Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:56

Vanatori, la arme!-petitie

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 24 Mar 2008, 14:17

Va in vit sa semnati aceasta petitie , sa adaugati comentariile dvs., si sa o faceti cunoscuta tuturor celor ca noi
http://www.petitieonline.ro/petitie/cer ... 40051.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde bogdanm pe 24 Mar 2008, 14:24

Sa-ti dea dumnezeu sanatate, ca buna idee este.
Am semnat deja ;)

Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde valpangica pe 24 Mar 2008, 15:40

Am semnat si eu .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 24 Mar 2008, 15:49

Si eu :wink: .
IJ 54 cal.12/70.
WINCHESTER SXR VULCAN cal.30.06.
CZ 550 luxus cal 7x64.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 15:59

am semnato si eu .Felicitari pt initiativa :P
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Alin3006 pe 24 Mar 2008, 16:10

Super!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde mihaiman pe 24 Mar 2008, 23:07

am semnat si eu desi personal nu prea cred ca are sens.
putinele petitii de acolo ce ar merita luate in seama se pierd in multitudinea (cu unele comentarii simpatice din partea semnatarilor :lol: ) de genul:

http://www.petitieonline.ro/petitie/cer ... 30043.html

http://www.petitieonline.ro/petitie/ief ... 30046.html

etc.

nu cred ca e un site serios demn de luat in seama.
Avatar utilizator
mihaiman
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 25 Apr 2007, 21:57
Locaţie: cluj napoca

Mesajde mihaiman pe 24 Mar 2008, 23:13

exemple de comentarii postate de semnatari:

Exceptionala initiativa. Ne-am saturat de atata munca in plus doar ca sa umplem buzunarele patronatului. Ne-am saturat de stresul si bolile actualelor locuri de munca. Vrem mai mult timp liber pt. noi si familiile noastre! Ziua de vineri libera si programul de munca de 6 ore pe zi!

ce mai buna initiativa din 89 pana azi sa ne ajute Dumnezeu. eu as vrea si lunea ca parea incepem brusc.

sau:

-sa meditam si pentru bonuri de bere -nu doar bonuri de masa! sa le solicitam la angajare! -propun introducerea unui doze zilnice obligatorii de bere -si totodata interzicea consumului acestui "nectar" numit bere - de catre manelisti - deoarece si berea are demnitate - nu poate spala gatul acestor indivizi lasandu-si un gist amar...

situl www.petitieonline.ro e simpatic dar fara sanse da a fi luat in seama. o astfel de petitie probabil ar trebui trimisa la filialele asociatiilor si nu pe un site glumet. in plus ar putea fi semnata si de acei 90% dintre vanatorii ce nu utlizeaza internetul.
Avatar utilizator
mihaiman
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 25 Apr 2007, 21:57
Locaţie: cluj napoca

Mesajde Cristi pe 25 Mar 2008, 06:28

Scopul e de a strange semnaturi. Apoi, cine e interesat, poate tipari si depune petitia la autoritati.Chiar daca vi se pare o actiune neserioasa, nu uitati ca legea vanatorii a fos intoarsa in parlament de petitia de pe acest site.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde mihaiman pe 25 Mar 2008, 10:34

eu nu am zis ca e neserioasa actiunea.

eu imi exprimam dubiile fata de situl pe care e postata.
Avatar utilizator
mihaiman
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 25 Apr 2007, 21:57
Locaţie: cluj napoca

Mesajde MAsterD pe 25 Mar 2008, 10:58

sper sa aibe efect, mi se par aberante, sa nu zic comuniste, unele prevederi ale acestei legi.
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Mesajde mihaiman pe 25 Mar 2008, 11:52

am trimis linkul catorva zeci de cunostinte cu rugamintea sa semneze si sa trimita si ei mai departe. deja apar primele semnaturi...
Avatar utilizator
mihaiman
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 25 Apr 2007, 21:57
Locaţie: cluj napoca

Mesajde Johny Wolf pe 25 Mar 2008, 12:13

Am semnat si eu. Nu este bai daca aceasta nu va merge unde trebuie macar pentru noi sa vedem cam cati am fi pentru modificarea legii. Iar daca se aduna ceva semnaturi la acea petitie si nu o trimite nimeni unde trebuie, putem sa o trimitem noi sau sa ii facem publicitate . Vad ca cea cu taxa de prima inmatriculare a miscat destul de binisor si o sa mai miste ca de se apropie alegerile. Hai, hai ca acu e timpu. Acu ma duc sa platesc gazul 380 Ron veni luna asta la 63 mp, mo mintat unu ca in RO se fac exploatri de gaz metan.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Cristi pe 25 Mar 2008, 13:31

mihaiman scrie:situl www.petitieonline.ro e simpatic dar fara sanse da a fi luat in seama. o astfel de petitie probabil ar trebui trimisa la filialele asociatiilor si nu pe un site glumet. in plus ar putea fi semnata si de acei 90% dintre vanatorii ce nu utlizeaza internetul.


"Orice persoana are dreptul la libertatea opiniei si a expresiei; acest drept include libertatea de a sustine propriile opinii, fara interferente, libertatea de a cauta, primi si raspandi informatii si idei prin orice mijloace si fara frontiere", Declaratia Universala a Drepturilor Omului, articolul 19.

Siteul www.petitieonline.ro e doar un suport pentru colectarea de semnaturi.O petitie poate fi semnata si de o singura persoana, sau de orice persoana, si nu neaparat de detinatorii de arme. Cand vom considera ca s-au strans suficiente semnaturi, facem o scrisoare semnata de asociatiile de vanatori, colectionari ,si altii care vor sa sustina petitia, si o inaintam prin posta (nu electronic) institutiilor statului, care vor trebui sa raspunda oficial.
Ideea cu vanatorii care nu acceseaza internetul e excelenta, dar cum o punem in practica?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde mihaiman pe 25 Mar 2008, 13:47

bun, am inteles treaba cu suportul.

nu vreau sa bag strambe dar chiar nu ma pricep. pt a semna aceasta petitie nu ti se cere nici adresa, nici cod numeric personal. nici macar nu esti obligat sa bagi si numele si prenumele. oare ce valoare au semnaturile daca nici macar o persoana din lista nu poate fi identificata cu certitudine????
Avatar utilizator
mihaiman
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 25 Apr 2007, 21:57
Locaţie: cluj napoca

Mesajde Alin3006 pe 25 Mar 2008, 13:56

Progreseaza !! Au aparut si multe comentarii pertinente. Dati si voi un mail cu link-ul petitiei la toti vanatorii neforumisti pe care ii cunoasteti. Va grabi lucrurile.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 25 Mar 2008, 14:03

Treaba este ca nu prea se strang semnaturi nici macar de la membri forumurilor de vanatoare.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde cross67 pe 25 Mar 2008, 15:50

:)
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Mesajde marcel64 pe 25 Mar 2008, 17:40

sa dea Domnul sa aiba efect :roll: :wink:
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde Cristi pe 25 Mar 2008, 18:06

Ursus2006 scrie:Treaba este ca nu prea se strang semnaturi nici macar de la membri forumurilor de vanatoare.

Dar aveti si voi, neveste, tati, mame , frati, colegi de birou...si ei se pot exprima!
In ceea ce priveste identificarea semnatarilor, chestia e valabila la alegeri, unde e necesar ca alegatorii sa fie identificati in anumite litigii, aici e vorba de exprimarea si sustinerea unei petitii, care a fost facuta de un singur om, sau organizatie!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde cybelle pe 25 Mar 2008, 19:45

am semnat si eu.
e o idee constructiva...
acu: mai ramane sa si inteleaga cine trebuie ceva din ea... :roll: :D
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde george_ciprian86 pe 25 Mar 2008, 20:00

Si eu am semnat . :wink:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde jhonny pe 26 Mar 2008, 07:58

Semnat.
Avatar utilizator
jhonny
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2007, 13:21
Locaţie: TG. MURES

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2008, 08:25

Dragi colegi,

cred ca un prin pas este sa realizam si sa trimitem niste comentarii foarte pragmatice legate de aceasta lege.

http://ec.europa.eu/environment/nature/ ... dex_en.htm

la linkul de mai sus gasiti mai multe documente despre Legislatia EU pentru conservarea biodiv si vanatoarea "sustainable". Legea romaneasca trebuie si ea "exploatata" .

Comisia se va intalni dupa 7 aprilie (asa am vazut, ca au vacanta pana pe 7), ceea ce ne da timp sa actionam.

Ar fi util sa realizam un grup de lucru care sa se ocupe de aceasta lege.

Florentina


--------------------------------------------------------------------------------
From: natura2000-bounces@ngo.ro [mailto:natura2000-bounces@ngo.ro] On Behalf Of Asociatia Kogayon
Sent: 19 martie 2008 16:25
To: Natura 2000
Subject: [Natura2000] Ce facem in continuare cu legea vanatorii?


Presedintela a respins legea. E o victorie dar lupta cred ca abea acum va incepe. Acum Legea se intoarcece la Parlament, la comisiile de specialitate, care cred ca se vor intruni dupa vacanta ocazionata de intalnirea Nato.
Dupa rediscutare si supunere la vot in Parlament, Legea va ajunge din nou la Cotroceni pt. promulgare. De aceasta data, conform Constitutiei, Presedintele e obligat sa o promulge in termen de 10 zle.
In consecinta, daca vrem sa schimbam ceva, la Parlament si la comisiile acestuia trebuie sa intervenim, a caror componenta o aveti la adresele de mai jos:

Camera Deputatilor : Comisia pentru agricultura, silvicultura, industrie alimentara si servicii specifice :
http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.co?idc=4

Senat: Comisia pentru agricultura, silvicultura si dezvoltare rurala:
http://www.senat.ro/PaginaPrincipala.as ... anente.htm

Ca sa va faceti o idee despre ce va insemna lupta, va aduc la cunostinta ca printre parlamentari se afla si conducatori ai asociatiilor de vanatoare. Mai jos aveti 4 dintre ei, cine stie cati or mai fi?

- Dep. Attila Béla Ladislau Kelemen (UDMR), Presedintele comisiei de specialitate a Camerei Deputatilor (Comisia pentru agricultura, silvicultura, industrie alimentara si servicii speciale) este si Vicepresedinte vanatoare al A.G.V.P.S.: http://www.agvps.ro/informatii4.php
- Dep. Filip Geogescu (PSD) – membru al Consiliului General al A.G.V.P.S.: http://www.agvps.ro/informatii4.php si presedinte A.J.V.P.S. Arges: http://www.agvps.ro/vanatori.php
- Dep. Gheorghioni Ionisie (PD-L) – Presedinte A.J.V.P.S. Caras Severin: http://www.agvps.ro/vanatori.php
- Sen. Ilie Sarbu (PSD) – membru al Consiliului General al A.G.V.P.S.: http://www.agvps.ro/informatii4.php


In plus, uitati-va si la procesul verbal al sedintei comisiei din Camera Deputatilor, sa vedeti cine a fost de fata si cum au decurs lucrurile:
http://www.cdep.ro/comisii/agricultura/ ... 021920.pdf

"Lucrarile au fost conduse de domnul deputat dr. Kelemen
Atilla Béla Ladislau, presedintele comisiei.

Ca invitati au participat:
- domnul Töke István – secretar de stat, MADR;
- domnul Sorin Chelmu – secretar general, MADR;
- domnul Miron Moldovan – director general, MADR;
- domnul Nicolae Hristea – director, MADR;
- domnul Dãnuþ Iacob – director, MADR;
- domnul Daniel Dicu – director, MADR;
- domnul Ion Roºu – director, MADR;
- domnul Radu Timofte – consilier, MADR;
- doamna Dana Rebega – consilier, MADR;

In continuare s-a trecut la dezbaterea si analiza Propunerii
legislative pentru modificarea si completarea Legii vanatorii si a
protectiei fondului cinegetic (Pl.x 871/2007).
Domnul Töke István, secretar de stat în M.A.D.R. a aratat ca
Legea vanatorii si protectiei fondului cinegetic nr.407 din 2006 are o contributie substantiala, in primul rand, in ceea ce priveste stabilirea unor norme si reguli moderne cu privire la gestionarea si protejarea acestui fond si, in al doilea rand, in ceea ce priveste armonizarea legislatiei romanesti cu normele si reglementarile Uniunii Europene.
Desi legea in ansamblul sau reuseste sa stabileasca reguli si
norme clare cu privire la domeniul pe care il reglementeaza, pe
parcursul adoptarii sale s-au strecurat si unele scapari in primul rand de natura tehnica, in cadrul anexelor si unele scapari, ce-i drept mai putine, in cadrul legii propriu-zise.
Pana in acest moment, de la data adoptarii sale legea a fost
modificata la initiativa unui grup de deputati din intreg spectrul
politic reprezentat in Parlament, modificari care au avut ca scop
tocmai imbunatatirea textului legii. Acelasi lucru ni l-am propus si noi prin demersul de fata.
Au urmat dezbateri generale si dezbaterea pe articole. In timpul dezbaterilor s-au formulat amendamente, care se regasesc in
raportul intocmit de comisie.
Toate articolele au fost votate in unanimitate cu exceptia
art.31, unde s-a înregistrat 1 abtinere, art.33 alin.(3) unde s-au
inregistrat 3 abtineri, art.34 unde s-au inregistrat 3 voturi impotriva si 1 abtinere, art. 34 cu 3 voturi impotriva si 1 abtinere, art.35, cu 3voturi impotriva, art.42 cu 1 vot impotriva si 1 abtinere si art.43 cu 3 voturi impotriva.
In ansamblu, proiectul de lege a fost votat cu majoritate. S-au
inregistrat 2 voturi impotrivã si 2 abtineri."
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2008, 08:26

Postarea de mai sus este urmare a unui mail de la un prieten. Am mai scris pe undeva de acest lucru. De asemeni cate ceva legat de petitii antivanatoare am postat la ziare, revite, topic presa.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ugly_kid pe 26 Mar 2008, 09:37

declaratia pe care o dau, o sustin, si o semnez...
ugly_kid
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 22 Feb 2007, 16:49

Mesajde Cristi pe 26 Mar 2008, 12:56

@Ghinda, petitia din titlul topicului se refera la legea armelor, si nu la legea vanatorii.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2008, 13:01

Stiu, dar nu ne doare si asta? Am rugamintea la moderator sa mute postarea unde crede ca este bine sau sa faca chiar un topic nou. Multumecs!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde bogdanm pe 26 Mar 2008, 17:04

Credeti ca ar fi posibil ca sa se stranga semnaturi la asociatiile de vanatoare?
Dar la magazinele de specialitate? Ca tot poporul mai trece pe acolo, sa cumpere munitie, macar...
Si la fel, sotii, amici, prieteni, etc, toti pot fi convinsi sa semneze, nu doar on-line, cu si pe liste.

Parerea mea,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Mesajde Alin3006 pe 26 Mar 2008, 17:10

bogdanm scrie:Credeti ca ar fi posibil ca sa se stranga semnaturi la asociatiile de vanatoare?
Dar la magazinele de specialitate? Ca tot poporul mai trece pe acolo, sa cumpere munitie, macar...
Si la fel, sotii, amici, prieteni, etc, toti pot fi convinsi sa semneze, nu doar on-line, cu si pe liste.

Parerea mea,
Bogdan


Asta ar fi o idee buna. Ca doar sunt direct interesate si asociatiile dar mai ales magazinele de vanatoare. Aprobarea petitiei le-ar creste business-ul.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Viorel Florin şi 55 vizitatori

Publicitate