Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:23

Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde czrciprian pe 17 Ian 2022, 22:50

hai noroc , aveti idee unde gasesc tevi pentru o pusca Ij cal 12 , a tras in zapada cu ea si sa umflat teava si dupa a taiat din ea si acum mai mult de 20 de metri numai bate lasatimi un raspuns va rog frumos , Stima !! ~x( :-? :ympray:
czrciprian
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2022, 18:52

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2022, 01:54

Povesteste mai rar si mai explicit cum e cu teava sparta de la zapada.
Mai sunt unii care nu cred ca niste zapada poate distruge teava.

Propietarul sa fie fericit ca nu l-a plesnit peste mana sau ochi.

De unde esti.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2022, 02:02

Am mai citit o data.""""20metri""
Dar cat a taiat bre ? :D au mai ramas ceva cm de legatura? 10cm ? Macar 7 -8? :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde violiv pe 18 Ian 2022, 08:43

Bine ai venit printre noi!
Pe langa tras in ce directie trebuie si cu tevile curate mai trebuie un pic de stradanie si la scris/vorbit limba romana ... e macelarita mai rau ca tevile armei.

Tevi separat pentru arme rusesti nu se gasesc. Pe la armurieri care mai au in depozite arme pentru casare sau pe la politie ai putea gasi o arma asemanatoare. Asemanatoare pentru ca doua arme la fel facute de rusi nu prea exista. Cu un pic de noroc si un armurier priceput s-ar putea adapta tevile la bascula existenta.
Sanse mici, cheltuieli mari - nu merita! La cat de ieftine sint IJ-urile la mana a doua mai bine cauti alta si pe asta o tii pentru brenneke.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2022, 08:50

Cum să răspunzi la așa ceva????
Cum a luat examenul???
Doamne apară de din ăștia!!

La vânători din alea de ne strîngem din toată țara și nu cunoști colegii, la vecinii de stand le explic să nu văd arma îndreptată către mine, că sunt iute de foc și de regulă trag primul, pe principiul rămîn viu!! Să îi vezi cum holbează ochii și ce ciujdiți stau în ștand!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde popaliviu pe 18 Ian 2022, 09:01

Ghinda scrie:
La vânători din alea de ne strîngem din toată țara și nu cunoști colegii, la vecinii de stand le explic să nu văd arma îndreptată către mine, că sunt iute de foc și de regulă trag primul, pe principiul rămîn viu!! Să îi vezi cum holbează ochii și ce ciujdiți stau în ștand!


Bine faci! :)) E amuzant și nu e în același timp! :-?
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde Ghinda pe 18 Ian 2022, 10:03

Mai înâi mă uit și la om. Nu mă bag chiar așa, oricum. Liviu, la câți trepanați au fost făcuți vânători, cu colaboarea directorilor de asociație și a comisiilor, pe te miri ce considerente, este bine să iei măsuri. Aproape că nu este vânătoare din asta, fără incident. Noroc că este spațiul mai mare și are glonțul unde merge.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde Sly_Fox pe 18 Ian 2022, 10:28

Nici cu cei cu studii superioare, cu limbaj elaborat, corect din punct de vedere gramatical, unii cu funcții publice de răspundere, nu mi-e rușine. Eu am pățit de două ori la colective să fiu atins de proiectile lansate din armele, culmea, nu a retardaților, ci a celor cu capul pe umeri (zică-se). Noroc că am avut mai mereu instinctul să ocup locuri mai îndepărtate de linii și trăgători, lăsând distanțe mari față de colegii pușcași. Concluzia este că nu contează pentru examinatori pregătirea pe linie cinegetică, frumos sau urât, prost sau deștept (nativ), educat sau fără școală, slab sau gras, înalt sau scund, dacă ai bani de decartat te fac vânător.
Soluția mea a fost să nu mai merg la nicio colectivă. De aproape zece ani doar individuale și grup foarte restrâns.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde czrciprian pe 18 Ian 2022, 11:46

bai fratilor vad ca voi inloc sa nu imi spuneti ce pot face cu teava , voi imi spuneti de gramatica mea .... imi pare rau ca v-am lasat mesaj ! Good luck ;)
czrciprian
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Ian 2022, 18:52

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde popaliviu pe 18 Ian 2022, 13:01

Eeeeee .... Cu engleza stă bine domnul! Vedeți!
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 985
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde yoghi pe 18 Ian 2022, 13:08

@czciprian

Daca citesti printre randuri nu gasesti raspuns.

Am intrebat de unde esti.?
Pt a te trimite la un armurier din zona ta.
In principiu se poate rezolva dar in functie de piese si manopera rezulta pretul bre. Daca te mai avantajeaza ,mergi mai departe.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde pipabh pe 18 Ian 2022, 14:10

czrciprian scrie:bai fratilor vad ca voi inloc sa nu imi spuneti ce pot face cu teava , voi imi spuneti de gramatica mea .... imi pare rau ca v-am lasat mesaj ! Good luck ;)

Aloha!!!
1. Citeste regulile forumului.
2. Daca nu le intelegi pune pe cineva sa ti le traduca!!!
3. Respecta-le
4. Limba romana cat mai corect scrisa gramatical se foloseste pe forum asa ca ...
5. Aruncati fierul acela, luati cava lectii despre ce si cum e cu armele si apoi va luati alta!

Numai de bine sa auzim!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Unde gasesc teava pentru IJ cal 12

Mesajde tehărău pe 18 Ian 2022, 14:38

czrciprian scrie:bai fratilor vad ca voi inloc sa nu imi spuneti ce pot face cu teava , voi imi spuneti de gramatica mea .... imi pare rau ca v-am lasat mesaj ! Good luck ;)


Nu îți înțeleg logica: de ce am răspunde la întrebarea pusa în modul acesta? Uite aici regulile acestui forum, reguli urmate de noi, cei ce coabitam aici:
viewtopic.php?f=69&t=11217
Acum, de-ți convin, urmează-le. De nu, nu-i supărare. Dar nu ne si certa, ca nu-i sat fără câini.
Si sa nu zici că nu primești sfaturi: dacă dai bună ziua și vorbești cum se cuvine, ai mari șanse sa primești o armă ca cea descrisă de tine, în mințile ei, gratis.
Ia încearcă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate