Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 07:33

Rasul!!!

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Rasul!!!

Mesajde Alin3006 pe 02 Feb 2009, 18:59

O invidiez sincer...jos palaria!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Rasul!!!

Mesajde timexim pe 02 Feb 2009, 20:24

Felicitari doamnei ! Cu adevarat o felina rar intalnita ! (rasul, nu doamna...) :roll:
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Rasul!!!

Mesajde Vechio pe 11 Feb 2009, 08:28

Frumos... da greu guler şi-a pus Larisa. A avut ce duce la el :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Rasul!!!

Mesajde Tranan pe 03 Mar 2009, 04:23

La noi e vanatoarea de ris in toi acuma. Vorbisem ieri cu un vanator din nordul Suediei pt. a organiza ceva vanat la urs si la elan si tocmai atunci era la vanatoare de ris. Faza interesanta era constituita de conditiile in care il vanau, prin zapada de 1,5m. Abia reuseau sa mearga prin ea dar erau optimisti. Urmele erau proaspete si risul parea sa aiba si el greutati.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Rasul!!!

Mesajde Alin3006 pe 03 Mar 2009, 14:02

[quote="Tranan"]La noi e vanatoarea de ris in toi acuma. Vorbisem ieri cu un vanator din nordul Suediei pt. a organiza ceva vanat la urs si la elan si tocmai atunci era la vanatoare de ris. Faza interesanta era constituita de conditiile in care il vanau, prin zapada de 1,5m. Abia reuseau sa mearga prin ea dar erau optimisti. Urmele erau proaspete si risul parea sa aiba si el greutati.[/quote

Doamne ce bine suna! Poti sa dai si niste preturi pentru astfel de aventuri in Suedia?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Rasul!!!

Mesajde Tranan pe 03 Mar 2009, 22:05

La ris e tarziu acuma, eventual la anul daca sunt cote rezonabile. Daca nu, daca da Domnul, poate ca gasim ceva pe la elan, urs, caprior, castor, mistret, cerb, cocos (de munte, de mesteacan, incaltat), sau gaste si rate.
Ar fi si ceva muflon si lopatar la tarc, dar paca nu-i la fel de fain.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Rasul!!!

Mesajde eagleman pe 07 Apr 2009, 15:37

Animal extraordinar rasul...nu am vazut decat unul singur in viata mea.
Si asta total accidental, undeva in Crai cand urmaream niste pasari.
Nu stiu cati rasi mai traiesc in Ro, nu cred ca are cineva date corecte despre populatiile sale din tara noastra.
Are o viteza si detenta fantastica
Enjoy
http://www.youtube.com/watch?v=o3AG5U6kN3A
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: Rasul!!!

Mesajde VANATORU77 pe 03 Iun 2009, 13:38

Daca este vorba despre aceeasi D-na sau D-ara Larisa pe care am vazut-o si la topicul : capra neagra, eu m-as face mic ca un purece, va spun si de ce. Am vazut un reportaj pe realitatea unde spunea ca are in arsenal un nr. de 16 arme :shock: , si mai spunea ca in Ro. ca trofeu mai important ii lipseste doar ursul, asha ca ,respect maxim, jos palaria. Sunt convins ca multzi dintre noi suntem subtzirei fatza de ea.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Rasul!!!

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 15:55

la cite poze cu trofee am vazut cu Larisa , eu unul nici nu ma mai uit la TV :lol: :lol:
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re:

Mesajde kar_98kurz pe 16 Oct 2010, 19:40

Johny Wolf scrie:Am pe fond o pisica salbatica si am avut norocul sa o vad de cateva ori. O data s-a suit intr-un plop si de trei ori a fugit in vizuina. Tind sa cred ca atunci cad am vazut-o urcand in copac a facut acest gest pentru ca era cam departe de vizuina si de padure si primul refugiu al ei din sosea au fost plopii de pe margine. Apoi cand m-am apropiat a coboare repede si a fugit intr-un lan de porumb dar spre directia padurii unde isi avea vizuina.
Oricum este foarte frumoas, dar am auzit ca ar avea si ceva naravuri proaste in privinta hranei.
Cat despre ras nu am vazut niciodata asa ceva.
Tot ce stiu este ca face parte din clasa felinelor si acestea in marea lor majoritate se hranesc cu carne proaspata vanata de ele si foarte foarte rar hoituri. Unele chiar nu se intorc nici la ramasitele propriului vanat. Si tot ca o regula vaneaza singure. Singurul animal din aceasta clasa si care cam incalca regulile este leul.

Am avut si eu ocazia sa ma intalnesc cu felis sylvestris-chiar mi-a atacat cainele.Dar aceasta specie e mereu intr-o concurenta instinctiva cu linxul astfel unde traiesc pisici nu traiesc rasi-trebuie sa caut altundeva!
kar_98kurz
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 19:27
Locaţie: Maramures

Re: Rasul!!!

Mesajde mandy pe 19 Apr 2015, 22:00

Imagine
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Anterior

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate