Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:17

Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Blue pe 10 Iun 2018, 20:36

A cumparat cineva / stie cineva cum se poate aduce legal o arma dintr-o alta tara ?

Din ceea ce apare in Normele publicate in 2018, se pare ca iar ne-au facut-o astia (comunistii/militienii), din ce scrie pe la capitolul VI e jale, nu mai pot sa ma duc cu Autorizatia tradusa si sa imi cumpar o arma trebuie sa prechimb Autorizatia pe ni stiu ce alta hartie si deja sa stiu ce cumpar chiar daca ma duc personal. Asa ca aleluia cu dusul la cumparaturi in ideea ca te decizi tu acolo, trebuie sa stii sau sa te duci de cateva ori ?!?!
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 11 Iun 2018, 01:12

Este asa de cel putin cinci ani.
si oricum nu prea se inghesuiau "alte tari" sa poti pleca tu arma in traista.

Te duci....departe , alegi, platesti,ceri o facttura (merge si proforma) vii acasa duci factura la politie primesti anexa 24 parca, o trimiti la "alte tari" si astepti arma la ....aeroport. platesti transportul 200E si ....gata.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Blue pe 11 Iun 2018, 13:51

Ba pardon, se putea merge si ti le cumparai (in limita a 2 arme) si veneai cu ele
in traista si treceai prin vama unde le declarai si gata.

Insa asa dupa cum proprietarii de poligoane si-au bagat coada si si-au tras lege cu dedicatie si acum trebuie sa treaca tot tugulanul MACAR ANUAL pe acolo,
acum SI-AU TRAS NORMA DE APLICARE A LEGII SI ARMURIERII, pentru ca sa nu mai poata tugulanul sa ii fenteze cu o arma-doua, si sa se faca totul DOAR PRIN EI !!

Pe deasupra, am auzit ca datorita unor armurieri "de bine", transportul catre Romania costa vreo 4-500 euro. Si asta este DOAR pentru Romania, in cazul altor tari e vreo 160.
E si asta o modalitate sa il cumintesti pe "nenorocitul" care ar fi vrut sa isi cumpere el o arma de capul lui, fara sa treaca prin armurier.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde pipabh pe 11 Iun 2018, 15:26

Blue scrie:Ba pardon, se putea merge si ti le cumparai (in limita a 2 arme) si veneai cu ele
in traista si treceai prin vama unde le declarai si gata.


Insa asa dupa cum proprietarii de poligoane si-au bagat coada si si-au tras lege cu dedicatie si acum trebuie sa treaca tot tugulanul MACAR ANUAL pe acolo
,
acum SI-AU TRAS NORMA DE APLICARE A LEGII SI ARMURIERII, pentru ca sa nu mai poata tugulanul sa ii fenteze cu o arma-doua, si sa se faca totul DOAR PRIN EI !!

Pe deasupra, am auzit ca datorita unor armurieri "de bine", transportul catre Romania costa vreo 4-500 euro. Si asta este DOAR pentru Romania, in cazul altor tari e vreo 160.
E si asta o modalitate sa il cumintesti pe "nenorocitul" care ar fi vrut sa isi cumpere el o arma de capul lui, fara sa treaca prin armurier.


Odata, demult! S-au schimbat legile!

De ce trebuie sa treci prin poligon? Nu mergi macar odata pe an la vanatoare? Nu esti trecut pe o autorizatie intr-un an?

Eu am o vorba :"nu presupune si nu banui niciodata nimic"! asa e si cu "am auzit ca niste armurieri "de bine"....... Care ? Cine? Cand ? Cum?
Asa si eu aud muuuuuuulllllllttttteeeeee intr-o zi.
Legile sunt facute sa fie respectate , asta o avem asta o respectam.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde mialxx pe 11 Iun 2018, 16:48

In 2015 am adus din Elvetia cu avionul o arma fara nici o problema, acum nu stiu daca legea sa schimbat, eu cred totusi ca nu sunt probleme sa vii cu arma in avion, masina, autocar, etc.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 11 Iun 2018, 18:02

yoghi scrie:Este asa de cel putin cinci ani.
si oricum nu prea se inghesuiau "alte tari" sa poti pleca tu arma in traista.

....


Coleguu esti in eroare totala.

am spus mai sus..."nu prea" .
adica Ungaria, Austria,Elvetia ,Bulgaria, ati da arma in brate dar dureaza cel putin doua zile actele.
Germania ,Italia,Franta,Cehia,Suedia. SUA le trimite cu avionul in Romania.

transportul ..esti in urma tare ...problema cu transportatorul roman era acum 4..5ani.

Acum armele vin in Ro pe aeroport ...pe care vrei tu.Si asta din cauza ca NU EXISTA transportator autorizat la noi. Posta,DHL,sau Cargus Nu transporta.

poti aduce si 6 arme o data daca stii legislatia

Azi poti sa cumperi arme de unde vrei cu ""permisul de trasfer"" (care e document European).importul cu armurier se refera la mai mult de 2 arme odata.

costul avionului la arme este de 160E pe pachet +comisionarul vamal +taxa manipulare materiale periculoase= 250E.


Ps. singura tara de unde poti cumpara arme intr-o ora direct cu autorizatia este Turcia
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 11 Iun 2018, 18:21

Si colegule ...prea esti suparat
Apropo Ce facusi cu tapul ala ....cu luneta aia pt 500m...l-ai nimerit?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Blue pe 11 Iun 2018, 20:58

@pipabh
E corect ce spui, DAR Legea devine din ce in ce mai restrictiva, astazi ii afecteaza pe unii, sa le zicem "albastri", si in consecinta "verzii" nu dau doi bani, maine o sa ii afecteze pe "verzi" dar "albastrii" nu or sa dea doi bani, si uite asta intr-o zi nu o sa mai aiba nici un drept nici verzii , nici albastrii, nici rosii, nici portocalii, pentru ca niste ticalosi i-au dezbinat si i-au lucrat incet-incet si PER TOTAL si-au pierdut TOTI toate drepturile, s-au ales cu o caruta de obligatii si indatoriri care ii vor determina la un moment dat sa spuna "da-le naibii ca nu se mai merita..." .
Deja citesc ca se intampla prin cateva judete, oamenii umbla sa predea/caseze tot ce au si sa o incheie cu sistemul asta comunist care isi bate joc de oameni.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Blue pe 11 Iun 2018, 21:02

Ceee-ti mai place ursuletule sa bagi scaieti in pantaloni, ceee-ti mai plac flame-urile.....
Siii .... da, l-am luat si pe ala si inca vreo 2 , esti linistit acum ?!

Inclusiv de la mataluta am auzit acum 1-2 ani ca transportul te duce spre 350-400 euro. Acum poate a fost o pura coincidenta ca toti vanzatorii spuneati cam aceleasi lucruri....ce sa zic si eu ?!

Oricum, multumesc pentru informatiile oferite.

Dilema mea era de fapt urmatoarea : imi scot Autorizatia, o traduc si pot sa ma duc cu ea sa zicem in Austria sa imi iau o arma pe care sa o aleg ACOLO, PE LOC, IN FUNCTIE DE CE GASESC IN MAGAZIN MAI BUN SAU MAI AVANTAJOS ?!
Pentru ca asa cum arata Normele, nu mai este posibil acest lucru. Sau poate nu deslusesc eu Normele bine, dar de acolo cam pare ca trebuie sa ai deja Autorizatie scoasa, sa stii deja arma si sa ai o proforma si sa ai si actele de vanzator/armurier/expeditor autorizat.
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde OVI762 pe 11 Iun 2018, 23:28

Mai tango cu yoghi ca stie ce vorbeste,doar nu vinde seminte la Obor.Alta intrebare?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 12 Iun 2018, 09:06

Eu ,despre tap intrebam daca l-ai nimerit la 500m? :D

cu pretul transportului, cu avionul ,e cam asa:
140-160E pe pachet de 10-12kg in functie de compania aeriana+20E asigurarea la materiale periculoase +50E comisionarul vamal la noi +25taxa manipulare arme tot la aeroport +40-60E tranferul bancar daca cumperi de acasa +25E licenta de export la armurierul strain.si asta de prin 2011.

Era si un armurier in Bucuresti ,singurul care facea transport (si asta pt ca pina acum doi ani transportul intre si de firme in Ro trebuia facut cu jandarmi )dar sunt multi ani de atunci si pe de alta parte nu erai obligat sa apelezi la el.

Acum cumperi numai cu acord de transfer intracomunitar.E lege Europeana nu Ro.

In Austria unde zici tu in marile orase primesti avizul de export in cel putin 3 zile lucratoare.Daca te duci in vreunn orasel e posibil sa primesti avizul a doua zi.

Ps. ma repet. Toate hartiile astea functioneaza de cel putin 7ani.Dar daca acum ai citit legea ,e corect sa nu stii! :mrgreen: Sau poate esti vanator nou...
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde traian pe 12 Iun 2018, 20:28

Buna ziua
Armele din comunitate nu se mai achizitioneaza in baza autorizatiei ci in baza Permisului de transfer European pe care este trecut numarul si data eliberarii autorizatiei cat si seria si producatorul armei.
Atat expediata sau ridicata personal arma trabuie sa obtina autorizatie de export (procedura care dureaza dupa caz 2-7 zile) deabia dupa obtinetea autorizatiei de export arma poate parasi tara in care armurierul are magazinul de arme
Este eronat sa creada cineva ca se prezinta la armurier cu certificatul european de transfer (Act care inlocuieste dupa noile reglementari achizitia armelor din spatiul european) si in secunda doi sa poata expedia sau pleca cu arma sau armele din magazinul(armureria) in care arma,armele se gaseste,gasesc
si aceasta procedura este din totdeauna nu este o noutate,noutatea este achizitia armei in baza Permisului European de transfer
traian
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2009, 11:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 14 Iun 2018, 01:08

Mai zic doua vorbe si renunt la topicul asta .

Achizitia se face in baza facturii si a pasaportului.
Expedierea si primirea se face in baza certificatului de transfer.
Certificatul se foloseste de 7 ani cred.
Termenii import si export NU se mai folosesc in CE.


ps. Ce facusi bre @traiane .pai chiar primul mesaj il scrii gresit.stii tu ceva ...dar ....ai avut emotii cand ai scris nu?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde traian pe 14 Iun 2018, 14:47

Aceasta in cazul in care arma se expediaza ,in cazul in care arma se ridica personal(procedura de care era interesat colegul) lucrurile stau exact asa cum le-am prezentat, ce mai ar fi notabil ca si schimbare si nu in bine este ca noul act care inlocuieste autorizatia de cumparare nu are si o rubrica pentru achizitie munitie pt.arma achizitionata (pe autorizatie se putea specifica si un nr de cartuse ce se puteau achizitiona odata cu arma,dar stiti aceste lucruri )
Nu,nu sunt emotiv cum nici gresit nu este ce am postat poate incomplet dar nu gresit
Va Multumesc
traian
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2009, 11:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde popaliviu pe 26 Noi 2019, 04:36

Salut! Am și eu o întrebare:
Pentru prima armă , procedurile sunt la fel? Eu am întrebat la un magazin de arme din Salzburg cum trebuie să procedez dacă vreau să cumpăr o armă de aici, dar nu i-am spus că ar fi prima mea armă. Și el mi-a zis:
Plătești arma la noi în magazin( SODIA Jagdwaffen) , noi îți dăm Rechnung ( factură în care scrie calibrul și numărul ), cu asta te duci la poliția din România, ei îți emit EU Genehmigung ( Autorizația europeană?!?) , cu asta vii la noi înapoi la magazin, noi o ducem la poliție în Salzburg, iar după o săptămână sau două nu mai rețin exact, poți să iei arma. Dar ce am mai citit aici pe forum, cineva zicea că trebuie anunțată poliția din Ungaria că treci cu arma pe la ei?.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde popaliviu pe 26 Noi 2019, 04:41

Sau durează două-trei zile( aici la poliție) cum zice yoghi, nu îmi mai amintesc exact.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Floredisan21 pe 07 Feb 2020, 07:11

Buna ziua,sunt vanator nou si as dori si eu cateva informatii in legatura cu o problema daca se poate sa ma ajutati.
Am luat permisul de curand,acum am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de procurare arma
Eu locuiesc in Germania,am gasit o arma aici si doresc sa o duc in tara....am si un armurier care imi face toate actele...totul este ok.
Problema este pot duce arma in tara numai cu autorizatia de cumparare sau imi trebuie si permisul de arma........multi zic ca prima data trebuie sa iti treci o arma pe Romania...apoi poti sati aduci din alte state.
Cum as putea sa procedez,daca ma puteti ajuta
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2020, 15:54

Coleguu..citeste postarile mele de maii sus.

Platesti arma ,iei proforma (nu poti lua direct de la persoane fizice.) O duci la politie ,iei de la ei certificatul de transfer (anexa24 parca) il dai armurierului din D. Si gata.

Arma tot cu avionul va veni ,asta daca nu cumva esti cetatean german si vii cu ea in traista.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2020, 16:20

Ps. Explica mai clar.
Ai permis in D .,in Romania ,ce fel de permis?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 07:48

Am permis de vânătoare în România, dar locuiesc și stau în Germania, încă nu sunt cetatea German.
Am băgat actele la Politie în România sa ma autorizeze să-mi iasă autorizația de cumpărare arma ( prima arma)....
Pe mine ma interesa, după k îmi iese autorizația....pot aduce k ea arma din Germania.... În România.... fără permisul de arma... Pot trece la vama K ea.... El se eliberează după k inscri prima arma
Cu armurierul din Germania am vorbit îmi face toate actele pe Germania... Am nevoie de autorizațiea din România.... Arma o duc cu mașina personala
Multumesc
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde mialxx pe 08 Feb 2020, 09:09

Mai baiete, incearca sa scrii mai descifrabil ca nici dracu nu intelege ce vrei. Ce inseamna (k)?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 11:59

Cred ca se înțelege destul de clar ce înseamnă.... K....nu suntem la clasa 1... Dar vad ca multe persoane cauta greșeli.... Decât sa dea explicatii
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Floredisan21 pe 08 Feb 2020, 12:09

Am citit regulile, îmi cer scuze pentru prescurtări, dacă ma poate ajuta cineva cu un răspuns, as fi tare bucuros. Mii de scuze
Floredisan21
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Ian 2020, 06:51

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2020, 01:35

Directoree tu folosesti litera K pt a inlocui cuvintele ""ce ..cu..ca. "".nu crezi ca e prea mult .?

Pt cumparare ai explicatia mai sus.
Nu cred ca neamtul iti da arma in mana sa tranzitezi Nemtia nefiind cetatean german.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde alinboboc pe 09 Feb 2020, 09:11

@Floredisan21, sa ma bata ploaia daca te inteleg. Tu, vrei sa te folosesti de acest forum si implicit de experinta oamenilor de aici, pentru ati rezolva o problema. Ti s-a explicat ca nu trebuie sa folosesti limbajul de mess, facebook, etc fiind unele din conditiile acestui forum si tu ce faci? Nu numai ca tu continui sa folosesti prescurtari gen K, dar apesi pedala de acceleratie mai mult decat este cazul. Daca faci pipi contra vantului, sigur faci pe tine si este valabil si in cazul tau.
@yoghi a explicat cu subiect si predicat pasii pe care trebuie sa-i urmezi, e asa de greu sa citesti? Daca nu intelegi, spune tata, nu am inteles aici: ce ai vrut sa spui, samd.Cu siguranta ti se va raspunde. Daca vrei sa fi respectat, respecta.Sunt sigur ca dupa ce te vezi cu sacii in caruta nu te mai vedem pe aici, dar asta-i viata, fiecare cu interesul lui.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Croco pe 09 Feb 2020, 20:36

yoghi scrie:Coleguu..citeste postarile mele de maii sus.

Platesti arma ,iei proforma (nu poti lua direct de la persoane fizice.) O duci la politie ,iei de la ei certificatul de transfer (anexa24 parca) il dai armurierului din D. Si gata.

Arma tot cu avionul va veni ,asta daca nu cumva esti cetatean german si vii cu ea in traista.


Fie o trimiti cu avionul, fie impreuna cu armurierul scoateti de la primarie un permis de tranzit (costa vreo 40 euro, depinde de locatie). Apoi o pui in masina si o aduci personal!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Web pe 10 Feb 2020, 03:30

Buna ziua , cine ma poate ajuta cu actele și tot ceea ce înseamnă importul unui pistol Steyr Mannlicher m-a1 neletal ( calibrul 10x28 )
Bineînțeles contracost .
Web
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Feb 2020, 02:12

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Sly_Fox pe 10 Feb 2020, 07:58

Un armurier autorizat/unitate care efectuează comerț cu arme și muniții, asta dacă are licență de import pentru acest model.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde yoghi pe 10 Feb 2020, 10:33

Nu reusesti.
In Europa nu se comercializeaza pistoale cu bile (glont de cauciuc)
Iar pt un armurier sa importe o singura arma?...datorita birocratiei e exclus.

Un pistol nou era pe la 2500lei .ofera acceasi suma pt unul second hand si poate se indura careva sa l vanda.

Mai e si problema cartuselor...cam rare.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cumparare arma din UE sau alte state - Norme 2018

Mesajde Blueeyes pe 20 Apr 2021, 21:09

Vă salut!
Am citit mai sus comentariile despre procurarea unei arme letale cu glonț din afara României, cu contradicții și păreri. Însă nu că nu m-au convins,dar am o problemă cât de cât diferită aș putea spune...
Doresc să-mi achiziționez un pistol cu glonț de 9mm, Marca CZ, model P10F Optics Ready.
Problema este că de curând, firma CZ Cehia și-a făcut pe site un configurator pentru arme.
Mi-am configurat modelul dorit de CZ ( https://www.czconfigurator.com/cz-en/co ... onfigurace ) și aș vrea să-l cumpăr. Nu o pot face decât de la ei, nefiind standard, ci configurat.
Ce acte trebuie să le trimit eu lor de aici, pentru a putea primi pistolul respectiv?
Îmi poate spune cineva cu siguranță?
Mulțumiri anticipate!
P.S.:
Menționez că este prima armă, autorizația va fi eliberată cam la jumătatea lunii mai, abia atunci îndeplinindu-se termenul legal de 45 de zile.
După cum știți, autorizația este valabilă 90 de zile cu drept de prelungire încă 90 de zile, deci 180 de zile, timp suficient teoretic, însă cu birocrația noastră... Nu mai zic nimic...
Va trebui să obtez pentru autorizație de import cumva sau ce ar trebui să fac exact pentru a putea intra în posesia pistolului configurat?
Încă o dată, mulțumiri anticipate!
Blueeyes
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Apr 2021, 20:35

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate