Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:30

Congres agvps din Romania

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde Rudaru pe 15 Sep 2020, 11:14

Ceva libertate la păsăret?Mugește flinta în rastel ca un taur la coridă!
Rudaru
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Aug 2019, 13:49

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde ventura pe 15 Sep 2020, 11:19

Rudaru scrie:Ceva libertate la pasăret?


Altă întrebare....
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde zforis pe 15 Sep 2020, 11:42

ventura scrie:
Rudaru scrie:Ceva libertate la pasăret?


Altă întrebare....

:)) =)) =)) :)) :))
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde popaliviu pe 15 Sep 2020, 11:55

=)) :)) :(( :((
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde Rudaru pe 15 Sep 2020, 11:57

~x( ~x( ~x(
Rudaru
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Aug 2019, 13:49

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde biriuck pe 15 Sep 2020, 14:28

hunterb scrie:Tot pe surse...e clar ca dl Selaru a fost demis cu o covarsitoare majoritate.
Nu e clar daca dl Iordache a fost numit interimar presedinte sau a fost ales presedinte pana la alegerile din 2022 (desi asta pare varianta cea mai plauzibila)...e clar ca a demisionat din functia de vicepresedinte, pozitie in care a fost ales dl Ionescu, pro-decan la Fac de silvicultura.
Alte alegeri NU o sa mai fie decat cele statutare din 2022...
Si tot pe surse, se pare ca a existat un mesaj de sustinere a unui distins domn, fost presedinte al agvps, pentru noua echipa Iordache - Draganescu, mesaj distribuit generos de dl Iordache in timpul congresului si care pare ca a avut un impact serios asupra participantilor.
Una peste alta, a fost cam cum era de asteptat...mai putin faza de tot kktul cu lautarii de la inceputul congresului.

S-a lamurit ceva legat de mesajul ala?

Pana una alta s-a terminat cu o situatie tensionata. Acum ca e ordine si armonie, sper sa se concentreze toata lumea pe problemele principale ale vanatorilor (ma rog, macar ale asociatiilor daca nu ale vanatorilor :mrgreen: ) Ma gandesc cu groaza cata energie s-a risipit din ambele tabere in ultimele saptamani scriind acuze si dezmintiri :!:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde Ghinda pe 15 Sep 2020, 15:06

Pai daca i-ati tinut in brate! Pacat ca suferim si ceilalti pe langa afiliati.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde Adrian S pe 15 Sep 2020, 17:20

OVI762 scrie:Nici nu iti dai seama cat am fost...

Subscriu
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde tehărău pe 15 Sep 2020, 21:34

Eu tot aștept sa găsească cineva vreo postare a vreunuia de pe aici în care se susține vreo persoană, cu funcție actuala sau trecută în AGVPS. Am pus provocarea asta și pe Facebook și un prost exemplifica cu un citat
" Multumesc conducerii..."
Daca și formulele de politețe sunt considerate susținătoare și parțiale, atunci nu merită să mai stam de vorbă. Cum de altfel nici n-am mai stat.
S-a susținut AGVPS ca reprezentant și ca formă de asociere deja existentă și s-a încercat de găsirea de soluții la problemele ce deja erau cerute în online. La unele chiar s-a reușit. Așa cum au fost alegerile alea cu reprezentanți liberi de funcții, ce au girat prin prezență și implicare, un vot corect. Ca a fost susținut prealabil, da, e adevărat. Dar e perfect normal. Anormal a fost ca s-au prezentat candidați fără pic de cunoaștere a problematicii, fără program, fără prezentare pregătită. Și mai anormal e ca se și așteptau sa câștige... Și grosier e ca mai apoi au reclamat ca au fost furați la numărătoare! "Mă, esti prost?! Mă, ești nebun!?"

Acum, dacă tot au rămas gonașii strigând unii la alții, hai sa le dau eu un motiv să se apuce iar de treabă:
Noul președinte este recunoscut ca o persoană cu mari probleme de imagine. Stie toată lumea. Dar, cât a fost vicepreședinte, a fost foarte implicat și foarte eficient în a susține interesele AGVPS. Așa că n-ar strica sa așteptăm și să sperăm că vom beneficia de eficiența noii echipe.
In toate domeniile exista o perioadă de trei luni în care nici macar presa nu atacă aleșii nou instalați în funcții.
In perioada aceasta n-ar fi rău să identificați și soluții la problemele ridicate.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde the_mav pe 16 Sep 2020, 06:29

Adrian S scrie:
OVI762 scrie:Nici nu iti dai seama cat am fost...

Subscriu

:|
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde hunterb pe 16 Sep 2020, 07:39

Sunt de acord cu ce zice @teharau apropos de cele trei luni de proba, cu doua remarci:
1. Avand in vedere contextul legat de evolutia pandemiei de covid si de perioada electorala, ma indoiesc ca o sa vedem vreo iesire la rampa vis-a-vis de repararea imaginii vanatorii si vanatorilor, de promovare etc.
Toti ar sari cu picioarele pe noi..."uite-i si pe astia, tara arde si baba se piaptana, criminalii profita de criza etc etc".
Tot ce pot spera eu pe termen scurt, in termeni rezonabili, este gasirea unei solutii amiabile pentru reluarea vanatorii la pasari cat mai repede.
2. As fi (foarte) dezamagit daca s-ar incepe cu rahaturi gen "mostenirea grea", "situatia dezastruoasa mostenita" etc. Stiu ca poate fi tentant sa il demonizezi pe dl. Selaru, sa il faci responsabil de toate neajunsurile si lipsurile, dar si dl. Draganescu a fost pe acolo in calitate de presedinte executiv.
Asta e o sabie cu doua taisuri...acum ca dl. Selaru nu mai este in functie, se pot implementa toate initiativele, proiectele si schimbarile bune care nu s-au putut face pana acum...

Urez succes noii conduceri si sincer sper sa faca treaba buna.

ps: @biriuck - mesajul a fost de la dl. Nastase
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde salus pe 16 Sep 2020, 11:01

Doamne ajuta ca eșalonul 2 devenit eșalon 1, sa reușească sa ne surprindă in mod plăcut! Și nu in 3 luni sau in 6, ci in 12! Nu este nimeni absurd sa vrea peste noapte ...
Teama rămâne! Nu poți sa faci abstracție de faptul ca poate fi doar o conducere menită sa-i fie atârnat de gât un dezastru. Pe principiul “ focul la ei”, apoi apar alții care doar arată cu degetul in urma și pozează in salvatori prin acțiuni nesemnificative.
Repet, scenariul asta l-am văzut deja pe la alte federații și organizații, de alt profil.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Congres agvps din Romania

Mesajde Septimiu pe 17 Sep 2020, 08:52

Cred ca cea mai mare problema a vanatorii si vanatorimii din Romania este lipsa de imagine (pozitiva) si tinand cont ca suntem o minoritate destul de nesemnificativa, nu o sa reusim sa ne punem in aplicare planurile si strategiile fara o imagine imaculata iar acest lucru nu il putem obtine cu Iordache, Nastase, Isarescu si altii. Indiferent cat de competent a fost sau este Iordache, "actiunile" sale din trecut nu au cum sa il recomande pentru o astfel de functie.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate