Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 00:12

Vanatorul alege!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Vanatorul alege!

Mesajde the_mav pe 24 Dec 2015, 09:12

Ghinda scrie:Si cine e crestinul de la Patarlagele?

Cel care nu a iesit? Selaru.
Cel care a iesit? nu stiu
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Ghinda pe 24 Dec 2015, 09:28

Ala care a iesit eram curios! Plus ar fi interesant de stiut cum s-a desfasurat puciul! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde biriuck pe 24 Dec 2015, 11:28

Nu a fost un anume "ala" ci niste "altii" :wink: N. Selaru nu a candidat la o anume functie ci doar a fost propus ca delegat. Au fost propusi si altii si au iesit ... "altii". Din ce am inteles eu, nici macar n-a mai stat la vot pentru ca se grabea tare (a afirmat el inca de la inceput) sau pentru ca a anticipat esecul ( au afirmat "altii" dupa)

Mai multe detalii va pot da doar cei ce au fost efectiv prezenti in sala, eu am anticipat ca o sa iasa circ pe baza unor "scurgeri" si nu m-a interesat sa fiu nici macar spectator :violin: . Duminica e zi de balci in acea localitate si am fost sa savurez niste ficat de vita si niste mici cu cativa ortaci inainte de vanatoare :lol: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Alin3006 pe 26 Dec 2015, 19:21

Vad ca iar au iesit tot soiul de povesti despre ce s-a intamplat, numar de voturi etc. Si evident, se mananca o groaza de cacat in anumite cercuri online.

Ce s-a intamplat real: trebuiau alesi 8 delegati din cadrul grupei. Doi erau clari:seful de grupa si gospodarul, votati fara retineri. Mai trebuiau inca sase. A fost propus si dl. Selaru, plus inca alti 6, cu unul in plus fata de numarul total. Selaru a plecat inainte de vot, refuzand nominalizarea, sub pretextul enuntat de dansul ca alegerile au fost aranjate. Propunerea comitetului a fost sa se treaca la vot secret, moment in care dansul a parasit sala.
Acum un fapt e clar: aranjate sau nu, alegerile respective exprimau vointa celor prezenti, asa ca nu se poate vorbi practic de un aranjament ci de alte optiuni, cel mult, care au reprezentat vointa celor prezenti.Daca se ajungea la vot secret - dupa parerea mea democratic - se putea vorbi de voturi pro sau contra Selaru. La fel si in cazul unui vot pe fata. Insa nu a fost cazul. Dat fiind ca el s-a retras, au ramas fix 6 - cati era nevoie- care au fost votati unanim si cu asta basta! Asta a fost toata povestea.

Si ca sa lamurim si variantele mancatorilor de rahat profesionisti: nu am fost acolo cu scopul de a sustine pe cineva in mod expres, ci pentru ca fac parte din grupa respectiva si era normal sa fiu acolo. Legat de redactarea procesului verbal, alt rahat care se vehiculeaza, am fost doar unul dintre cei doi care au avut aceasta sarcina la propunerea grupei. NU l-am scris eu, ci celalalt, un vanator de o mare probitate morala, de la care majoritatea dintre noi am avea de invatat si in fata caruia imi scot palaria de cate ori il vad. Ulterior procesul verbal a fost citit si semnat de tot comitetul.
Asa ca mai pianno cu povestile cu Mos Craciun si alegerile! :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Alin3006 pe 26 Dec 2015, 19:24

Ghinda scrie:Ala care a iesit eram curios! Plus ar fi interesant de stiut cum s-a desfasurat puciul! =))


PS: Nu a fost nici un puci. In grupa aia sunt localnici, bucuresteni, constanteni, ialomiteni si prahoveni. Fiecare grupare a avut una sau mai multe propuneri si in final raportul este echilibrat, as spune. Daca se ajungea la vot, ar fi iesit unul - greu de spus cine- si ramaneau 6.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde the_mav pe 26 Dec 2015, 21:02

Alin3006 scrie:Ce s-a intamplat real: trebuiau alesi 8 delegati din cadrul grupei. Doi erau clari:seful de grupa si gospodarul, votati fara retineri. Mai trebuiau inca sase. A fost propus si dl. Selaru, plus inca alti 6, cu unul in plus fata de numarul total. Selaru a plecat inainte de vot, refuzand nominalizarea, sub pretextul enuntat de dansul ca alegerile au fost aranjate. Propunerea comitetului a fost sa se treaca la vot secret, moment in care dansul a parasit sala.

De curiozitate, cine facea parte din comitetul care a propus votul secret?
Cine sunt cei 6 care au fost alesi?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatorul alege!

Mesajde biriuck pe 26 Dec 2015, 21:26

Cand sunt mai multe propuneri decat numarul de delegati, votul se face automat secret. Nu a fost propunerea nimanui...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde the_mav pe 26 Dec 2015, 21:29

Alin zice mai sus ca propunerea a facut-o comitetul... neimportant.
Cine erau mrmbrii acelui comitet? E vreun secret? Si cine sunt cei 6 alesi unanim...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Alin3006 pe 27 Dec 2015, 11:21

Ti-a raspuns Biriuck legat de vot. Legat de comitet - in afara de dl Angelescu batranul- nu cred ca mai cunosti pe cineva, cum si dintre "alesi" nu cred sa stii mai mult de doi. De unde fratilor atata interes pentru grupa noastra?! La voi cum au iesit alegerile Mav-ule?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde the_mav pe 27 Dec 2015, 12:45

Alin3006 scrie: La voi cum au iesit alegerile Mav-ule?

Asociatiile ale carui membru sunt NU au grupe.
Dar in spiritul intrebarii tale, oranduirea si managementul respectivelor asociatii nu a constituit niciodata subiect de dispute publice si/sau private, precum ajvps buzau.

Ps: daca cunosc 2 din alesii respectivi, din punctul meu de vedere s-ar putea sa fie prea mult deja. E o vorba care spune ca "ti-ai facut bine treaba daca nimeni ju isi aminteste culoarea cravatei purtate ori modelul pantofilor tai".
:!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Alin3006 pe 27 Dec 2015, 15:48

Ei, la noi e mai comunista treaba! In tot cazul, e o grupa mica, asa ca nu e nimic ciudat ca stii doi in conditiile in care ai vanat la grupa aia! :!: :!:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde the_mav pe 27 Dec 2015, 16:59

Da, de acord, insa stiu si ca exista mai multe tabere in Clubul Patarlagele. Unele mai vechi, altele mai noi; zona aia a fost mereu la rascruce, din multe puncte de vedere.
Daca cei 2 de care spui ca ii cunosc sunt din grupa cu care am fost ultima data impreuna, jos palaria.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vanatorul alege!

Mesajde tehărău pe 27 Dec 2015, 21:25

Ceea ce e de știut, se știe deja: Clubul Pătârlagele este unul din cele mai puternice și reprezentative cluburi de vânătoare din țară. Natura a fost darnică iar vânătorii - gospodari. Și primitori, ca tot neaoșul. Sunt localnici ce au nume și profesii cunoscute în vanatorime. (Și nu mă refer doar la o singură entitate.) Cum era și firesc, au cerut să facă parte din grupe și vânători din alte părți ale ţării. Și au fost bineveniți, cu majoritatea fiind deja prieten. Unii dintre ei au largi posibilități materiale și sponsorizează clubul intens.
Cum e și normal dealtfel, mai sunt și disensiuni. Dar cine nu s-a certat acasă cu nevasta?? Cine nu are un vecin pizmaș? Lucrurile se vor rezolva amiabil, prin dialog.
Pericolul real constă în pierderea fondurilor. Acolo s-ar putea umbla cu măgărie.
Cine vrea mai multe detalii și are motive să le știe, ii stau la dispoziție. Sunt născut/crescut la Pătârlagele. Și nu-mi cântă cocoșul pe gardul nimănui
Restul, să-și vadă de ograda proprie!
Rufele murdare le spălăm în Familie!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Alin3006 pe 27 Dec 2015, 22:59

[quote="tehărău]
Restul, să-și vadă de ograda proprie!
Rufele murdare le spălăm în Familie![/quote]

Subscriu!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde biriuck pe 16 Ian 2016, 00:02

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde johnnyssid pe 08 Feb 2016, 17:45

http:// M O D E R A T !!!

Ia mai pune tu linkuri de astea sa vezi cum ne despartim!!! Moderatorul de serviciu.
johnnyssid
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 18 Noi 2012, 07:54
Locaţie: Calarasi

Re: Vanatorul alege!

Mesajde tehărău pe 26 Iul 2021, 14:24

După șapte ani de la înființarea acestui topic, am onoarea și plăcerea de a va anunța ca colegul nostru de forum @Ventura a fost ales președintele AJVPS Vrancea!
Îl felicit și ii urez succes în acest greu mandat care îl așteaptă!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatorul alege!

Mesajde romaniac pe 26 Iul 2021, 14:26

Felicitari si mult succes!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatorul alege!

Mesajde laurul pe 26 Iul 2021, 15:13

Brava treaba!
Mult succes in aceste vremuri grele pentru vanatorime....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vanatorul alege!

Mesajde ventura pe 26 Iul 2021, 15:49

Multumesc mult, domnilor.
Ma asteapta un drum extraordinar de greu, data fiind conjunctura actuala.
Ma bazez pe Consiliul ales, format din oameni tineri si destupati la minte, dar si pe sprijinul unor colegi forumisti. Cu siguranta ii voi stresa cu telefoanele in viitorul apropiat.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Ghinda pe 26 Iul 2021, 16:10

Felicitări!
Să dea Domnul să aplici ceea ce trebuie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde aghiuta pe 26 Iul 2021, 16:36

Felicitari !!
Cred ca esti primul forumist care accede la functia de Presedinte AJVPS.
Spor la treaba.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Sly_Fox pe 26 Iul 2021, 19:43

Felicitări în primul rând pentru curajul de a candida pentru o funcție care presupune multă bătaie de cap și mult stres. Trebuie ca al nostru coleg să aibă nervi de oțel de s-a implicat în așa ceva, dar din ce am văzut pe forum nu prea spune pas la prima contră, așa că s-ar putea să fie potrivit.
Să ai o activitate fructuoasă și pozitivă pentru vânătoarea tradițională românească, Ventura!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Vanatorul alege!

Mesajde ventura pe 26 Iul 2021, 20:18

Va mulțumesc.
Cu acțiuni mai bune sau mai puțin potrivite, m-am luptat atât în cadrul asociației mele, cât și în mediul on-line, pentru ca TOȚI vânătorii, oricât de utopic suna, sa poate beneficia de drepturi egale în asociațiile de care aparțin.
Am făcut voluntariat cât poate nu au vânat unii dintre noi, dar, se vede treaba, nu a fost in zadar.
Am reușit sa conving adunarea generala sa ma crediteze cu 96 de voturi din 103 valabile.
Voi vedea, în curând, și susținerea Consiliului ales.
La nivel declarativ pare ok, dar experiența ma obliga sa fiu rezervat.
Ma onorează încrederea și urările voastre, precum și ale celor câteva sute de prieteni (pe unii nu i-am cunoscut personal) care m-au abordat sa ma felicite pentru "reușită".
Sper sa pot face ceea ce mi-am propus...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatorul alege!

Mesajde ventura pe 26 Iul 2021, 20:22

aghiuta scrie:Felicitari !!
Cred ca esti primul forumist care accede la functia de Presedinte AJVPS.
Spor la treaba.


Multumesc.
Cred ca sunt primul. Și cel mai tânăr din tara (43 ani) :D
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Vanatorul alege!

Mesajde AXP pe 27 Iul 2021, 05:26

Felicitari pentru reusita!
Mult succes in ceea ce ti-ai propus sa faci!
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Vanatorul alege!

Mesajde jhonny pe 27 Iul 2021, 09:39

Felicitari si bafta multa !
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 131
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Re: Vanatorul alege!

Mesajde tehărău pe 27 Iul 2021, 09:48

ventura scrie:
aghiuta scrie:Felicitari !!
Cred ca esti primul forumist care accede la functia de Presedinte AJVPS.
Spor la treaba.


Multumesc.
Cred ca sunt primul. Și cel mai tânăr din tara (43 ani) :D


Vârsta e chiar potrivită. Pentru o funcție executiva, 33 - 35 de ani este vârful perioadei de randament maxim. După 40 de ani, o persoana care a avut realizări în domeniu, poate duce o functie manageriala cu succes. Începând cu 45 de ani odată cu creșterea experienței există și anumite detrimente. Începând cu 50, regresul devine evident. E din experiența proprie, nu săriți cu contraziceri.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Vanatorul alege!

Mesajde Ghinda pe 27 Iul 2021, 12:11

=)) =)) =))
Dar Vrabie nu este președinte? :-?

Oricum ai de tras!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatorul alege!

Mesajde ventura pe 27 Iul 2021, 12:28

Ghinda scrie:=)) =)) =))
Dar Vrabie nu este președinte? :-?

Oricum ai de tras!


Nu la AJVPS.
Este la el in ograda.
Adica, e oleaca de diferenta.
Pe mine m-au pus 100 de oameni, nu m-am autointitulat.

Dar, face treaba buna la el pe fond.
Creste pasari, le da drumul in teren. Vanatorul vine, se simte bine, plateste si pleaca.
De fapt, nu stiu care este ordinea, dar important este ca lumea se simte bine la el pe fond.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 55 vizitatori

cron
Publicitate