Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:30

Siguranta IJ 27M

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Siguranta IJ 27M

Mesajde sece4u20 pe 17 Noi 2020, 12:28

Buna ziua. Sunt posesorul unui Baikal Ij 27 M , prima arma, care are ceva anisori dupa cum se vede pe ea. Pana de curand a mers brici. Acum o luna din cauza ca se misca patul armei am zis sa o desfac si sa o curat tot odata la asamblare sa o strang mai bine pentru a diminua jocul. Am desfacut-o am curatat-o si la asamblare am strans-o de nu mai avea deloc joc. Toate bune si frumoase pana la prima vanatoare : am observat ca siguranta culisa usor asigurat/dezasigurat si daca intorceam arma vertical/orizontal. Ei la nici 15 minute ( am umblat cu ea descarcata si franta) am observat ca am pierdut piesa care culiseaza ( siguranta ).

Credeti ca mai pot face ceva pentru ea? Sau se poate gasi undeva de cumparat piesa sau toate piesele care o compun pentru a avea arma complet functionala si asigurata ?

Va multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde yoghi pe 17 Noi 2020, 22:58

Nu gasesti piesa ,plus ca in interior mai sunt si alte piese desfacute.

Ai un nene armurier la Codlea (ai zis ca esti din Brasov)

http://www.armurierul.ro
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde sece4u20 pe 18 Noi 2020, 16:02

yoghi scrie:Nu gasesti piesa ,plus ca in interior mai sunt si alte piese desfacute.

Ai un nene armurier la Codlea (ai zis ca esti din Brasov)

http://www.armurierul.ro

multumesc. o sa incerc si la el. doar ca stiu ca e foarte ocupat si nu cred ca are timp de mine si nu stiu nici cat renteaza reparatia pentru el. dar o sa incerc. multumesc.
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde ravenstein pe 18 Noi 2020, 18:51

sece4u20 scrie:Buna ziua. Sunt posesorul unui Baikal Ij 27 M , prima arma, care are ceva anisori dupa cum se vede pe ea. Pana de curand a mers brici. Acum o luna din cauza ca se misca patul armei am zis sa o desfac si sa o curat tot odata la asamblare sa o strang mai bine pentru a diminua jocul. Am desfacut-o am curatat-o si la asamblare am strans-o de nu mai avea deloc joc. Toate bune si frumoase pana la prima vanatoare : am observat ca siguranta culisa usor asigurat/dezasigurat si daca intorceam arma vertical/orizontal. Ei la nici 15 minute ( am umblat cu ea descarcata si franta) am observat ca am pierdut piesa care culiseaza ( siguranta ).

Credeti ca mai pot face ceva pentru ea? Sau se poate gasi undeva de cumparat piesa sau toate piesele care o compun pentru a avea arma complet functionala si asigurata ?

Va multumesc!


Motiv bun sa iti cumperi scula noua :D
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde sece4u20 pe 19 Noi 2020, 11:42

ravenstein scrie:
sece4u20 scrie:Buna ziua. Sunt posesorul unui Baikal Ij 27 M , prima arma, care are ceva anisori dupa cum se vede pe ea. Pana de curand a mers brici. Acum o luna din cauza ca se misca patul armei am zis sa o desfac si sa o curat tot odata la asamblare sa o strang mai bine pentru a diminua jocul. Am desfacut-o am curatat-o si la asamblare am strans-o de nu mai avea deloc joc. Toate bune si frumoase pana la prima vanatoare : am observat ca siguranta culisa usor asigurat/dezasigurat si daca intorceam arma vertical/orizontal. Ei la nici 15 minute ( am umblat cu ea descarcata si franta) am observat ca am pierdut piesa care culiseaza ( siguranta ).

Credeti ca mai pot face ceva pentru ea? Sau se poate gasi undeva de cumparat piesa sau toate piesele care o compun pentru a avea arma complet functionala si asigurata ?

Va multumesc!


Motiv bun sa iti cumperi scula noua :D

am deja 3 :))) urmeaza a patra. dar o voiam si pe asta sa fie aranjata frumos in rand cu celelalte.:))))
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde sece4u20 pe 20 Noi 2020, 08:24

Astept un raspuns de la armurierul din brasov dar ca sa nu raman despocerit revin cu o intrebare :
Armurieri care se ocupa de casare arme cunoasteti ?
As dori sa vb cu ei daca apare vreun IJ 27m la casat sa ii cumpar piesele sau in ultima instanta sa il casez eu si asta este :( :( :( :(

multumesc.
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde yoghi pe 21 Noi 2020, 00:59

Te descurc cu piesa-piesele lipsa dar
Trimite doua pozzze cu mecanismul.
Sunt 4-5 modele de bock.

Vezi in mesaj privat
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Siguranta IJ 27M

Mesajde sece4u20 pe 24 Noi 2020, 19:45

Multumesc Yoghi.
Am facut rost de siguranta!
Se poate inchide.
O seara placuta!
Savage Axis II 30-06
Baikal IJ 27 M
CZ 557 223rem
Fabarm XLR
sece4u20
Nou membru
 
Mesaje: 54
Membru din: 29 Dec 2013, 20:00
Locaţie: Brasov


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate