiei şi Africii. Specia este carnivoră şi se hrăneşte cu mamifere mici precum rozătoare, pasări şi alte animale de mărime asemănatoare.Ceea ce nu se spune insa este ca animalul are o mare sensibilitate la beton,practic daca o bagi in bloc turbeaza,datorita unor factori psiho-somatici si endomorfi cu conotatii edafice sau chiar de silvo-stepa.Nu iti recomand o femela deoarece tinde sa miorlaie mult,agaseaza speciile conlucrative,are un comportament diurn si crepuscular deviant iar sub imparatia Selenei tinde sa se reproduca necontrolat,cu primul cotoi viril intalnit in cale.Mult mai bun in cazul gherlanilor(sobolani de talie mare,cu dimorfism sexual inexistent)este un motan necastrat cu vadite abilitati cinegetice demonstrate.Nu vor murdarii peretii cum credeti dvs ba mai mult vor fi mereu la panda spre a servii scopului final.Ca sa nu o mai lungesc mult,dumneata ai nevoie de un motan,nu de o femela;te pot ajuta daca lasi o adresa iar daca situatia este chiar asa cum o descrii aduc si o femela,numai sa fie bine si sa te scap de daunatori.O solutie ar mai fi si pârşul de scorbura,dar aici e mai complicat...Numai bine si la nevoie dezvolt.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 23 Sep 2015, 20:35

pisica din poza doarme sau e moarta?E buna ideia cu terierul,dar tb dresat.am vb cu vecinii si sapt viitoare vine firma de deratizare.acu ma intereseaza pisica doar ca pet.e salbatica sau e hibrid cu domestica?se preteaza la bloc ?daca da facem targul.
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 23 Sep 2015, 21:06

adopt un pui pe raspunderea mea.daca se adapteaza bine daca nu imi asum consecintele.
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Re: Pisica salbatica

Mesajde Clujeanul pe 24 Sep 2015, 04:56

ana22 scrie:pisica din poza doarme sau e moarta?E buna ideia cu terierul,dar tb dresat.am vb cu vecinii si sapt viitoare vine firma de deratizare.acu ma intereseaza pisica doar ca pet.e salbatica sau e hibrid cu domestica?se preteaza la bloc ?daca da facem targul.


Motanu-i destul de salbatic.
Deocamdata doarme.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde Ghinda pe 24 Sep 2015, 07:52

M-am cacat pe mine de ras! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pisica salbatica

Mesajde salus pe 24 Sep 2015, 09:52

Fratilor, nu va lasati "dusi in ispita"!!!
Este in mod evident o provocare ONG-ista menita sa culeaga informatii direct de la sursa!Cu cat ii dati mai multe, cu atat mai tare va faceti bube in cap si riscati sa va treziti pe cap in plin sezon, cu vreo armata de "salvatori" ai pisicilor salbatice. Deh.....caini nu prea mai sunt si nci bani nu se mai dau pt asta, ursul, lupul...sunt luati deja, libera este pisica.
Spre stiinta presupusei domnisoare/doamna/mamaie/........, PISICA SALBATICA, este un animal extrem de discret si cu o mare greata fata de sobolani sau soareci, ii place al dracului de tare Bambi, mai ales ala fatat de vreo saptamana doua, iar cand ii termina pe astia mici, se ocupa voiniceste de iepuras coconas.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Pisica salbatica

Mesajde AVIN pe 24 Sep 2015, 09:56

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa-i faceti rost fetei de un pars de scorbura, asa cum a recomandat colegul @ OVI762. Daca mai gasiti si unul bine antrenat care isi stie face treaba bine, problemele ei vor disparea ca prin minune :mrgreen:
AVIN
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 03 Ian 2007, 11:52

Re: Pisica salbatica

Mesajde alexbanulescu pe 24 Sep 2015, 11:22

Parsul de scorbura nu e bun decat primavara ca are ochii rosii si se ascunde bine in cires,acum iesind in evidenta prea puternic in subsol. Pentru cazul domnisoarei este mult mai recomandat parsul de alun. Acesta este mult mai potrivit, in special daca este femela, fiind de notorietate faptul ca acestea ataca miseleste masculii de sobolan (genul Rattus subfamilia gigante Murinae), muscand victimele masculi de sacul scrotal. Aceasta abordare parsiva face ca panica sa se instaleze foarte repede in intreaga colonie, aceasta parasind rapid arealul periculosului pars de alun.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Pisica salbatica

Mesajde bogus pe 24 Sep 2015, 12:09

Doamne buna e cate o ana din asta din cand in cand, parca si ziua e mai frumoasa dupa ce citesti un topic din asta
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pisica salbatica

Mesajde gunsmith pe 24 Sep 2015, 12:48

Acum cateva zile ma plimbam prin padure, aud un zgomot, ce sa vezi, doua pisci salbatice frate, le capturez si le fac poze pe care vi le arat si voua, acum nu stiu daca sunt bune sa prinda sobolani de 30 cm.
Imagine

Imagine
P.S. E legal sa detii asa ceva????
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Pisica salbatica

Mesajde alexbanulescu pe 24 Sep 2015, 12:51

O vorba mai veche spunea ca tot ce e bun pe lumea asta fie e ilegal, fie imoral fie ingrasa. :shock:
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Pisica salbatica

Mesajde gunsmith pe 24 Sep 2015, 13:51

alexbanulescu scrie:O vorba mai veche spunea ca tot ce e bun pe lumea asta fie e ilegal, fie imoral fie ingrasa. :shock:

Genul asta de vanat nu ingrasa sigur.
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Pisica salbatica

Mesajde ana22 pe 24 Sep 2015, 14:05

Ghinda scrie:M-am cacat pe mine de ras! =))

cred ca ar fi cazul sa va las in clubul vostru literar.eu am vorbit serios si unii fac misto de mine cum face misto patriarhul daniel de credinciosi si victor ponta de alegatori.daca vine cineva cu o oferta de pret serioasa sa-mi scrie
ana22
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Sep 2015, 20:59

Următorul

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate