Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:36

Intrebare despre etica vânătorească

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde piratu pe 08 Dec 2020, 16:25

Salutare dragi colegi,

In urma unor discuții pe diferite grupuri cu pasionati de arme, vânătoare, etc. am înțeles ca ar fi o problema de etica vânătorească dacă te-ai prezenta la o partidă de vânătoare cu o armă mai excentrică, sa zic așa, exemple ar fi platforma AR-15 sau chiar si platformele AK.

Intrebarea mea este urmatoarea: este sau nu este etic sa vanezi cu astfel de arme? Atenție, armele sa fie în configurația acceptată de lege, nu vorbim de arme care sunt modificate sa accepte mai mult de 3 cartușe daca sunt semiautomate, etc.

Dacă m-ați avea coleg la o partidă de vânătoare si m-ati vedea cu arma din imaginea de mai jos, cum ati reacționa?

Mulțumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Dr.47 pe 08 Dec 2020, 17:43

Salut!
Nu imi place sa vad un vânător imbracat in camuflaj woodland sau mai rau, desert, dar daca omu' are doar asa ceva, sau aia ii place, ce sa.i faci?
Armele tactice sau platformele modulare nu prea isi au locul la vanatoare, dar daca tie iti place, si legea iti permite, cine sunt eu sa.ti spun ca e mai fain Axisu' meu decat AUG ul tau?
Ca arata intr.un anumit fel, arma nu iti da un 'supliment' de viteza, nu dai mai multe piese jos decat al posesor de glont.
Cel mult poti sa inspiri o leaca de teama in stg si in drt ta. Un fel de, abia ce ai coborat din counter strike si vrei sa faci cateva kill uri rapide. Poate unui vanator clasic o sa.i pari ridicol...pana va cunoasteti.
Folosesti ce iti place. Era o vorba, daca plăcerea ta nu este ilegala, practic o pe toate fețele ei.
Legea se cam confunda cu etica pe la noi.
Si mie mi.ar placea sa am o platforma pe care sa o tot modific, un calibru mic pt sacal si vulpe.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde tehărău pe 08 Dec 2020, 20:19

Despre etica s-a scris mult. Găsești și pe aici păreri și reguli acceptate, exista și cărți bune, tipărite.
Ceea ce întrebi tu nu e neapărat legat de etică. Și, ca să nu creem polemică, pentru ca fiecare are părerea lui și și-o poate susține pătimaș, te invit sa gasesti singur raspunsul.
Noi românii nu putem avea mari pretenții la tradiție, etica și, mai ales la etichetă vanatorească. Copiem și noi și ne pliem, ca și la alte capitole, de pe la confratii ce au inventat apa calda inaintea noastra.
Ia și tu niște reviste despre vânătoare de pe la alții și vezi dacă găsești poze cu fieroaice asemănătoare. Ca e poza de reclama, poză de reportaj, poza de tablou, vezi cam ce au tipii aia în locul cărora ne visam fiecare din noi. Dacă o găsești, printeaza poza, fa rost de publicație, ia cumva o mostra și da-le cu ea peste nas celor ce au zis ca nu-i etic.
Nu uita sa pui poza și aici, sa ne lămurim și noi ;).

PS. Mie-mi plac tare cum se prezintă la pozat d'alde Sir aia englezi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde piratu pe 08 Dec 2020, 20:33

@teharau Înțeleg punctul de vedere. Presupun ca depinde si de fiecare nație in parte, pe englezi nu-i vad facand combatere cu AR-15, pe de alta parte americanii n-au nici o problemă cu asta.
Dacă aș scoate arma intr-o zi cu grupa sigur as avea parte de niște replici tăioase, dar nu pot sa nu ma gandesc si la lisele semiautomate. Am observat ca la ele nu se uita nimeni urât.
Până la urmă cred ca depinde de fiecare dintre noi, ce ne place, si cu ce ne simțim confortabil. Pana la urma nu e decât o armă ca oricare alta. Mulțumesc pentru păreri.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde yoghi pe 08 Dec 2020, 21:58

Nu exista etica in designul armei.
Te duci cu un AR sau un Ak e treaba ta.
Dar
Vei starnii rasul unora,curiozitatea altora .

Am fost in situatia ta ,dar cel putin am ajuns.cu arma clar cu intentia de a provoca discutii. :D In diferite ocazii am fost cu M14 ,Mosin Nagant, Ak .toate cu lemnul in varianta militara.
A mai fost un M16, un Hk sl8, cu pat de plastic si cea mai tare (zic eu) la o vanatoare de iepuri am scos din husa o pusca cu cremene cu teava octogonala de 1m.
Sa vezi rasete si fotografii.. :lol:

Prima iesire e dificila.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Clujeanul pe 08 Dec 2020, 22:02

Rusii care vaneaza de-adevaratelea sunt pragmatici si nu se emotioneaza pt asa ceva. Domnii vanatori din Vest is mult mai gingasi si resping ideea. Noi suntem la mijloc si suntem si mici. Fix pix de parerile noastre. Nu insemnam mai nimic.
Eu zic ca sa folosesti ce vrei tot asa cum eu folosesc ce vreau. Is convins ca si daco-getii ar fi folosit AR sau AK in loc de arcuri si GD in loc de caruta.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde violiv pe 08 Dec 2020, 22:07

Semiautomata lisa este printre noi din 1905. Mai bine de un secol si multi tot n-o inghit.
Armele "negre si urate" sint printre noi de 50 de ani. Politica mondiala le manjeste cu rahat de cate ori are ocazia ... da' n-a reusit sa explice nimeni de ce o AR neagra e mai rea decat o K98 cu lemn, care a facut mai multe victime umane in ultimul secol.

Mie mi se pare ca e un fel de tampeala colectiva la o scara ingrijoratoare. 150 de ani vanatorii au alergat cu limba scoasa dupa fiecare mica inovatie care sa-i duca mai aproape de piesa de vanat dorita. Culmea e ca o fac si astazi. N-am auzit pe nimeni sa strambe din nas ca se folosesc cartuse moderne cu alice, cu 400 m/s la plecare si sa vrea limitarea la "subsonice", ca acum un secol. N-am auzit niciodata intrebarea "care-i cel mai puturos si mai bont proiectil tras din cel mai antic calibru inca in uz?" in schimb saptamanal intreaba careva care-i cel mai precis/razant/doborator!
Da' daca vad una din asta "neagra si urata" se umfla ranza in ei.
Mie mi se pare o fatarnicie fara de seaman. Adica, in p...l... mea, vii la vanatoare in 4x4 preparat, ai 2 metri patrati de goretex pe tine (da' daca-s inveliti in galben cu bordo e OK, c-asa-i moda la englezi acu') si strambi din nas ca vecinul poarta digi-camo ... ba mai mult, ai face orice sa-i interzici sa poarte ce nu-ti place tie. BAAA! Nu-ti place? Nu te uita! Rămâi cu toalele tale dupa ultima moda austriaca, italiana, englezeasca care nu fac decat sa ascunda o minte manjita cu cacat modern, "politic corect"!

Si nu! Nu-mi cer scuze nici pentru ton, nici pentru cuvintele folosite. Sint satul pana peste cap de fatarniciile astea de doi bani gauriti si ruginiti, de etica mioritica cantata printre aburi bahici si bancuri cu curve si alte asemenea.

Vrei sa folosesti o "neagra si urata"? Foloseste-o linistit atata vreme cat legea iti da voie. Foloseste-o corect si eficient, sa-ti simti tu sufletul impacat .... si pisa-te la propriu pe ghetele alora care stramba din nas! Sau da-i dracului, cauta-ti un loc si parteneri cu care sa te simti bine la vanatoare.


P.S. am vazut ca preamaritul/fericitul/sfintitul Selaru.N posteaza de zor cam ce-ar fi avut el de gand sa faca din vanatoarea romaneasca in urmatorii 25 de ani daca nu ar fi fost aruncat atat de josnic si marsav la groapa de gunoi a istoriei vanatorii romanesti. Si inca nu s-a gasit niciun "etic" sa-i spuna de la obraz "taci odata, jigodie!" C-ai stricat mai mult chiar decat Ceausescu....

P.P.S. tineti-o tot asa, etici, politic corecti, cu drag de interdictii cat mai multe, cu curu descoperit, parfumat si uns, in stil homo eglezesc, si-o sa vanati muste cu pliciul ... obligatoriu impletit de mana din nuiele si par de cal.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Clujeanul pe 08 Dec 2020, 23:21

violiv scrie:
tineti-o tot asa, etici, politic corecti, cu drag de interdictii cat mai multe, cu curu descoperit, parfumat si uns, in stil homo eglezesc, si-o sa vanati muste cu pliciul ... obligatoriu impletit de mana din nuiele si par de cal.


Si nu gratis! Chiar pe bani frumosi!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde biriuck pe 09 Dec 2020, 00:14

Prima conditie a eticii este legalitatea. Daca treci de asta, e OK.
Mie nu mi-ai trezi curiozitatea, pur si simplu pe astea cu plastice le desconsider total din punct de vedere estetic. Dar nu te condamn, unora le plac grasele, altora brunetele etc.
Subscriu la ce a scris dr.47, se vor ridica multe sprancene si te poti trezi intr-un stand pe unde n-a mai trecut vanat din vremea lui Pazvante. Eu as incerca sa gasesc niste fagi mai grosi pe partea pe care stai tu :lol:

piratu scrie:@teharau Înțeleg punctul de vedere. Presupun ca depinde si de fiecare nație in parte, pe englezi nu-i vad facand combatere cu AR-15, pe de alta parte americanii n-au nici o problemă cu asta.

Eu nu m-as uita niciodata la americani drept exemple in vanatoare sau arme. Sa foloseasca ce vor ei, oricum prin magazine am vazut doar gioarse. La cabellas daca te duci vei vedea ca cea mai scumpa arma e o Tikka iar cea mai scumpa luneta un Leupold.
In plus, la ei componenta de socializare la vanatoare lipseste aproape complet in timp ce in Europa exista traditia vanatorii in grup, iar in grup se strang de regula cei ce se aseamana ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde kama3 pe 09 Dec 2020, 06:51

Atat timp cat inca animalul traditional romanesc e capra vecinului, specie care desi nu e nici macar amenintata cu disparitia e al dracului de bine protejata, fii sigur ca daca vei aparea cu ceva "ce nu trebuie" sau care "nu se face" vei atrage niste priviri.
Daca vei impusca, succesul va fi pus pe seama armei, daca fereasca Dumnezeu ratezi, 100% arma va fi de vina.
Totusi, incearca sa nu pui mare pret pe gura lumii. Vanatoarea e un hobby, o activitate pentru care o practici de placere. Placerea ta nu a altora.
Cum au spus si colegii, daca e legal, nu-ti face probleme. Vanat in catare, indiferent pe ce arma e montata!
Etica inseamna mult mai mult decat modelul armei cu care tragi. Inseamna cum tragi, in ce tragi, inseamna respect, inseamna modestie, inseamna multe altele decat modelul armei.
Umila mea parere de vanator care in general evita "aglomeratiile" e ca etica trebuie sa aiba in centrul ei vanatul si natura si mai putin parerile altora.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde hunterb pe 09 Dec 2020, 08:55

Subscriu la ce a zis violiv, atat timp cat e legal nu vad nici o problema...o mica remarca totusi ca ma mananca :mrgreen: sansele sa afli ce as zice daca "ai aparea la o partida de vanatoare" cu acea arma sunt relativ mici :D e arma cu glont si e cal 223 rem, deci cel mult ne-am putea intalni la o combatere de vulpi sau sacali pe fondurile asociatiei mele (la caprior faci partida doar tu cu paznicul, iar la mistret e interzis).
Probabil ca as admira arma, te-as ruga sa ma lasi sa trag un foc sau doua la o cutie de bere goala, dupa care m-as duce sa impusc totusi o vulpe sau un sacal cu carabina mea bolt action, ca tu cu vortexul ala x3, cel putin pe fondurile noastre, greu sa impusti sacal sau vulpe (minim 150-200 m) :ymhug: .

Numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 291
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde mihai_tud pe 09 Dec 2020, 09:11

Eu personal nu as avea nici o problema sa te am coleg de stand.Daca respecti regulile de securitate a muncii in ceea ce priveste vanatoarea nu ma intereseaza daca stai langa mine cu SKS sau AKM atata timp cat sunt si permise de lege bineinteles.Ar trebui sa ne intereseze mai putin parerea altora atata timp cat sunt pur subiective.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde piratu pe 09 Dec 2020, 13:13

Mulțumesc tuturor pentru păreri.

Când am hotărât sa imi achiziționez acea armă, a fost strict pentru poligon, a fost așa ca o gâză pe creier. Știam ca e foarte limitată folosirea ei la vânătoare, cât si faptul că nu e nici cea mai potrivită alegere pentru vânătoare.

Întrebarea mea a venit in urma unor discuții cu niste indivizi care au ținut morțiș să îmi explice ce abominatie de armă am si cum m-am gandit eu să apar cu așa ceva la vânătoare, că vezi Doamne, etica spune că.... Și n-au venit cu nici un argument despre ce anume e etic greșit, doar ca nu e etic sa vanezi cu un AR, atât.
La intrebarea daca e etic sa vanezi cu lisa semi, raspunsul a fost ca da. :)))
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde laurul pe 09 Dec 2020, 13:25

De curiozitate, ce vanatoare era?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde piratu pe 09 Dec 2020, 14:16

Nu a văzut-o încă nimeni la vânătoare, in afară de o singură persoană cu care fac combatere pe autorizație in grup restrâns si cred că așa rămâne si pe viitor. Până la urmă ma duc să mă simt bine și dacă eu mă simt bine cu arma asta atunci înseamnă ca e ok.

Discuțiile le-am avut avut in mediul online cu niște indivizi care dădeau pe afară de etică, dar nu au explicat clar ce si cum, doar că nu e etic.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde tehărău pe 09 Dec 2020, 15:30

@piratu,
Păi cu așa nickname, tu stai la părerea unuia sau a altuia?
Poartă nene ce te tine și mai în colo vezi tu cu ce și cu cine te simți bine.
Pe online de obicei scriu progresistii și comercianții. N-ai cum sa discerni, sunt doar păreri și multă emoție. Empatie mai puțină.
Oameni fel de fel. Unii chiar haioși.
Pe un topic de etică, tot se va găsi un prost să injure.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde piratu pe 09 Dec 2020, 15:55

@teharau
Fiind un vânător mai tânăr si mai nou în tagmă incerc sa fiu respectuos si să învăț de la cei mai înaintați în vârstă și în activitate, dar în același timp incerc sa păstrez o minte deschisă spre lucruri noi si moderne in același timp.
Însă constat ca unii, din păcate, sunt închiși la minte fără cale de întoarcere, îndoctrinați chiar. Pe ăștia nu-i mai vindecă nimeni.
Spre exemplu, era unu care a incercat un AR-15 in poligon și a zis ca a ramas șocat de puterea distructivă a acestei arme, cât rău s-ar putea face cu așa ceva. Mintea omului de pe urmă, nu s-a gândit la nimic altceva decât la cât rău poate face o armă. După aia ne mirăm ca ni le restrictioneaza ăștia de la an la an dacă noi le blamăm întruna.
Iar pasiunea mea pentru arme mă face, in limita posibilităților financiare, sa imi doresc de astea negre si urâte, cât mai multe....:)))

Nu-mi fac griji, noi sa fim sănătoși.
Beretta 12x76
O neagră și urâtă, milităroasă în .223R/Vortex Spitfire 3x
WUM!
piratu
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 28 Mai 2018, 02:42
Locaţie: Romania

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Andrei28 pe 10 Dec 2020, 00:15

Ii un 223 semiautomat cât rau poate face?Daca vrei sa faci rau poți și cu toporu,mașina etc.Un coleg zicea mai sus ca ar pune între tine și el niște fagi groși dacă ați fi la vânătoare acuma asta poți sa o faci și la ăla ce vine cu 223 da mai ales la ăla care vine cu 300 wm și alte calibre mult mai galonate sa zic așa.Eu unu te as felicita și ți as tine partea in fata celor care te ar desconsidera.Nu de alta da cum zicea și violiv eu unu îs satul de cei care desconsidera semi automatele sau armele care au aspect militar,și stai sa te uiți și ei au câte un mauser 98 sau acțiune de tip mauser 98 care totuși o fost una dintre cele mai fabricate arme militare.Atata timp cât ii legal din partea mea și cu 50 BMG poți sa stai in dreapta stânga mea in stand.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Sly_Fox pe 10 Dec 2020, 12:37

Trei aspecte trebuie analizate în acest sens. Legile în domeniul armelor și cinegeticii, politica gestionarului fondului cinegetic și climatul din grupa la care mergi la vânătoare colectivă.
Legea spune DA și-ți dă dreptul, așa că în această privință ai rezolvat. Gestionarul, dacă este un AJVPS clasic, va spune DA mai mult ca sigur, alți gestionari trebuiesc întrebați ce politică au în privința armelor utilizate la vânătoare pe fondurile lor. Nu toți acceptă orice arme și orice calibre.
Cât privește ultimul aspect, dacă ai colegi de stand care se uită chiorâș la tine și la arma ta, atunci schimbă colegii, caută unii care nu au probleme de cruciș la ochi. Sau mergi la vânătoare pe autorizații în grup restrâns sau individuale dacă grupa nu te acceptă.
Eu am mai spus pe forum, sunt un clasic în privința armelor, juxtapuse și suprapuse la lise plus bolt action la ghintuite. Asta nu înseamnă că judec alți vânători în privința echipamentului utilizat la vânătoare, ba chiar mă bucur că vânătorii au arme din ce în ce mai diversificate. Sunt pro arme de toate felurile și sunt pro utilizarea acestor arme cu foarte mare responsabilitate. În rest nu contează, semi, bolt, lever, pompă, durdă cu cremene, fiecare cu propriile preferințe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde adrian m. pe 10 Dec 2020, 16:02

Cat timp folosesti o arma admisa la vanatoarea de la noi nu vad ce probleme de etica ar fi in asta. Sunt multe alte probleme de etica care nu se respecta, la grupa de multe ori vine fazanul la tine si cand sa tragi te trezesti ca trage unu de cine stie unde. Eu vanez cu caine si de multe ori am patit sa imi scoata vanat si sa traga altcineva. Altii vin sa isi expuna lucrurile inutile, stiu un caz de vanatoare la capra, capra impuscata, vanator cu haine si scule de mii de euro, paznicul om de treaba sa oferit sa ii jupoaie capra dar nu avea cutit si a cerut cutitul "vanatorului" , a scos un cutit de cateva sute bune de lei si cand a inceput paznicul sa taie sternul ala facea ca toti dracii ca ii strica cutitu!
Important este sa dam un exemlu pozitiv si sa repectam regulile de etica de bun simt, cei valorosi o sa aprecieze si ceilalti, din pacate sunt si din acestia nu vor intelege pe nimeni si nimic!
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde DCT pe 11 Dec 2020, 01:13

Mda! Jos cu franele de gura! Jos cu tevile cromate! Jos cu inchizatoarele cu actiune liniara! Jos cu talpile de amortizare recul pentru paturile de arma! Jos cu reticulele de la lunete! Parafrazand un coleg forumist: Ca nu e etic bre...
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde DCT pe 11 Dec 2020, 01:49

Discutiile astea probabil ca existau si acum mai bine de 100 si ceva de ani cand se foloseau la vanatoare arme cu incarcare pe la gura tevii si a aparut un zabaug cu una cu incarcare pe la culata (pe atunci nu erau forumuri) si probabil ca o sa existe si in viitor cand un Kirk o sa vaneze cu phaser-ul (atunci nu vor mai exista forumuri).
DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde laurul pe 11 Dec 2020, 07:10

DCT scrie:Discutiile astea probabil ca existau si acum mai bine de 100 si ceva de ani cand se foloseau la vanatoare arme cu incarcare pe la gura tevii si a aparut un zabaug cu una cu incarcare pe la culata (pe atunci nu erau forumuri)

:lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde violiv pe 11 Dec 2020, 08:17

Prima semi-automata lisa functionala, accesibila ca pret, a aparut in 1905, odata cu Browning auto 5.
Primul bock eficient, accesibil ca pret, raspandit pe scara larga, a fost brevetat in 1925 (adica 20 de ani mai tarziu) si a fost disponibil pe piata din 1927 - Browning B 25.

Statistic, pe toate testele imaginate si facute, bock-ul este cea mai eficienta varianta de arma cu tevi lise, cea mai vanduta, cea mai folosita.
Da' nu injura nimeni arma cu tevi suprapuse cum c-ar fi prea moderna, ca n-ar mai da sanse vanatului, bla-bla. Rarele basculante cu 3 tevi lise sint apreciate ca minuni. Semi, doar pentru ca poate duce mai mult de 2 cartuse e injurata peste tot. Ce ti-e si cu mintea omului!!!! Cred ca prea multa spalare pe creier dauneaza rau societatii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Kilimanjaro pe 11 Feb 2021, 19:27

Intrebarea nu este de etica vanatoreasca pentru ca armele semiautomate sunt permise de lege atata timp cat magazia are capacitate de maxim 2 cartuse. Felul in care arata arma sau ce platforma foloseste fiecare nu e o chestiune de etica. Etica tine de cum folosesti arma, de cat de mult te antrenezi in poligon sau cat de mult exersezi "la rece" si cel mai important cum executi tragerea si in final cat de curat recoltezi vanatul.

Degeaba vin unii cu single bullet si impusca vanatul in fund. De obicei nu au timp sa reincarce pentru a da lovitura de gratie. Eu unul personal nu am nici o arma semiautomata pentru ca prefer straight action cu 5+1 sau classic bolt action. Cred ca din punct de vedere al disciplinei un bolt action te mai pune la treaba si nu iti da acel confort ca mai ai 2 pe teava. Te face sa fii mai atent la primul foc, cel putin asta este parerea mea.

La urma urmei cel mai important este ca animalul sa nu sufere si sa fie recuperat. Altfel, indiferent de ce fel de arma ai folosi vei ramane cu gustul amar al esecului si cu constiinta incarcata.

Multa sanatate!
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde mihai_tud pe 11 Feb 2021, 20:21

@kilimanjaro treci pe la prezentare ca te iau adminii in focuri!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Kilimanjaro pe 12 Feb 2021, 14:25

mihai_tud scrie:@kilimanjaro treci pe la prezentare ca te iau adminii in focuri!


@mihai_tud multumesc pentru sfat. Am trecut pe la prezentare.
“The best bullet ever designed is not proof against bad judgement and poor shooting.”
Jack O’Connor
Avatar utilizator
Kilimanjaro
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mai 2020, 15:20
Locaţie: Iasi

Re: Intrebare despre etica vânătorească

Mesajde Ghinda pe 14 Feb 2021, 14:50

:lol: :lol: :lol:
Bravo!!! Am observat!
M-am cam bucurat de cele scrise la prezentare!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori

Publicitate