Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:16

Capra neagra mult dorita!

Sa discutam si despre Perla Carpatilor pe care din pacate din ce in ce mai putini si mai rari putem sa o vedem si cu atit mai greu sa o vanam. Cum si unde ati vanat capra neagra? Care sunt tehnicile de vanatoare la capra neagra, cele mai potrivite calibre, corectiile de tir pentru o vanatoare de capra neagra de succes?
Sa discutam despre Rodna, Bucegi s.a.m.d. - habitate in care trebuie sa ajutam la insanatosirea septelului si sa ajungem usor - usor la performantele anilor '40. Un thread generos pentru fanii acestui vanat.

Moderatori: Ghinda, CCM

Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:34

Acum ceva ani am inceput sa caut ceva variante sa vinez si eu o capra neagra. Unde intrebam aproape acelasi raspuns, 1500-1800€. Zic, eu nu dau atit nici de nu oi vina niciuna in viata mea.

Anul asta prin iunie, intr-o seara suna telefonul… Alo, salut Peter, ce mai faci? Bine, tu? Bine si eu.. Ce faci, vii la vinatoare la munte anul asta? Sigur ca vin Peter, daca ma inviti! Sigur ca te invit, dar anul asta esti invitatul lui tata, ca eu am invitat un alt prieten. Nici o problema, important ca ne vedem si vinam iarasi impreuna. Peter: Am o surpriza pentru tine! Eu: Ia spune, sunt nerabdator…
Tata ati da contingentul lui de capra neagra, adica un mascul si o femela. Dankeeeee!!!
Nu va puteti imagina cum am reactionat. :ymparty: :ymparty: :ymparty:
Peter: Trimite toate documentele sa-ti fac permisul de vinatoare pentru trei zile. Eu: In cinci minute le ai.

Si uite asa, din ziua aceia doar planul de vinatoare il aveam in cap, numaram zilele ca in armata. Trece vara, si uite asa vine ziua cea mare cind trebuie sa-mi fac bagajul, si hai la munte.
Aici vinatoarea la munte incepe in prima luni din Septembrie. Duminica este adunarea la Cabana. Intilnirea cu prietenii care nu ne mai vazusem din Septembrie anul trecut, salutari strins in brate planuri pentru a doua zi, masa copioasa citeva pahare cu vin si la somn.
Dimineata la 04:30 desteptarea, vreme perfecta12 grade, spalat pe fata o cafea si sus pe munte.
In prima zi vinam doar Cerb, aici nu ai limita la Cerb, poti vina cit vrei, cu conditia sa si iasa.
La 06:05 primul foc! Imediat ne anuntam in Chat. Sven a tras la un taur dar nu o cazut in foc. Ok. Vine pe la 08:00 paznicul cu un limier bavarez. Ok. Restul ramine pe pozitii. Ok. Dupa vreo 2-3 ore si raspunsul. Am gasit Cerbul la 150m mort. Super! Waidmannshei! Si uite asa a trecut prima zi de vinatoare, asteptind Cerbul pe munte. Sau mai tras vreo 10-12 focuri, dar din alte grupuri, la noi doar un foc.
Pe la 20:30 am coborit si eu de pe munte. Ajung la Cabana, iarasi povestiri citeva beri si planul pentru ziua de maine.
Dimineata la 04:30 in picioare. Peter: Azi poti vina si capra neagra.. Ok. Vezi sa te uti bine, sa nu pusti vreuna ce alapteaza, ca amenda e de 400 Franci. Ok 8-}
Ajung la locul indicat si incep gindurile.. unde ar putea sa iasa caprele, masor distantele, caut diverse pozitii de tragere si tot asa. Acum incepe asteptarea, trece o vreme, liniste, incepe sa ma incerce somnul, caut cu binoclul sa am ocupatie sa nu atipesc. Pe la 07:40 vad la marginea padurii o naluca neagra. Pun binoclul la ochi, se oprise intre doi brazi cu ramuri pina aproape de pamint, ai vedeam picioarele si putin botul, astept, astept, astept. Se misca la dreisprachig mea si iese din padure, ramine in fata mea ca o statuie, ma uit cu atentie, zic, asta e capra. Scriu la Peter. Am o capra in fata la 120m. O mai urmaresc putin, capra se simte in siguranta si incepe sa pasca. Scrie Peter: Daca nu are iezi dupa ia pusco. Ok. Las binoclul jos si iau arma, pun luneta pe 6 aprind punctul rosu, imping sigurata…. si inima batea de simteam pulsul in virful degetelor. Trag adinc aer in piept, capra se deplaseaza repede in dreapta dupa niste tufisuri, zic, daca merge inainte acolo unde tufisul are o lipsa este sansa mea. Capra se opreste pentru o secunda la un luminis de citiva merti… Buuum! Si capra dispare. Imediat suna Peter. Waidmannsheil! A cazut? Eu: A marcat focul dar nu o vad dupa tufisuri.. Ok. Asteapta citeva minute si pe urma mergi sa vezi. Ok. Dupa 5 minute merg la locul focului, mult singe pe iarba, zic, trebuie sa fie aici undeva. Cobor citiva metri si cind ma uit, capra zacea la 100-120m in vale linga o stinca. \:D/ \:D/
Il sun pe tata la Peter sa vina cu crotalul si sa completeze autorizatia ca nu ai voie sa o misti din loc pina nu are crotalul la picior.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. O seara faina va doresc, Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:37

Aici dupa taoata ceremonia actelor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:38

Si eu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:39

Cabana
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:40

Tot echipamentul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:44

Citeva imagini.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 19 Sep 2022, 21:46

Mincare si bautura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde UrsuAke pe 19 Sep 2022, 22:07

Felicitari!
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde yoghi pe 19 Sep 2022, 22:52

Cabana asociatiei sau a prietenului?...multe trofee pe perete!


Nu ai zis cu ce calibru
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 06:17

Multumesc!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 06:21

yoghi scrie:Cabana asociatiei sau a prietenului?...multe trofee pe perete!


Nu ai zis cu ce calibru


Cabana e a prietenului meu, mostenire de la bunicul lui, aici la munte nu exista asociatie, fiecare vineaza unde vrea. Cal. 308W, munitia RWS H-Mantel 11,7g.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde Ghinda pe 20 Sep 2022, 08:14

Felicitări! Acolo se stă în pândă și nu se caută caprele?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 08:52

Exact. Vin ele la tine. E greu de apropiat, mai ales daca sunt deasupra padurii, sunt extrem de atente. Problema e ca nu ai voie sa tragi peste 200m. Daca te prinde ca tragi la mai mult de 200m pierzi dreptul de a vina anul urmator.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 08:53

Multumesc @Ghinda.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde Mircea-B pe 20 Sep 2022, 09:10

Felicitari!!!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde tehărău pe 20 Sep 2022, 09:25

Felicitări!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde Ghinda pe 20 Sep 2022, 09:55

Interesante obiceiuri! Trebuie să ajungi aici să cauți capră în munte. Doar faptul că ai găsit și este în distanță de tir este egal cu "ca și vânată". Doar nu apeși trăgaci. Munca este deja făcută!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 10:06

tehărău scrie:Felicitări!

Multumesc!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 10:12

Ghinda scrie:Interesante obiceiuri! Trebuie să ajungi aici să cauți capră în munte. Doar faptul că ai găsit și este în distanță de tir este egal cu "ca și vânată". Doar nu apeși trăgaci. Munca este deja făcută!


Anul trecut am fost la Cerb in Romania, am vazut o turma de capre chiar aproape. Interesant ca erau in padure, insotitoru meu zicea ca pe acolo isi fac veacul, rar cind ies pe pasuni.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde cosmin5555 pe 20 Sep 2022, 13:18

mialxx scrie:Exact. Vin ele la tine. E greu de apropiat, mai ales daca sunt deasupra padurii, sunt extrem de atente. Problema e ca nu ai voie sa tragi peste 200m. Daca te prinde ca tragi la mai mult de 200m pierzi dreptul de a vina anul urmator.

Foarte clar si simplu!
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde cata pe 20 Sep 2022, 15:04

Felicitări atât pentru vânat, cât și pentru frumoasa poveste din spatele vânătorii!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 20 Sep 2022, 15:35

Multumesc!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde Ghinda pe 21 Sep 2022, 06:45

mialxx scrie:
Ghinda scrie:Interesante obiceiuri! Trebuie să ajungi aici să cauți capră în munte. Doar faptul că ai găsit și este în distanță de tir este egal cu "ca și vânată". Doar nu apeși trăgaci. Munca este deja făcută!


Anul trecut am fost la Cerb in Romania, am vazut o turma de capre chiar aproape. Interesant ca erau in padure, insotitoru meu zicea ca pe acolo isi fac veacul, rar cind ies pe pasuni.

Este plin de ele. Și cam nerecenzate în general. Sunt zone unde le împușcă din mașină. Pentru burtoși. Cred că sunt niște trofee grozave pe acolo. Vânătoarea în sine este periculoasă. Stâncăria în pădure, pe umezeală, vizibilitatea redusă etc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 21 Sep 2022, 12:47

:lol: :lol: :lol: Chiar tare asta, „Pentru Burtosi“. Si gura lor vrea sa manince ceva.

Trofee sunt faine, dar la femela e mai greu sa obtii unul mare. Caprele batrine cu coarne mari sunt mereu in turma, aici e mai greu sa-ti dai seama care nu alapteaza.
Tapii in schimb au Trofee deosebite, dar trebuie rabdare sa-ti iasa unul mare, sunt foarte atenti.
A doua zi dupa ce am puscat capra am mers la tap, doar tineret au iesit. Nu am vrut sa pusc doar sa zic, Uite domle am puscat si un tap.
Merg anul viitor iarasi, poate am mai mult noroc.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde popaliviu pe 21 Sep 2022, 21:17

Mi-a zis profesorul cu care am făcut cursul de vânătoare că în România în Carpați sunt cele mai mari exemplare de capră neagră din Europa. Nu știu dacă este total adevărat, căci nu am găsit informația asta, dar îl cred într-o mare măsură pentru că este vânător cu foarte multă experiență și vânează mult pe vârfuri.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde cata pe 21 Sep 2022, 21:23

Celor pasionați de acest vânat, dacă nu ați făcut -o deja, vă recomand să citiți cărțile lui Aristide Stavros sunt povestiri de vânătoare frumoase care includ și detalii tehnice.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 22 Sep 2022, 07:41

popaliviu scrie:Mi-a zis profesorul cu care am făcut cursul de vânătoare că în România în Carpați sunt cele mai mari exemplare de capră neagră din Europa. Nu știu dacă este total adevărat, căci nu am găsit informația asta, dar îl cred într-o mare măsură pentru că este vânător cu foarte multă experiență și vânează mult pe vârfuri.


Servus Liviu. Adevarat, acum nu stiu daca mai exista Exemplare deosebite in Romania, dar eu am vazut la un vinator Neamt (so dus saracu acum ceva ani) Trofee vinate in Romania prin anii 60-70 extrem de mari pentru specia asta, si el spunea ca nu poti compara Trofeele din Carpati cu cele din Alpi, fie de Cerb, capra neagra sau altele.
Se pare totusi ca Tara noastra joaca in alta Liga la Trofee de vinatoare.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde popaliviu pe 22 Sep 2022, 21:50

Servus Alin. Da, mi-am dat seama când am făcut cursul aici, scria că în Austria cerbul mascul are 130-170 maxim 200 kg, iar în România am învățat că au 170-300 kg, la fel ca multe alte specii admise la vânătoare.
Nu știu însă, dacă există exemplare de capră alpină sau Ibex( Steinbock )în România pe creste! Nu îmi aduc aminte să fi citit în cartea de vânătoare. Poate ne spune cineva care vânează sus de tot. :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde biriuck pe 22 Sep 2022, 23:06

Mai jos o poza din cartea "Die Hoche Jagd", editie 1900 toamna, din care sunt puse comparativ marimile urmelor de cerb in functie de regiune. Cei din Bucovina parca sunt din alt film 8)
comparatie urme cerb.jpeg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Capra neagra mult dorita!

Mesajde mialxx pe 23 Sep 2022, 06:23

popaliviu scrie:Servus Alin. Da, mi-am dat seama când am făcut cursul aici, scria că în Austria cerbul mascul are 130-170 maxim 200 kg, iar în România am învățat că au 170-300 kg, la fel ca multe alte specii admise la vânătoare.
Nu știu însă, dacă există exemplare de capră alpină sau Ibex( Steinbock )în România pe creste! Nu îmi aduc aminte să fi citit în cartea de vânătoare. Poate ne spune cineva care vânează sus de tot. :-?


Steinvwild nu exista in Romania. Sa incercat pe vremea comunismului cu ceva exemplare undeva prin tara, dar in tarc, fara succes.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 951
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Următorul

Înapoi la Vanatoare de capra neagra

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate