Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:49

Antrenament vanatori

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Antrenament vanatori

Mesajde biriuck pe 31 Ian 2019, 13:50

Am fost azi sa amprentez carabinele. Ma asteptam la un bazin cu apa din care sa se recupereze proiectilele dar a fost doar un mal mare de pamant la 100m si politistii colectau doar tuburile :roll:
In fine, ma asez la coada, ni se iau datele si incep tragerile, indicandu-ni-se sa tragem pe directia unui semn alb (carpa, hartie, nu stiu ce dracu era aia) pus la 50cm de baza biutei.
Pana la urma, nu stiam cum sa fug mai repede de acolo pentru ca m-am minunat cat de nepregatiti/inconstienti erau multi dintre vanatori.
Cateva faze:
  • foc scapat
  • nu s-a nimerit nici macar biuta (tras 10, chiar si 20 m in fata ei dar si peste)
  • intors cu arma spre oameni, arme tinute neglijent, cu tevile indreptate aiurea.
  • vanator cu mixta ce nu a nimerit teava cu glont de mai multe ori (va dati seama ce bine isi stie arma, nu?)
  • sigurante de Blaser ce faceau feste (nu prea pleaca focul daca nu e armata :lol: )
  • focuri la multi metri de semn atat in stanga cat si in dreapta (antrenament intens :lol: )
  • un vanator ce trantise recent un mistret la "peste 150 m" a ramas fara luneta dupa 3 focuri, aceasta facandu-se praf pe ciment. Nu-i nimic, ia alta din Obor :lol:

Nu toti, sa ne intelegem, au fost si cativa oameni seriosi ce au incarcat, au tras, au asigurat arma ca la carte dar majoritatea e slab pregatita si nu ar avea ce sa caute la o goana! Nu e vorba doar de nimerit, ca nu e toata lumea Zaitev dar macar sa isi cunoasca armele naibii :evil:

Nu militez pentru antrenamente obligatorii, impuse de cine stie ce minte creata "legiuitoare" dar daca o asociatie ar impune membrilor si ceva trageri la poligon inainte de fiecare sezon de goane cred ca ar fi binevenite. Ai platit o cotizatie, nu inseamna ca acum gata, ai voie sa ranesti vanat in nestire sau mai rau , sa ranesti cainii si oamenii.
Sincer, e o minune ca nu au fost incidente in zona anul asta!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Antrenament vanatori

Mesajde madalindo pe 31 Ian 2019, 14:02

Corect! Ai dreptate! Ar fi bune cateva trageri obligatorii in poligon. Asa cum sunt obligati cei care au arme neletale(AC bila, gaz, etc.).
Si totusi eu nu inteleg ce amprenta iau ei de pe tub? Capsa percutata? :?
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Antrenament vanatori

Mesajde Ciprian_1 pe 31 Ian 2019, 14:04

Cate focuri ati tras?
Ce fac cu tuburile???...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Antrenament vanatori

Mesajde Sly_Fox pe 31 Ian 2019, 14:21

Ce ai văzut tu este motivul pentru care eu nu mai merg la goane de câțiva ani. Din vechea grupă alături de care am crescut și am vânat au mai rămas doar trei vânători, iar acum merg la vânătoare doar cu un amic sau eventual cu paznicul de vânătoare al fondului și atât. Din anul 2010 peste noi cei din grupa antică au venit alții de pe la alte grupe, apoi în timp alți vânători noi. Proiectilele au început să zboare aiurea, focuri scăpate și pericol maxim la colective. Așa că doar grup restrâns, adică doi vânători, sau autorizații individuale și parcă este mai fain așa.
Asociațiile nu impun membrilor săi trageri în poligoane pentru că nu sunt poligoane unu la mână și doi la mână legea nu impune așa ceva și vânătorii ar putea refuza, iar abuzuri nu se pot face. Practic nu ai cum să obligi un vânător ca asociație când nu ai niciun poligon în județ și cel mai apropiat este la sute de kilometri distanță.

Ce este cu amprentarea de care vorbești, unde se petrece asta? Este ceva organizat de vreun SAESP, vă cheamă în serii sau cum? Ce fel de amprentare este asta cu trasul în biută, cascadorii râsului sau ce? Țara arde și baba se piaptănă, vai de steaua noastră. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Antrenament vanatori

Mesajde madalindo pe 31 Ian 2019, 14:27

Sly_Fox scrie:...
Ce este cu amprentarea de care vorbești, unde se petrece asta? Este ceva organizat de vreun SAESP, vă cheamă în serii sau cum? Ce fel de amprentare este asta cu trasul în biută, cascadorii râsului sau ce? Țara arde și baba se piaptănă, vai de steaua noastră. :twisted:


Eu nu am carabina, dar stiu de la un prieten precum ca toti posesorii de carabine vor fi chemati pentru tragere in poligon, asa zis amprentarea armei. Si pretenul meu a fost chemat la Ploiesti cu arma si ambele tevi pe care le are. Si el a ramas uimit cand a vazut ca au recuperat tuburile si nu glontul pe care ramane amprenta ghinturilor.
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Antrenament vanatori

Mesajde ventura pe 31 Ian 2019, 15:09

Si la noi s-a practicat pana acum vreo 10 ani treaba cu amprentarea.
Initial se facea in bazinul cu apa.
Se recuperau atat tuburile cat si proiectilele.
Ulterior, s-a renuntat la bazin si se faceau trageri la "perete" de unde se strangeau doar tuburile.
S-a renuntat intre timp si la asta.

Referitor la portul si utilizarea armelor...
Din pacate, cursul, celebrul curs se face doar pentru a fi facut.
Doar cei care organizeaza aceste cursuri au de castigat de pe urma lor. Vanatorul, adevaratul beneficiar al cursului... din pacate nu are vreun castig.
Nu o sa-mi dau cu parerea ce ar trebui sa se faca pentru a intra intr-o sfera de normalitate, dar un sfat nu ma pot abtine sa nu-l ofer: Beliti ochii ca sa nu beliti ... altceva...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Antrenament vanatori

Mesajde Tragaciul pe 31 Ian 2019, 15:22

Cumva minunea asta sa intamplat la poligonul militar de la Boldesti?? :)
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Antrenament vanatori

Mesajde biriuck pe 31 Ian 2019, 17:55

Sly_Fox scrie:Asociațiile nu impun membrilor săi trageri în poligoane pentru că nu sunt poligoane unu la mână și doi la mână legea nu impune așa ceva și vânătorii ar putea refuza, iar abuzuri nu se pot face. Practic nu ai cum să obligi un vânător ca asociație când nu ai niciun poligon în județ și cel mai apropiat este la sute de kilometri distanță.

Da, vulpoiule, o stiu pe aia cu lipsa poligoanelor dar cu cealalta nu sunt 100% de acord. O asociatie isi poate impune un nivel de organizare superior celui minim impus de lege "sa fie acolo". Nu se numeste abuz daca organele de conducere ale asociatiei decid ca pe sezonul X nu participi la gonele de vanat mare daca nu ai procentaj y% la mistret alergator sau macar la o coala A4 pusa 50m.
Pe vremuri, de regula la finalul vanatorii, se mai punea cate un semn pe cate un copac si trageau toti acolo. S-a dus si asta pentru ca arborele nu e specie din anexa si nu e trecut pe autorizatie. Departe de a fi mare antrenament dar tot era mai bun decat ce e acum - nimic.

Sly_Fox scrie:Ce este cu amprentarea de care vorbești, unde se petrece asta? Este ceva organizat de vreun SAESP, vă cheamă în serii sau cum?

Da. Doar nu ma duceam de nebun pe vremea asta umeda sa umplu biuta de plumb :twisted:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Antrenament vanatori

Mesajde biriuck pe 31 Ian 2019, 18:00

Ciprian_1 scrie:Cate focuri ati tras?
Ce fac cu tuburile???...

cate 5.
tuburile se pun in plic si se eticheteaza.

Banuiesc ca mai e cate un braconier nanac ce uita tubul la locul faptei (sau il pierde pur si simplu din cauza ca il ejecteaza departe carabina) si uneori se poate spune in functie de arma daca a fost tras de acea arma sau nu. Subtire analiza, nu e ca cea pe proiectil dar...

P.S. Eu am observat diferente la cum arata tubul tras in functie de producator. Cele de la Norma si RWS arata cam la fel si capsele sunt percutate curat, cele de mana a doua gen S&B sau Geco au capsa deformata mai rau si chiar si gulerul tubului este uneori deformat.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Antrenament vanatori

Mesajde violiv pe 01 Feb 2019, 00:50

Cum se deformeaza capsa tine mai putin de percutie si mult mai mult de ce se striveste capsa sub actiunea presiunii.
Armele vechi, cu percutorul tocit inegal si cu gaura din jurul percutorului aflata pe capul inchizator largita vor scoate tuburi cu capsa deformata. Armele bune, cu fata inchizatorului perfect plana, cu gaura mica in jurul acestuia scot tuburi aproape perfecte.

Gatul tubului nu se deformeaza la foc ci la ejectie. Semiautomatele sint primele pe lista....viteza mare de ejectie face ca atingerea gatului tubului de fereastra de ejectie sa strambe marginea.

Amprentarea balistica e prevazuta in lege de cel putin 10 ani. Atat la armele noi cat si cu ocazia "vizei".
S-a facut mai mult sau mai putin functie de judet, de ce-au avut la indemana. Am toate carabinele amprentate, de cum le-am luat, fie ele luate noi din magazin sau s-h. La CT se trage in apa, se recupereaza proiectile si tuburi si balisticianul chiar e pasionat de arme si stie ce face.

Cat despre partea cu antrenamentul si cunoasterea armei.....o sustin de ani de zile. Am vazut vanatori care nici macar nu stiau ce arma sau calibru folosesc. Ba chiar unii care trageau cu un calibru diferit de al armei....7x57 in arma 8x57.

Da' cum nimic nu se face ca la carte in tara asta de ce va mirati ca intr-un domeniu atat de marunt ar fi altfel?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Antrenament vanatori

Mesajde Sly_Fox pe 01 Feb 2019, 01:56

violiv scrie: La CT se trage in apa, se recupereaza proiectile si tuburi si balisticianul chiar e pasionat de arme si stie ce face.

Să înțeleg că la Constanța aveți o instalație omologată pentru trageri în bazin în vederea amprentării balistice? Wow, înseamnă că există dotare nu glumă la voi. Prin țară știam că există bazine improvizate și deci teoretic improrpii efectuării unor operațiuni de tragere, existând riscul deteriorării armelor. Ba chiar unele dintre bazine s-au și spart la trageri, apa din ele răspunzând promt la legile fizicii revărsându-se unduitor în spațiile aferente. Din acest motiv s-a și renunțat în multe județe la acest gen de activitate.
Am înțeles se dau legi, amprentare balistică nicio problemă, dar pot fi puse ele în aplicare fără o dotare corespunzătoare? Mă întreb cât ar trebui să cheltuie M.A.I să doteze fiecare județ cu câte un bazin omologat și să să se facă treaba ca la carte.
PS: Din punct de vedere legal, un posesor de armă poate refuza amprentarea balistică la bazin dacă nu i se prezintă certificatul de omologare pentru instalația respectivă? Juriștii ce spuneți?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Antrenament vanatori

Mesajde DCT pe 01 Feb 2019, 02:22

Legal nu. Poti refuza dar nu iti va fi prelungit permisul.
Situatie similara: Te opreste politistul rutier ca ai depasit viteza legala cu x km.
- Buletin de verificare metrologica la aparatul radar aveti?
- Avem!
- Pot sa-l vad?
- La tribunal daca contestati PV-ul.
Pe de alta parte nu ar fi mare lucru sa atarne pe perete langa dracie si certificatul de omologare.
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Antrenament vanatori

Mesajde salus pe 01 Feb 2019, 10:50

Un mic reportaj foarte interesant!
https://twitter.com/TheDailyShow/status ... 0898125825

Cum spuneam intr-o postare mai veche, nația noastră simte mereu nevoia să facă mai mult rău decât bine!
Ce își doresc românii? ” AJUNG EU BOSULICĂ ȘI LE DAU M..E LA TOȚI!”
Cam asta este în capul unei majorități covârșitoare!!!
Așa apar legi și tot felul de norme idioate, care nemulțumesc ”norodul” dar mulțumesc pe ”BOSULICĂ”. Tot în acest spirit apar și ideile ”revoluționare”, cum este aceasta cu amprentarea tuburilor........
Pe principiul nostru neaoș, ”dacă tot suntem incapabili să face cum trebui, hai să facem totuși ceva, chiar dacă este prost făcut”.
Cât despre lipsa exercițiului unora dintre confrații noștrii, în ceea ce privește tirul cu arma și lipsa unor minime cunoștiințe în reglarea unei lunete...., nu aș fi așa drastic. Este normal sa fie așa, câtă vreme poligoane nu sunt sau stau închise, le folosește doar Jandarmeria și Politia, de vreo 3- 4 ori pe an.
Din punctul meu de vedere, orice fond de vanatoare ar trebui, așa cum este obligat să aiba observatoare, hranitori ... etc., să fie obligat să aibă și o linie/o amenajare minimală, unde vânătorii să-și poată verifica reglajul lunetelor. Când spun amenajare minimală, mă refer la o biută, un canal, un mal de pamant, un loc izolat, și nu la o amenajare autorizată ca poligon, ci amenajare destinată verificării, unde să poți merge însoțit de paznic și să vezi ”cum merge țeava”.
Este absurd să nu-mi dai voie să execut foc controlat, către o tintă fixă, dar mă lași să trag dupa vânat în mișcare, unde posibilitatea de accident este mult mai mare, mai ales pe fondul lipsei de experiență sau erori de reglaje ale sistemelor de ochire.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Antrenament vanatori

Mesajde madalindo pe 01 Feb 2019, 10:58

salus scrie:Cât despre lipsa exercițiului unora dintre confrații noștrii, în ceea ce privește tirul cu arma și lipsa unor minime cunoștiințe în reglarea unei lunete...., nu aș fi așa drastic. Este normal sa fie așa, câtă vreme poligoane nu sunt sau stau închise, le folosește doar Jandarmeria și Politia, de vreo 3- 4 ori pe an.
Din punctul meu de vedere, orice fond de vanatoare ar trebui, așa cum este obligat să aiba observatoare, hranitori ... etc., să fie obligat să aibă și o linie/o amenajare minimală, unde vânătorii să-și poată verifica reglajul lunetelor. Când spun amenajare minimală, mă refer la o biută, un canal, un mal de pamant, un loc izolat, și nu la o amenajare autorizată ca poligon, ci amenajare destinată verificării, unde să poți merge însoțit de paznic și să vezi ”cum merge țeava”.
Este absurd să nu-mi dai voie să execut foc controlat, către o tintă fixă, dar mă lași să trag dupa vânat în mișcare, unde posibilitatea de accident este mult mai mare, mai ales pe fondul lipsei de experiență sau erori de reglaje ale sistemelor de ochire.


Perfect spus. Vezi tari in care ai voie sa iesi cu arma in afara localitatilor(camp, vai, munte, etc.) si sa tragi la bidoane, la talere, fara sa vanezi, fara sa omori pe cineva. De aceea aceste tari(Franta, Italia, SUA, etc.) au, statistic vorbind, mai putine accidente de vanatoare ca in Romania.
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Antrenament vanatori

Mesajde the_mav pe 01 Feb 2019, 11:00

noroc ca nu se amprenteaza peste tot carabinele, altfel riscul era sa intalnesti si mai des specimenele la care facea biriuck referire...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Antrenament vanatori

Mesajde kama3 pe 01 Feb 2019, 12:53

Specimenele alea exista peste tot nu doar unde se practica amprentarea. Cateodata avem certitudinea existentei lor cand sunt prezenti la astfel de "evenimente", alteori aflam de la stirile de la ora 5 ca "l-a confundat pe X cu un mistret", iar in cele mai multe cazuri ramanem doar cu banuiala.
Cand am efectuat tragerile in poligon pentru cursul de arme si munitii am avut coleg de "clasa" un cetatean care vroia permis pt pistol cu bila (ca e presedinte de asociatie de proprietari si ii trebuie), a bagat cartusul invers in pistol si l-a blocat. Si era om la vreo 60 de ani care presupun ca facuse si armata la un moment dat...
Acum nu ca toti trebuie sa fie sniperi, dar la ce naiba te mai faci vanator daca nu stii ce tii in mana? Doar pentru ca da bine?
Sau de ce mai vrei pistol de autoaparare daca nu stii sa il folosesti? Doar ca sa-ti iei bataie cu arma in mana?
Ca sa nu mai vorbim de minima protectie a muncii atunci cand tii arma in mana.
Astia sa aiba voie sa-si incarce singuri cartusele? Sigur n-ar face-o din economie sau din pasiune ci pentru ca "da bine" si pentru ca "las ca stiu eu cat sa-i pun".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Antrenament vanatori

Mesajde biriuck pe 01 Feb 2019, 13:19

e off-topic asta cu incarcatul dar care ar fi problema? isi rupe mana un prost, nimic mai mult!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Antrenament vanatori

Mesajde AXP pe 01 Feb 2019, 16:01

biriuck scrie:e off-topic asta cu incarcatul dar care ar fi problema? isi rupe mana un prost, nimic mai mult!

:D
Corect! Selectie naturala, ... exemplarele mai slabe se elimina in mod natural! :lol:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Antrenament vanatori

Mesajde kama3 pe 01 Feb 2019, 16:39

Nu-mi place sa fiu off topic si imi cer scuze daca pare a fi off.
La prima vedere pare selectie naturala, dar intr-o societate nu e chiar asa.
La fel ca si in cazul oricarui accident omul ala care ramane ciung devine o povara pentru familie si pt societate.
Daca ramane infirm probabil ca va ramane si fara servici, va fi un asistat social pe care societatea il duce on spate. In cazul animalelor indivizii invalizi sau debili sunt exclusi si mor sau sunt mancati de pradatori. In cazul oamenilor acestia raman o povara societatii.
De asta se sanctioneaza nepurtarea centurii, a castii de protectie, etc.
De fapt nu incarcarea e o problema ci pe mana cui dam arme e. Ca daca ar avea arme doar oameni responsabili n-ar fi nici o problema.
In cazul masinolor simplitatea obtinerii permisului, a unei masini puternice, lipsa unor sanctiuni drastice si aplicarea blanda a legii ne-au dus pe primul loc in europa la accidente auto.
Vrem sa ajungem pe primul loc si la accidente cu arme de foc? Nu cred.
Revenind la primul post, i- atras cineva atentia celui care flutura aiurea arma? Sau celui care a scapat focul?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Antrenament vanatori

Mesajde biriuck pe 01 Feb 2019, 17:40

Da. Mai multi oameni din grup au strigat la neatenti "arma sus!".
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Antrenament vanatori

Mesajde laurul pe 01 Feb 2019, 17:47

biriuck scrie:Da. Mai multi oameni din grup au strigat la neatenti "arma sus!".

In timp ce se aruncau pe burta....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Antrenament vanatori

Mesajde mialxx pe 01 Feb 2019, 23:15

Cu riscul ca o sa „sara“ unii in capul meu. Da, eu sunt pentru obligativitatea antrenamentului si obtinerea unui minim punctaj. Dar sa avem poligoane in fiecare Judet, altfel nu poti sa ceri asa ceva.
In Elvetia suntem obligati sa prezentam atunci cind cerem permisul de vinatoare pe anul viitor a certificatului de tragere. Acesta consta in 4 lovituri consecutive la iepure alergator si minim 32 de puncte la tinta fixa la 100m.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Antrenament vanatori

Mesajde violiv pe 02 Feb 2019, 12:50

kama3
Ca sa ajungem pe primul loc la accidente cu arma trebe sa avem si arme nu numai netoti. Cum la arme stam cel mai bine poate doar la procente sa incercam sa concuram.

P.S. chestia cu grija societatii fata de membri a cam inceput sa paleasca. Tarile in care "asistarea" e cea mai evoluata au inceput sa realizeze ca nu-i nici pe departe o solutie ca individul sa ajunga sa se gandeasca daca nu-i mai bine sa fii asistat decat productiv.
"Gresesti - Platesti" sau te asiguri personal sa fii asistat prin asigurare e noul trend.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Antrenament vanatori

Mesajde tehărău pe 03 Feb 2019, 12:50

mialxx scrie:Cu riscul ca o sa „sara“ unii in capul meu. Da, eu sunt pentru obligativitatea antrenamentului si obtinerea unui minim punctaj. Dar sa avem poligoane in fiecare Judet, altfel nu poti sa ceri asa ceva.
In Elvetia suntem obligati sa prezentam atunci cind cerem permisul de vinatoare pe anul viitor a certificatului de tragere. Acesta consta in 4 lovituri consecutive la iepure alergator si minim 32 de puncte la tinta fixa la 100m.



Bune și necesare cerințe, cerute mai peste tot. Noi știm numai sa ne plângem și sa vedem numai drepturile și avantajele celorlalți. Cine crezi ca ar cere permis de vânătoare valabil numai un an, asociațiile? Și certificat de tragere cine, poliția?!? Ai cărei reprezentanți au cerul cele mai drastice condiții de atestare a poligoanelor?!?
Greu e sa luminezi jungla asta plina de oprelisti...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Antrenament vanatori

Mesajde mialxx pe 03 Feb 2019, 16:50

Vezi, la noi fiecare trage jarul pe turta lui. Nimeni dar absolut nimeni nu are interese sa ne faca noua (vinatorilor) legislatia mai simpla, ba chiar o complica mai mult cu tot felul de timpenii, gen amprentare sau cu dovada ca ai participat in ultimul an la vinatoare, cind trebuie sa-ti prelungesti permisul de arma.
Reprezentantii nostri nici ei nu au prea mare interes sa ne faca viata usoara, asa ca am ajuns la, fiecare cum se descurca.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Antrenament vanatori

Mesajde mialxx pe 03 Feb 2019, 16:57

tehărău scrie:
mialxx scrie:Cu riscul ca o sa „sara“ unii in capul meu. Da, eu sunt pentru obligativitatea antrenamentului si obtinerea unui minim punctaj. Dar sa avem poligoane in fiecare Judet, altfel nu poti sa ceri asa ceva.
In Elvetia suntem obligati sa prezentam atunci cind cerem permisul de vinatoare pe anul viitor a certificatului de tragere. Acesta consta in 4 lovituri consecutive la iepure alergator si minim 32 de puncte la tinta fixa la 100m.



Bune și necesare cerințe, cerute mai peste tot. Noi știm numai sa ne plângem și sa vedem numai drepturile și avantajele celorlalți. Cine crezi ca ar cere permis de vânătoare valabil numai un an, asociațiile? Și certificat de tragere cine, poliția?!? Ai cărei reprezentanți au cerul cele mai drastice condiții de atestare a poligoanelor?!?
Greu e sa luminezi jungla asta plina de oprelisti...

Asociatiile ar trebui sa ceara certificatul de tragere, pt. ca vinatoarea se desfasoara in interesul ei nu a politiei. Politia ar trebui sa dispara din ecuatie la fel si rahatul de permis de arma. Eu unul nu-i vad rostul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Antrenament vanatori

Mesajde mariusk pe 03 Feb 2019, 19:26

Din cite tin eu minte cuiele percutoare au o anumita amprenta.ZKK 600 parca avea o floare de crin....Oricum ,sa amprentezi si sa retii tuburile mi se pare ceva infantil.Daca esti colectionar de tuburi poti baga in puscarie pe cine vrei.Este important glontul,imprimarea ghinturilor,balistica interioara etc.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Antrenament vanatori

Mesajde kama3 pe 03 Feb 2019, 19:53

Da' cine a zis ca operatiunea de amprentare se face pentru a baga pe cineva la puscarie?
Cate omoruri sau, macar tentative de omor au fost faptuite cu carabina de vanatoare?
Iar in cazul accidentelor de vanatoare cate au necesitat investigatii amanuntite pentru identificarea celui care a tras?
Si in ultima instanta, cate identificari s-au facut pana acum pe baza tuburilor martor?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Antrenament vanatori

Mesajde mariusk pe 03 Feb 2019, 20:00

kama3 scrie:Da' cine a zis ca operatiunea de amprentare se face pentru a baga pe cineva la puscarie?
Cate omoruri sau, macar tentative de omor au fost faptuite cu carabina de vanatoare?
Iar in cazul accidentelor de vanatoare cate au necesitat investigatii amanuntite pentru identificarea celui care a tras?
Si in ultima instanta, cate identificari s-au facut pana acum pe baza tuburilor martor?

Cred ca ideea este braconajul nu asasinatul....
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Antrenament vanatori

Mesajde kama3 pe 03 Feb 2019, 22:37

Pai ce are tubul si cu braconajul? Pe mine nu ma duce capul ce legatura ar putea fi...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate