Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:55

Experiente intr-un magazin de arme

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde biriuck pe 25 Ian 2022, 12:26

Si cu mine au fost ok cei de la Huntershop. Fa cumva sa dai de stire administratiei de acolo. E pacat ca pentru un tampit sa te superi pe tot magazinul!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde Septimiu pe 12 Iul 2023, 05:44

Cred ca am mai scris in alt topic despre experienta mea extrem de neplacuta cu Walter BLS din Baia Mare. Ultima intamplare, de ieri, le-a intrecut pe toate. Povestea e lunga si nu cred ca are rost sa dau toate detaliile dar o sa incerc sa va descriu pe scurt situatia: avand o autorizatie de cumparare arma care expira la sfarsitul acestei saptamani (fiind prelungita odata), m-am gandit sa cumpar o arma Voere Luxus din ce au ei pe stoc (practic am renuntat la calibrul pe care-l vroiam initial - 9.3x62 cu gandul ca o sa cumpar o teava de rezerva mai tarziu si sa renunt si la varianta take down pe care nu au adus-o niciodata). Bineinteles ca inainte sa pierd aproape 5 ore pe drum, dus - intors (am mai fost odata degeaba la ei, in Mai si nu vroiam sa se repete situatia) am incercat sa ma lamuresc ce variante au pe stoc si cu ce optiuni. Am sunat si i-am intrebat de o anumita varianta si mi-au spus ca o sa verifice si ma suna. Am asteptat cateva ore si... nimic. I-am sunat din nou si i-am rugat sa imi trimita o lista cu variantele pe care le au pe stoc. Au inceput sa imi trimita pe WhatsApp poze cu armele expuse si, in momentul in care i-am intrebat de alt calibru, m-a sunat doamna Walter foarte iritata spunandu-mi (pe un ton foarte ridicat) ca mi-au trimis o multime de poze (in conditiiile in care eu nu am cerut poze) si ca ei sunt foarte ocupati si nu au timp sa imi dea toate detaliile iar daca vreau sa cumpar arma sa ma duc in magazin dupa care mi-a inchis fara a-mi da posibilitatea sa ii explic ce vreau.
Pot sa spun fara nicio ezitare ca nu am mai avut niciodata o astfel de experienta atat de neplacuta cu vreun magazin (din tara sau strainate) si nu am mai intalnit oameni atat de neseriosi, neprofesionisti, aroganti si irascibili. Pentru mine acest magazin nu mai exista.
Pacat ca aceasta firma a ramas singurul importator Voere in Romania. Chiar cred ca o firma precum Voere merita mult mai mult si ar fi multe optiuni de distribuitori seriosi in Romania dar, din pacate, nu cred ca le pasa nici lor prea tare de o piata relativ redusa, judecand dupa raspunsurile pe care le-am primit la mail-urile trimise.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde Septimiu pe 12 Iul 2023, 05:44

.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde COObra pe 12 Iul 2023, 08:05

fiind vanzator de meserie, ma doare sa vad asemenea atitudine si din pacate nu e singulara ca magazin sau industrie.
dupa care or sa inceapa sa se planga pe ici pe colo cum ca le merge greu, ca nu se gasesc clienti, etc.
si din pacate pt noi, da, la agregatele astea trebuie sa ne deplasam la magazin ca altfel nu se poate. poate pe asta se bazeaza.
eu personal iti multumesc pentru feedback pentru ca nu o sa risc niciodata drumul pana acolo sa fiu tratat asa.
COObra
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 04 Mai 2022, 17:55

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde Septimiu pe 12 Iul 2023, 08:17

Fiecare comerciant are dreptul sa isi conduca afacerea cum crede de cuviinta dar cred ca o astfel de atitudine chiar nu este de dorit in orice domeniu cu atat mai mult intr-un domeniu ca cel al vanzarilor de arme.
Si da, cand i-am intrebat de ce nu aduc mai multe produse de la Voere raspunsul a fost ca nu se vand. Pai cum sa se vanda daca tu, fiind unic importator, aduci o multime de arme in calibrul .30-06 si doua in .308 fara a aduce varianta take down si fara sa ai pe stoc monturile rapide dedicate? Cum sa vinzi daca tu nu tii cont de cerintele clientilor si vrei incerci sa convingi clientii nehotarati sa cumpere .30-06? Am fost in magazin cand a venit un client care vroia sa cumpere prima arma si am asistat la modul patetic in care doamna incerca sa il convinga ca .30-06 e cel mai bun calibru.
Nu cred ca informatiile pe care le-am solicitat telefonic au fost exagerate. In cazul in care gaseam o varianta cu optiunile dorite (tragaci, catari, siguranta etc.), mergeam pana la ei dar sa bat atata drum si sa pierd o jumatate de zi fara sa stiu daca gasesc ce vreau (dupa ce am renuntat la o parte din conditiile initiale) chiar nu merita.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde DanCo pe 12 Iul 2023, 08:36

În România de foarte multa vreme vânătorii cumpara ce găsesc și nu ce vreau iar cei care sunt la început cumpara ce le recomanda vânzătorul iar în scurt timp arma ajunge la vânzare cu un preț mult mai mic. Din păcate sunt puține magazine care chiar sa merite sa fie apreciate de vanatoru și mai nou și poligoanele o iau pe aratura.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2023, 07:39

Treaba cu poligoanele nu e noua. Unele au luat-o razna de cativa ani dar sunt sperante ca lucrurile o sa se schimbe. Din pacate birocratia mioritica face ca deschiderea de noi poligoane sa nu fie atractiva. In aceste conditii, fara concurenta, cele putine care exista isi permit sa faca ce vor...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde ing_raresm pe 31 Aug 2023, 12:00

Salutare!
Dar pe unde ati avut experiente placute?
Saptamana viitoare am drum din Tg. Mures spre Sighisoara - Brasov - Ploiesti - Bucuresti.
Mai intereseaza magazine de profil pentru a achizitiona haine pentru lunile reci care vor veni.

Periind forumurile am inclus in lista mea magazinul Arrow de pe calea Mosilor.
Multumesc!
Avatar utilizator
ing_raresm
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Apr 2022, 21:26
Locaţie: Sancraiu de Mures, Jud. Mures

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde UrsuAke pe 31 Aug 2023, 13:26

Personal am avut parte de un serviciu clienti impecabil in urmatoarele locatii:

1) Amis Instinct Pitesti, se vede ca le place ce fac, au rabdare, explica, ofera sfaturi si per total te fac sa te simti ca un client apreciat.
2) Arrow Mihai Bravu, langa Obor. La fel ca la Amis doar ca nu au o selectie atat de mare de produse on display.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde jhonny pe 31 Aug 2023, 13:32

@ing_raresm
Poti vb. cu Catalin de la magazinul AJVPS.
Iti poate aduce si produse de la Arrow.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde Ghinda pe 31 Aug 2023, 17:30

ing_raresm scrie:Salutare!
Dar pe unde ati avut experiente placute?
Saptamana viitoare am drum din Tg. Mures spre Sighisoara - Brasov - Ploiesti - Bucuresti.
Mai intereseaza magazine de profil pentru a achizitiona haine pentru lunile reci care vor veni.

Periind forumurile am inclus in lista mea magazinul Arrow de pe calea Mosilor.
Multumesc!


Magazin Sibiel. Cel mai dotat, pe pipăială alegi, din țară. Outdoore&More
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde ing_raresm pe 01 Sep 2023, 07:27

UrsuAke scrie:Personal am avut parte de un serviciu clienti impecabil in urmatoarele locatii:

1) Amis Instinct Pitesti, se vede ca le place ce fac, au rabdare, explica, ofera sfaturi si per total te fac sa te simti ca un client apreciat.
2) Arrow Mihai Bravu, langa Obor. La fel ca la Amis doar ca nu au o selectie atat de mare de produse on display.


Multumesc, incerc intr-una din zile sa dau o fuga pana la Amis Pitesti.
Ultima oară modificat de ing_raresm pe 01 Sep 2023, 07:31, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ing_raresm
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Apr 2022, 21:26
Locaţie: Sancraiu de Mures, Jud. Mures

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde ing_raresm pe 01 Sep 2023, 07:29

jhonny scrie:@ing_raresm
Poti vb. cu Catalin de la magazinul AJVPS.
Iti poate aduce si produse de la Arrow.


Multumesc, experienta in magazinul AJVPS Mures cu Catalin e intradevar faina, insa prefer sa incerc inainte sa cumpar ..macar acum la inceput de drum :D .
Avatar utilizator
ing_raresm
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Apr 2022, 21:26
Locaţie: Sancraiu de Mures, Jud. Mures

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde ing_raresm pe 01 Sep 2023, 07:30

Ghinda scrie:
ing_raresm scrie:Salutare!
Dar pe unde ati avut experiente placute?
Saptamana viitoare am drum din Tg. Mures spre Sighisoara - Brasov - Ploiesti - Bucuresti.
Mai intereseaza magazine de profil pentru a achizitiona haine pentru lunile reci care vor veni.

Periind forumurile am inclus in lista mea magazinul Arrow de pe calea Mosilor.
Multumesc!


Magazin Sibiel. Cel mai dotat, pe pipăială alegi, din țară. Outdoore&More


Da, magazinul indicat il am in vedere de ceva vreme, abia astept sa ajung la el. Multumesc!
Avatar utilizator
ing_raresm
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Apr 2022, 21:26
Locaţie: Sancraiu de Mures, Jud. Mures

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde DanCo pe 07 Oct 2023, 16:06

Astăzi am fost la o partida de pistol la poligonul Squad Store din spatele complexului comercial Vivo Cluj. Am fost plăcut impresionat de varietatea de arme din vitrina. În special arme tactice, platforme AR, lise în configurații tactice si mai ales în varianta mixtă pompa-semi de la Benelli. Foarte interesanta gama de arme și mai neobișnuită. Același lucru și la dispozitivele de ochire. Multe red doturi și lunete. Merita vizitat.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Experiente intr-un magazin de arme

Mesajde DanCo pe 03 Noi 2023, 20:30

Am trecut azi prin Oradea și am avut timp sa trec și fizic pe la Huntershop. Deși în trecut am avut și experiente mai putin plăcute la interacțiunile telefonice cu ei azi am fost plăcut surprins de atitudinea din magazin. Era acolo patronul și nu era foarte ocupat și am povestit 20-30 de minute și mi-a lăsat o impresie plăcută amabilitatea, disponibilitatea și pasiunea pentru arme. Mi-a povestit și o întâmplare drăguță cu Violiv (nu am barfit) când s-au dus la Baia Mare sa tragă cu ceva calibru rau de tot și care avea apucături de tun. Una peste alta eu zic ca este un magazin care chiar merita vizitat de cei care sunt prin zona.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Viorel Florin şi 55 vizitatori

Publicitate