Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 04:06

Populare fond de vanatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 11:04

Salut la toti,

Ma gandeam anul acesta sa fac o populare cu fazan(sau iepure) pe un fond de vanatoare. Este prima data cand fac chestia asta asa ca apelez la ajutorul dumneavoastra cu orice sfat imi puteti da.Cei care ati mai facut lucrul si v-ati batut de anumite probleme. Poate sunt ceva carti sau articole despre aces lucru.

Fazanii am sa ii cumpar undeva din Hunedoara la varsta de 1-3 zile, urmand ca pe urma sa ii cresc eu. Din cate mi-au spus cei de acolo, fazanii vin din Ungaria.

Mersi!
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Ciprian_1 pe 08 Ian 2020, 12:35

Salut,

ce inseamna populare pentru tine?
Vrei sa bagi sute de fazani sau cativa pe langa casa?
Sunt fazani salbatici in zona?

Fazanul se adapteaza foarte usor la popularea artificala dar trebuie sa aiba biotopul adecvat.
Daca faci treaba asta "oficial" ai nevoie de acordul Garzii de Mediu.

Cred ca ar fi mai bine sa incepi cu fazani adulti.
Daca ii cresti tu o sa ai pierderi mari in randul puilor!

Succes
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 12:52

Salut,

Vreau sa bag în jur de 200 fazani. Și da sunt fazani sălbatici în zona.
Biotopul este adecvat. Uite ca trebuie sa vorbesc cu garda de mediu. Mersi de informație. Ăsta nu o știam.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Ciprian_1 pe 08 Ian 2020, 13:27

Si acordul asociatiei de vanatoare.
Practic, ei fac popularea... Tu o sponsorizezi!
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 13:46

Si merg ei dupa fazani in alt judet? Isi strica ei motorina pt asa ceva?
Nu prea as crede
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ventura pe 08 Ian 2020, 16:11

Nu incerca cu fazani adulti!
Pierderile sunt 100%.
Cu puii de fazan este ok.
Ti-ar trebui un teren adecvat pentru asta, ingradit si pazit.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 16:19

Ma gandeam sa ii cresc in voliere de mici, si cand fac cateva luni sa ii eliberez in zone unde voi face combatere in prealabil
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 16:20

Aveti idee daca e adevarata treaba cu fazanii din crescatorii adusi nu is fertili ? si atunci fazanitele nu vor depune oua anul urmator?
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde kama3 pe 08 Ian 2020, 16:28

Intreb ca nu sunt in masura sa-mi fau cu parerea.
Nu ar fi mai productiva o hranire suplimentara+combatere decat o populare?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Skyler pe 08 Ian 2020, 16:32

ravenstein scrie:Aveti idee daca e adevarata treaba cu fazanii din crescatorii adusi nu is fertili ? si atunci fazanitele nu vor depune oua anul urmator?


Ma indoiesc de asta, cred ca e la fel ca la puii de gaina, sunt exemplare perfect normale. Singura problema e ca n-o sa ramai cu prea multi dupa ce ii eliberezi, pentru ca nu stiu sa se fereasca prea bine de pradatori.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 16:39

kama3 scrie:Intreb ca nu sunt in masura sa-mi fau cu parerea.
Nu ar fi mai productiva o hranire suplimentara+combatere decat o populare?


Nu stiu. probabil ca si metoda asta da rezultate.
De obicei combatere fac de oricate ori am ocazia.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ventura pe 08 Ian 2020, 17:24

ravenstein scrie:Ma gandeam sa ii cresc in voliere de mici, si cand fac cateva luni sa ii eliberez in zone unde voi face combatere in prealabil


Este ideal. Cu condiția ca voliera sa fie bine închisă, iar eliberarea sa fie naturală. Sa iasa ei (pe deasupra) când se vor simti in siguranță. Or sa iasa si or sa intre la mâncare imediat ce vor putea zbura.
Deasemenea, hranirea este indicat sa o faci cu hranitori automate, astfel, contactul cu omul sa fie minim.
Voliera ar trebui sa aiba o suprafață generoasă, de preferat cu arbuști sau tufe prin ea.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 17:28

Mersi ventura. Mi-ai dat o idee buna sa bag niste tufe si arbusti unde s-ar putea invata ei sa se ascunda in caz de pericol.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 08 Ian 2020, 18:15

Daca poti, cumpara tenebrosi cat mai multi. Sunt foarte usor de observat dintre fazanii salbatici. Nu te lansa la maxim din prima. Baga cativa de proba si vezi cum rezista.
In mod normal, in zona Clujului sunt fazani salbatici in cantitate rezonabila si investitia ar fi mai ok inspre partea de biotop si de rapitoare decat inspre a cumpara pasari ne-salbatice.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 08 Ian 2020, 18:18

Pe ce fond vrei sa populezi?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 08 Ian 2020, 18:40

Un fond pe lângă Șimleul Silvaniei. Jud Salaj
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde yoghi pe 08 Ian 2020, 18:51

Vorbeste intai cu asociatia de vanatoare.Nu poti (legal) sa eliberezi nici macar un fazan in terenul de vanatoare asa ...ca vrei tu. Fazaniaria de productie trebuie omologata.
Exista varianta ca asociatia sa nu accepte .te orientezi la alta asociatie.

Trei zile sunt prea mici . Ba le este frig ,ba cald,atentie multa ,munca ...incearca cu cei de 4_6 saptamani.
Citeste asta.
https://www.agroland.ro/sfaturi-pentru- ... de-fazani/

La eliberare iti trebuie gard de trei metri.daca reusesc sa zboare peste el ,se descurca si cu rapitorii in teren.

Varianta cu sponsorizarea la asociatie si se ocupa ei de logistica e cea mai simpla.

Dupa ce ai cumperi sa ai la tine mereu atinevralgic si calmante.(pt tine)

:D :lol: bafta
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2020, 19:07

ravenstein scrie:Si merg ei dupa fazani in alt judet? Isi strica ei motorina pt asa ceva?
Nu prea as crede

Lăudabilă inițiativa, inutilă cheltuiala. Citește legislația și apoi mai gândește-te. Argumentul mersului după fazani și stricarea motorinei este așa ca și cum nu ar fi, nu o să intereseze pe nimeni ce faci tu. Nu o să poți popula tu acel teren de vânătoare, ci asociația de vânătoare. Colegul @Ciprian 1 are dreptate, asociația se ocupă de acest proces, de acte, de aprobări și toate bătăile de cap. Tu ești doar un sponsor care finanțează operațiunea, cei care vor împușca fazanii vor fi sigur alții. ;) Și ți-o spune unul care s-a lovit de o asemenea speță. Un amic a avut această idee deoarece avea intrare la o fazanerie, el venea cu fazanii și eu trebuiea să mă ocup de ducerea la capăt a populării, apoi a venit dezamăgirea. Asociația ne-a scos gărgăunii din cap prezentându-ne calea legală de a face acest lucru, hârțoagele ce trebuiesc plimbate pe la diverse instituții, plimbate de către asociație nu de către noi, la urmă având ca noi să suportăm toată cheltuiala, iar de fazani să beneficieze toți vânătorii, nu doar cei din grupă, ci toți din asociație. :D
Așa că o să rămâi doar cu o faptă bună, bună pentru alții nu pentru tine!
O asemenea inițiativă se merită doar dacă tu ești boss-ul unei asociații de vânătoare din asta exclusivistă. Asociația ta, fondul gestionat de către tine prin intermediul asociației, carnetul cu autorizații la tine etc. Dacă nu ești tătuc peste terenul de vânătoare...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde tehărău pe 08 Ian 2020, 21:50

Bună inițiativa, bun topic, bune sfaturi!
Felicitări, succes!
PS. Zice lumea ca suntem cârcotași și tăiem noile topicuri de la rădăcină. Topicul asta m-a făcut sa ma gândesc dacă nu e bine sa emigrezi și la pensie. Pai dacă și când ai intenții bune și legea împotriva, la ce sa mai pierzi vremea?...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2020, 23:49

Am vrut și noi să avem fazani în terenul de vânătoare, am vrut să populăm, am vrut să, am vrut să. Când am pus semnele trebuincioase, respectiv +, -, X și : ne-a dat cu 0 în față și virgulă la urmă. Cu nulul ne-a pleznit legea și cu virgula societatea în care trăim. După ce am tras linie în urma calculelor a rezultat eroare 404 în 'paișpe.
Asta este când nu ai trenul tău în România, riști să stai în picioare până la capătul călătoriei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde yoghi pe 09 Ian 2020, 00:39

tehărău scrie:....Topicul asta m-a făcut sa ma gândesc dacă nu e bine sa emigrezi și la pensie. ....


Coleguu vezi ca astazi a fost o propunere in parlament pt ca prima pensie sa o primesti la ....71 de ani.(barbatii). Zic sa te grabesti ... :lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde popaliviu pe 09 Ian 2020, 08:35

Și la noi la Dăbuleni este aceeași problemă cu vânatul. Când am dat examenul în decembrie, un vecin vânător și alți câțiva spuneau că nu mai vezi decât fazani pe câmp. O zonă unde acum 9-10 ani era plină de iepuri, mistreți, fazani și mai rar căprioare. La vânători organizate unde în urmă cu câțiva ani vânau 20 de iepuri la o bătaie, acum spuneau că au vânat 1 iepure, în altă zi 3 iepuri. I-am propus la vecinul meu să facem chetă pentru o populare cu iepuri sau fazani și a zis că nu este treaba noastră, este asociației.... Dar sincer cred că nici măcar un vânător din Dăbuleni de la toate grupele nu iasă niciodată la combatere. Și în același timp foarte mulți braconează. Mulți vânători, foarte mulți, trag în tot ce le iese în cale, nu contează la ce au autorizație, că e mascul, că e femelă, că e pui.... Iar de braconat mi-a zis un paznic de vânătoare că se pun lațuri multe pe câmp, se braconează și cu ogari. Păcat.... Sper să se îndrepte lucrurile, căci nu pentru asta am devenit vânător și niciodată nu am să fac ce am scris mai sus.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde ravenstein pe 10 Ian 2020, 21:47

Mersi de sfaturi băieți.
Sly_fox m ai pus pe gânduri un pic. Am sa vorbesc la filiala sa vad care ii atitudinea lor fata de asa ceva. Mersi mult de sfaturi oricum, poate ajuta și pe alții.
Weekend fain.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Populare fond de vanatoare

Mesajde tehărău pe 12 Ian 2020, 07:37

yoghi scrie:
tehărău scrie:....Topicul asta m-a făcut sa ma gândesc dacă nu e bine sa emigrezi și la pensie. ....


Coleguu vezi ca astazi a fost o propunere in parlament pt ca prima pensie sa o primesti la ....71 de ani.(barbatii). Zic sa te grabesti ... :lol: :lol:


Am învățat la istorie, ne-au mai povestit și bătrânii care l-au apucat: a mai fost unul de dorea o lume unita, sub o singura comanda, în care omul sa muncească până la moarte etc. A ieșit cu scandal atunci, au pus nebunul la podea. Dar, ce sa vezi, ce gândea ăla atunci, le trăim pe viu acum. Na, coincidență! ...

Am bruiat topicul dar nu m-am putut abține.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 41 vizitatori

Publicitate