Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:15

Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde LucianC pe 05 Mai 2011, 22:34

Salutare tuturor!
As avea o intrebare: in afara sezonului cum intretineti arma (presupunand ca nu ii dati folosinta :wink: )? In afara de curatarea si ultima ungere de la finalul sezonului, o mai ungeti / curatati din cand in cand?
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mai 2011, 23:05

Pai vanatorii noi nouti cred ca isi curata armele in fiecare zi, iar cei mai harsiti doar o data pe an. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde HUNTING MAN pe 05 Mai 2011, 23:27

:lol: hai sa nu fim rau cu el si sa il dezamagim sau speriem de la prima postare,o poti curata mai des,daca iti este drag de ea,daca te-ai obisnuit cu gandul ca esti detinator de arma cu teava lunga si nu vrei sa o mai vezi chiar in fiecare zi,este suficienta curatare la finele sezonului cu tot ce trebuie si cum trebuie si este de ajuns,dar de ce ne intrebi asta acum cand mai este un pic si se deschide iar sezonul?
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde HUNTING MAN pe 05 Mai 2011, 23:30

LucianC scrie:Salutare tuturor!
As avea o intrebare: in afara sezonului cum intretineti arma (presupunand ca nu ii dati folosinta :wink: )? In afara de curatarea si ultima ungere de la finalul sezonului, o mai ungeti / curatati din cand in cand?

Nu nu mai este cazul,cel putin eu la ale mele nu mai umblu in afara sezonului decat daca ies in poligon,dupa care le curat iar :wink:
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde ovidium pe 06 Mai 2011, 00:32

Uleiurile obisnuite (remoil, ballistol s.a.) isi pierd eficienta dupa 1-2 luni, se evapora. Arma trebuie deci curatata (indepartat resturile de ulei si praful acumulat) si unsa regulat chiar daca nu e folosita.

Daca vrei sa scapi de griji foloseste vaselina speciala pt. ungerea partilor metalice ale armei (ex. Hoppes No.9 GunGrease). Te scuteste de atentia periodica pe care trebe sa i-o acorzi armei si prelungeste mult durata depozitarii in siguranta.
Unge-o bine si imbraca teava si partile metalice intr-un ciorap larg din bumbac sau microfibra. Poti uita ca ai o arma. Dupa ce o scoti din "hibernare" si inainte de a o folosi curat-o bine-bine.
ovidium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Aug 2010, 14:18
Locaţie: Brasov, M-Ciuc

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde tibi_anghel pe 06 Mai 2011, 10:24

E ca si cu nevasta sau/si prietena: daca le mangai rar n-o sa te mai "iubeasca" si o sa traga la... altul. Lasand gluma la o parte, mie-mi place sa le dezmierd mai des. Deci nu folosesc vaselina.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 06 Mai 2011, 12:02

zilnic :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde stefan 3006 pe 06 Mai 2011, 16:47

Eu personal ce inseamna lisa tevile le tin in ulei de transformator iar carabinele le verific lunar, le mai sterg le mai ung.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde HUNTING MAN pe 06 Mai 2011, 20:34

Deci el de unde isi poate cumpara ulei de trasformator? :lol: ,trebuie cadita plina doar jumatate cu ulei nu?Sa se mai si oxigeneze un pic!
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde violiv pe 06 Mai 2011, 20:36

La lisele moderne e aproape imposibil sa mai gasesti o teava necromata dur la interior...adica perfect inoxidabila. Ce rost are sa manjesti teava cu ulei sau vaselina la interior? Un tamponas trecut asa ca sa luceasca e suficient.
La ghintuite e exact pe dos si rare sunt cele cu tevi cromate asa ca interiorul trebe tratat ca atare.

Pe afara si prin maruntaie situatiile sunt diferite.
Eu cred ca importante sunt doua lucruri:
- curatenia minutioasa a maruntaielor la final de sezon - geaba o lustruiesti de-i place si nevestei daca-ti ruginesc arcurile in bascula. Nu-i deloc o chestie de lauda sa spui ca n-ai dat patul jos de pe arma (fie ea lisa sau ghintuita) niciodata in cei 10 ani de cand o ai. La fel, geaba torni ulei cu ghiotura in teava daca n-ai adus-o intai la starea de noua. Raman resturi de praf si umezeala intre lemn si culata, raman urme de umezeala printre piesele tragaciului, etc. Pe teava e suficient sa ramana sub stratul de ulei resturi de carbon si cupru de la trageri ca sa formeze mici pile electrice ce pisca microscopic otelul si sunt puncte de plecare pentru chestii mai rele. Ori Balistol sau alte produse "universale" ce se gasesc pe la noi nu reusesc sa curete teava cum trebe. Fara detergenti dedicati eliminarii depunerilor de carbon si cupru e fix frectie la picior de lemn. Aceeasi poveste si pentru inchizator. Nu toate sunt de inox, nu toate sunt cromate dar toate au o gramada de ascunzisuri ce sug efectiv mizeria si unde se poate instala rugina.

- conditiile de pastrare - daca se poate asigura o atmosfera uscata atunci poti sa nici nu te uiti la ea cu anii. Daca n-ai cum face asta si armele stau practic in atmosfera ambientala atunci e rezonabil sa incerci sa protejezi orice particica susceptibila la a rugini cu ceva unsoare. Poate fi orice, important este sa stea pe piese nu sa curga toata sau sa se evapore.
Curatat = facut bucati-bucatele si curatat !!!

Pentru armele care nu prea ies din dulap eu folosesc ca unsoare ulei de transmisie auto. Am incercat intamplator si sta bine pe ce-l pui. Dezavantajul e ca se curata un picut mai greu daca vrei sa scoti arma la tras si cred ca-i bine de folosit un diluant, cel putin pe tevile ghintuite.
Pentru cele cu care trag des, peste tot pe unde nu umblu frecvent pun vaselina dintr-o trusa de curatat arma de la armata elvetiana. Pe afara, ceva ulei de arma.
Atentie la semi cu recuperare de gaz pe unde turnati unsoare. E bine de studiat carticica si indicatiile din ea. Uleiul abundent sau vaselina si funinginea de la gazele preluate se transforma in pasta abraziva pe piesele in miscare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde gogu pe 06 Mai 2011, 22:31

da de wd40 ce ziceti este bun sau nu?
gogu
 
Mesaje: 10
Membru din: 16 Apr 2009, 21:02

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde chivi pe 06 Mai 2011, 23:07

gogu scrie:da de wd40 ce ziceti este bun sau nu?


Gogule, cica-i bun la toate asta.Eu il folosesc la masina, da un aspect de nou sub capota.
http://fanclub.wd40.com/
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde vanatorul dibaci pe 07 Mai 2011, 05:44

3 in 1 -La vanatoare nu merge de la arma pana la solutiile de curatat.
Una este solutia de curatat(detergentul) -alta este vaselina pt partile cu filet si alta uleiul de mecanism (unul de vara altul de iarna )-alta este solutia cu ulei teflonat pt exterior -si alta este solutia pt intretinerea partilor din lemn.
Deasemenea cum spunea colegul nostru @violiv -conteaza mediul in care se depoziteaza apoi arma -f bine ar fi ca in cutie sau dulap sa fie prezent si un saculet cu silicat gel (ca acelea care le gasim cand cumparam pantofi)
pentru a controla umiditatea -foarte important deasemenea sa se faca o degazare corecta a pieselor si mecanismului apoi lubrefierea cumpatata -fara ulei in exces.
EX-Detergent http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... nt-Beretta
-Ulei vara -toamna http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... ei-Beretta
-Ulei iarna http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... ei-Beretta
-Vaselina alba pt sochuri mobile http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... ba-Beretta
-Uleiul pt intretinerea partilor din lemn http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... entru-lemn
-Ulei pt exteriorul tevilor teflonat http://www.eshop-rapid.ro/armeriaprasac ... on-Beretta.
O arma are nevoie ca si o masina de o atentie sporita si deasemenea de o pregatire pentru sezon pe masura -pt ca temperatura si mediul exterior precum si terenul in care vanam isi pune amprenta pe arma iar noi trebuie sa stim sa o exploatam dar si intretine corect
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde csikimiki pe 07 Mai 2011, 09:09

3-4 pungulite de silicagel (din cutiile de pantofi) tinute in rastel, absorb umezeala, condensul.
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde stefan 3006 pe 07 Mai 2011, 15:03

Inafara de MP153 care are teava cromata celelelte nu sint cromate deca nu se pastrau asa nu aratau cum arata acum dupa 57 ani! :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde violiv pe 08 Mai 2011, 08:23

99,99% din armele cu tevi lise de azi au tevile cromate dur la interior. Practic, numa daca faci comanda speciala obtii una fara crom.
Cu ceva ani in urma nu era asa. Rusestile de pe la noi aveau tevile cromate dar cehoaicele si nemtoaicele nu. Tocmai de aia, cele mai multe din armele "nerusesti" de acum zeci de ani au tevile ca desertul la interior - ingrijirea armelor nu prea a fost o preocupare pentru vanatorul roman.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde stefan 3006 pe 08 Mai 2011, 09:14

violiv scrie:99,99% din armele cu tevi lise de azi au tevile cromate dur la interior. Practic, numa daca faci comanda speciala obtii una fara crom.
Cu ceva ani in urma nu era asa. Rusestile de pe la noi aveau tevile cromate dar cehoaicele si nemtoaicele nu. Tocmai de aia, cele mai multe din armele "nerusesti" de acum zeci de ani au tevile ca desertul la interior - ingrijirea armelor nu prea a fost o preocupare pentru vanatorul roman.

Este adevarat dar em avut norocul sa intru in posesia unei arme care fostul detinator a fost militar de cariera si a ingrijito arma este un Vorm J.P Sauer&Sohn-Suhl cal 12 ,4 inele pe ambele tevi si este din luna a 11a 1957.arata foarte bine si nu e mincata pe tevi din cauza asta sta in ulei,cu stima.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde chriss_hunter29 pe 08 Mai 2011, 19:01

depozitata in mod corespunzator nu cred ca trebuie frecata prea des....atunci cand ai mai multe si le folosesti frecvent in sezonul de cartoane...se complica treaba...pentru o viatza sanatoasa a armei consumati lunar minimum 2 litri de balistol :lol: :lol: :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde tibi_anghel pe 08 Mai 2011, 21:03

Eu am avut arma cu tevi lise, de fapt era drilling, fabricata in 1914 si avea tevile in stare buna. Norocul meu a fost ca cel de la care am cumparat-o o luase si el acum vreo treizeci de ani de la un suedez si cu toate ca nu a ingrijit-o, nici nu a folosit-o asa incat atunci cand a ajuns la mine inca arata bine. Romanasii nostri nu aveau cultul intretinerii armelor asa cum il aveau alte natiuni cu inclinatii spre tehnologie si tehnica. La noi arma de vanatoare era tratata la fel ca si ciomagul sau arcul folosite de stramosii nostri. Cu parere de rau dar din cauza lipsei de educatie foarte multe arme de valoare au ajuns niste cazaturi ordinare.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde marius2011 pe 23 Mai 2011, 09:27

daca as avea timp as scarpina-o mai des dar.....
marius2011
 
Mesaje: 11
Membru din: 23 Mai 2011, 09:18

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Nautilus pe 15 Apr 2014, 09:58

violiv scrie:Ori Balistol sau alte produse "universale" ce se gasesc pe la noi nu reusesc sa curete teava cum trebe. Fara detergenti dedicati eliminarii depunerilor de carbon si cupru e fix frectie la picior de lemn.


Păi nici măcar fabricantul nu spune că Ballistol "curăţă tot" - nu e solvent, nu are detergenţi în el, nu poate să dizolve mizeria şi carbonul. E un ulei şi încă unul antiseptic şi food-safe. Deci el doar "unge tot", după ce s-a curăţat cu altceva.

Ballistol e ideal pentru mecanismele fine (grupul trăgaci, închizător, maşini de cusut, yale, angrenaje fine, îmbinări cu garnituri şi O-ringuri) fiindcă se strecoară în orice fel de fisură, oricât de mică, şi fiindcă nu se usucă deloc. Chiar şi atunci când "s-a uscat", de fapt s-a transformat într-un fel de vaselină foarte fină, care lasă piesele în mişcare unsuroase. Pe interiorul unei ţevi necurăţate nu are ce să facă, decât să se amestece cu mizeria.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde biriuck pe 21 Feb 2015, 22:54

Cum sezonul la mistreti s-a sfarsit, m-am apucat sa curat carabina. Nu apucasem pana acum s-o desfac dar m-am inarmat cu surubelnite si carpe uscate si am inceput operatiunea "Curatenia de primavara"

Imagine

Mare surpriza am avut cand am sesizat niste marcaje pe suruburi:
Imagine

Cum naiba de stateau aia in '49 sa puna serie pe tragaci, garda tragaci, suruburile cu care se fixa actiunea, pana si pe holzsurubul ala mic ce prindea garda tragacelor?! :shock:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2015, 11:18

Daca ii faci o curatire generala,inseamna ca a avut ceva de lucru in acest sezon.
Cat priveste seriile de pe diferitele piese ale armei,sunt doua explicatii. In primul rand legislatia din diferite tari,care obliga fabricantul sa puna stante pe diferite piese,in vederea identificarii la surub a armei,in al doilea rand grija si profesionalismul cu care se construia o arma de foc.
Pe atunci detaliile erau serios luate in considerare,fabricantii avand de pastrat sau de construit un renume.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde biriuck pe 23 Feb 2015, 11:46

Eram ingrijorat degeaba, vechiul proprietar o intretinuse si el bine (colegul forumist Vechio), neavand nici urma de rugina prin interior.
A fost si curiozitate pentru ca doream sa vad cum lucreaza acceleratorul si surubul de reglaj :oops:

Numele nu este cine stie ce chestie exotica de prin Ferlach ci Brno (model 22F ). :D
Pana acum sunt multumit de ea chiar daca e intr-un calibru considerat de multi depasit, 7x57. Va trebui sa bag ceva bani in optica insa pentru ca nu prea mai se vede bine animalul pe catari cand se intuneca :(
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2015, 12:41

Pai daca este Brno,atunci sta la egalitate cu o exotica de la Ferlach. :D
Calibrul este cat se poate de bun,nicidecum depasit,doar ca preferintele vanatorilor actuali s-au mai schimbat.
Atat timp cat se va gasi munitie pentru ea,si se va gasi pentru ca prin vest calibrul este folosit inca foarte bine,ai o arma de nadejde.
Si daca tot amintim de 7X57,cand eram copil de trupa si mai mergeam pe la vanatorile de mistret,unii domni veniti de pe la orase aveau carabine,preponderent in acest calibru.
Priveam cu mare interes pe atunci carabinele,destul de rare,si nu ezitam sa ii intreb pe vanatorii fistichii,cu palarii verzi si insigne frumoase,despre acele arme teribile.
Atunci am aflat prima data de calibru, si tot atunci am vazut ce poate sa faca in mana unor vanatori priceputi in arta tirului cu glont.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde violiv pe 25 Feb 2015, 08:36

Seriile stantate pe fiecare paticica a armei nu sunt datorate "minutiozitatii in executie" ci anumitor cerinte ale unor armate mai tipicare. Germania, Elvetia, tarile nordice au avut in armata astfel de cerinte inca de pe la 188x. Ca urmare, firmele ce fabricau pentru contracte cu armata erau obligate sa stanteze ori seria intreaga ori ultimele 2-3 cifre pe toate piesele, cat de neinsemnate ar fi ele. Desi teoretic erau arme de serie si lucrate in tolerante stranse, practic interventia umana era inca determinanta la finisajele si ajustarile finale si nu orice piesa de la orice arma se potrivea perfect la alta. Cand arma ajungea din nou in arsenal, pentru reparatii, chiar daca se foloseau piese de la altele acestea erau reinseriate. Abea catre sfarsitul razboiului au renuntat la astfel de minutiozitati iar dupa razboi au fost la gramada cu miile si s-au amestecat. De aici si interesul colectionarilor si pretul semnificativ mai mare al unor arme cu toate seriile la locul lor si aceleasi.
BRNO a lucrat sub contract cu nemtii si inainte si in timpl razboiului iar primele arme de vanatoare pentru civilie pe care le-a produs, printre care si cea din imagine, sunt rearsenalizari, cosmetizari, transformari ale unor arme facute initial pentru armata, de aici si multitudinea de serii prezente. Pe unele se mai pot distinge chiar si stante militare gen vulturi sau zvastici ascunse sub stratul de brunaj si incomplet slefuite.
Astazi, o astfel de inseriere chiar nu-si mai are rostul, toleranele la prelucrare fiind mult mai stranse si compatibilitatea aproape perfecta. Seriile sunt cerute acum de lege si apar pe piesele esentiale.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde biriuck pe 25 Feb 2015, 09:13

Posibil ca obiceiul stantarii sa le fi ramas din razboi si ma bucura faptul ca a mea e cu seriile complete :D Ma indoiesc insa ca modelul 22f a rezultat din rearsenalizari, acest model incearca mult prea mult sa imite Mannlicherul si sunt niste arme foarte bine echilibrate si atent realizate.
In plus, calibrul este unul inferior armelor din surplusul militar, deci nici teava nu cred ca este recalibrata.

Cred ca o sa incep s-o folosesc doar la panda si dibuit pentru ca e pacat de ea s-o tavalesc prin goane ca anul asta...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde violiv pe 27 Feb 2015, 12:17

Mai toate firmele de arme importante azi au inceput productia civila dupa razboi prin rearsenalizari ale armelor militare existente cu miile ... aproape gratis. Nu numai in Europa ci si in USA s-a intamplat asta.
Asta putea inseamna foate putin sau foarte mult de lucru la ele.
Foarte putin insemna doar sa-i dea o fata si sa-i ciunteasca din patul militar la nivelul ulcului, daca teava era inca OK.
Foate mult inseamna sa arunce la cos tot mai putin culata si inchizatorul. Astea sunt piesele cele mai scumpe la o arma model 98 si nu se arunca nici in ziua de azi daca sunt in stare buna. Pe ele se monta ceva nou, uneori rezultand adevarate opere de arta.
Asa ceva s-a intamplat si cu arma ta - o culata fosta militara, selectionata si refinisata, a primit pat nou, teava noua (eventual, pentru ca M 98 s-a fabricat si in 7x57 pentru tari de peste ocean asa ca poate fi una doar scurtata si reprofilata exterior), tragaci nou, montura luneta .... si dintr-o arma "de razboi" a rezultat o arma "de vanatoare". Pe pariu ca in "49 nu faceau culata noua avand la dispozitie nenumarate facute in razboi. Cand li s-au terminat astea au si schimbat modelul lor si-au trecut la ZKK.
Maestru @Zen are tot asa ceva dar facuta in Turcia si arma lui inca mai poseda si stante militare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Stefan_23 pe 19 Mar 2023, 13:02

Va salut

In ceea ce priveste calibrul .308WIN, la alegerea periutei de curatare a tevii pe interior, se alege ca pentru calibrul .30-06 sau perie cu diametrul 8 (mm)? Am vazut ca sunt prezentate in ambele variante pe site-uri.
Intreb pentru ca .308WIN transformat in (mm) are un diametru de 7.82 (mm) care este apropiat de 8 (mm).

Respecte,
Stefan
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Intretinere arma in afara sezonului de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2023, 14:16

Alege o perie ca pentru .30-06 Sprg! .308 Win si .30-06 Sprg utilizează același glonț cu diametrul de .308!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate