Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:09

Din nou si din nou!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Din nou si din nou!

Mesajde Marius pe 03 Feb 2023, 12:50

Mai oameni buni!
Avem o pasiune, vanatoarea.
Investim in pasiunea noastra.
Cumparam arme, echipament de vanatoare, imbracaminte, incaltaminte, cutite, optica scumpa, fiecare dupa posibilitati. Daca ne putem permite, cumparam masina de teren pentru vanatoare. Cheltuim o gramada de bani cu cotizatia, sau cu cheltuielile de deplasare, cu munitia sau cu plata autorizatiilor si actiunilor de vanatoare.
Cumparam caini de vanatoare, zgarzi electrice sau cu GPS.
Investim timp in pasiunea noastra. O gramada de timp! Uneori lipsim cam mult de acasa, unii dintre noi chiar ne neglijam familiile sau jobul, dar chiar si atunci cand suntem acasa, ne ocupam de dresajul cainelui sau stam zeci si zeci de ore pe facebook pe grupurile de vanatoare sau citim carti de vanatoare sau vedem filme cu sau despre vanatoare. Citim o gramada de chestii despre arme, calibre, balistica, tipuri de proiectile, despre cainii de aret sau despre cei de mistret sau despre cei de urma de sange.
Unii dintre noi traim din vanatoare, fie ca suntem paznici de vanatoare, gestionari de fonduri de vanatoare sau lucram in magazine de profil.
Vanatoarea este o parte foarte importanta in viata multora dintre noi.
In timpul asta "verzii" ne inchid vanatoarea. Pas cu pas, asa cum s-a intamplat cu scurtarea sezonului la diverse specii de pasari sau cu trecerea anumitor specii in randul celor strict protejate sau ne inchid cu totul, brusc, asa cum s-a intamplat doua sezoane cu pasarile migratoare sau cum s-a intentionat acum cu speciile sedentare.
Cum protejam aceste investitii? Cum facem ca timpul cheltuit sa fie cu folos si sa nu devina timp pierdut?
Marea noastra majoritate nu facem nimic. Ne complacem sa ne plangem pe facebook sau intre noi. Credem ca daca am platit o cotizatie, altii ne vor reprezenta. Nu e destul.
Implicati-va mai mult!!
Activati in asociatiile voastre!
Cereti conducatorilor sa va coopteze in actiunile lor! Contribuiti mai mult, fiecare cu ce poate!
Aderati la asociatiile existente!
Daca simtiti ca nu sunteti bine reprezentati, schimbati acest lucru in asociatiile voastre sau infiintati alte asociatii!
Fiti prezenti ca vanatori in societate!
Faceti fratilor ceva, ca altfel in curand o sa vanati doar pe telefon sau tableta!!!
E absurd ca fiecare dintre noi sa investeasca intr-atat in vanatoare dupa care sa fie complet dezinteresat sa-si protejeze investitia!
Nu va asteptati ca autoritatile sa ne ajute, pentru ca nu o vor face. Politicienii sunt influentati de electorat sau sunt corupti. Noi nu suntem un electorat si nu putem influenta pe nimeni!
Militati in cadrul organizat al asociatiilor voastre sa fim uniti in jurul interesului comun si sa nu acceptam dezbinarea pentru interese marunte!
Alocati pentru lucrurile astea macar 10% din efortul, timpul sau banii alocati pentru vanatoare.
Daca aveti idei in sprijinul vanatorii, faceti-le publice si luptati pentru ele!
Eu nu pot da o reteta, nu stiu o cale, dar spun ca letargia asta e moartea vanatorii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Din nou si din nou!

Mesajde Sly_Fox pe 04 Feb 2023, 09:56

Extraordinară postarea! De analizat și de pus în practică!
Bravo, Marius!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Din nou si din nou!

Mesajde DanCo pe 04 Feb 2023, 11:28

După câte comentarii și câte propuneri și idei sunt de ieri pana azi, putem sa ne dam seama și care este atitudinea vânătorilor fata de acest subiect. Păcat!
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 365
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Din nou si din nou!

Mesajde yoghi pe 04 Feb 2023, 14:23

Problema reala este alta.din cei 70000membri declarati de AGV cred ca doar 2000-3000 sunt vanatori adevarati. Pe care ii interesaza comportamentul si ecosistemul animalelor. Restul majoritatii absolute e impartit in vanatori de hrana,vanatoare de moft, de moda sau purtator de arma.
Vreti dovezi...aici pe forum toate ...90 % din subiecte sunt pe lege,arme,balistica,legi straine,sfaturi de arme si discutii de vanzari.

Subiecte precum urme,comportament,biotop ,anomalii ,metode eficiente de imultire a efectivelor ,nu mai exista. Se mai discuta ceva pe la comportamentul cainilor de vanatoare ,,atat.

Am discutat cu primari vizavi de agricultura intensiva ,au zis ca au alte probleme. Am intrebat niste senatori de legile asta atacate de ecologisti ,raspunsul"""sunt multe discutii in curs"".
La alegerile trecute ,senatori care sunt vanatori de 25 de ani s-au declarat baschetbalisti si schiori pt a castiga(a nu pierde) voturi.


Vanatorul pasionat de vanatoare a imbatrinit .acum nu mai exista copii luati pe camp, sau munca voluntara unde vrei nu vrei mai vezi o urma . Am fost intr-o padure si am vazut niste caricaturi de hranitori....erau facute de studenti la silvicultura.

In alte timpuri primirea unui nou membru vanator era conditionata de recomandarea a doi membri vanatori si acordul grupei unde va vana. Nu conta examenul .daca grupa nu te primea.

Dezinteresul celorlanti fata de vanatori trebui combatut si faptele bune ale vanatorilor sa iasa in evidenta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Din nou si din nou!

Mesajde NightSirc pe 04 Feb 2023, 14:44

Vrem sau nu sa recunoastem, nu mai suntem: sociabili, implicati si LIBERI ca alta data!
De aici toate diferentele, iar cine “se imbata cu apa rece” ca vanatoarea va mai fi asa cum a fost … se minte singur. ( o spun cu amaraciune maxima avand vanatori in neam de cel putin patru generatii din tata in fiu)

Singurul lucru care ma tine este dragostea de vanat si vanatoare ce vreau sa o transmit si urmatoarei generatii.
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Din nou si din nou!

Mesajde corsar pe 04 Feb 2023, 21:15

Și în alte state UE ,verzii frustrați au încercat sa facă fel de fel de probleme ,pentru ca asta e singura lor activitate dar s au lovit de o legislație care a blocat ori ce tentativa . Cred ca ar fi cazul ca decidenții din RO sa adopte legislatia din tarile UE unde isterici nu au șanse sa provoace sincope în desfășurarea activităților cinegetice - ca la copy paste suntem doctori . Și mai e ceva , aceste asa zise organizații ecologice nu sunt mai presus de lege și ele pot fi acționate în instanta .
corsar
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 18:37

Re: Din nou si din nou!

Mesajde dtdpuu pe 06 Feb 2023, 20:57

yoghi scrie:.....
Vreti dovezi...aici pe forum toate ...90 % din subiecte sunt pe lege,arme,balistica,legi straine,sfaturi de arme si discutii de vanzari.

Subiecte precum urme,comportament,biotop ,anomalii ,metode eficiente de imultire a efectivelor ,nu mai exista. Se mai discuta ceva pe la comportamentul cainilor de vanatoare ,,atat.

.......


Hmmm, intr-adevar si eu cred ca sint multe subiecte (ca si intrebari de-altfel) legae de "echipament" (arme, munitie, optica, etc.) DAR cei care va plingeti de absenta subiectelor clasice de vinatoare CINE VA IMPIEDICA SA SCRIETI? Lamentarea nu le scrie singura. Eu personal as citi, si m-as bucura sa le gasesc aici in loc sa le citesc in engleza, chiar daca nu e complet, sau e doar o experienta personala documentata...fara judecata si aratat cu degetul. Sa nu uitam ca numai cine nu face nu greseste.

Asadar CINE ESTE PRIMUL CARE SCRIE UN ARTICOL DE VINATOARE CLASICA (pe orice tema)??

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Din nou si din nou!

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2023, 02:24

Coleguu @dtdpuu
In primul rand era un raspuns la topicul prezent.nu stiu de ce te-ai ofuscat repede.
Doi:nu e corect sa_mi faci observatie cu litere mari
Trei : uite ce ti-am zis la topicul deschis de tine
yoghi scrie:...
Am apreciat todeauna oamenii care vor sa explice,invete pe altii fara vreun interes,
DAR

.....,iti spun ca maxim 5% din vanatori sunt interesati de ""amanunte".
......
Deci carevasazica daca.crezi.ca nu ai ce face cu timpul personal poti incepe cu invataminte pt altii.dar daca te uiti la propiile postatari anterioare vei vedea clar citi au citit sicati au participat la.discutii.(5_6persoane)

.....



Asa ca scrie in continuare sa te simti bine. Eu ma multumesc sa CONSTAT unele lucruri si sa complectez una alta.

PS. discutiile despre urme si alte despre vanatoare , pt vanatori exista deja dar datorita LIPSEI DE INTERES (asta am vrut sa scot in evidenta) nu au mai fost accesate.

Sa traim bine.!!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Din nou si din nou!

Mesajde dtdpuu pe 13 Feb 2023, 22:26

yoghi scrie:Coleguu @dtdpuu
In primul rand era un raspuns la topicul prezent.nu stiu de ce te-ai ofuscat repede.
Doi:nu e corect sa_mi faci observatie cu litere mari
Trei : uite ce ti-am zis la topicul deschis de tine
yoghi scrie:...
Am apreciat todeauna oamenii care vor sa explice,invete pe altii fara vreun interes,
DAR

.....,iti spun ca maxim 5% din vanatori sunt interesati de ""amanunte".
......
Deci carevasazica daca.crezi.ca nu ai ce face cu timpul personal poti incepe cu invataminte pt altii.dar daca te uiti la propiile postatari anterioare vei vedea clar citi au citit sicati au participat la.discutii.(5_6persoane)

.....



Asa ca scrie in continuare sa te simti bine. Eu ma multumesc sa CONSTAT unele lucruri si sa complectez una alta.

PS. discutiile despre urme si alte despre vanatoare , pt vanatori exista deja dar datorita LIPSEI DE INTERES (asta am vrut sa scot in evidenta) nu au mai fost accesate.

Sa traim bine.!!


Salut yoghi,

Ce am scris din pacate a iesit cam aspru, si nu voiam sa iasa chiar asa. De asemenea ce am scris e mai general si se adreseaza unei audiente mai largi.

Intr-adevar, constatarile tale sint pertinente...dar tare mult as vrea sa tu, sau altcineva sa si actioneze in a schimba ceva. Cred ca toata Romania sufera de:
1. Constatari si aratat cu degetul - care in mare parte din cazuri se transforma intr-o critica si birfa
2. Lipsa aproape totala de actiune si responsabilitate - de multe ori de teama "aratatului cu degetul"
3. Asteptarea ca altcineva sa actioneze in a schimba ceva. Boala romaneasca este ca ceva for autoritar (guvern, comisie, etc.) sa o faca.

Cred ca "drivingul social" (prin presa, coruptie, etc.) a condus la o blazare, egoism, invidie, etc. care face mare majoritate a societatii romanesti sa fie VICTIMA. Si VICTIMELE sint oi, care nu iau nici o actiune

Ce as fi asteptat de la unii din "Constatori" este sa actioneze in a schimba ceva, fie pe cale legala, fie (ce putem noi face aici) prin educatie si initiativa (primul pas in transformarea din VICTIMA).

Daca CONSTATI atunci propune un curs de schimbare - practic si ationabil:
- adica organizeaza ceva legal - care este dificil dar jost palaria pentru cei ce incearca
- scrie aici pe forum ce crezi ca lipseste - in loc sa "constati" ca lipseste si altceva e prea mult (nu e nimic prea mult pentru educatie in opiniam mea)
- daca nu poti scrie din lipsa de (cunostinte, tragere de inima, sau chef, etc.) atunci impulsoneaza-i pe altii sa scrie (numeste nume daca sti cine sint si indeamna-i)

Constatarea fara un curs de actiune e doar plingere - psihologie de Victima. Asa vreti sa raminem?

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Din nou si din nou!

Mesajde yoghi pe 16 Feb 2023, 01:11

DIRECTOREEEEEE spre cultura ta eu nu sunt victima si nu ma plang.
In toate postarile mele , am dat explicatii sau indrumari , am corectat pareri gresite sau am
raspuns la intrebari .

Aiureli din astea corporatiste cu sa facem sa muncim mai bine , sa luptam ....sunt satul.

Ce fac eu....ce am facut. Multe sau putine depinde de unghiul din care privesti.
Te bucuri tare si consideri ca povestile tale despre balistica schimba lumea?...povestete bre cat vrei celor 10 urmaritori fermecati de traiectoria gloantelor tale.

Dar tine cont de un lucru. EU aici daca claxonez pe strada doi prosti ce schimba directia masini fara semnal si explic unuia cum sa ajunga la Otopeni , oricum fac mai mult pt Romania decat poti face tu de la 10000km distanta.

Am mai zis pe undeva. Cei care ati ales migratia
Sa fiti sanatosi sa aveti parte de castele cu piscina si fericire si sanatate si ce vrea fiecare DAR ...DOMNILOR NU AVETI DREPT SA CRITICATI NICI MACAR HOTII DIN ROMANIA.

PS. stii cum e noua vorba prin bucuresti??
"""Cand vei sta cu mine doua ore in trafic atunci sa comentezi"""

Ps1. M-am enervat ieri cand am citit lectii de psihologie dar acum am zis/scris ceva ...macar sa nu raman o victima a sistemului. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Din nou si din nou!

Mesajde yoghi pe 16 Feb 2023, 01:37

Marius scrie:Mai
Marea noastra majoritate nu facem nimic. Ne complacem sa ne plangem pe facebook sau intre noi. Credem ca daca am platit o cotizatie, altii ne vor reprezenta. Nu e destul.


Eu nu pot da o reteta, nu stiu o cale, dar spun ca letargia asta e moartea vanatorii.


Tot pt domnul moralist.
Uite exprimarea lui@marius se include in cei care nu fac si zice ca nu stie o retata (chiar daca @marius a facut loby pt vanatoare cat pt tot forumul)

Si vizavi de subiectul topicului.
Romanìi sunt un popor supus. Nu mai exista de mult Dacii liberi. Mai sare in sus la 100 ani in restul timpului e ocupat cu banul sau cariera.
Cand mai ramane ceva timp liber mai inceara cate o varianta de rezolvare a problemelor create de propiul hoby.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Din nou si din nou!

Mesajde dtdpuu pe 16 Feb 2023, 03:09

yoghi scrie:DIRECTOREEEEEE ....


Am sperat ca o sa intelegi postarea mea altfel....Dar cu dezamagire constat @yoghi, ca singura ta contributie pe forum este "claxonatul colorat" ) iar in rest "stai in trafic si contribui la ambuteiaj"...ca asa e in Bucuresti :) .

Ce sa zic, imi pare cu adevarat rau , dar poate pentru tine mesajul meu a venit prea tirziu...sau oricum degeaba.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Din nou si din nou!

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2023, 15:38

Pt subiectul topicului

Saptamana asta scoala-elevii au ""saptamana scoala-altfel"". Ieri un profesor altfel,dupa cateva telefoane a luat propia clasa de aXIa si au venit in poligon undeva la 25 copii.tema fiind armele si tirul sportiv cu arme . Copii cunosteau modelele de arme dar dupa denumirea din jocurile de calculator. Contactul cu arme reale a fost interesant (zic ei).
cativa....jumate si-au exprimat dorinta de a trage. Dar cum legea nostra pune conditii a trebuit sa_refuz si sa promit ca dupa prima vizita impreuna cu parintii ,pot venii si singuri.

Asta mi-a adus aminte de perioada comunista cand echipa impreuna cu antrenorul mergeam prin licee si in sala de sport treceam prin selectie pe toti elevii care doreau sa traga cu arma.(se trageau 10 f. cu AC la 10m)

Tot asa la vanatoare nu exista copil sau nepot de vanator care sa nu participe la doua trei iesiri pe sezon. Educatia spre vanatore era inoculata tiptil dar sigur.activitatea in aer liber fiind considerata de partid benefica pt mintea si trupul muncitorului/cetateanului roman. Acum sa asociezi partidull cu armele...doamne fereste.


Zic ca singura varianta e implicarea asociatilor cumva in imaginea publica a vanatorului.

Ps. Nu AGv ca suntem satui.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Din nou si din nou!

Mesajde adisan77ro pe 03 Mar 2023, 20:35

Putin cate putin poate se mai misca incet incet cate ceva si in tarisoara noastra in acest sens si nu vom mai fi asa speriati de arme ca natie. Nu am speranta ca vom ajunge vreodata la nivelul polonezilor, care ofera acces in poligoane, inclusiv ore de instruire militara si de supravietuire elevilor (ungaria, slovacia, cehia, lituania, letonia, s.a.... se cam p-sa toti pe noi in sensul acesta) dar macar sa ajungem la nivelul de-a intelege ca o arma si mai ales a cunoaste cum functioneaza si cum sa o folosesti, poate fi "prietenul" nostru cu atat mai mult in vremuri de genul celor pe care le traversam si care par ca nu se lasa duse prea curand, inca ceva ani poate zeci de acum inainte. Rusii deja isi pregatesc/indoctrineaza urmatoarea generatie de soldati. Noi ne facem ca nu vedem nimic in perspectiva (speram sa scoata altii ptr noi castanele din foc la momentul cu pricina) si doamne fereste sa fie cazul vre-odata, ca vom ajunge in ceasul al12-lea sa constatam ca nu avem cu cine merge la intampinare.
Sexul si armele erau subiecte tabu in cultura/incultura mioritica. De primul am scapat \:D/ , deja e ceva comun de la varste fara de bunetin, asa ca mai ramane a doilea. Poate om face ceva si cu el pana nu va fi prea tarziu.
P.S.: Eu inca sper ca om mai prinde si Reloading in viata asta :ympray: ;))
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Din nou si din nou!

Mesajde Marius pe 06 Mar 2023, 00:48

adisan77ro scrie:doamne fereste sa fie cazul vre-odata, ca vom ajunge in ceasul al12-lea sa constatam ca nu avem cu cine merge la intampinare.

Nici nu avem capacitatea logistica sa hranim o armata pe campul de lupta, poate cu Glovo...
Asa ca despre arme...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Din nou si din nou!

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2023, 09:38

Marius scrie:Nici nu avem capacitatea logistica sa hranim o armata pe campul de lupta, poate cu Glovo...
Asa ca despre arme...

Avem limuzinele de la Parlament! Și încă multe! Improvizăm, cum fac soldații prin Siria cu acele camionete Toyota. Le "tunăm" pe limuzine astfel încât să putem monta deasupra lor praștii care să tragă cu bile de rulment. De bile facem rost, că încă se mai găsesc rulmenți ruginiți fabricați odinioară la fostele fabrici comuniste.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate