Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 03:45

Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2012, 23:52

pai "de aia" mi-am luat eu de 17'' sa pot vedea toata pagina. cand e nevoie mai dau si "control-plus" sa vad mai bine,si tot mai ramane loc.! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Adrian S pe 26 Iun 2012, 10:17

Alin3006 scrie:Daca mai deschizi subiectul asta odata, am sa consider ca iti foloseste din nou contul si am sa actionez in consecinta. Si -by the way- nu mai accept scuza" eram luat in foanfa".

:) :( Ups
Nu te lasa Horica!!! :)
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Iun 2012, 18:01

O intrebare am. Se poate ca subiectele mutate sa ramana vizibile doar in locul destinat, fara sa mai apara pe diferite pagini unde nu isi au locul?
De exemplu la aceasta sectiune Discutii generale, sunt pagini intregi ce contin subiecte mutate. Este oarecum iritant sa intri pe o sectiune a forumului si sa vezi o gramada de subiecte mutate care persista.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 26 Iun 2012, 19:27

Stiu, insa le lasam asa ca sa le gasesca naucii care le-au initiat. Ca daca le muti pur si simplu, omul nu-l mai gaseste, daca stia sa caute il punea unde trebuie de la bun inceput.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Sly_Fox pe 24 Oct 2012, 21:15

Ce ati spune sa infiintam pe forum o sectiune speciala,destinata recunoasterii contributiei unor anumiti utilizatori, un fel de Nobel al forumistilor. In fiecare an sa fie desemnate cateva premii, bineinteles simbolice, nemateriale.Premiile sa se acorde in luna decembrie, pentru contributia de-a lungul anului in curs.
Cred ca asa se va incuraja competitia, iar forumul va avea un plus de valoare.
Eu as propune urmatoarele premii:
-Premiul vanatorul anului. Acasta distinctie sa fie acordata forumistului cu cel mai bun sezon de vanatoare, care vaneaza exemplare rare gen capra neagra, urs, cerb capital, care dobandeste un trofeu deosebit.
Dovezile vor fi constituite din fotografii, scanari ale autorizatiilor de vanatoare, fise de evaluare ale trofeelor, etc.
-Premiul funny man. Se acorda celui mai vesel si sugubat vanator al anului. Se poate lua in considerare bunadispozitia remarcata in postari, glumele si bancurile prezentate, etc
-Premiul omul de stiinta. Se acorda forumistului cu cea mai bogata contributie stiintifica in domeniul cinegeticii, armelor si munitiilor. Eu unul sunt sigur ca premiul o sa fie castigat an de an de catre un singur forumist, ghiciti voi la cine ma refer. :D
-Premiul arbitrul elegantei. Se acorda forumistului cu cele mai elegante postari, cel care este gata sa acorde ajutor oricand si oricui, celui mai filosof dintre noi in anul respectiv.
-Premiul zoombie man. Acesta se acorda celui mai aerian utilizator al forumului, si in ultimul timp au aparut candidati destui. :D
Nominalizarile pentru fiecare premiu in parte vor fi facute de catre administratori si moderatori, iar castigatorii vor fi desemnati prin votul forumistilor.
Eu cred ca este o idee buna, voi ce spuneti?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 25 Oct 2012, 03:13

Mie imi place grozav ideea! Cred ca o punem in aplicare, ma insa ar trebui sa ne gandim si la nistr premii. Propuneri de premii?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde tehărău pe 25 Oct 2012, 03:54

@Sly_Fox
De departe ai câştigat premiul "cea mai buna propunere"!

@Alin3006
Câte un H&H de 12? (muniţie să-şi ia şi singuri!) :lol:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 25 Oct 2012, 04:00

Ce sa zic, am vazut eu ca ai gusturi subtiri... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde madalin122582 pe 25 Oct 2012, 08:24

Excelenta ideea ! O sa ma gandesc si eu la ceva variante de premii. Pate gasim vre-un sponsor de pe site :roll:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2012, 17:16

Vad ca propunerea a fost primita bine, multumesc pe aceasta cale.
Bineinteles categoriile la care se vor acorda premii pot fi mai diversificate decat cele propuse de catre mine, iar denumirile pot fi gandite in termeni mai academici.
Ar fi extraordinar daca aceasta idee se va concretiza, iar in decembrie va fi forfota pe forum in vederea desemnarii castigatorilor. :)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Orhantes pe 26 Oct 2012, 07:54

Trebuie sa inventam o categorie speciala de premiere pentru ...robertica..
Mda.... am fost cam rautacios...(dar trebuie sa recunosc ca-mi place sa fiu rautacios :mrgreen: )

Bineinteles mai pot fi categorii de premiere si pentru cele mai " negative " momente , gen :
- "ratarea anului". Toti mai dam "in decor" din cand in cand...acum sa vedem si cine are nobletea de a recunoaste si povesti acest lucru.
- "SPA pentru animale" , subcategoria - "masaj la porc cu alica de 4mm" - scuze Vraji dar nu ma pot abtine.. :D
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde madalin122582 pe 26 Oct 2012, 08:07

Eu sunt dispus sa sponsorizez cu o autorizatie in grup restrans la vanat mic...dar depinde si de unde e castigatorul...ca din Constanta pana in Valcea e ceva distanta :mrgreen:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Orhantes pe 26 Oct 2012, 09:00

madalin122582 scrie:Eu sunt dispus sa sponsorizez cu o autorizatie in grup restrans la vanat mic...dar depinde si de unde e castigatorul...ca din Constanta pana in Valcea e ceva distanta :mrgreen:


A dracului chelea pe tine.....ca de la Piatra pana la tine e putin. Ca pentru 10 prepelite am batut 1000 km nu se pune ....HAI? ( 100 km la prepelita cum ti se pare ? ) :D :D :D :D
Na ca asa am aflat la ce categorie vrei sa dai tu premiul.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde madalin122582 pe 26 Oct 2012, 10:00

Prietene, eu am dat un exemplu Constanta-Valcea...poate sa fie Piatra Neamt - Valcea...sau Arad - Valcea :mrgreen:
Eu pun autorizatia la bataie. Cine o castiga, face ce vrea cu ea.
P.S.: de fapt fondul de vanatoare este in judetul Olt
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Orhantes pe 26 Oct 2012, 10:24

Glumeam bre....
Stiu unde e...am fost. :oops: tot datorita tie :wink: si-ti multumesc pentru asta
PS. Pentru prieteni....stiti ca cine vreau eu sa castige.....castiga :evil:
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Sly_Fox pe 26 Oct 2012, 11:46

Eu cred ca si o simpla dimploma este suficienta, mult mai mult conteaza prestigiul capatat pe forum decat un premiu material.La antici, o cununa de lauri insemna mai mult decat o avere. Practic recunostinta nu are pret.
In plus nu trebuie sa existe foarte multe categorii pentru care sa se acorde premii, asta pentru a nu cade in capcana banalitatii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde tehărău pe 30 Oct 2012, 16:02

Sly_Fox scrie:Eu cred ca si o simpla dimploma este suficienta, mult mai mult conteaza prestigiul capatat pe forum decat un premiu material.La antici, o cununa de lauri insemna mai mult decat o avere. Practic recunostinta nu are pret.
In plus nu trebuie sa existe foarte multe categorii pentru care sa se acorde premii, asta pentru a nu cade in capcana banalitatii.


Perfect de acord cu tine,@Sly! Sunt convins că cine scrie aici o face din pasiune şi respect pentru colegii forumisti. Excepţia confirmă regula.
Eu cred că o simplă mentionare pe prima pagina a site-ului sau a forumului cu numele câştigătorilor de-a lungul anilor e suficient.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde DAC pe 30 Oct 2012, 16:21

Sly_Fox scrie:Ce ati spune sa infiintam pe forum o sectiune speciala,destinata recunoasterii contributiei unor anumiti utilizatori, un fel de Nobel al forumistilor. In fiecare an sa fie desemnate cateva premii, bineinteles simbolice, nemateriale.Premiile sa se acorde in luna decembrie, pentru contributia de-a lungul anului in curs.
Cred ca asa se va incuraja competitia, iar forumul va avea un plus de valoare.
Eu as propune urmatoarele premii:
-Premiul vanatorul anului. Acasta distinctie sa fie acordata forumistului cu cel mai bun sezon de vanatoare, care vaneaza exemplare rare gen capra neagra, urs, cerb capital, care dobandeste un trofeu deosebit.
Dovezile vor fi constituite din fotografii, scanari ale autorizatiilor de vanatoare, fise de evaluare ale trofeelor, etc.
-Premiul funny man. Se acorda celui mai vesel si sugubat vanator al anului. Se poate lua in considerare bunadispozitia remarcata in postari, glumele si bancurile prezentate, etc
-Premiul omul de stiinta. Se acorda forumistului cu cea mai bogata contributie stiintifica in domeniul cinegeticii, armelor si munitiilor. Eu unul sunt sigur ca premiul o sa fie castigat an de an de catre un singur forumist, ghiciti voi la cine ma refer. :D
-Premiul arbitrul elegantei. Se acorda forumistului cu cele mai elegante postari, cel care este gata sa acorde ajutor oricand si oricui, celui mai filosof dintre noi in anul respectiv.
-Premiul zoombie man. Acesta se acorda celui mai aerian utilizator al forumului, si in ultimul timp au aparut candidati destui. :D
Nominalizarile pentru fiecare premiu in parte vor fi facute de catre administratori si moderatori, iar castigatorii vor fi desemnati prin votul forumistilor.
Eu cred ca este o idee buna, voi ce spuneti?


Foarte buna propunerea :lol: suna partial ca si categoriile din Catavencu (de pe vremea cand nu era asa de politico-cameleonic) , se pot face nominalizari la liber? sau cum decidem?
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde paul_ pe 09 Noi 2012, 10:03

Pentru premiul de zombie man castigatorul sa primeasca BAN! :lol:
paul_
 
Mesaje: 12
Membru din: 22 Noi 2010, 18:53

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Orhantes pe 13 Noi 2012, 17:06

E doar o idee...dar o consider utila.
Un topic cu o denumire gen "Moderatori " sau " Atentionare Moderatori " sau " Te spun lu' mama " :)
Acest topic se va folosi pentru o atentionare mai rapida a moderatorilor ( si implicit o interventie mai rapida a acestora ) despre anumite deviatii de la subiect pe celelalte topicuri . ( deviatii grave de limbaj, reclame gratuite , multe alte tampenii de care ne lovim ....etc ).
E posibil ca in unele zile moderatorii sa nu poata cuprinde toate topicurile in care s-a intervenit ( cred ca este util sa ajutam si noi la munca de "curatenie" pe care o fac )
Azi a fost cazul lui "iurasog" - a avut 13 interventii idioate in topicul de vanzari. A muncit Alin de n-a stiut ce-i cu el.
Cu stima.
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Noi 2012, 17:13

Buna ideea, sustin.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2012, 17:18

Grozava idee Orhantes, merci frumos. Il facem exact acum.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 13 Noi 2012, 17:29

Done! Il gasiti fix sub Reguli de utilizare!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde tehărău pe 11 Dec 2012, 11:54

Aş dori mai mulţi maimutoi din ăştia sugestivi. Cum e la 4x4. Sau mai mulţi. Câteodată simt nevoia de a folosi dăia cu strîngeri de mâna sau cu steguleţ de pace...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde acsph pe 11 Dec 2012, 15:01

Sly_Fox scrie:Eu cred ca si o simpla dimploma este suficienta, mult mai mult conteaza prestigiul capatat pe forum decat un premiu material.La antici, o cununa de lauri insemna mai mult decat o avere. Practic recunostinta nu are pret.
In plus nu trebuie sa existe foarte multe categorii pentru care sa se acorde premii, asta pentru a nu cade in capcana banalitatii.


Bine subliniat.
Si nici nu suntem revista VIP.. :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 11 Dec 2012, 16:56

tehărău scrie:Aş dori mai mulţi maimutoi din ăştia sugestivi. Cum e la 4x4. Sau mai mulţi. Câteodată simt nevoia de a folosi dăia cu strîngeri de mâna sau cu steguleţ de pace...


Ne chinuim si cu astia, numai ca trebuie sa gasim niste maimutoi compatibili cu noi - :lol: daca pot sa zic asa- ca altfel o ia razna tot sistemul. Dar am retinut ideea si ma ocup de ea.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde the_mav pe 11 Dec 2012, 17:42

Alin3006 scrie:
tehărău scrie:Aş dori mai mulţi maimutoi din ăştia sugestivi. Cum e la 4x4. Sau mai mulţi. Câteodată simt nevoia de a folosi dăia cu strîngeri de mâna sau cu steguleţ de pace...


Ne chinuim si cu astia, numai ca trebuie sa gasim niste maimutoi compatibili cu noi - :lol: daca pot sa zic asa- ca altfel o ia razna tot sistemul. Dar am retinut ideea si ma ocup de ea.

si tipul asta verde :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: poate avea si el un frate / var / cumnat / ruda de vreun fel? :twisted: :twisted:

cu respect,
Mav
:mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 11 Dec 2012, 17:47

Doamne Mav-ule, daca nu ziceai tu de astia chiar cred ca se facea ditai gaura in cer si picau sfintii peste noi gramada! Ok, ma ocup si de preferatul tau, parsivul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde cod pe 24 Ian 2013, 12:20

Eu am o idee de topic, si anume sa facem un topic despre actiuni comune.

Ma refer sa se aleaga una sau doua date pe an (care sa fie fixe) cand membri forumului sa intreprinda o actiune de voluntariat (de exemplu sa planteze 5 copaci sau sa organizeze un eveniment pentru publicul larg in care sa se prezinte activitatile vanatorilor (pentru a lucra un picut la imaginea vanatorilor) sau sa faca un concurs cu caini de vanatoare, o expozitie de foto, etc.

Ma refer la crearea unor actiuni/evenimente care sa atraga un plus de imagine pentru breasla vanatorilor.

Din pacate aceasta idee nu este una de ordin tehnic dar consider ca ar fi benefic sa aiba loc si astfel de intalniri pe langa intalnirile anuale de la Pitesti organizate de Dl. Gigi Sima.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Ce ar trebui imbunatatit la forum si site?

Mesajde Alin3006 pe 28 Ian 2013, 22:35

Ideea e buna si nu esti primul care s-a gandit la asa ceva, insa de pus in practica s-a dovedit al dracu de complicat...din pacate.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate