Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:26

fara titlu

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

fara titlu

Mesajde Marius pe 16 Iun 2021, 11:08

Ce au aflat de la stiri despre vanatori, acei romani care nu vaneaza?
Tineri de 20-30 de ani nascuti in "lumea libera", dupa revolutie, ce au aflat despre noi, vanatorii, de la TV?
Gospodinele de la bloc de la etajul 6, ce parere si-au facut despre vanatori din ceea ce aud la radioul din bucatarie?
Va spun eu.
SINGURELE STIRI DESPRE VANATORI SI VANATOARE IN ULTIMII 30 DE ANI AU FOST DESPRE BRACONAJ SI DESPRE ACCIDENTE DE VANATOARE.
Asadar, e oarecum firesc ca cea mai mare parte a cetatenilor acestei tari, oameni neinformati dar cu drept de vot, sa creada despre noi ca suntem o adunatura de idioti si infractori care, fie ne impuscam intre noi, fie comitem acte de braconaj. Ticalosi psihopati fara suflet, care omoara animale nevinovate.
Cine e de vina pentru situatia actuala? Noi suntem.
Conducatorii nostri n-au avut viziune.
Nu au promovat in spatiul public nimic despre rolul vanatorului in natura.
Cum bine imi spunea un amic, asociatiile de vanatori, nu au organizat actiuni de informare si educare a copiilor in fondurile de vanatoare.
Nu ne-am facut remarcati in presa, nici macar cu actiuni de strangere a gunoaielor.
Am permis ca minciunile ong-urilor referitor la vanatoare si vanatori sa ramana fara raspuns.
Ceilalti oameni n-au avut de unde sa afle ca nu vanam oriunde, oricat, orice, ci o facem dupa legi si reguli stricte, in beneficiul speciilor pe care le vanam.
Nu am sponsorizat echipe de sportivi, nu am fost implicati in actiuni caritabile, nu am donat orfelinatelor sau azilurilor carnea de vanat care uneori ne prisosea.
Fara viziune! Asta defineste modul in care am fost condusi.

Conducatorii asociatiilor s-au complacut in promiscuitatea cotelor de recolta la pasari pe fond de vanatoare, o aberatie unica in Europa si probabil in lume, care a facut posibil ca un judecator sa ne opreasca vanatoarea.
In ciuda influentei si sprijinului parlamentar pe care am avut-o, conducatorii nostril n-au stiut sa profite de asta si astazi avem cele mai restrictive legi din Europa, in privinta armelor si a vanatorii.
Conducatorii asociatiilor de vanatoare din zonele de campie, nu au cumparat loturi de teren atunci cand se vindeau pe nimic pentru a infiinta culturi pentru vanat si zone de refugiu, si acum, din cauza agriculturii, mii de hectare de pe fiecare fond de campie sunt practic moarte, fara vanat, fara fauna de orice fel.
Cum am fost implicati noi, vanatorii de rand in conducerea asociatiei noastre? Dau exemplul meu (care n-am facut nimic) de la Ialomita, unde conducerea asociatiei mele a investit o suma foarte mare in constructia unei cabane (de fapt ditamai casoiul) unde credeti? In marginea orasului Slobozia. De ce ar avea nevoie vanatorii de o cabana in marginea orasului, cata vreme in fondurile indepartate suntem obligati sa dormim pe la cate o ferma? Sunt sigur ca majoritatea noastra avem exemple asemanatoare din asociatiile in care suntem membri.
Ce explicatie avem ca organizatia noastra cu 60.000 de membri, a permis ca un ong precum SOR sa numere, sa evalueze populatiile de pasari pe care noi le vanam? Poate fi normal asa ceva?
De ce am permis noi, vanatorii, ca tot felul de neaveniti sau falsi iubitori ai naturii, sa acceseze fonduri europene, granturi, sau donatii pentru tot felul de studii despre fauna. De ce n-am facut noi asta?
De ce am permis ca un profitor mincinos precum Gabriel Paun sa trimita in societate mesaje neadevarate despre situatia ursilor. Cum e posibil ca vocea lui sa se auda zilnic, mai tare decat vocea a 60.000 de vanatori?
De ce s-au dezafiliat o gramada de asociatii de la agvps? Pentru ca n-au fost multumite de activitatea de reprezentare? Ce au facut ulterior pentru o mai buna reprezentare? Asociatiile care au ramas afiliate au fost multumite de reprezentare sau au ramas din alte motive?
Suntem 60.000 de soldati fara un Stat Major si fara general care orbecaim haotic prin meandrele incurcate ale societatii actuale.
Trebuie sa intelegem ca politicienii vor lua de cele mai multe ori acele decizii dorite de majoritate, chiar daca acele decizii sunt gresite. Se cheama populism. In cazul nostru, intrucat majoritatea nu intelege si nu accepta vanatoarea, e destul de posibil, ca restrictiile pe care le vedem azi, sa se inmulteasca si sa ne fie interzisa vanatoarea in ansamblul ei.
Sunt convins ca daca nu vom vana pasari nici sezonul asta, o gramada de asociatii vor falimenta. Primele semne au aparut deja. Fondurile de vanatoare vor fi luate in multe cazuri de persoane cu mari averi pentru care redeventa anuala si restul cheluielior nu inseamna nimic. Pe acele fonduri, noi nu vom mai avea acces. E foarte simplu si deja exista astfel de fonduri de vanatoare in Romania: fie nu ne putem permite sa vanam acolo, fie pur si simplu, nu suntem acceptati.
Ceea ce am scris NU ESTE UN REPROS, pentru ca nu ar fi constructiv, ci un indemn la actiune, la unitate.
Eventualele actiuni care sa schimbe in bine tot ce am spus mai sus, trebuie facute cu profesionalism si asta costa o gramada de bani. Nici o asociatie nu-si poate permite asta si nici nu ar fi normal sa vorbeasca in numele tuturor vanatorilor.
Cred ca toate asociatiile neafiliate trebuie sa se uneasca sub o umbrela comuna. Nu conteaza cum s-ar numi, federatie sau asociatie sau altfel. Ar trebui ca aceasta noua entitate sa isi dea mana cu AGVPS si sa actioneze unitar in toate punctele de interes comun.
Altfel, in curand vom vana doar peste hotare. Eu deja am fost in Bulgaria si va spun ca tot acasa e mai bine.
PS Astept sugestii pentru titlul acestei postari.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: fara titlu

Mesajde tehărău pe 16 Iun 2021, 12:22

@Marius, +1
Total de acord cu tine! Tot ce ai concluzionat aici s-a spus de mai multe ori. Ma bucur ca te-ai hotărât sa ieși la rampă. Chiar te-am îndemnat s-o faci. Îți urez succes în încercarea ta!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: fara titlu

Mesajde Ghinda pe 16 Iun 2021, 16:13

Strigăt-îndemn!
@Marius, punctat!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: fara titlu

Mesajde sorry_nellu pe 16 Iun 2021, 22:01

Mult, mult prea tarziu Marius! Ne-au daramat sandramaua deja!
Totul a fost bine pus la punct si din timp. Activistii si
ong-urile au fost pionii, cei la vedere, mercenari atipici intr-un razboi atipic, care au facut diversiune tragand din alta directie, in timp ce interesele acoperite au actionat unde trebuie. Lucrarea e gata si acum iese la vedere. Vanatoare a in Romania va lua un alt curs. Inevitabil. Suntem naivi si usor de cumparat.
Din pacate "vulpea" ne-a sterpelit cascavalul.
Ma rog, Doamne ajuta sa ma insel!
As putea sa scriu muuult pe tema asta, documentat, bineinteles, dar nu are rost si nu am timp.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: fara titlu

Mesajde zeb stump pe 17 Iun 2021, 08:01

Din păcate, e foarte dificil să ne facem auziţi...Presa e cumpărată, şi cei care o finanţează dau foarte clar direcţia in care să fie prezentate lucrurile...Cand reuseste vreun reprezentant al vanatorilor sa fie invitat in vreun studio, se trezeste între 3-4 isterici, care habar nu au de vanatoare, plus alti 2-3 care intervin prin telefon, de nu apuca sa duca o fraza pana la capăt...Păun are misiune clara: sa abata atentia de la unele defrisari masive (legaturile dinte Agent Green si Schweighoffer fiind binecunoscute la un anumit nivel), aşa că gaseste non stop subiecte de scandal...
Asa cum arată @ Marius, s-au pierdut nişte trenuri cândva, acum e tare-tare greu de reparat ceva...
Se pare că şi proiectul de modificare a legii s-a împotmolit pe la comisii, nici nu mă miră, cu coaliţia asta disfunctională...Şi aici s-a pierdut un tren, când primul ministru a refuzat OUG, pe motiv că "nu se justifică urgenţa"...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: fara titlu

Mesajde kama3 pe 17 Iun 2021, 11:05

Chiar asa sa fie?
Vinovați sa fie ONGistii? Verzii? Orchestrati si finantati de Oculta, Rockefeler, Rothschild si iluminati?
Adica ei sunt vinovati pentru dezastrul produs in cinegetica romaneasca din ultimii 31 de ani?
Nu noi vanatorii in frunte cu Marii si Intangibilii Vanatori?
Verzii au permis agricultura haotica, verzii au dat iepurii la export, verzii n-au facut combatere, verzii au vandut patrimoniul asociatiilor, verzii au numarat ratele si mistretii din birou.
Tot ei au umflat cotele ca sa fie lumea multumita.
Verzii au pus bete in roate gestionarii corespunzatoare a vanatului, verzii n-au permis populari, verzii au dat pedepse cu suspendare pentru braconaj.
Verzii ne-au tinut mainile in san cand ne erau ingradite si calcate in picioare drepturile. Cand am fost limitati din toate partile.
Eu cred ca nu. Eu cred ca ascensiunea lor se datoreaza exclusiv lipsei de rezistenta a vanatorilor.
Si furaciunile nu au aparut acum ci "atunci" cand stim cine era la conducere.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: fara titlu

Mesajde Clujeanul pe 17 Iun 2021, 11:44

kama3 scrie:Adica ei sunt vinovati pentru dezastrul produs in cinegetica romaneasca din ultimii 31 de ani?
Nu noi vanatorii in frunte cu Marii si Intangibilii Vanatori?


Chiar esti convins de ce ai scris mai sus?
Eu de exemplu daca as suspecta ca-i adevarat ce ai scris, a doua zi m-as lasa de vanatoare. Din fericire pentru mine, sunt convins ca esti cam departe de realitate.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: fara titlu

Mesajde kama3 pe 17 Iun 2021, 12:22

Sunt convins ca nu trebuie sa dam vina pe nimeni pentru incompetenta cu care am fost gestionati. Si tocmai pentru ca am fost scarbit de atitudinea unora 7 ani am facut pauza.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: fara titlu

Mesajde sorry_nellu pe 17 Iun 2021, 14:47

@kama:
Totusi departe de a fi vorba de dezastru!
Hai sa fim seriosi! Avem inca ce multi doar viseaza. Parte din tot ce ai enumerat tu, sunt cauze care au impiedicat o functionare sanatoasa si durabila a sistemului. S-au constituit totodata in vulnerabilitati, pe care cei interesati le-au exploatat cu ajutorul verzilor, asa cum le zici tu. Nu stiu de ce le iei apararea!
NIMENI nu i-a acuzat si... nu ii poate acuza!
Ca au facut si jocul unor investitori interesati de domeniu aceasta, ai sa te convingi sigur si singur.
Ca multi vom trece la categoria gonasi, la fel.
Daca 7 ani ai intrat in "adormire" ca ai fost dezgustat in asa masura de situatia de fapt din vanatoare, ce te-a determinat sa revii?
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: fara titlu

Mesajde Ghinda pe 17 Iun 2021, 14:51

Aprinderea luminilor! Incep voci să se audă. Avem un ministru care pune punctele unde trebuie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: fara titlu

Mesajde sorry_nellu pe 17 Iun 2021, 14:58

Bine ar fi!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: fara titlu

Mesajde kama3 pe 17 Iun 2021, 15:32

Nu tin sub nicio forma partea verzilor. Doar ca ne furam singuri caciula daca dam vina pe verzi in loc sa ne asumam greselile si vulnerabilitatile.
Da, inca avem ce altii nu au, dar asta nu inseamna nici ca nu e nevoie de gestionare corespunzatoare si nici ca daca lasam sa mearga si asa vom avea la nesfarsit.
Si ca un exemplu scurt, de "buna gestionare" e situatia iepurelui, cu fonduri intregi fara urma de iepure.
Am reinceput sa vanez incercand sa ma tin cat de departe pot de actiunile colective, vanand in grup cat mai restrans cu putinta. Iar revenirea am facut-o la alta asociatie.
Revenind la "verzi", or fi finantati si orientati de catre diversi, dar daca ar fi intampinat o opozitie ferma din partea sectorului cinegetic ar fi ramas sa urle la luna.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: fara titlu

Mesajde sorry_nellu pe 17 Iun 2021, 19:10

@ kama:
Intelege ca nu dau si ca e ridicol sa dau vina pe verzi. Pot acuza adversarul ca am pierdut din cauza lui?
Dar pot face analiza meciului. Am voie?
Doi, nu invoc conspiratiei globale.
Vanatul e o resursa, sursa de bani buni. Daca are cine sa investeasca, normal ca va uza de toate mijloacele oferite de piata libera de a pune mana pe ea.
Dar sa nu uitam, ca de fapt piaata libera e la discretia celui puternic de fapt, apoi a celorlati, competivi si eficienti, etc. De asta cei mai cu cap lupta sa protejeze economiile nationale si sunt acuzati ca obstructioneaza piata libera. Nu e nici o conspiratie, e pe fata!
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: fara titlu

Mesajde CCM pe 17 Iun 2021, 19:54

kama3 scrie:Nu tin sub nicio forma partea verzilor. Doar ca ne furam singuri caciula daca dam vina pe verzi in loc sa ne asumam greselile si vulnerabilitatile.
Da, inca avem ce altii nu au, dar asta nu inseamna nici ca nu e nevoie de gestionare corespunzatoare si nici ca daca lasam sa mearga si asa vom avea la nesfarsit.
Si ca un exemplu scurt, de "buna gestionare" e situatia iepurelui, cu fonduri intregi fara urma de iepure.
Am reinceput sa vanez incercand sa ma tin cat de departe pot de actiunile colective, vanand in grup cat mai restrans cu putinta. Iar revenirea am facut-o la alta asociatie.
Revenind la "verzi", or fi finantati si orientati de catre diversi, dar daca ar fi intampinat o opozitie ferma din partea sectorului cinegetic ar fi ramas sa urle la luna.


+1
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: fara titlu

Mesajde the_mav pe 17 Iun 2021, 20:57

sorry_nellu scrie:@ kama:
Intelege ca nu dau si ca e ridicol sa dau vina pe verzi. Pot acuza adversarul ca am pierdut din cauza lui?
Dar pot face analiza meciului. Am voie?
Doi, nu invoc conspiratiei globale.
Vanatul e o resursa, sursa de bani buni. Daca are cine sa investeasca, normal ca va uza de toate mijloacele oferite de piata libera de a pune mana pe ea.
Dar sa nu uitam, ca de fapt piaata libera e la discretia celui puternic de fapt, apoi a celorlati, competivi si eficienti, etc. De asta cei mai cu cap lupta sa protejeze economiile nationale si sunt acuzati ca obstructioneaza piata libera. Nu e nici o conspiratie, e pe fata!


+1@kamaz
@nellu: stai asa, ca vanatul nu e al cui trebuie (res nullius, bata-l vina) :!: Abia atunci cand va fi al cuiva, care va si dispune de el in consecinta, se aplica ce spui tu cu piata libera.
Pana una alta, la noi vanatul este al duhului sfant ca sa fie mai usor de inteles, doar gestionarea e facuta cu dinti de fier si mana feroce cum se stie de (prea) multi ani.

In rest, da... discutii ciclice, repetitive, cam la intervale de 5-7 ani. Butonul din dreapta sus search+arhiva forumului ajuta in acest sens.
Am vazut interventia de azi a ministrului, din ce in ce mai articulat omul. Ar trebui sa treaca de toamna asta, sa speram ca se si intampla acest lucru; la prima remaniere nu prea e pe lista.
Altfel, legea ba e blocata, ba pierduta, ba s-a stricat - in stilul romanesc.
Astept sa vad pastrama de urs pe tarabele de la Piscul Negru.
Primarita cu trecere la presa, proaspata evident, din jud AG, se dadea de mama focului acum cateva zile ca a venit ursul in orasul ei. Nasol, ca pe partea ailalta a muntilor un cioban povestea nu demult "aici e liniste dom'ne, noi n-avem arme ca sa nu le ducem grija, nici ursii nu ne prea calca ca SE SPERIE"
Mda... se sperie pe dracu.
Revenind: jos palaria pentru "verzii" din discutii dpdv al comunicarii si strategiei lor. Vor ajunge departe, ceea ce evident nu putem spune de partea vanatorilor.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: fara titlu

Mesajde sorry_nellu pe 17 Iun 2021, 21:50

Bine, am gresit. Vanatul e a cui spui tu. .Vom vedea ce va fi cu dreptul de concesionare a fondurilor.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: fara titlu

Mesajde popaliviu pe 18 Iun 2021, 07:01

Animalele sălbatice nu aparțin nimănui! Până sunt recoltate. Atunci aparțin vânătorului. Așa spun vânătorii în Austria. :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 976
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: fara titlu

Mesajde zeb stump pe 18 Iun 2021, 09:15

@Kama: Ai idee cum ar putea vânătorii sa ţină piept "verzilor"...mai ales acum, cand la puetere este o organizatie (mi-e greu să-i zic partid) care are ca alegători 99% din ONG-isti, iar membrii sai provin din ONG-isti, articulati cu ceva securisti, si care le suflă în pânze (ca sa nu zic in alta parte)...Ia spune, cum am putea sa-i oprim?Poate sa inchidem facbook-ul...In tara asta, in care pentru tot mai multi facebook este Adevărul şi Lumina?
Ai vazut mesajul de ieri pe facebook al lui Gotiu?Poate un coleg care are facebook il posteaza aici...
Poti spune că gestionarii nu au gestionat bine, de ex, efectivele de ursi?Cand ursii s-au inmultit si pana in 2016, cat inca se vanau...
Cum puteau vanatorii sa opresca agricultura intensiva?Intreb si eu, ca omul...Unul care cumpără/arendeaza teren agricol, vrea sa il cultive intensiv, sa faca bani...Ce sa faca vanatorii?
Departe de mine sa spun ca gestionarii au fost ingerasi, dar sa ajungem la concluzia ca verzii reusesc sa ne blocheze din cauza gestionarilor, e cam mult.
Păsările de pasaj nu pot fi gestionate, şi, cu toate astea, verzii ne-au tras-o anul trecut...
Aştia cer interzicerea vanatorii in totalitate, şi nu o mai buna gestionare a vanatului...
Combatere?Impusca tu LRGAL un caine pe fond, cu ghinionul de a fi vazut de vreun satean, si mai vorbim...
Cam aici am ajuns...Deja nu imi mai fac sperante de prepelite anul asta, şi nici de rate...Astept sa se opreasca ploile sa ies la tap, pana nu se opreste si asta...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: fara titlu

Mesajde zeb stump pe 18 Iun 2021, 09:16

Scuze pt greselile de scriere, mi-am varsat nervii pe tastatura :evil:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: fara titlu

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2021, 10:04

Foarte bine! Dacă suntem boi!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: fara titlu

Mesajde kama3 pe 18 Iun 2021, 10:38

Raul nu s-a facut in ultimii doi ani de cand e USR ul.
Raul s-a facut in ultimii 30 de ani. A fost o eroziune continua cu pasi mici.
O distrugere atat directa cat si indirecta prin tolerarea unor practici toxice.
Interzicerea vanatorii la pasari s-a facut pentru ca verzii au speculat portitele din lege.
Daca legea era beton se loveau de un zid.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: fara titlu

Mesajde Clujeanul pe 18 Iun 2021, 12:23

popaliviu scrie:Animalele sălbatice nu aparțin nimănui! Până sunt recoltate. Atunci aparțin vânătorului. Așa spun vânătorii în Austria. :-bd

Am scris-o si eu aici nu o data. Animalele is animale. Ce dobandesti prin vanatoare ii vanat.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: fara titlu

Mesajde Clujeanul pe 18 Iun 2021, 12:33

zeb stump scrie:@Kama: Ai idee cum ar putea vânătorii sa ţină piept "verzilor"...mai ales acum, cand la puetere este o organizatie (mi-e greu să-i zic partid) care are ca alegători 99% din ONG-isti, iar membrii sai provin din ONG-isti, articulati cu ceva securisti, si care le suflă în pânze (ca sa nu zic in alta parte)...Ia spune, cum am putea sa-i oprim?Poate sa inchidem facbook-ul...In tara asta, in care pentru tot mai multi facebook este Adevărul şi Lumina?
Ai vazut mesajul de ieri pe facebook al lui Gotiu?Poate un coleg care are facebook il posteaza aici...
Poti spune că gestionarii nu au gestionat bine, de ex, efectivele de ursi?Cand ursii s-au inmultit si pana in 2016, cat inca se vanau...
Cum puteau vanatorii sa opresca agricultura intensiva?Intreb si eu, ca omul...Unul care cumpără/arendeaza teren agricol, vrea sa il cultive intensiv, sa faca bani...Ce sa faca vanatorii?
Departe de mine sa spun ca gestionarii au fost ingerasi, dar sa ajungem la concluzia ca verzii reusesc sa ne blocheze din cauza gestionarilor, e cam mult.
Păsările de pasaj nu pot fi gestionate, şi, cu toate astea, verzii ne-au tras-o anul trecut...
Aştia cer interzicerea vanatorii in totalitate, şi nu o mai buna gestionare a vanatului...
Combatere?Impusca tu LRGAL un caine pe fond, cu ghinionul de a fi vazut de vreun satean, si mai vorbim...
Cam aici am ajuns...Deja nu imi mai fac sperante de prepelite anul asta, şi nici de rate...Astept sa se opreasca ploile sa ies la tap, pana nu se opreste si asta...


Nota 10 Colegule!
+1
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: fara titlu

Mesajde zeb stump pe 18 Iun 2021, 12:55

@Kama: gresit...Portita nu a fost in lege , portita fost...lipsa legii...Am tot scris pe aici problema cu actul
administrativ şi cat de usor poate fi suspendat pana la judecarea pe fond...
Iar acum, cand se incearca rezolvarea prin lege, ghici ghicitoarea mea: cine din coalitia de guvernare încearca din rasputeri, cot la cot cu postacii din social media, să o împiedice?
Pentru ca stiu ca daca trece aceasta modificare, nu au decat sa inroseasca Facebook-ul, ca noi o sa inrosim linistiti tevile armelor :D
De ce pana anul trecut au mers lucrurile fara probleme cu pasarile de pasaj?
de ce Gotiu a participat marti la sedinta comisiilor de mediu , resectiv, ape si păduri din senat fix cu Asociatia Alianta pentru Combaterea Abuzurilor?Adica cei care au atacat ordinul anul trecut...o fi vreo coincidentă şi eu sunt paranoic...
De studiile ONG-iste privind sacalul, în urma cărora vor sa il faca si pe asta specie protejată cunosti? A propos de combatere...
Avem nevoie de lege cat mai simplă şi mai clară, tocmai pentru a bloca initiativele astea.
Ieri am vazut ca Ministerul Mediului a anuntat ca vrea sa aplice metoda pe care o aplica americanii in parcurile nationale cu ursii: alungare, relocare, extragere.Imediat au sarit ONG ca de fapt face asta ca sa permita vanatoarea de trofee!
Astia au alte interese, si oricum faci, ei atata stiu:sa se tavaleasca si sa puna poalele in cap...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: fara titlu

Mesajde Clujeanul pe 18 Iun 2021, 14:48

Oengistii nu au nimic de pierdut. Dar au infiorator de mult de castigat. Si nici macar nu se mai feresc sa arate asta. Chestie de bani (multi) care intra in cururile lor de buzilai.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: fara titlu

Mesajde tehărău pe 18 Iun 2021, 15:00

zeb stump scrie:@Kama: Ai idee cum ar putea vânătorii sa ţină piept "verzilor"...mai ales acum, cand la puetere este o organizatie (mi-e greu să-i zic partid) care are ca alegători 99% din ONG-isti, iar membrii sai provin din ONG-isti, articulati cu ceva securisti, si care le suflă în pânze (ca sa nu zic in alta parte)...Ia spune, cum am putea sa-i oprim?Poate sa inchidem facbook-ul...In tara asta, in care pentru tot mai multi facebook este Adevărul şi Lumina?
Ai vazut mesajul de ieri pe facebook al lui Gotiu?Poate un coleg care are facebook il posteaza aici...
Poti spune că gestionarii nu au gestionat bine, de ex, efectivele de ursi?Cand ursii s-au inmultit si pana in 2016, cat inca se vanau...
Cum puteau vanatorii sa opresca agricultura intensiva?Intreb si eu, ca omul...Unul care cumpără/arendeaza teren agricol, vrea sa il cultive intensiv, sa faca bani...Ce sa faca vanatorii?
Departe de mine sa spun ca gestionarii au fost ingerasi, dar sa ajungem la concluzia ca verzii reusesc sa ne blocheze din cauza gestionarilor, e cam mult.
Păsările de pasaj nu pot fi gestionate, şi, cu toate astea, verzii ne-au tras-o anul trecut...
Aştia cer interzicerea vanatorii in totalitate, şi nu o mai buna gestionare a vanatului...
Combatere?Impusca tu LRGAL un caine pe fond, cu ghinionul de a fi vazut de vreun satean, si mai vorbim...
Cam aici am ajuns...Deja nu imi mai fac sperante de prepelite anul asta, şi nici de rate...Astept sa se opreasca ploile sa ies la tap, pana nu se opreste si asta...


+1

Domnilor, oare când ne răcorim și ne dam seama că chiar dacă ne părem nesuferiți unii altora, problema este comună și trebuie s-o rezolvăm uniți?
Când începem să vedem datele problemei, nu greșelile gramaticale cu care a fost expusă?
Când nu mai ne referim la ceva fără a face trimitere la greaua moștenire? Și când predecesorii nu vor mai invoca ca pe vremea lor era bine și actualii sunt nevolnici?
Când înțelegem ca pe cât ne-au dat alții la gioale, pe atât ne-am pus piedici între noi?
Când înțelegem că greaua moștenire se rezolvă numai dacă modificam statutul și dăm întâietate performanței și competitivității, promovând lideri, nu băieți de treabă?
Când identificam o problemă și o dezbatem numai pe aceea pana ii găsim o soluție pe care s-o oferim celor ce o pot aplica?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: fara titlu

Mesajde tehărău pe 18 Iun 2021, 16:51

the_mav scrie:
sorry_nellu scrie:@ kama:
Intelege ca nu dau si ca e ridicol sa dau vina pe verzi. Pot acuza adversarul ca am pierdut din cauza lui?
Dar pot face analiza meciului. Am voie?
Doi, nu invoc conspiratiei globale.
Vanatul e o resursa, sursa de bani buni. Daca are cine sa investeasca, normal ca va uza de toate mijloacele oferite de piata libera de a pune mana pe ea.
Dar sa nu uitam, ca de fapt piaata libera e la discretia celui puternic de fapt, apoi a celorlati, competivi si eficienti, etc. De asta cei mai cu cap lupta sa protejeze economiile nationale si sunt acuzati ca obstructioneaza piata libera. Nu e nici o conspiratie, e pe fata!


+1@kamaz
@nellu: stai asa, ca vanatul nu e al cui trebuie (res nullius, bata-l vina) :!: Abia atunci cand va fi al cuiva, care va si dispune de el in consecinta, se aplica ce spui tu cu piata libera.
Pana una alta, la noi vanatul este al duhului sfant ca sa fie mai usor de inteles, doar gestionarea e facuta cu dinti de fier si mana feroce cum se stie de (prea) multi ani.

In rest, da... discutii ciclice, repetitive, cam la intervale de 5-7 ani. Butonul din dreapta sus search+arhiva forumului ajuta in acest sens.
Am vazut interventia de azi a ministrului, din ce in ce mai articulat omul. Ar trebui sa treaca de toamna asta, sa speram ca se si intampla acest lucru; la prima remaniere nu prea e pe lista.
Altfel, legea ba e blocata, ba pierduta, ba s-a stricat - in stilul romanesc.
Astept sa vad pastrama de urs pe tarabele de la Piscul Negru.
Primarita cu trecere la presa, proaspata evident, din jud AG, se dadea de mama focului acum cateva zile ca a venit ursul in orasul ei. Nasol, ca pe partea ailalta a muntilor un cioban povestea nu demult "aici e liniste dom'ne, noi n-avem arme ca sa nu le ducem grija, nici ursii nu ne prea calca ca SE SPERIE"
Mda... se sperie pe dracu.
Revenind: jos palaria pentru "verzii" din discutii dpdv al comunicarii si strategiei lor. Vor ajunge departe, ceea ce evident nu putem spune de partea vanatorilor.


Mavule, discuția asta e de când e forumul și ne-am certat și împrietenit pe baza ei de sute de ori. Nu eu cu tine, noi cu noi.
Eu zic ca așa e, vânatul ar trebui sa fie al cuiva.
Dar...
Constituția, art 136, zice ca e bun comun, al nimănui. Și ca poate sa îl dea fie Romsilva, fie ONG de interes public. Mai mult nu dezvolt ca dau idei (iar îmi iau ceartă ca forumul e pentru toți, dar știu eu ce știu).
Acum citiți voi care sunt posibilitățile de schimbare a constituției, coroborati cu situația actuală a votanților și ziceți-mi și mie cam prin ce an (luna contează mai puțin), credeți voi ca se va schimba constituția și acolo va scrie ca vânatul e al proprietarilor de teren, al vânătorilor, al cui vreți voi...
Am zis că nu mă pricep la legislație, luminați-mă dacă ma înșel ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: fara titlu

Mesajde the_mav pe 18 Iun 2021, 21:35

ce simplu ar fi sa fie cum spui tu teharau, s-ar fi luat atunci DEMULT vanatul de catre cei care stiu sa comunice mai bine, au mai multi bani si stiu sa isi faca politicile mai bine - adica "verzii" infierati de toti.
Nu e chiar cum spui tu, 136 Const spune de bunurile proprietate publica, pe cand distinctia (FINA, foarte fina, este drept) se face PANA acolo.
Brief: INAINTE il faci al nimanui, apoi automat e public (normal si logic), il impingi cumva alaturi de petrol si ANRM pe 136 Const. si te speli frumos pe maini. Il alipesti de vreo 70 de ani pe langa vreun minister cu oarece tangente, infiintezi si purtatori de stindard si cu asta basta - reteta perfecta.
Stii si tu (si alti cativa) ca nu aici e problema, ci INAINTE de 136 Const. :idea: :!: :!: :!:
;)
Las-o asa, ca ar fi chiar pacat ca verzii sa nu ceara gestiunea. De fapt nu sa ceara, ci sa reformulez: cat mai e pana o vor primi. Si nu e pe principiul "ba pe a ma'sii, sa ia ei gestiunea si apoi sa se spele pe cap cu ursii ori cu califarii rosii", ci efectiv pe interpretarea legii. Asta inseamna ca o lasi in bataia vantului.
Forumul a dat idei de cand ma stiu, TOATE impecabile! :!: Ca au fost aplicate exclusiv la nivelul interesului fiecaruia, asta este altceva. :idea: :idea:

Pana una alta, plecand de la primul topic, legea e praf de stele... pai numarul limitat la munitie cum e? INJUMATATIREA cotei inclusiv anul asta la pasaj cum e? calcarea in picioare a sezoanelor cum ramane? lacunele din lege lasate in bataia vantului pentru care iti salta armele aproape ORICINE si ORICAND cum sunt?

Si am mai scris dar am sters.
La mine e dimineata, ma duc sa-mi pun o cafea. Da, nu zic ca nu e si cum zici tu, dar daca tot cerem reforma, hai sa o facem integrala, de la inceput, nu pe bucatele, asa cum (credem ca) ne convin pe moment.
SA PUTEM LASA CEVA SI PESTE 20 DE ANI!

Altfel.... cum spuneam, ciclic...repetir...samd.

PS: ne f...ierb "verzii" de cativa ani la foc iute, si nici pana acum nu s-a putut invata macar un sfert din comunicarea lor.
ps2: nu mai scriu, las si altora tastaturile. Sanatate.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: fara titlu

Mesajde tehărău pe 19 Iun 2021, 13:35

sorry_nellu scrie:@kama:
Totusi departe de a fi vorba de dezastru!
Hai sa fim seriosi! Avem inca ce multi doar viseaza. Parte din tot ce ai enumerat tu, sunt cauze care au impiedicat o functionare sanatoasa si durabila a sistemului. S-au constituit totodata in vulnerabilitati, pe care cei interesati le-au exploatat cu ajutorul verzilor, asa cum le zici tu. Nu stiu de ce le iei apararea!
NIMENI nu i-a acuzat si... nu ii poate acuza!
Ca au facut si jocul unor investitori interesati de domeniu aceasta, ai sa te convingi sigur si singur.
Ca multi vom trece la categoria gonasi, la fel.
Daca 7 ani ai intrat in "adormire" ca ai fost dezgustat in asa masura de situatia de fapt din vanatoare, ce te-a determinat sa revii?


@sorry_nellu, dacă toată lumea ar vorbi în cunoștință ce cauza, fără patimă și cu simțul măsurii, dialogul de aici ar avea și roade.
Din păcate sunteți putini...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: fara titlu

Mesajde iliealexandruionut pe 20 Iun 2021, 19:12

Te salut cu respect,

Ministrul nostru tocmai a fost tras pe linie moarta!
Ieri trebuia sa vina( confirmat 100%) la un Simpozion al celor de la AJVPS ALBA si brusc cu o seara inainte s-a sucit ,, ca alte treburi importante pentru tara il retin" .
Ce sa vezi, a participat la o intalnire a fanfarelor din nu stiu ce regiune, nu stiu cate comune!!!!
La evenimentul de la Alba au fost 3 deputati, un Secretar de stat, sefi de la Garda de mediu, Reprezentanti ai agricultorilor si crescatorilor de ovine si bineinteles IMPARATII AGVPS!
Nenea Dom" Ministru a fost la fanfare!

Toate cele bune,
ps: dovezi gasiti pe pagina Dumnealui de FB.
Ghinda scrie:Aprinderea luminilor! Incep voci să se audă. Avem un ministru care pune punctele unde trebuie.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 45 vizitatori

Publicitate