Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:35

Chematoare vulpe

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Chematoare vulpe

Mesajde traian72 pe 23 Iul 2018, 15:11

Salutare, pana la apropiata si mult asteptata deschidere la prepelita si gugu am tot iesit incercand sa mai imputinez din cumetrele vulpi, sacali..... Intrebarea este daca cineva drintre voi a folosit sau foloseste chematorile de la Best Fox adica Whistle SS si Original Fox Calls. Daca ati avut succes cu ele va rog sa.mi spuneti. Multumesc anticipat.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11

Re: Chematoare vulpe

Mesajde salus pe 24 Iul 2018, 08:40

Am folosit tipul acesta de chematoare si inca alte patru feluri care teoretic imita iepurele sau soarecele.
Nu pot spune ca este foarte eficienta dar nici rea. Trebuie sa inveti sa "canti" cu ea, pentru ca sunetul este cam brut iar cumatra este foarte atenta la "notele false". Rar am avut o apropiere sub 40 m, astfel ca tirul cu lisa devine putin anevoios.
Rezultate foarte bune am avut cu un o chematoare ruseasca si foarte veche, pe care am primit-o de la un nene, vanator si el. Nu am dat mare importanta pentru ca arata ca un fluier de chemat cainii, putin ruginita dar spre surprinderea mea este foarte eficienta.
Sunetul scos este exact ca cel al fluierului pentru caini, foarte slab si liniar. Problema acestei chematori este ca raspund si cainii, iar in apropierea asezarilor umane nu este deloc indicat sa o folosesc.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Chematoare vulpe

Mesajde traian72 pe 06 Aug 2018, 09:56

Multumesc de răspuns. Pentru carabina nu-mi trebuie o apropiere asa de mare dar ce sa zic, eu cred că este ok. Astept si alte pareri daca mai face cineva combatere de genul asta prin fondurile de vanatoare.
traian72
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Feb 2009, 23:11


Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate