Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 01:11

Rău în asociație

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Rău în asociație

Mesajde tehărău pe 02 Sep 2020, 05:18

Că e vorba de asociație mare, mica, veche noua, hai sa punem aici ceea ce credem ca e rău și soluțiile pe care le vedem pentru a îndrepta lucrurile.
Am sa încep eu prin a copia un mesaj pe care l-am scris în alt topic, un pic cam pe lângă subiect.

Vrei o acuza asupra AGVPS? Îți spun eu una, mare de tot! Niciodată nu trebuia sa renunțe la jurist. Juristul propriu, angajat cu norma întreaga. Și cerință în statut, cel puțin unul în fiecare consiliu. Și făcute comisiile alea sa funcționeaze cumva! Cum noi ne dam sfaturi aici, când era vorba de o problemă juridică sa fie capabili sa se consulte 7,8,10 juriști buni între ei și sa iasă ceva. Sa tina oamenii aproape!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rău în asociație

Mesajde Onica Cosmin pe 02 Sep 2020, 06:51

Pentru o asociatie mare ar fi mai usor de sustinut un jurist cu norma intreaga. Pentru una mica, mai greu.
Ce ma deranjeaza pe mine este dezinteresul si neimplicarea celor ce conduc asociatia din care fac parte. Felul cum sunt tratati vanatorii. Modul de gestionare, etc.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: Rău în asociație

Mesajde ventura pe 02 Sep 2020, 08:34

N-ar fi rau sa dai exemple concrete, cu nume, si mai ales ce ati hotarat la grupa in privinta asta...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Rău în asociație

Mesajde Onica Cosmin pe 02 Sep 2020, 09:31

Sincer nu vad nimic bun, nici macar o imbunatatire sau macar o intentie spre o directie buna. Sunt oarecum dezamagit si resemnat. La grupa e haos si atat. Este vorba de cea mai mare asociatie din Vaslui.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: Rău în asociație

Mesajde ventura pe 02 Sep 2020, 09:43

Mda. Nasol. Daca nici la grupa nu este intelegere, n-are sens sa continui acolo.
Incearca sa cauti variante in zona si lasa-i sa se ingroape in mocirla lor (daca te-ai resemnat si crezi ca nu mai merita efortul de a incerca sa schimbi ceva)...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Rău în asociație

Mesajde Onica Cosmin pe 02 Sep 2020, 10:43

Va dau doar un mic exemplu. Am vrut cu inca 3-4 colegi sa avem grija de o anumita zona. Grija insemnand camere,hranitoare automata,paza, stand, iar raspunsul venit de la paznic a fost ca nu avem un bracona noi sau ceva de genul. Conceptii din astea care te determina sa iti vezi de treaba. Tin mult la locul asta ca aici am copilarit si ma simt oarecum legat, am sa incerc pana reusesc.
Onica Cosmin
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 19 Mai 2016, 07:55

Re: Rău în asociație

Mesajde vanatorul007 pe 02 Sep 2020, 11:36

La noi din ,,marea grija'' a paznicului de vanatoare si a responsabililor de efectuare a unor ansambluri de hranire ,identificare zona, etc, coroborat cu o proasta raportare catre organele abilitate s-a ajuns la pierderea fondului de vanatoare.Bineinteles ca in joc au fost si interese personale ale unui baron local in vederea infiintarii unei asociatii de vanatoare private.Cine a avut de pierdut?...membrii cotizanti care nici pana acum nu au fost repartizati la alte grupe si implicit vanatul...Adio AJVPS-uri...asta vad in urmatorii 4-5 ani.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Rău în asociație

Mesajde tehărău pe 02 Sep 2020, 20:47

.În asociațiile noastre, "specialiștii" sunt aleși, nu selectați pe baza de competență și examen. Am mai discutat. Când or sa fie examinați și când or sa aibă condiții de îndeplinit periodic, atunci o sa ridic problema indemnizației plătite. Ca nu poți sa ai crema și să-i plătești cu bonuri de masă.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Rău în asociație

Mesajde hunterb pe 03 Sep 2020, 08:55

Buna dimineata,

Sustin cu tarie punctul de vedere cu privire la juristi...cel putin la nivelul AGVPS..si ca tot ne place noua sa ne uitam in curtea altora (inclusiv sau mai ales mie :D ), hai sa ne uitam la bulgari. Nu la unguri, cehi, slovaci etc ci la vecinii nostri pe care ii cam luam de sus de multe ori (nemeritat).
In cadrul Asociatiei lor nationale de vanatoare si pescuit exista o comisie juridica formata din 2 judecatori la curtea suprema adtiva, un judecator de tribunal judetean, un procuror si vreo 8 avocati...
E drept ca ei la 8 milioane de locuitori au cam 300.000 de membri (echivalentul in Romania ar fi cam de 750.000 de membri) dar oricum sunt la ani lumina fata de noi. E adevarat ca la noi sportul national e manufactura de bici din rahat, de omleta fara spart oua etc etc DAR, dincolo de bani si profesionalism povara cea mai grea o reprezinta atitudinea nationala fata de vanatoare si vanatori (daca esti vanator esti psihopat, ucigas latent, ai probleme serioase nerezolvate din copilarie etc), inclusiv atitudinea duplicitara, ipocrita, fariseica a unor "mari vanatori" ai tarii care se feresc sa isi exprime public pasiunea si sustinerea pentru vanatoare pentru a nu "se expune" mediatic...si cand vad ca vecinii unguri au reusit sa includa in patrimoniul mondial tinuta lor vanatoreasca si cantecele lor vanatoresti parca ma ia asa o lehamite...
Ar fi foooarte multe de spus, dar hai sa nu deviem de la subiect.

Multumesc si o zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Rău în asociație

Mesajde laurul pe 03 Sep 2020, 11:06

Si toate astea, bulgarii le au ptr ca au o lege a armelor normala....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Rău în asociație

Mesajde biriuck pe 04 Sep 2020, 16:15

hunterb scrie:E drept ca ei la 8 milioane de locuitori au cam 300.000 de membri (echivalentul in Romania ar fi cam de 750.000 de membri) dar oricum sunt la ani lumina fata de noi.

Si cand ma gandesc cati sunt la noi care se panicheaza cand aud ca ar trebui sa fie mai multi vanatori...

Ce as vrea ca vanator intr-o asociatie? In primul rand transparenta si corectitudine. Restul lucrurilor decurg de aici.
Ce as vrea de la AGVPS?
Pe langa partea juridica mentionata deja, mi-as dori un PR mai agresiv axat pe 3 directii:
- rolul benefic al vanatorii in conservare (pentru a sublinia ca si noi suntem "verzi", desi este paradoxal pentru mintea multora)
- acceptare sociala (pentru ca importanti sunt oamenii din zona gri, cei neradicalizati inca. Se poate face prin educatie, prin promovarea preparatelor culinare, a traditiilor si manifestarilor vanatoresti)
- crampoane pe glezna organizatiilor ce ne ataca (pentru ca ar fi bine ca populatia sa ii vada asa cum sunt, niste extremisti ratati social in cautare de o cauza nobila care sa dea un sens vietii lor anoste. Asta in cazul bun, in cazul rau vorbim direct de rea intentie si interese financiare)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Rău în asociație

Mesajde mialxx pe 10 Sep 2020, 08:41

Stiu ca multi o sa sara in sus, dar eu sunt de alta parere. Pina nu dispare sistemul asta imbatrinit problemele sau raul va persista.
De ce are o asociatie nevoie de Jurist, Director, Secretar etc., cheltuieli fara rost. Daca fiecare grupa ar primi terenul in gestionare problemele dispar, si va spun cu siguranta ca dispar. Cheltuielile sun extrem de mari cu personalul si de aici si nemultumirile multora. Normal ar fi ca fiecare grupa sa fie o asociatie, Club sau cum o vrea sa se numesca. Fara angajati fara rang, cu un Statut simplu. Atunci se vor rezolva multe din problemele de astazi. O zi buna va doresc.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Rău în asociație

Mesajde liviur pe 10 Sep 2020, 11:51

mialxx scrie:Stiu ca multi o sa sara in sus, dar eu sunt de alta parere. Pina nu dispare sistemul asta imbatrinit problemele sau raul va persista.
De ce are o asociatie nevoie de Jurist, Director, Secretar etc., cheltuieli fara rost. Daca fiecare grupa ar primi terenul in gestionare problemele dispar, si va spun cu siguranta ca dispar. Cheltuielile sun extrem de mari cu personalul si de aici si nemultumirile multora. Normal ar fi ca fiecare grupa sa fie o asociatie, Club sau cum o vrea sa se numesca. Fara angajati fara rang, cu un Statut simplu. Atunci se vor rezolva multe din problemele de astazi. O zi buna va doresc.


Colegii care au scris inainte se refereau la situatia maco, cadru legislativ, jurist/comisie juridica platita sa apere derapajele, de exemplu ceea ce se intampla acum in Romania, tu te referi la situatia micro, la ce ti se intampla in batatura ta. Problema este urmatoarea, indiferent cat de bine era organizata batatura ta nu aveai ce face in situatia actuala !
Ce se putea intampla daca aveam o comisie juridica adevarata ? In situatia de anul trecut sa fi intervenit in forta, juridic evident, pentru modificarea legii in sensul renuntarii la cota pe migratoare ori evitarea acelor studii si in cazul formularii cererii de chemare in judecata, sa fi asistat ministerul in instanta. Sunt convins ca n-am fi ajuns aici, sunt convins ca si azi vanam ursi, etc
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Rău în asociație

Mesajde Ghinda pe 10 Sep 2020, 13:34

Exact! Este vorba de forul care reprezinta vanatorimea si care incaseaza procent din cotizatia membrilor pentru asta. Si care nu au facut nici macar 1 cm de ceva pentr vanatori. A mers inertial pentru preaplinul unora.
Aici trebuie o juridiceala etc.
Si trebuie sa existe un astfel de for! Si il avem! Doar ca nu prentru noi! Deocamdata!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Rău în asociație

Mesajde jon2004 pe 11 Sep 2020, 17:32

Onica Cosmin scrie:Va dau doar un mic exemplu. Am vrut cu inca 3-4 colegi sa avem grija de o anumita zona. Grija insemnand camere,hranitoare automata,paza, stand, iar raspunsul venit de la paznic a fost ca nu avem un bracona noi sau ceva de genul. Conceptii din astea care te determina sa iti vezi de treaba. Tin mult la locul asta ca aici am copilarit si ma simt oarecum legat, am sa incerc pana reusesc.


Acordați prea multă importanță paznicului de vânătoare . În multe din grupele de vânătoare de la AJVPS , paznicul e un fel de argat .
Luați și analizați statutul. Alegeți conducerea grupei in mod corect și transparent și ocupativa de gestionarea fondului fără să-i cereți părerea paznicului. El este un angajat care trebuie sa fie la dispoziția grupei , nu grupa la dispoziția lui .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate