Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 15:12

jderul

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

jderul

Mesajde jon2004 pe 22 Apr 2007, 22:35

Martes foina- jderul de piatra.

Daca nu am reusit sa ma intalnesc cu jderul, prin terenurile pe care le-am calcat , a venit el la mine ! De ceva timp , am descoperit ca pe langa casa mea locuieste un jder , mai precis in podul casei ! Eu observasem de vreo 2-3 ani , din cand in cand , cate o o umbra de mustelida , banuiam ca e dihor(mustela putorius) , dar acum vreo 2-3 saptamani l-am vazut in timpul zilei si pret de cateva secunde am avut timp sa-l "studiez" !
Aseara , auzind zgomot pe balcon , am iesit la geam si era la 1 metru dincolo de geam , cand m-a vazut s-a uitat curios la mine si a plecat linistit , a mers vreo 3-4 metri si s-a intors sa se mai uite odata la mine :wink: !
E destul de ciudat ca si-a ales sa locuiasca in casa mea , pentru ca eu locuiesc intr-o zona centrala , departe de un asa zis habitat pentru jder , fie el si de stanca !
Norocul lui ca nu cresc pasari s-au alte animale, ca altfel .....!In rest cred ca ma ajuta sa scap de sobolani, care mai stateau prin podul casei , dar de cand s-a mutat noul "locatar" se pare ca au fost nevoiti sa plece !

A-ti avut asemenea "vecini" ?

Imagine
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde adi_hunter pe 22 Apr 2007, 23:12

bunicii mele i-au luat jderii un cocos si doua gaini
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde Ursus2006 pe 23 Apr 2007, 06:30

Jderului de piatra ii plac mai mult zonele locuite, decat padurea. Am vazut si eu de 2 ori in oras.Umbla in zonele unde erau blocuri cu acoperis si pod, unde aveau cuiburi multi porumbei.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde Lau. pe 23 Apr 2007, 07:31

Interesant ! Poate reusiti sa-i faceti cateva poze sa-l vedem si noi.
Eu am vazut o data jder de copac, pentru cateva minute, intr-o padure.
Insa weekendul acesta am avut deosebita placere sa admir vreme indelungata o hermelina (Mustela erminea) foarte sprintena :) si fara frica de oameni, intr-o gradina cu o mica livada. Sper ca data viitoare sa am si aparatul foto cu mine.
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde amis pe 23 Apr 2007, 07:39

Poza e mai sus :!:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Lau. pe 23 Apr 2007, 07:53

amis scrie:Poza e mai sus :!:

Am vazut poza de mai sus. Ma gandeam la o poza cu exemplarul vazut prin batatura :wink: .
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2007, 08:17

Am si eu la bunici. Este vorba de jderul de piatra Martes foina. Se deosebeste de cel de padure prin pata galbena si nu alba. Te scapa de rozatoare, iar pe vecini de oratanii :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde peace pe 23 Apr 2007, 13:27

8x57 are dreptate,sunt jderi.Chiar au ajuns o prb in Germania.
Intr-o dimineata de iarna plecam la servici(germania) era cam 3.30 .In parcarea din fata imobilului erau cateva tufe unde dormeau vrabiile si am avut ocazia sa vad un jder la vanatoare de vrabii.Se fofila ca un sarpe.
Si la noi pe fond sunt cativa dar doar intr-o zona,acolo i-am vazut cand eram la caprior.Am avut ocazia sa imi treaca unul prin fata la doar cativa metri si unul l-am observat la vanatoare sarind din pom in pom.Cauta dupa pui de pasari.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Marius pe 23 Apr 2007, 19:23

Am vazut de doua ori. Prima oara in salbaticie pe cand eram pusti (motiv pt. care n-aveam pusti :lol: ).
Pe cel de al doilea l-am vazut in centrul centrului Vienei in statia de tramvai din fata platului Hoffburg. S-a invartit prin statie (probabil cauta ceva haleala) dupa care a trecut in parcul palatului.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 23 Apr 2007, 20:09

Vor ajunge ca veveritele , sa stea prin parcuri ! :lol:
Deocamdata la mine tine loc de pisica ! :wink: Sper sa nu faca ceva traznai , ca sa nu fiu nevoit sa iau masuri impotriva lui !
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2007, 20:42

Nu va face. Tine la teritoriu. E om de casa. :wink:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sharpshooter pe 23 Apr 2007, 22:21

Ghinda scrie:Te scapa de rozatoare, iar pe vecini de oratanii :lol:


probabil din cauza ca am caini si pisici mai ceva ca o agentie guvernametala ...de astia 8) 8) ...probabil ca le-a convenit sa isi faca sediul central la vecini si sa isi faca cumparaturile de la mine ... a facut "curat" cu vreo 50 de porumbei acum 4 ani, desi i s-au pregatit multe a scapat de ele...dar dupa un timp nici nu sa mai arata, in schimb a cazut sah mat un dihor care se tocmai se infrupta dintr-un ratoi la miezul noptii...

in schimb am 2 jderi naturalizati...dar provin din road-kill
noaptea cand mai vad cate unu pe strada ma opresc sa il studiez de departe...sunt niste fiinte foarte interesante, mersul lor saltat imi starneste un pic de zambet... :wink:

tot la capitolul asta (aprox) ati avut sau vazut ...dihor domestic (fretca parca ii spune) pe post de animal de companie?? cum e?? (nu poza ci comportamentul si intretinerea)
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: jderul

Mesajde romaniac pe 30 Dec 2008, 21:24

Am dorit sa va arat pozele de mai jos pentru a vedea o hermelina in actiune! Aici in partea nordica a statului Wisconsin, hermelina, (ermine- Mustela erminea), pe timp de iarna i-si schimba culoarea blanii in alb din maro. Exemplarul din poze a fost surprins de nevasta mea atacand si omorand o veverita rosie (fox squirrel) care e putin mai mare in dimensiuni decat o veverita normala, gri sau neagra.
Sper sa va placa.
Respecte



Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: jderul

Mesajde jon2004 pe 31 Dec 2008, 12:24

Uitasem de acest topic . Daca tot s-a adus in discutie , tin sa va anunt cu tristete , ca jderul meu a fost omorat . A facut imprudenta sa plece la plimbare si a ajuns intr-un centru comercial , unde a fost "ingramadit" si ucis de "bravii" pompieri .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: jderul

Mesajde Marius pe 31 Dec 2008, 15:08

romaniac,
Grozave pozele.
De necrezut cum mustelidele reusesc sa invinga animale mult mai mari decat ele. Agilitate extraordinara.

jon,
e de asteptat asa ceva la noi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: jderul

Mesajde Moose_Master pe 31 Dec 2008, 18:45

Am o intrebare pt ca in Romania nu am vazut niciodata asa ceva. Animalul din fotografia lui jon2004 este vandut aici in "pet-shop" ca si animal de casa. Il cheama "Ferret" si eu il cunosc sub numele de dihor. Deci dihorul este tot una cu jderul?

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: jderul

Mesajde jon2004 pe 01 Ian 2009, 09:48

dihorul nu este totuna cu jderul , sunt rude :D

Dihorul (mustela putorius putorius ) este un animal salbatic dar mai exista un mustela putorius furo , asa zisul dihor domestic , care exista ca si animal de companie , in unele tari fiind dresat si pentru vanatoare .

Jderul este si el de doua feluri , ca sa zic asa , jderul de copac (martes martes) si jderul de stanca (martes foina) cel care traia la mine in pod !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: jderul

Mesajde Moose_Master pe 01 Ian 2009, 16:28

Multumesc de raspuns. Sincer, habar nu aveam.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: jderul

Mesajde Alin3006 pe 03 Ian 2009, 02:29

@ romaniac - multumim de poze! Excelente!
@ John 2004 - pacat mare! Si te invidiez pentru " colocatar" atat cat l-ai avut. Este animalul care - alaturi de ras si lup - e cel mai greu de vazut. Am vazut urme de mai multe ori, inclusiv asta primavara la cocos, dar pe EL nu l-am vazut nici eu in mediul natural.
@ Moose- specia aia de dihor de care spui tu se vinde ca " pet " si in tara mai nou. Eu am vazut la 2 petshop-uri in Bucuresti. Foarte isteti si jucausi. Am fost la un milimetru sa iau unul acasa... :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: jderul

Mesajde Moose_Master pe 03 Ian 2009, 05:16

Iar o sa fac un pic de "off-topic" dar o fac pentru o cauza nobila.
Deci, sa nu faci greseala asta. Am facut-o eu si nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. Am sfarsit prin ai cumpara fetitei mele un "purcel de Guineea" care este super haios si absolut inofensiv.
Daca vrei detalii spune-mi si o sa-ti dau pe privat sa te saturi de dihori.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: jderul

Mesajde Mihai H. pe 03 Ian 2009, 23:56

Salutari,am si eu onoarea de a avea o populatie de jderi de piatra(martes foina) la mine in Suceava.aici se hranesc mai mult cu porumbei din podurile blocurilor iar pe fatada blocului se catara precum veverita pe copac zici ca zboara in sus :|
Toate cele bune!
Mihai
Avatar utilizator
Mihai H.
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Mai 2006, 17:28
Locaţie: Suceava

Re: jderul

Mesajde drsoicatd pe 04 Ian 2009, 19:16

Moose_Master scrie:Iar o sa fac un pic de "off-topic" dar o fac pentru o cauza nobila.
Deci, sa nu faci greseala asta. Am facut-o eu si nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu. Am sfarsit prin ai cumpara fetitei mele un "purcel de Guineea" care este super haios si absolut inofensiv.
Daca vrei detalii spune-mi si o sa-ti dau pe privat sa te saturi de dihori.

Stima

Moose_Masta

Moose, eu vreau detalii, ca si eu am vazut si ma cam bate gandul.... Merci.
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: jderul

Mesajde Moose_Master pe 06 Ian 2009, 20:08

drsoicatd,

te-am calmat suficient ? ca daca nu iti mai zic(tocmai mi-am mai adus aminte ce mi-a mai facut spurcaciunea)
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: jderul

Mesajde drsoicatd pe 07 Ian 2009, 11:35

Moose, acum sunt calm si relaxat total, multumesc. Dar ca sa mai destindem atmosfera poti sa mai imi zici :)
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: jderul

Mesajde romaniac pe 07 Ian 2009, 17:04

No hai mai oameni buni, ma-ti facut curios acuma... :cry: dati-ne si noua detaliile...
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: jderul

Mesajde Marius pe 07 Ian 2009, 17:30

Moose_Master scrie:drsoicatd,

te-am calmat suficient ? ca daca nu iti mai zic(tocmai mi-am mai adus aminte ce mi-a mai facut spurcaciunea)


E secret mare??
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: jderul

Mesajde Moose_Master pe 07 Ian 2009, 17:31

Dupa toate alea care ti le-am insirat spurcaciunea mi-a omorat si papagalul...atentie...IN CUSCA.
Asta mi-am amintit-o dupa ce postasem, dar stiu ca m-a scos din sarite rau de tot la vremea aia.

Morala: oamenii in loc sa se multumeasca cu animalele de companie clasice (de cand lumea si pamantul) adica pisica au cainele, a inceput sa se joace un pic de-a "atoatestiutorul si cunoscatorul" si am inceput sa tinem in casa chipurile ca "animale de companie" tot felul de lighioane care au rostul lor numai in libertate. Nu mai stiu ce se vinde in Romania in pet-shop, insa aici gasesti vietati inimaginabile ca si "animale de companie" :
serpi(inclusiv cei mai feroce existenti pe planeta), iguane, paianjeni (toate gradele de otrava posibile), soareci, sobolani, au un soi mic de aligator (dar care-i "foarte dragalas si afectiv" asa mi-a spus o vanzatoare), varani(la fel un soi mic si foarte "ascultator"), toate tipurile de soparle inchipuibile, lilieci, rozatoare tot ce vrei, testoase(toate calibrele), au pana si furnici si termite (dar astea se vand "la musuroi" ca altfel nu poate fi observata "munca in echipa" tot vanzatoarea mi-a spus), nu mai vorbesc despre rozatoare special destinate ca hrana pentru unele din "animalele de companie" mai sus mentionate.
Noi oamenii suntem fara dar si poate cea mai distructiva si mai stricatoare dintre fiintele vii de pe planeta. De fapt "daunatorii" adevarati noi suntem.
Nu am nimic cu nimeni care vrea sa-si ia de exemplu un boa constrictor ca si animal de companie, insa cand respectiva persoana cumpara un iepure(da, da un iepure) de la magazin pentru ca este ziua de nastere a sarpelui si trebuie ca acesta sa sarbatoreasca cu fast, apoi tot respectiva persoana dupa ce a asistat la carnagiu "live" da fuga la tastatura si iute iute ma apostrofeaza pe mine ca ce urata si babara indeletnicire am ca si vanator, ei bine atunci ma loveste sila si ma apuc si eu si dau in taste scriind dupa pofta inimii.

Asta este of course doar parerea mea personala. Am zis, am zis; Howk!

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: jderul

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 17:52

Moose,

Zi- ne si noua de dihorul ala... :D Ce a facut?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: jderul

Mesajde Lupul pe 21 Feb 2009, 13:57

Am vazut si eu cativa jderi de copac si unul singur de piatra ( beica cum i se mai zice ).
Cei de copac i-am vazut, fara exceptie, in paduri relativ batrane ( 100 de ani si peste ).
Odata eram intr-o padure batrana de fag pe la 1200 m alt. Lucram in liniste , cand deodata am inceput sa aud un cirpit "suspect". Se auzea din cand in cand. In scurt timp am vazut un jder de dimensiuni reduse - un pui din acel an. Acel ciripit era defapt o chemare, puiul ramasese, momentan, singur.
.............
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Re: jderul

Mesajde Tranan pe 21 Feb 2009, 14:44

Lupul scrie:Am vazut si eu cativa jderi de copac si unul singur de piatra ( beica cum i se mai zice ).
Cei de copac i-am vazut, fara exceptie, in paduri relativ batrane ( 100 de ani si peste ).
Odata eram intr-o padure batrana de fag pe la 1200 m alt. Lucram in liniste , cand deodata am inceput sa aud un cirpit "suspect". Se auzea din cand in cand. In scurt timp am vazut un jder de dimensiuni reduse - un pui din acel an. Acel ciripit era defapt o chemare, puiul ramasese, momentan, singur.


Ala de piatra unde l-ai vazut? Doar nu in Romania?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Următorul

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate