Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 20:27

Sfat prima carabina

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 08 Oct 2020, 09:33

Buna sa va fie inima colegi, si vanat in catare sa aveti. Am deschis acest topic, nou fiind pentru niste sfaturi de la profesionisti, sau vanatori cu experienta care pot sa ma lumineze. Vreau sa-mi iau o carabina cu un buget limitat la 1500 de euro, echipata cu luneta, iar ce am citit eu si ce am gasit ar fi un CZ557 Eclipse cal 30.06, pat sintetic o arma care mi-a fost recomandata de un prieten. Acum, la aceasta arma cam ce luneta s-ar preta. Mentionez ca vanez la panda mult, in zona de ses si deal, probabil si la goana va urma. Va multumesc anticipat!
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 08 Oct 2020, 10:05

I-mi cer scuze acum vad ca am postat cred gresit. Rog Moderatorii sa mute topicul si iertare!
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde pipabh pe 08 Oct 2020, 20:44

Sebik scrie:I-mi cer scuze acum vad ca am postat cred gresit. Rog Moderatorii sa mute topicul si iertare!

Si noi zicem sa treci putin pe la prezentari!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Croco pe 08 Oct 2020, 21:53

Sebik scrie:Buna sa va fie inima colegi, si vanat in catare sa aveti. Am deschis acest topic, nou fiind pentru niste sfaturi de la profesionisti, sau vanatori cu experienta care pot sa ma lumineze. Vreau sa-mi iau o carabina cu un buget limitat la 1500 de euro, echipata cu luneta, iar ce am citit eu si ce am gasit ar fi un CZ557 Eclipse cal 30.06, pat sintetic o arma care mi-a fost recomandata de un prieten. Acum, la aceasta arma cam ce luneta s-ar preta. Mentionez ca vanez la panda mult, in zona de ses si deal, probabil si la goana va urma. Va multumesc anticipat!

Esti pe drumul cel bun! Tine-o tot asa!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Dr.47 pe 09 Oct 2020, 09:57

In categoria asta de pret am cautat zilele trecute o carabina pt fratele meu. Voia neaparat cu sistem mecanic de ochire.
Am gasit zastava M70, Sabatti Rover si Eclipse.
Dintre astea 3, Eclipse mi s.a parut cea mai inchegata, cea mai finisata. Nu era chiar 'din topor'.
Dar zastava avea niste catari stil militar, faine de tot.
Fratele a plecat cu un Lux 2 din magazin, aia s.a pliat bine pe el.
Am vazut si un Winchester fain la Arrow, la 5000ron, cu reducere de 8%.
Pe Mosilor am vazut un Mauser frumos foc, era la vreo 4000ron parca.
Gasiti multe carabine, trebe' sa mergeti sa le vedeti.
Cat despre lunete...
Eu mi.am luat o pusca de 3000ron si o luneta de 4500ron.
Orice magazin cred ca poate sa faca o mica reducere.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 09 Oct 2020, 10:20

Dr.47 scrie:In categoria asta de pret am cautat zilele trecute o carabina pt fratele meu. Voia neaparat cu sistem mecanic de ochire.
Am gasit zastava M70, Sabatti Rover si Eclipse.
Dintre astea 3, Eclipse mi s.a parut cea mai inchegata, cea mai finisata. Nu era chiar 'din topor'.
Dar zastava avea niste catari stil militar, faine de tot.
Fratele a plecat cu un Lux 2 din magazin, aia s.a pliat bine pe el.
Am vazut si un Winchester fain la Arrow, la 5000ron, cu reducere de 8%.
Pe Mosilor am vazut un Mauser frumos foc, era la vreo 4000ron parca.
Gasiti multe carabine, trebe' sa mergeti sa le vedeti.
Cat despre lunete...
Eu mi.am luat o pusca de 3000ron si o luneta de 4500ron.
Orice magazin cred ca poate sa faca o mica reducere.

Foarte frumos si apreciat din cate am citit si modelul LUX doar ca as prefera patul sintetic din ratiuni de uzura, plus ca am inteles, nu stiu daca e veridica observatia, cum ca la patul din lemn de acea forma in cazul montarii unei lunete ar trebui un obrazar suplimentar. Spun asta din cele citite nu fiind convins ca asa e. In orice caz saptamana viitoare am sa merg la magazin sa vad daca au pe stoc CZ si sa pun mana pe ea. Stiu ca e foarte important sa ti se si potriveasca arma. Incet incet ma documentez si sper sa aleg bine. Visul meu era o semi Browning Bar Reflex cu noul sistem kite, doar ca deocamdata nu-mi permite bugetul. Pe de alta parte nu sunt neaparat adeptul semiautomatelor din ratiuni de etica. De foarte putine ori mi s-a intamplat sa dublez cu lisa.
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Ghinda pe 09 Oct 2020, 11:14

Sebik, la Arrow, card la o banca de credit cu dobanda zero, 12 rate egale. Au acest sistem. Nasul meu si-a luat pachet carabina+luneta, nu mai stiu ceva in jur de 7000 lei. Rate, le suporta lejer. Si iti iei scule.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Andrei28 pe 09 Oct 2020, 13:32

La arrow ai și mauser m18 care nu ii totuși rau plus cum ziceau și colegii dacă iei tot ansamblu arma luneta prindere poate prinzi și o reducere iarăși cu ratele chiar ii simplu nu dai o suma mare de bani dintr o data nu o sa simți așa tare și poate mai poți mari bugetu mai ales la luneta.Daca la arma ii mai usor de căutat una care sa și facă treaba sa fie și precisa și sa te tina mult și bine la lunete o sa trebuiasca sa cauți umpic mai mult una care sa întrunească toate cerințele tale și sa fie in bugetu tau.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sly_Fox pe 10 Oct 2020, 10:30

Nu faci rate la bancă pentru o pușcă! Doar pentru ceva cu adevărat important, care nu suferă amânare. Cumpără ce-ți permiți și cu asta basta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 13 Oct 2020, 08:19

Multam pt sfaturi, se pare ca totusi o sa mai astept si sa mai pun niste banuti. Am ochit un Browning X Bolt 30.06 sau 300wm o sa vad, pe care o sa pun o luneta delta titanium. Sper sa merite efortul. Treaba cu ratele pica pt ca nu mai vreau sa aud de banci si rate.
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Septimiu pe 13 Oct 2020, 09:37

Folosesc cardul de cumparaturi de care zice @Ghinda de mai bine de 10 ani. Tot ce cumparam intr-o luna (atat eu cat si sotia), cumparam cu acest card. Apoi luna urmatoare pana in 25 virez toti banii astfel incat nu platesc nicio dobanda. Pana acum nu i-am gasit dezavantaje. Taxa anuala este 25 de lei pentru card principal si 15 lei pentru card atasat (se recupereaza rapid in puncte). 2 din cele 3 arme pe care le detin, le-am cumparat cu acest card in rate si nu pentru ca nu le puteam plati integral dar cand pot sa platesc acelasi pret (fara niciun cost suplimentar) esalonat, in 6 sau 12 rate, de ce sa platesc integral?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 668
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 13 Oct 2020, 11:43

Corect ce spui @Septimiu, am experimentat multe carduri de cumparaturi cu rate fara dobanda, singurul dezavantaj fiind acela ca nu te mai poti opri ;). La sume mici nu simti, abia cand ai 4, 5, 6 rate insumand 2000 de lei, iti dai seama cat e de bun. Toate bune!
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Dr.47 pe 13 Oct 2020, 21:19

E bun cardul, dar da o dependenta...heroina si nu altceva!
Mai ales dacă mandra manuie cardul.
Probeaza multe arme, citeste despre ele, elimina cateva arme din lista, probeaza iar, inchina.te si alege una...
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 03 Noi 2020, 12:02

Dr.47 scrie:E bun cardul, dar da o dependenta...heroina si nu altceva!
Mai ales dacă mandra manuie cardul.
Probeaza multe arme, citeste despre ele, elimina cateva arme din lista, probeaza iar, inchina.te si alege una...

Ai dreptate DR47, asta si fac si acum am 4 arme in lista :), Sauer 100 pat sintetic, Browning X-Bolt Clasic, si Haenel Jaeger 10 sintetic si Voere LBV standard calibrul 30.06. Le-am vazut le-am tinut in mana, preturi apropiate, vad saptamana viitoare ce aleg. La luneta inca nu stiu dar e posibil sa merg pe Delta, desi mi s-a recomanda Bauer nu stiu din ce motiv.
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Dr.47 pe 03 Noi 2020, 23:11

In urma cu vreo luna aveam dilema asta, ce luneta sa iau. Am oscilat intre Meopta, zeiss Conquest 4 parca, Delta Titanium, Leupold mark4(parca), si câștigătorul Leupold vx5hd 1-5x24.
Finala a fost intre vx5hd si Titanium 1,5-9x45.
Saptamana trecuta, ceata, semiintuneric(17:30), la 180 de pași(alergare), vedeam vulpea bine prin luneta, dar cu ochiu' liber...zaream ceva.
Nu regret ca am dat o căruță de bani pe luneta, adica mai mult decat am dat pe arma(Savage axis).
Citind pe aici si pe dincolo, am luat de bun ideea generala. Carabinele bolt action entry catre med level, trag destul de ok pt distante vanatoresti, adica pana pe la 70-200m. O alta idee generala, daca nu ai lovele pt top-top, dai cat poti de mult pe o luneta si de restul cumperi o carabina sa.ti placa.
Vinde cineva un Leupold cum am si eu. Singurul motiv, adica doua, pt care nu am cumparat s-h, a fost distanta fata de vanzator, si faptul ca nu cunosteam pe cineva care sa garanteze pt vanzator. Tot pe aici si pe dincolo se spune ca daca nu cunosti proprietarul lunetei nu cumperi. Suna aiurea...jenant chiar, sa nu avem incredere, dar ideea asta nu s.a nascut din prea multa sinceritate la vanzare.
Daca esti mai aproape de vanzator, si te coafeaza o luneta de goana...mergi si vezi despre ce este vorba.
Daca esti un V. Zaitsev nu e ok luneta de mai sus.
Pe langa subiect: cum probam o luneta sh inainte sa dam banul?
Nu pot sa.ti recomand nici ce am eu, pt ca doar atat am, nu am cu ce sa compar.
Citeste mult, uita.te si pe la englezi, pe la americani. Sunt atatea forumuri, tutoriale, review uri, incat o sa te incurci si mai tare :))).
Spor!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Sfat prima carabina

Mesajde Sebik pe 09 Noi 2020, 09:26

Pana la urma am luat decizia si mi-am cumparat la recomandarea si a vanzatorului si a prietenului vanator cu care am fost, un Mauser M18 echipat cu o luneta Delta Titanium 2,5-10-56.Bugetul e ok si nu a suferit traumatisme, ba mai mult imi mai incape si un binoclu. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor in alegerea unui ansamblu arma luneta si va doresc multa sanatate si vanat in catare.
Sebik
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Noi 2019, 13:54
Locaţie: Satu Mare


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate