Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:07

Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 15 Oct 2018, 07:47

"EUVET nu recomandă reducerea populației de mistreți, deoarece nu există dovezi că mistrețul este un amplificator al epidemiei curente de pestă porcină africană în gospodăriile individuale din România.''[14][24]
14.^ a b c d European Commission. Animal Health and Welfare. Mission of the European Union Veterinary Emergency Team (EUVET) to Romania (2-4 July 2018)
24.Vânarea mistreților și a prădătorilor poate extinde focarele de pestă porcină africană. SOR
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 15 Oct 2018, 10:17

Dima scrie:24.Vânarea mistreților și a prădătorilor poate extinde focarele de pestă porcină africană. SOR

Si sexul poate duce la extinderea bolilor venerice.
Orice activitate poate extinde una sau alta daca nu e facuta cum trebuie. Daca bagi goane cu caini in focare atunci da, te astepti sa duca mistretii bolnavi la dracu in praznic

Si ca mi-am amintit... SOR nu e cu zburatoarele? A inceput porcul sa zboare sau cum? Ia sa isi mvada fiecare de mucii lui ca doar nu sunt pelicanii in pericol :!:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 15 Oct 2018, 13:09

De ceva timp ziariștii au început să se priceapă la traiectoriile sateliților de comunicație, popii la manevre și îmbârligături politice, entomologii la reproducerea dinozaurilor, iar ecologiștii la ...păi la orice, incluziv porci zburători. Aveți grijă, nu este departe timpul când se va aplica zicala "când o zbura porcul".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 16 Oct 2018, 08:05

@biriuck
@sly_fox
Am postat cele de mai sus in speranta ca va scrie ceva un cunoscator in domeniu, sa aflam ce nu s-a scris, nicidecum ca niste diletanti sa se bage in seama. Daca stiti cu adevarat ceva despre subiect, scrieti, nu dati la glezne. A fost alegerea voastra.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 16 Oct 2018, 08:23

Când am scris că sunt canalele pline de hoituri de mistreț am primit la glezne cum spui tu, acuzat că vorbesc din auzite. Ce rost mai are? Să își dea cu presupusul "cunoscătorii în domeniu", știu ei mai bine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde ventura pe 16 Oct 2018, 10:32

Sly_Fox scrie:Sunt exact în mijlocul zonei de carantină din județul Ialomița și știu prea bine ce este aici.
Ca să te convingi lasă tastatura deoparte și dă o fugă până la mine să îți arăt cadavre de mistreți. Numai să te dotezi cu o mască împotriva mirosului pentru că duhoarea intră până în suflet și câteva săptămâni te poți spăla cu cel mai bun săpun din lume, tot o să ai impresia că s-a impregnat în pielea ta.
Nu sunt mistreți morți pentru că nimeni nu vrea să îi găsească. Primăriile fug de răspundere pentru că funcționarii vor să își vadă de afacerile lor, veterinarii s-au săturat de plimbat hârtii și să stea înfofoliți în celofane la 30 de grade, iar asociațiile de vânătoare se fac că plouă pentru că din punct de vedere financiar sunt pe drojdie, iar acțiunile întreprinse de către aceste asociații costă destul de mult și nu le decontează nimeni cheltuielile. Televiziunile vuiesc, fel de fel de experți cu ceasuri de aur la mâini își dau cu părerea pe sticlă, ministrul anunță măsuri extraordinare, ba chiar Mircea Dinescu care se lăuda că a făcut o producție de vin record gesticula pe la TV spunând că lumea este alarmată degeaba, doar vreo 5700 de gospodării au fost afectate de PPA și asta este nimic față de milioanele de gospodării din țară. Ce să îi ceri, atât poate.
Niciunul dintre cei de pe la TV cu costum și cravată, niciunul din acei experți ce prezintă statistici și arată extraordinarele măsuri luate contra pestei nu a călcat pe aici să vadă porci morți. Îi văd doar pescarii, cei ce lucrează la pădure și localnicii. Cei îmbrăcați la costum nu intră prin rugi că își sfâșie hainele, nu intră în apă de frica lipitorilor și nu intră în canale să nu cumva să își umple pantofii de noroi.
Așa că să nu îmi spui tu mie că plec urechea la povești când am văzut porci cărați din gospodării după trei-patru zile de când au murit, cu lichide scurgându-se din ei și curgând din cupele Wolelor pe străzile localităților, pe acele urme de fluide călcând nepăsători oameni ce mergeau la magazine să-și cumpere pâine. Să nu îmi spui tu mie că plec urechea când oamenii evită să mai calce prin zonele învecinate Borcei pentru că mistreții putrezesc de câteva săptămâni iar mirosul este parcă din iad.
Prieteni, în mediul virtual este ușor, doar realitatea este grea. :twisted:


Mai clar de atat...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 16 Oct 2018, 14:03

Dima scrie:@biriuck
@sly_fox
Am postat cele de mai sus in speranta ca va scrie ceva un cunoscator in domeniu, sa aflam ce nu s-a scris, nicidecum ca niste diletanti sa se bage in seama.

Daca ai impresia ca e nevoie de cine stie ce studii ca sa vezi ca e ceva in neregula cu faptul ca o organizatie ce se ocupa de astea cu fulgi se baga in discutiile legate de mistreti inseamna ca noi 2 avem diferente mari de perceptie ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 16 Oct 2018, 15:16

@biriuck
Pe vremea gripei aviare (cauzata tot de un virus), pasarile zburau incoace si in colo mai ceva decat se misca mistretii si nu a fost atata agitatie. Ca o fi sau nu treaba SOR sa-si dea cu parerea, nu stiu, dar poate i-o fi intrebat si pe ei careva, nu am facut decat sa preiau citatul pus intre ghilimele cu trimiterile aferente.
In acest context, perceptiile diferite la care faci referire, gasesc ca sunt de inteles.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde biriuck pe 16 Oct 2018, 15:27

@dima pai si noi de ce sa ii bagam in seama, colegu'? Singurii care ar merita oarecare atentie ar fi cei din comisia aia de la UE ce "recomanda".
Tot ce ramane de facut e ca aceasta recomandare sa fie comparata cu documentele oficiale ce privesc masurile recomandate in cazul PPA emise de aceleasi comisii si organizatii inainte de declansarea nebuniei din Romania. Sunt publice si compararea o poate face orice diletant dar si cate un fin cunoscator;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde the_mav pe 16 Oct 2018, 16:15

Pai in baza acordului de parteneriat intre sor si agv, eu intelesesem ca si cei cu pasarile fac diligente privind colaborarea si managemnetul durabil al faunei… si pe langa propun diverse pt imbunatatirea cadrului legislativ, etc, etc... parca asa era, nu? :idea:
Adica s-ar putea pricepe inclusiv la trasnmiterea ppa pe cale de ...sa zicem, pescarusi. Daunatori, etc, etc, etc - stim cu totii.
Ca vizibilitatea SOR nu cred ca o mai pune careva la indoiala
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 17 Oct 2018, 07:36

Nefiind cunoscator, nu stiu cum e cu virusii astia, daca pot afecta mamifere si aviare deopotriva. Din ceea ce am citit si am citat, nu am inteles ca ar fi obligatorie opinia SOR, cert este ca in ce priveste zonele umede si ariile protejate sunt cei care au un cuvant greu de spus pe partea legislativa si de protectie sanitara.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 17 Oct 2018, 07:58

Una noua din extrema opusa, presa:
"În sudul României, pesta porcină africană nu are leac. În urmă cu doar câteva zeci de ore a fost confirmat un nou focar, în satul Amara, comuna Balta Albă din judeţul Buzău şi altul în satul Slobozia Mândră din Teleorman. Sfârşitul războiului total pe care autorităţile îl poartă de aproape o jumătate de an împotriva PPA e departe de a se încheia. Nu foarte încet, dar foarte sigur, epidemia a cuprins întreg sud-estul României, punând la pământ - prin diverse metode - sute de mii de porci, în aproape 250 de localităţi din 10 judeţe ale acestei părţi de ţară. În nord-vest însă, situaţia se schimbă: prin disciplină şi organizare, epidemia a fost - cel puţin deocamdată - oprită. Un nou episod din investigaţia jurnalistică pe care Gândul o realizează pe urmele virusului pestei porcine africane."
Treaba asta ma duce cu gandul catre un alt subiect, anume diminuarea drastica a vanatului mic in Romania, in special iepurii.
Agvps prin vocea presedintelui, afirma ca nu e treaba ei sa stie de ce, cu atat mai mult sa ia masuri. Dar, in revista se publica un articol elaborat pe aceasta tema. Nu e mai simplu sa fie luati la interviu directorii afiliatelor din zona de vest, sa dea socoteala de ce la ei sunt iepuri la cote de sute, fazani asisderea?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Oct 2018, 09:41

Colegul Adrian Spînu spunea că Buzaul și-a propus sa nu primească mistreți bolnavi. Că vrea sau nu Buzăul, PPA-ul intră și acolo și mă întreb cât va dura până atinge și populațiile de mistreți.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 17 Oct 2018, 10:14

O fi primit doar virusul, poti sa stii pe ce cai?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Ciprian_1 pe 17 Oct 2018, 11:21

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 17 Oct 2018, 17:20

Dima scrie:Agvps prin vocea presedintelui, afirma ca nu e treaba ei sa stie de ce, cu atat mai mult sa ia masuri.


Las-o naibii de ppa, asta știre!
Ai și o sursă care să susțină ceea ce afirmi sau e doar o parere în urma unei discuții private? Am urmarit discuția despre iepuri și nu tin minte sa fi vazut afirmația. Am citit si lăudat și părerea domnului Castiov, am citit si articolele din VPR și cele de pe site AG. Asta mi-a scapat. Ne dai, te rog un link?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Adrian Spinu pe 17 Oct 2018, 19:10

Asa am spus si asa ramane, ca la Buzau nu sunt mistreti bolnavi. Faptul ca le strang oamenilor porcii din gospodarii e altceva. Dar mistreti bolnavi la Buzau nu au aparut, cum nu sunt nici la Ialomita, doar Dvs I-ati vazut, nimeni altcineva.
Incepand de vineri, daca totul e ok, o sa fiu iar in delta, in zona canalului 36, si promit sa ma interesez de mistretii aia morti de altceva decat de laturi si de pitbull-ii "pescarilor''.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Oct 2018, 21:05

Adrian Spinu scrie:...cum nu sunt nici la Ialomita, doar Dvs I-ati vazut, nimeni altcineva.
.

Altcineva fiind...?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde laurul pe 18 Oct 2018, 07:34

tehărău scrie:
Dima scrie:Agvps prin vocea presedintelui, afirma ca nu e treaba ei sa stie de ce, cu atat mai mult sa ia masuri.


Las-o naibii de ppa, asta știre!
Ai și o sursă care să susțină ceea ce afirmi sau e doar o parere în urma unei discuții private? Am urmarit discuția despre iepuri și nu tin minte sa fi vazut afirmația. Am citit si lăudat și părerea domnului Castiov, am citit si articolele din VPR și cele de pe site AG. Asta mi-a scapat. Ne dai, te rog un link?

Colegul @dima are un talent deosebit de a baga batul prin gard...
Nu e prima oara, si daca moderatorii nu iau masuri, sigur nici ultima.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 18 Oct 2018, 12:41

Despre implicarea Agvps in problema la care am facut referire, s-a discutat la subiectul Congresul Agvps.
In prezent dl presedinte continua sa scrie in VPR, despre scaderea numarului si efectivelor speciilor de fauna cinegetica. Colegilor alesi care activeaza in diferite compartimente ale Agvps, le recomand sa nu scoata din context ce am scris. Oricum, este evident ca citim si intelegem din perspective diferite subiectele dezbatute.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 18 Oct 2018, 13:31

@Dima
Nu e nimic scos din context.
Nu este vorba de interpretări, perspective, alegeri, funcții, discuții.
Afirmația ta e clară și fara echivoc (Nu e clar la care președinte faci referire dar ne vom lamuri din citatul pe care il asteptam).

Am inteles și unde ai de gând să duci discuția. Spre interminabilul sir de alte afirmații fără acoperire de genul "forum vandut, moderatori cumpărați etc.
Nu merge, lumea s-a convins. Nu putem tine un nivel credibil al discuțiilor în momentul în care lăsăm useri anonimi să posteze lucruri care incriminează, fără a le cere dovezi.

Drept urmare te asteptam cu link care să susțină ceea ce afirmi sau cu retractarea afirmației.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 18 Oct 2018, 15:00

@teharau
In topicul la care am facut trimitere - Congres AGVPS 2018 - ai scris ca subiectul nu s-a discutat pentru ca "Nu i s-a părut nimănui un subiect interesant, de actualitate". Ce nu este clar?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 18 Oct 2018, 15:42

:))
Iată-mă președinte AGVPS! :))
Sau sunt vocea?!?

Deci, ori pui link din care să reiasă că președintele, bla bla că sunt cu telefonul,
ori îți pui, cinstit, cenușă-n cap.

De aici încolo e treabă de administrație.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Ghinda pe 19 Oct 2018, 08:52

Un administrator sa stearga din conversatiile de mai sus? Si sa le mute la topic dedicat asociatiei cu pricina?
Multumesc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 19 Oct 2018, 09:53

@teharau
Pe forum, punem opinii, citam din ce citim. Nu suntem in instanta.
Despre disputa noastra ce sa zic, interpretam diferit, abordam diferit. Nu e nicio problema.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 19 Oct 2018, 12:26

@Dima
În regulile de utilizare scrie clar ca sint topicuri diferite pe oricare subiect și că nu amestecăm capra și varza.
Daca vrei să te iei de președinții agv, ai topic. Daca vrei sa inmultesti iepurii, ai topic. Daca directorii împart ceva cu tine Si imparteala nu-i bună, ai topic. Sau faci unul. Dar nu amesteci ppa cu toate cele de mai sus.
Tu faci altceva. Din când în când le dai amestecate. Cu scop sau fără, treabă ta. Dar caută să oprești modul asta de a da vina pe cei ce ii consideri tu vinovați, la grămadă, numai să citească lumea. Mai ales cand apelezi la citate din memorie și le dai că fiind adevarate. Vezi ca ai o memorie care îți joacă feste și te minte. Pune-o la punct!
Cat despre cum vedem lucrurile, sunt de acord. Eu nu cred că iepurii se vor înmulți prin ordin de la București. Sau vreun director va monta iepuroaicele.
Eu cred ca grupele de vânători trebuie să fie capabile să trimită oameni cu judecată la cap pentru a ii reprezenta. Nu marionete. Si abia atunci se vor găsi soluții. Restul e tot un fel de trolare, doar ca in ședințe cu oameni. De fapt tot un fel de useri anonimi ai delegarii la vot cu care au fost încredințați.

Pt. moderatori. Va rog să nu ștergeti postarile ci să le mutați. Daca nu aveți timp, o sa ma ocup personal să fac ordine. Prin ștergere, discuția va fi infinită. Așa avem deja un pas facut și evitarea derapajelor va fi facilă
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde laurul pe 22 Oct 2018, 11:17

Dima scrie:Agvps prin vocea presedintelui, afirma ca nu e treaba ei sa stie de ce, cu atat mai mult sa ia masuri. Dar, in revista se publica un articol elaborat pe aceasta tema.

@dima, ai lasat-o moarta?!
Poti proba sau nu cele afirmate mai sus?!
Daca nu poti proba, ar fi frumos din partea ta sa recunosti asta si pe viitor sa te abtii de la a mai face afirmatii fara suport.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 22 Oct 2018, 15:07

Daca organul suprem de conducere al Agvps la care participa reprezentantii de seama ai ajvps, avps si altele asemenea, toate afiliate, au considerat ca subiectul cu pricina nu merita atentia congresului, desi au citit despre prabusirea efectivelor de iepuri in VPR, pot eu sa ma pun contra?
Acum e tarziu, faptul e consumat, poate am sa vin la urmatorul congres.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde tehărău pe 22 Oct 2018, 19:26

viewtopic.php?f=55&t=18179

Uite un raspuns care justifică de ce trebuie sa respectăm niște norme. Pentru ca doar acest forum a mai rămas activ.
@Dima, Nu are nimeni nimic cu tine. Tu ai cu alții. Pe fond ai, parțial, dreptate. Însă când aduci o afirmație formală neadevărată pentru a ne convinge că ceea ce spui tu e musai sa fie credibil, îți pierzi tot probatoriul. Discutia asta e ca în bancul ala cu calul dus în târg pentru a fi facut de râs. N-a zis, nu avem iepuri, nu s-a discutat, nu vrea estul ce face vestul, dar calul trebuie scos în lume...
Sper ca ai înțeles că dacă faci afirmații neadevarate aduci prejudicii tuturor și îți scazi interesul postarilor.

Discuțiile astea pe lângă subiect le voi muta, hai inapoi la ppa.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Pesta Porcina Africana, adevar sau minciuna?!

Mesajde Dima pe 23 Oct 2018, 07:31

@teharau
E fair play din partea ta sa afirmi ca am dreptate pe fond, fie si partial. Asta inseamna ca ceea ce am cu altii este justificat. Nu caut adepti, sunt aproape singur dupa cum se observa, iar in privinta adversarilor se vede limpede ca am destui.
In privinta afirmatiilor neadevarate, cum iti place tie sa spui, cred ca Agvps a pierdut o buna ocazie de a lua o pozitie ferma in cadrul congresului in aceata privinta, nu doar sa se exprime timid in articole scrise in VPR.
Spusele mele nu se regasesc explicit in ceea ce am citit, ca doar n-o sa recunoasca nimeni lipsa de interes in rezolvarea unei probleme.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori

Publicitate