Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:52

FMJ la vanatoare- Pro si contra

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Pro sau contra

Pro?
18
35%
Contra?
30
58%
Nu ma intereseaza
4
8%
 
Voturi totale : 52

FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 10:18

Am votat nu din considerente etice si logistice.
Logistic- lipsa cainilor de urma, teren acoperit etc
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Remo pe 06 Mar 2019, 12:02

Depinde si de calibru. De exemplu in calibrul 223 fmj are super efect la tinte de dimensiunea vulpii. La caprior nu l-am incercat, dar dupa efectul la vuple cred ca ar avea efect terminal absolut suficient. Pe de alta parte, cu 7x64 fmj nu as trage intr-un animal.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Adrian_Dumitru pe 06 Mar 2019, 12:23

de ce nu? 7x64 fmj are de 2 ori mai multa energie decat un fmj in 223 la orice distanta
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde liviur pe 06 Mar 2019, 13:16

Pentru ca aveam alta varianta, am votat pro, dar numai la combatere.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Adrian_Dumitru pe 06 Mar 2019, 14:03

Am votat Pro, pentru combatere.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde AXP pe 06 Mar 2019, 15:18

Am votat, da, consider FMJ-ul arhisuficient si cat se poate de etic pentru anumite tipuri de vanat, in speta combatere, vulpe, sacal, …, lucru asumat si in recomandarile unor producatori de munitie, orice FMJ, incepand cu clasicul .223, ajuns in trunchi, gat, cap, ..., descarca sufienta enegie incat sa opreasca, animalul, in foc, cu aceeasi rata de succes ca un SP clasic
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde ventura pe 06 Mar 2019, 17:24

Eu nu as trage cu fmj. Am votat nu.
Si nu-i inteleg pe cei care au votat "da, dar pt. combatere".
Care-i diferenta? De ce nu si la mistreț?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde tehărău pe 06 Mar 2019, 17:46

Bun topic, felicitări inițiatorului.
Am votat nu. L-am folosit și știu diferența. Problema e ca fără explicații doar ne contrazicem între noi.
Ceva vag s-a vorbit și la topicul despre câtă carne bagi la tocat ca urmare a efectului omorât-o și a plasării focului.
S-ar cere o scurtă prezentare a vârfurilor pentru ca sunt mulți cei care nu știu ce și de ce folosesc.
Pentru cei interesați, iată ceva scris deja.
https://www.politisti.ro/articole/echip ... s-jhp-r49/
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Adrian_Dumitru pe 06 Mar 2019, 17:56

ventura scrie:Eu nu as trage cu fmj. Am votat nu.
Si nu-i inteleg pe cei care au votat "da, dar pt. combatere".
Care-i diferenta? De ce nu si la mistreț?


La mistret nu te doare portofelul cand dai 12 14 16 lei pentru un glonț, la vulpe merg si alea de 4 5 6 lei.
Acu vreo 4-5 ani eram la armurier si înaintea mea era un maistru de vânătoare sau paznic care și-a luat o cutie de FMJ-uri SB calibrul 8x57. L-am întrebat dacă sunt pentru poligon sau combatere. Mi-a zis că la pândă porcul cade daca îl atingi la ureche cu hornetul, darămite cu 8mm.

Eu nu am tras la niciun animal cu FMJ, cel mai slab/ieftin cartuș folosit a fost GECO TM
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 18:07

tehărău scrie:Pentru cei interesați, iată ceva scris deja.
https://www.politisti.ro/articole/echip ... s-jhp-r49/

C'mon... Oamenii nu fac diferența între expansiv și HP....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde ventura pe 06 Mar 2019, 18:52

x_x
Adrian_Dumitru scrie:
ventura scrie:Eu nu as trage cu fmj. Am votat nu.
Si nu-i inteleg pe cei care au votat "da, dar pt. combatere".
Care-i diferenta? De ce nu si la mistreț?


La mistret nu te doare portofelul cand dai 12 14 16 lei pentru un glonț, la vulpe merg si alea de 4 5 6 lei.
Acu vreo 4-5 ani eram la armurier si înaintea mea era un maistru de vânătoare sau paznic care și-a luat o cutie de FMJ-uri SB calibrul 8x57. L-am întrebat dacă sunt pentru poligon sau combatere. Mi-a zis că la pândă porcul cade daca îl atingi la ureche cu hornetul, darămite cu 8mm.

Eu nu am tras la niciun animal cu FMJ, cel mai slab/ieftin cartuș folosit a fost GECO TM


La partea financiară iti dau oarecum dreptate, deși sunt si sp-uri foarte ieftine.
Partea cu FMJ 8x57, contrazice oarecum afirmația "da, doar la combatere".
Sunt sigur ca orice FMJ in orice calibru admis la vanatoare, daca este bine plasat doboară vanatul asigurandu-i o moarte rapidă. Problema este ca nu tot timpul putem garanta un foc excelent, asa ca ne ajutam cu un varf mai performant.
Din acest motiv am votat Nu.
Nu contează ca-i vulpe, sacal, mistreț ori cerb. Avem datoria să "asiguram" vânatului un sfârșit rapid.
Evident, nu sunt deținătorul adevărului absolut, asa ca mai astept dezbateri.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde tehărău pe 06 Mar 2019, 19:12

laurul scrie:
tehărău scrie:Pentru cei interesați, iată ceva scris deja.
https://www.politisti.ro/articole/echip ... s-jhp-r49/

C'mon... Oamenii nu fac diferența între expansiv și HP....


:)) cine știe, cunoaște!
Eu ce zic ca lumea nu are habar ce și de ce trage...
E pe undeva pe aici ceva cu efectul omorator, un referat ceva. Dar nu am văzut nicăieri pe forum o explicație scurtă și clară despre cum se comportă fiecare tip de glonț și care a fost logica și destinația conceperii lui.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Croco pe 06 Mar 2019, 21:37

Sa inteleg ca se pune in discutie permiterea sau nu a acestor tipuri de varfuri la vanatoare? Moral, bineinteles.
Da, sunt pentru permitere! In fiecare exista liberul arbitru! Ca o face bine sau nu, este alegerea lui! Daca recomand folosirea acestor varfuri, pentru cine stie ce face, da!
Daca tot vorbim de varfuri, de curul lor ce parere aveti? Pentru cunoascatorii topicului, preferati boat tail sau flat base? Si de ce?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde ktlm pe 06 Mar 2019, 22:17

Am votat NU. Motive
1.ne-etic (cu exceptiile de rigoare in ce priveste solidele in Africa, cocosul de munte/mesteacan in Se si gen). Un astfel de proiectil are capacitatea teoretica de a da jos mult vinat insa cel ce se afla in spatele patului tb sa fie 100% sigur ca acuratetea lui este in limitele zonei letale la fiecare foc. Si aici intervine eroarea umana si implicit ranirile...
2. ilegal in multe tari si la multe categori de vinat. In Se este clasat ca si Clasa 3 (vulpe si mai mici plus pasarile de padure) insa nu trage nimeni in vulpe cu FMJ aici
3. consider ca vinatul are aceeasi valoare fie el cerb, elan, mistret, iepure sau vulpe/hoinar in ce priveste datoria noastra ca vinatori a-i acorda un sfirsit rapid si fara chinuri. Costurile munitiei devin prin prizma asta irelevante dupa parerea mea. Un vinat atins de FMJ cu ambii plamini gauriti punctiform se duce mult si in multe cazuri nu-i de gasit fara un ciine bun. Iar vinatul negasti e pacat sa moara in chinuri si mai ales degeaba
4. riscul mult mai mare de ricoseu - FMJ trece ca laserul prin vinat si se tot duce. Tarla inghetata, pietre, etc il fac sa se duca pe unde nu vrem.... Similar risc si pt virfurile din cupru insa acolo e o alta poveste

O opinie. Prefer munitie buna si sigura - astia pe aici cam strimba din nas cind dau cu Oryx in vulpe - insa stiu ca-i foarte precis si se duce unde-l pun. Daca ceva iese gresit e numai vina celui din spatele patului :)
Cu respect,
ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 22:59

Ce păcat ca nu avem buton de like...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde tehărău pe 06 Mar 2019, 22:59

@ktlm, +1
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 23:01

Croco scrie:Sa inteleg ca se pune in discutie permiterea sau nu a acestor tipuri de varfuri la vanatoare? Moral, bineinteles.
Da, sunt pentru permitere! In fiecare exista liberul arbitru! Ca o face bine sau nu, este alegerea lui! Daca recomand folosirea acestor varfuri, pentru cine stie ce face, da!
Daca tot vorbim de varfuri, de curul lor ce parere aveti? Pentru cunoascatorii topicului, preferati boat tail sau flat base? Si de ce?

Nu e vorba de nici o permitere.
Nici măcar morala.
Atâta timp cât e legal se poate folosi. Aici dor punem în discuție Doar dacă e etic și eficient.
Cu permisiunile se ocupa alții.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde tehărău pe 06 Mar 2019, 23:09

Cat despre etic, uite ce zic astia:

The tendency of jacketed bullets to pass through an animal with minimum deformation or expansion was perceived as a more humane way to incapacitate military soldiers, but was considered less effective for killing hunted animals.

Și sa nu îmi ziceți ca sacalul trebuie sa se chinuie înainte sa moara că și el mănâncă capra de vie! Asta cu combatere da, restul ba, nu prea sună bine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde kama3 pe 07 Mar 2019, 06:53

Teoretic toate actiunile noastre ar trebui sa aiba ca scop uciderea imediata a vanatului/daunatorilor fara chinuri inutile.
Aici s-a facut diferenta intre un glont de 14-15 lei si un fmj de 4-5 lei. Dar sa nu uitam ca unii nu trag al doilea foc nici cu un cartus de lisa de 1,5 lei si prefera sa dea cu bata.
Nu sunt de acord cu FMJ la vanatoare.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde pipabh pe 07 Mar 2019, 07:09

Stiti de la tv mesajul acela de interes public cu "capul familiei" care repara gazul - ca stie el!
Asa si in cazul acesta, ce stitu cei care l-au facut!?
Nu sunt de acord cu el la vanatoare. Avem atatea variante....dedicate vanatorii.
Pretul? - Fara relevanta.
Avand in vedere ca nu avem posibilitatea de a ne antrena potrivit trasul ar trebui sa profitam de orice ocazie in a folosi arma si munitia uzuala cu care tragi si la vanatoarea de mistreti sau caprior.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde AXP pe 07 Mar 2019, 08:38

Cum spunea, cineva, mai sus, ..., oare ce stiu cei care l-au fabricat, las ca noi stim mai bine, ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde mariusk pe 07 Mar 2019, 09:16

Nu contesta nimeni ca vulpea nu moare.Depinde insa,cum si cind moare....Daca trece glontul ca laserul prin ea moare departe si in chinuri.FMJ a fost gindit pt oameni,daune minime ca sa ramina victima in viata.La vanatoare este exact invers:scopul este sa moara animalul repede si fara chinuri.Depinde de fiecare cum vede lucrurile....Eu sunt impotriva FMJ la vanatoare.La cite poligoane avem si cit de antrenati vanatori sunt FMJ-ul nu-i indicat.Daca plasamentul focului este prost rezulta un animal ranit.Bell a impuscat o gramada de elefanti cu 7x57 FMJ tragind exact la creier dar,asa cum am scris mai sus,trebuie om la capatul pustii.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde liviur pe 07 Mar 2019, 09:47

ventura scrie:Eu nu as trage cu fmj. Am votat nu.
Si nu-i inteleg pe cei care au votat "da, dar pt. combatere".
Care-i diferenta? De ce nu si la mistreț?

Am argumentat de ce am votat "da", dar nu am folosit niciodata si nu voi folosi. De ce nu si la mistret, la mistret ar fi greu de recuperat, iar la combatere nu te intereseaza neaparat daca recuperezi sau nu animalul, esential este sa-l scoti din teren.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2019, 10:03

Contra! Din mai multe motive, însă acum nu am chef să le explic în scris. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde AXP pe 07 Mar 2019, 10:31

Marius, da-mi te rog voie sa nu fiu de acord cu tine, am exemplificat mai sus, cu doua pagini de catalog, date de un producator, la ce se recomanda folosirea FMJ, vad ca la capitolul FMJ, stim mai multe decat isi asuma acel producator,..., ca poate stim noi mai bine, ..., dar la restul recomandarilor producatorului, in mare ne conformam, ..., dar aici la FMJ, stim noi mai bine,..., in mod cert nici un glont SPCE, nu o sa expandeze aproape deloc, intr-un animal cu consistenta firava cum este vulpea sau sacalul, .... relativ recent a dat cineva pe un alt topic, o poza cu un SPCE recuperat din ceva godan de mistret parca, si nu cred ca era expandat mai mult de 10%, ...
FMJ 223 a fost conceput pentru animalul numit om, cu 70-80 kg ale sale, ... La un animalut de 8, hai sa zicem maxim 10 kg, cat are o o super vulpe, sau un 12-15 kg in cazul sacalului, cei aproape 1500J, ai unui 223 in 100m, il pune jos in foc, fara drept de apel, oriunde este plasat in partea anterioara a trunchiului, nu mai spun de un 308 care are energie aproape dubla, in tot ce am lovit pana acum a cazut secerat, ..., sigur o sa imi spui de un foc prost plasat, ..., la acel foc prost plasat in partea dorsala sau coada animalului, poate sa fie glontul fragmentabil, expandabil, cum vrei, ca tot nu cade, si pleaca ranit la mama naibii, ..., dupa cum bine ai spus prin alte topicuri, primul conteaza, plasamentul focului, de abia, dupa aceea tipul gontului, calibrul, etc.
=;
Imi cer scuze daca deranjez cu a mea opinie.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde mariusk pe 07 Mar 2019, 12:56

Nu te contrazic pt ca ,sincer,am tras o singura data in viata cu FMJ, la un vier mare ,in git,si a venit pe mine de era sa ma omoare.Noroc ca apucasem sa reincarc.S-a intimplat acu vreo 20 de ani,era pe vremea cind umblam si eu prin buzunare cu n feluri de cartuse.Glontul a trecut efectiv printre vertebrele gitului,a cazut secerat 10 secunde,s-a ridicat si a venit pe mine.Si am mai patit o data cu un HPBT de la SB in 308w ,am tras la un porc de vreo 80kg,in spata,a trecut prin el,s-a dus porcul de nu l-am mai aflat niciodata.De obicei trag la spata doar cind nu am alta optiune si fuge tare porcul.In rest,lovesc groapa de sub ureche.Prefer proiectile gen SP,preferabil sudate.Momentan trag cu Federal Fusion si sunt foarte multumit de ele.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde ktlm pe 07 Mar 2019, 13:01

@AXP - [mai toti fabricantii de munitie au FMJ in oferta de virfuri pt vinatoare. Asta nu inseamna ca sint si bune(sau mai bune) decit expandabilele in vinat
Spre exemplu un cocos de munte sau mesteacan se impusca exclusiv cu FMJ din simplul motiv ca orice alt glont face pasarea tandari. Se vineaaza si cu alice si cu spitz de "latra la pomul potrivit" insa vinatoarea cu glont iarna cind pasarile stau sus in copac e traditie grea pe aici. O forma de vinatoare foarte interesanta - voi detalia de exista interes.
Vulpea, bursucul, jderul si alti daunatori sint legali cu FMJ insa mai nimeni nu foloseste asa ceva in practica. Din motivele etice de le-am prezentat si pt inca un aspect - foarte important pe aici: vinatorul este obligat prin lege sa urmaresca si sa puna jos vinatur ranit in toate cazurile. Exista regula ca pt orice vinatoare - la orice! - un ciine antrenat si certificat la cautat pe urma de singe sa fie la locul faptei in timp de 2 ore. La fel e tratat si vinatul lovit/implicat in accidente rutiere. Sint echipe speciale de vinatori care vin cu ciine, cauta si pun jos vinatul - operatie care poate dura ore in sir si se poate intinde pe kilometri. Noapte, iarna, zapada, ger - nu conteaza, legea e lege. In cazul vulpii - un FMJ in plamin o face sa fuga sute de metri si in multe cazuri ajunge la vizuina si coboara acolo. De aici incepe - in lumina directivei mai sus aminitie - un intreg circ cu cautat cu ciine, adus ciine de vizuina, sapat 1-2m la vizuina si omorit vulpea acolo. O munca de sisif cu risc mare pt ciine (am participat la o astfel de operatie unde terrierul a intrat in vizuina dupa vulpe, a dat de bursuc, am sapat 2 oameni 3 ore in piatra si nisip numai sa gasim ciinele mort in galeria surpata si mursecat de bursuc. Un ciine rutinat si cu certificate la vinatoarea la vizuina...mare pacat)

In ce priveste "FMJ 223 a fost conceput pentru animalul numit om, cu 70-80 kg ale sale, ... La un animalut de 8, hai sa zicem maxim 10 kg, cat are o o super vulpe, sau un 12-15 kg in cazul sacalului, cei aproape 1500J, ai unui 223 in 100m, il pune jos in foc, fara drept de apel, oriunde este plasat in partea anterioara a trunchiului" pot spune da si nu. Daca studiezi balistica interna a FMJ-ului (in mod special al 5,5Nato si/sau 7,62) vei constata ca efectul de ranire se bazeaza pe instabilitatea pe traiectorie ce da glontul peste cap la approx 5-8cm de la intrare. Pina sa se dea peste cap merge ca ata prin corp. O vulpe/burscu/hoinar sint la limita la care un FMJ se "dezechilibreaza" deci sansele sint f mari sa treaca prin ei "ca laserul"
Cu respect
ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde AXP pe 07 Mar 2019, 13:03

Te cred, Marius, dar vorbim, in acest caz de animale cu constitutie/masa musculara si osoasa, total diferita, ...,
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: FMJ la vanatoare- Pro si contra

Mesajde AXP pe 07 Mar 2019, 13:18

ktlm scrie:@AXP - [mai toti fabricantii de munitie au FMJ in oferta de virfuri pt vinatoare. Asta nu inseamna ca sint si bune(sau mai bune) decit expandabilele in vinat
Spre exemplu un cocos de munte sau mesteacan se impusca exclusiv cu FMJ din simplul motiv ca orice alt glont face pasarea tandari. Se vineaaza si cu alice si cu spitz de "latra la pomul potrivit" insa vinatoarea cu glont iarna cind pasarile stau sus in copac e traditie grea pe aici. O forma de vinatoare foarte interesanta - voi detalia de exista interes.
Vulpea, bursucul, jderul si alti daunatori sint legali cu FMJ insa mai nimeni nu foloseste asa ceva in practica. Din motivele etice de le-am prezentat si pt inca un aspect - foarte important pe aici: vinatorul este obligat prin lege sa urmaresca si sa puna jos vinatur ranit in toate cazurile. Exista regula ca pt orice vinatoare - la orice! - un ciine antrenat si certificat la cautat pe urma de singe sa fie la locul faptei in timp de 2 ore. La fel e tratat si vinatul lovit/implicat in accidente rutiere. Sint echipe speciale de vinatori care vin cu ciine, cauta si pun jos vinatul - operatie care poate dura ore in sir si se poate intinde pe kilometri. Noapte, iarna, zapada, ger - nu conteaza, legea e lege. In cazul vulpii - un FMJ in plamin o face sa fuga sute de metri si in multe cazuri ajunge la vizuina si coboara acolo. De aici incepe - in lumina directivei mai sus aminitie - un intreg circ cu cautat cu ciine, adus ciine de vizuina, sapat 1-2m la vizuina si omorit vulpea acolo. O munca de sisif cu risc mare pt ciine (am participat la o astfel de operatie unde terrierul a intrat in vizuina dupa vulpe, a dat de bursuc, am sapat 2 oameni 3 ore in piatra si nisip numai sa gasim ciinele mort in galeria surpata si mursecat de bursuc. Un ciine rutinat si cu certificate la vinatoarea la vizuina...mare pacat)

In ce priveste "FMJ 223 a fost conceput pentru animalul numit om, cu 70-80 kg ale sale, ... La un animalut de 8, hai sa zicem maxim 10 kg, cat are o o super vulpe, sau un 12-15 kg in cazul sacalului, cei aproape 1500J, ai unui 223 in 100m, il pune jos in foc, fara drept de apel, oriunde este plasat in partea anterioara a trunchiului" pot spune da si nu. Daca studiezi balistica interna a FMJ-ului (in mod special al 5,5Nato si/sau 7,62) vei constata ca efectul de ranire se bazeaza pe instabilitatea pe traiectorie ce da glontul peste cap la approx 5-8cm de la intrare. Pina sa se dea peste cap merge ca ata prin corp. O vulpe/burscu/hoinar sint la limita la care un FMJ se "dezechilibreaza" deci sansele sint f mari sa treaca prin ei "ca laserul"
Cu respect
ktlm


ktlm scrie:"Daca studiezi balistica interna a FMJ-ului (in mod special al 5,5Nato si/sau 7,62) vei constata ca efectul de ranire se bazeaza pe instabilitatea pe traiectorie ce da glontul peste cap la approx 5-8cm de la intrare. Pina sa se dea peste cap merge ca ata prin corp."


Interesanta teoria pe care o avansezi, ...., insa nu sunt tocmai convins ca este asa. Poate au sa isi spuna parerea si alti colegi mai experimentati, decat mine.

Privitor, la folosirea FMJ, deocamdata, imi mentin parerea, conform celor spuse mai sus.

P.S.
A nu se intelege, nici o clipa, ca as sustine ca sunt mai bune decat cele expandabile sau fragmentabile.

Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate