Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:13

Fara crotalii?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Fara crotalii?

Mesajde MarriusB pe 11 Noi 2019, 21:04

Salutare! Tocmai ce am discutat cu un prieten care si-a luat autorizatie la mistret, si mi-a zis ca nu a primit crotalie, pentru ca i-a precizat gestionarul ca nu se mai folosesc. Credeti ca este ok, s-a modificat regulamentul?
MarriusB
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Oct 2019, 20:32

Re: Fara crotalii?

Mesajde ventura pe 12 Noi 2019, 06:21

Nu s-a modificat nimic.
Trebuie crotaliu.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Fara crotalii?

Mesajde the_mav pe 12 Noi 2019, 08:48

MarriusB scrie:Salutare! Tocmai ce am discutat cu un prieten care si-a luat autorizatie la mistret, si mi-a zis ca nu a primit crotalie, pentru ca i-a precizat gestionarul ca nu se mai folosesc. Credeti ca este ok, s-a modificat regulamentul?

:mrgreen: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Macar autorizatie a luat sau gestionarul i-a spus ca nu se mai folosesc nici alea? :mrgreen: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:
:evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Fara crotalii?

Mesajde Adrian Spinu pe 12 Noi 2019, 12:46

Saptamana trecuta trebuiau. Cred ca prietenul o sa devina vedeta media zilele astea.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Fara crotalii?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2019, 12:53

MarriusB scrie:Salutare! Tocmai ce am discutat cu un prieten care si-a luat autorizatie la mistret, si mi-a zis ca nu a primit crotalie, pentru ca i-a precizat gestionarul ca nu se mai folosesc. Credeti ca este ok, s-a modificat regulamentul?

Pe autorizație trebuie să scrie și seriile crotaliilor înmânate cu ocazia eliberării ei. Să se uite pe autorizație că trebuie să scrie. Dacă scrie în hârtie și nu a primit crotaliile, atunci trebuie să le ceară. Dacă nu scrie, iar crotalii nema, să se ducă la gestionar și să ceară banii plătiți, are doar o hârtie bună de jucat X și 0.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fara crotalii?

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2019, 13:45

La grup mare nu scrie. Si cred ca nici la grup mic.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fara crotalii?

Mesajde ventura pe 12 Noi 2019, 15:56

Doar la individuale sunt trecute seriile de la crotalii pe autorizatii.
Asta nu inseamna ca animalele impuscate cu orice fel de autorizatii nu se crotaliaza.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Fara crotalii?

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2019, 16:23

Da, normal. Fiecare cazut este notat, crotaliat de catre organizator. La grup.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fara crotalii?

Mesajde Ghinda pe 12 Noi 2019, 16:24

Si aia ziceam, poate ca omul a luat una de grup.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fara crotalii?

Mesajde MarriusB pe 13 Noi 2019, 23:38

Este vorba de autorizație pentru vânătoare în grup restrâns, unde el este trecut organizator.
MarriusB
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Oct 2019, 20:32

Re: Fara crotalii?

Mesajde ventura pe 14 Noi 2019, 06:15

Pe cea in grup restrans nu se trec seriile de la crotaliu, dar mistreții se crotaliaza inainte de ai urca in mașină.

PS: ne poti spune de curiozitate despre ce asociatie este vorba?
Intreb deoarece, acum 2 saptamani, am avut un invitat la o vanatoare colectivă la mistreț, care era foarte mirat ca am crotaliat mistreții înainte de ai urca in mașină. A spus că ei doar la individuala crotaliaza animalele vanate. Ca directorul nu le eliberează crotaliu pentru colective sau grup restrâns, si ca legea nu prevede asa ceva.
PS: era chiar paznic de vanatoare.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Fara crotalii?

Mesajde Ghinda pe 14 Noi 2019, 07:22

Ventura, care nu crotaliaza sunt alea putine. Se crotaliaza chiar de la locul de impuscare, sa se stie si care a fost baftosul. Ca au mai fost discutii.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Fara crotalii?

Mesajde ventura pe 14 Noi 2019, 07:37

Ne-am strâns în jurul lui 6-7 oameni de la asociatii diferite sa-i explicăm că nu-i ok cum procedează.
Si ca poate avea probleme serioase.
N-a fost chip sa-l lămurim.
A spus că el, în calitate de organizator a unei vânători colective, urca animalele in mașină si pleacă din fondul de vânătoare fără problema.
Nu a crotaliat niciodată...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Fara crotalii?

Mesajde Ghinda pe 14 Noi 2019, 08:59

Ciubucul lui. Cu ei nu trebuie discutat. Ai fost, ai respectat, ai vanat. Lasa-l cu bucataria lui.
Dupa ce s-au modificat penultima oara sau ultima, nu mai retin, am fost vreo 2 ani la rand, la caprior, cu autorizatiile care nu mai erau valabile, asa emitea asociatia aia. Am explicat, uitat chioras, am luat hartia, paznicul, am impuscat primul tap impuscabil, sa inchid contul repede si m-am carat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate