Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 15:53

Rasul!!!

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

Rasul!!!

Mesajde christianpindichi pe 23 Mar 2006, 12:51

A vanat cineva vreodata ras?
Cum se practica acest tip de vanatoare?
Care sunt zonele unde exista cota de recolta la ras?
Stiti vreo asociatie care are?
Daca da...unde si la ce pret?

Multumesc.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 23 Mar 2006, 13:50

Din cite stiu eu se vaneza cu totul intimplator , la partide de vanatoare la urs sau lup . Si mie mi-ar place sa impusc un ras , dar nu stiu vreo asociatie care sa asigure asa ceva . Poate aflam mai multe !
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 23 Mar 2006, 19:45

Cateodata mai vine si la hoit. In general la cadavrul unui animal ucis chiar de el.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gxg pe 23 Mar 2006, 22:38

Este o vanatoare cu foarte putini sorti de izbanda,dat fiind faptul ca rasul nu isi "tine" cararile,iar la hoit este foarte greu de ademenit.Majoritatea sunt impuscati din intamplare la vanatori organizate pentru alte specii:urs lup,mistret.Asa cum spunea Marius,cateodata revine la hoitul animalului ucis chiar de el,dar asta nu este o regula.Mai important este faptul ca rasul se afla in zona,iar asta este poate cel mai sigur indiciu de care te poti "lega",rasul neavand un spatiu bine delimitat ca la urs sau lup,de exemplu.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde cata pe 05 Apr 2006, 09:16

Sunt si eu de aceeasi parere cu gxg, deoarece la mine in zona s-au impuscat 2 sau trei pana acuma si acestia cu totul intamplator...Din ceea ce stiu eu este ca mananca prada numai ucisa de el si numai cat este calda...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Rasul!!!

Mesajde Nori pe 05 Apr 2006, 19:54

Este un noroc foarte mare sa poti intilni in libertate risul. Aveti dreptate, risul se impusca la goana (in deosebi la munte), la prada doborita de el (pinda sau capcana), iar tatal meu impreuna cu mine prindeam risii cu capcana la trecatoare. Daca gasesti trecatorile folosite de el, le obesrvi intr-un timp indelungat (aici indeosebi iarna), poti sa capturezi cu siguranta risul.
La urma proaspata (iarna) poti sa-l dibuiesti, daca esti foarte prudent si nu foarte zgomotos.
Nori
 

Mesajde catalin.vrabie pe 05 Apr 2006, 21:14

Pe fondul unde merg eu am vazut anul trecut destul de multe urme, unele chiar foarte proaspete. Dar ras nu am avut norocul sa vad inca. Am inteles ca se impusca mai usor daca ai un caine bun care reuseste la un moment dat sa-l izoleze si sa-l determine sa se urce intr-un copac, de unde poate fi impuscat. Asa cum s-a mai spus, poate fi impuscat si la goana, dar trebuie sa stai complet nemiscat. Anul trecut am avut unul la 20-25m de mine, dar datorita frunzisului nu l-am putut vedea.
Asta e... Sa speram la anul.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Mesajde Ursus2006 pe 06 Apr 2006, 14:33

Problema e ca rasul nu prea se urca in copac,nici daca e urmarit.De obicei,pandeste de pe arbori doborati de vant,din locuri mai inalte fata de sol,de unde se arunca asupra prazii.Nici pisica salbatica nu se urca in copac daca e urmarita,decat foarte rar,fata de jder care e mai putin smecher si se urca in copac daca e urmarit de caine.Daca e stramtorat,rasul poate sari si la om.Nu stiu ce caine de vanatoare l-ar putea birui de unul singur.
N-am impuscat,am vazut de mai multe ori si am avut ocazia de a jupui 3 bucati:2 femele si un mascul.Toti aveau in stomac par de capra.
Poate gresesc,eu stiu ca trebuie autorizatie speciala de impuscat ras, fiind ocrotit total datorita disparitiei din multe tari in Europa.
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde marius17 pe 06 Apr 2006, 18:00

nu stiu cum e cu rasul dar pisica salbatica se urca in copac destul de repede cand o urmaresc caini
cel mai mult conteaza trofeu
marius17
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 16 Ian 2006, 19:36
Locaţie: cluj napoca

Mesajde florin.t pe 06 Apr 2006, 18:58

Si rasul e la fel marius17, ultimul (si al treilea) pe care l-am vazut de mult cand nici nu eram vanator s-a urcat si a inceput sa maraie si sa scuipe numai datorita fluieraturilor si strigatelor noastre (eram cu trei prieteni pe un traseu montan undeva pe langa Stana de Vale).
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Johny Wolf pe 06 Apr 2006, 19:33

Am pe fond o pisica salbatica si am avut norocul sa o vad de cateva ori. O data s-a suit intr-un plop si de trei ori a fugit in vizuina. Tind sa cred ca atunci cad am vazut-o urcand in copac a facut acest gest pentru ca era cam departe de vizuina si de padure si primul refugiu al ei din sosea au fost plopii de pe margine. Apoi cand m-am apropiat a coboare repede si a fugit intr-un lan de porumb dar spre directia padurii unde isi avea vizuina.
Oricum este foarte frumoas, dar am auzit ca ar avea si ceva naravuri proaste in privinta hranei.
Cat despre ras nu am vazut niciodata asa ceva.
Tot ce stiu este ca face parte din clasa felinelor si acestea in marea lor majoritate se hranesc cu carne proaspata vanata de ele si foarte foarte rar hoituri. Unele chiar nu se intorc nici la ramasitele propriului vanat. Si tot ca o regula vaneaza singure. Singurul animal din aceasta clasa si care cam incalca regulile este leul.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

risul

Mesajde claudiu pe 21 Apr 2006, 10:21

Cind il voi impusca vi-l voi arata 8) !

Pina una alta ma obisnuiesc cu risul lui Base!

Paste fericit!
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde naie pe 26 Feb 2007, 01:16

Foarte greu de impuscat,simturile cu mult peste ale lupului,nu mananca hoit,desi nu are dotarea fizica(puterea lupului),poate omori inclusiv ciute de cerb(asteapta pe craca,ninge pe el,trece ciuta, o rupe la pulpa din spate,stie anatomie,cauta artera femurala,asteapta pana se scurge sangele)mananca preponderent organele interne;cu multi ani in urma,toamna tarziu in munte,ziua,nu puteam izola si scoate in tiitori o ciurda de misteti;spre seara,in golul alpin unde era locul meu de panda am vazut un ras de toata frumusetea trecand la mare distanta;bataiasii mi-au spus ca au gasit mistret de 30 kg omorat de ras;concluzia:rasul vana odata cu noi,si nu este vanatoreasca,sunt multi martori;altfel,mergand cu un prieten brigadier silvic spre seara cu ARO-ul l-am surprins trecand un drum forestier nu departe de un sat(nu s-a deranjat prea mult de silentiozitatea renumitei masini de teren romanesti)
naie
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 18 Dec 2006, 15:20
Locaţie: BUCURESTI,STR.DR.JUVARA NR13 SECTOR 6

Mesajde adrian vrabie pe 27 Feb 2007, 00:50

dupa cum a zis si fratele meu ras este unde mergem noi dar nici unul dintre noi nu a avut norocul sa il aiba in catare.a trecut de cateva ori pe aproape de noi dar nu a iesit la pusca.este agil,evaziv,trebuie sa stai mult timp in padure ca sa-l impusti sau sa ai un mare noroc si sa fii iute de mana.pentru mine e animalul pe care imi doaresc cel mai mult sa il impusc.este cel mai valoros animal pt mine.in ziua in care voi reusi sa dobor un exemplar ma voi simti implinit ca vanator.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde naie pe 27 Feb 2007, 14:30

Asa este Adrian,si ptr. mine rasul este topul absolut in Romania;desi mai exista si capra neagra sau cocos de munte,cine a impuscat ras se poate considera implinit ca vanator;desi nu vreau sa supar alti colegi impatimiti de alt vanat,dupa ce ai impuscat ras,restul nu mai conteaza
naie
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 18 Dec 2006, 15:20
Locaţie: BUCURESTI,STR.DR.JUVARA NR13 SECTOR 6

Mesajde silver pe 27 Feb 2007, 15:52

batranu meu a puscat un ras si de aia tot nu se simte implinit. viseaza ca si mine sa vaneze in africa, cum face colegu nostru puscasumarin!
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde adrian vrabie pe 01 Mar 2007, 14:26

am autorizatie :D :D :D
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde Lau. pe 01 Mar 2007, 14:32

adrian vrabie scrie:am autorizatie :D :D :D

Déjŕ vu :shock: :!: . Parca am vazut asa ceva si la topicul Pisicii salbatice.
Catare plina :!: :wink:
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde adrian vrabie pe 02 Mar 2007, 13:46

am la amundoua speciile
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde carabina 30_06 pe 29 Dec 2007, 19:41

nu o sa mai impusc pisica salbatica cat o sa mai traiesc.am impuscat prima pisica(un cotoi mare si frumos) cand am ajuns acasa am gasit calul mort in grajd,am impuscat a 2 pisica era sa ma impuste si pe mine un prieten la vanatoare,am impuscat a 3 pisica mia luat foc tiru.Acum poate sa imi stea si in curte ca nu mai trag.Intro seara trag in TAP la panda,se mai duce tapul vreo 50 metri,ma duc dupa vreo 1 ora sal caut.Aud ca fosnaie ceva prin pomi,nu prea dau importanta,tot atunci vad si tapul ma aplec sal iau si odata imi sare ceva in cap noroc ca mam ferit tipand,apoi a fugit.Yo cred ca dac nu fugeam se infigea cu ghearele in ceafa mea.
carabina 30_06
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Noi 2007, 19:44
Locaţie: ploiesti

Mesajde Keiler pe 31 Dec 2007, 08:00

Astea da intamplari!!!! Dar nu o pisica iti hotaraste viata, ci Cel De Sus.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde razvy pe 31 Dec 2007, 08:07

@carabina 30_06
Aud ca fosnaie ceva prin pomi,nu prea dau importanta,tot atunci vad si tapul ma aplec sal iau si odata imi sare ceva in cap noroc ca mam ferit tipand,apoi a fugit

Eu cred ca era paznicul de vinatoare :lol: :lol:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Cristi pe 09 Ian 2008, 10:13

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Rasul!!!

Mesajde Cristi pe 01 Feb 2009, 17:23

Niste poze de tot rasul! :D
Imagine Imagine Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Rasul!!!

Mesajde george_ciprian86 pe 01 Feb 2009, 17:32

Felicitari pentru o asemenea vanatoare !

A iesit in goana sau cum a fost?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Rasul!!!

Mesajde adigeo pe 01 Feb 2009, 22:46

buna seara. nu va suparati ca ma bag , dar e etic din partea unui vinator sa se pozeze cu vanatul in carca? eu daca as reusi sa impusc un mistret de 80 de kg , cred ca as putea sa stau le poza cu el in carca, cum ma-ti categorisi atunci?
PS : ceva mai special , gen saber tiger , nu a impuscat doamna?
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Rasul!!!

Mesajde jon2004 pe 01 Feb 2009, 23:07

adigeo scrie:buna seara. nu va suparati ca ma bag , dar e etic din partea unui vinator sa se pozeze cu vanatul in carca? eu daca as reusi sa impusc un mistret de 80 de kg , cred ca as putea sa stau le poza cu el in carca, cum ma-ti categorisi atunci?
PS : ceva mai special , gen saber tiger , nu a impuscat doamna?


Tu ai ceva impotriva femeilor , in general sau ai ceva doar cu Larisa ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Rasul!!!

Mesajde Ghinda pe 02 Feb 2009, 10:17

Are pitici pe creier. Daca incape pe mana Larisei, nu stiu cum o scoate la capat! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7692
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasul!!!

Mesajde Cristi pe 02 Feb 2009, 10:38

adigeo scrie:buna seara. nu va suparati ca ma bag , dar e etic din partea unui vinator sa se pozeze cu vanatul in carca? eu daca as reusi sa impusc un mistret de 80 de kg , cred ca as putea sa stau le poza cu el in carca, cum ma-ti categorisi atunci?
PS : ceva mai special , gen saber tiger , nu a impuscat doamna?


Ca sa nu existe nelamuriri si interpretari...rasul a fost impuscat la dibuit, pe urma, cam la 100 km de Tallin, in Estonia.Pozele , dupa cum vezi, nu au fost facute de ea, si nu vad ca a batjocorit in vreun fel vanatul, carandu-l singura din padure, pana la masina.
I-am povestit acum la telefon despre temerile si indoielile tale, si mi-a spus sa-ti transmit ca te asteapta oricand esti dispus, pentru a discuta cu tine ,barbateste :D , fata in fata, orice nelamurire legata de vanatoare!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Rasul!!!

Mesajde Ghinda pe 02 Feb 2009, 10:39

Cu scuzele de rigoare, a belit-o! :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7692
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate