Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:21

Vanatori, la arme!-petitie

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde cpt.gabriel pe 10 Aug 2011, 16:32

(2) Actuala strategie cinegetica şi actualele regulamente, instrucţiuni şi norme tehnice privind vanatul şi vânătoarea, emise în baza Legii fondului cinegetic şi a protecţiei vânatului nr. 103/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, rămân în vigoare pana la revizuirea acestora în concordanta cu reglementările internaţionale la care statul roman este parte, dar nu mai târziu de 2 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi.
Asa ca, dragi colegi vanatori-avocati, faceti un pustiu de bine si cititi de inca trei ori si dati-va cu parerea: e asa cum zic eu (si amicul de la care am preluat ideea) sau nu?[/quote]
O posibila interpretare e asta :
-legea stabileste ca regulamentele samd ramin in vigoare pina la revizuirea acestora ( care inca nu s-a produs);
-tot legea stabileste un termen de 2 ani , inauntrul carora actele normative respective trebuie revizuite;
-ca actele normative( care sint in vigoare desi trebuiau revizuite)sa nu mai produca efecte ar trebui atacate in contencios administrativ.
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde violiv pe 10 Noi 2011, 12:50

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2011, 19:49

Un loc in care am admirat ani la randul cocosul de munte rotind a fost taiat " la ras" anul asta. Am interzis vanarea lui ca sa-l protejam, insa ii distrugem sistematic habitatul. Lemnul din padurile noastre pleaca in convoaie de tiruri peste granita, la altii care au taiat tot la ei in tara si acum s-au trezit la realitate. Rusine!
Cei de la WWF au reusit cate ceva in sensul protejarii padurilor virgine. Cred ca e si interesul nostru, al vanatorilor. Eu am semnat petitia lor :
http://padurivirgine.ro/semneaza-petitia/
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde romaniac pe 24 Noi 2011, 23:01

Merci de link, buna initiativa. Semnat.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde mugur75 pe 23 Feb 2012, 17:29

Dragi colegi de forum , inca nu sunt vinator , desi va citesc toate postarile si urmaresc ( pe forum :lol: ) de cc 3 ani ,dar nu pot sa nu fiu uimit de numarul mic de semnaturi pentru aceasta petitie ´; as ruga un Admin sa puna in topul subiectelor discutate acest topic pentru a readuce aminte tuturor ca acest subiect in afara faptului ca este de interes pentru vinatori este de interes pentru noi toti care dorim sa detinem arme pentru protectie si tir fara a mai fi ingraditi ca pina acum cu tot felul de conditii care tin mai mult de epoca feudala cind numai nobilimea avea dreptul de a detine arme si de a vina . Cu stima , mugur75. :!:
mugur75
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2009, 13:50
Locaţie: București, Sector 4

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Ghinda pe 24 Feb 2012, 09:59

O palma, data cu stima, pe obrazul tuturor!
Bravo tizule!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde ovi22222 pe 05 Apr 2012, 16:27

De exemplu.

Doresc sa achizitionez un benelli m2 practical comfortech si raspunsul celor de la arow este ca ANCEX-ul nu-i lasa sa importe arma ca are aspect militar. Hahahahahaha.

Nici nu stiu ....sa rad...sa plang.....baietii astia de la Ancex cred ca nu sunt zdraveni la cap.

Este o arma de tir cum scrie si in descrierea ei.....tir activ...ce inseamna ca are aspect militar ?????
Nu mai este nimic de comentat(sau este) asa ca i-am injurat pe cei de la Arow ca mi-a fost mai la indemana.
In primul rand nu vreau sa folosesc arma la vanatoare ,nu merg la vanatoare ci vreau sa trag la tinte fixe si mobile sau chiar talere. Care e problema??? ca sa nu zic ca vreau sa devin membru IPSC si sa practic tirul.......nu e de ajuns ca a trebuit sa devin vanator ca sa pot cumpara o arma ...acum ma obliga ei sa aduc ce arma vor ei ....este incredibil ce se intampla in aceasta tara .
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Alin3006 pe 05 Apr 2012, 17:30

Perfect de acord cu tine, n-am inteles insa de ce ii injuri pe cei de la Arrow ...injura ANCEX-UL, guvernul, pe oricine altcineva, dar nu vad ce vina are Arrow...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde ovi22222 pe 05 Apr 2012, 17:44

Ii injur fiindca daca as fi in locul lor i-as mai lasa un pic asa pe dinafara pe baietii astia (Ancex) .....si asa nu au vazut in viata lor un tragaci. Adica nu exista nimeni in romania sa nu aiba m2 tactical sau practical sau orice fel de arma care arata "militar" ???? nu prea cred . si atunci alea cum au fost aduse daca domnii astia(Ancex) sunt asa de precauti.....imbecilii .
Adica arow nu au adus in Romania nimic de genul asta. hai sa fim seriosi. Au pe la un magazin de al lor un benelli m3 super 90 la vanzare . Ala cum l-au importat. la adus sfantul duh.

de asta sunt suparat pe ei.
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde GeKados pe 06 Apr 2012, 15:16

ANCEX-ul face ce vrea, ia decizii in functie de ceea ce-i convine, fara o baza legala si in scopul de a fugi de responsabilitate. Problema este nimeni nu poate sa faca nimic...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Alin3006 pe 11 Apr 2012, 18:23

ovi22222 scrie:Ii injur fiindca daca as fi in locul lor i-as mai lasa un pic asa pe dinafara pe baietii astia (Ancex) .....si asa nu au vazut in viata lor un tragaci. Adica nu exista nimeni in romania sa nu aiba m2 tactical sau practical sau orice fel de arma care arata "militar" ???? nu prea cred . si atunci alea cum au fost aduse daca domnii astia(Ancex) sunt asa de precauti.....imbecilii .
Adica arow nu au adus in Romania nimic de genul asta. hai sa fim seriosi. Au pe la un magazin de al lor un benelli m3 super 90 la vanzare . Ala cum l-au importat. la adus sfantul duh.

de asta sunt suparat pe ei.


Ce spui tu e ca si cum ai injura un fabricant de conserve pentru faptul ca a majorat statul TVA-ul la alimente...
Pe mine m-au chemat la Ancex ca pe infractori sa dau declaratii, pentru ca unui domn de acolo i s-a parut ca semnatura mea pe un act nu semana cu alta de la o alta arma pe care o importasem cu un an inainte. De asta ce zici?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde violiv pe 15 Apr 2012, 17:18

@ovi22222
ca persoaba fizica, relatia cu ANCEX-ul este cu totul si cu totul sporadica, ca importator de arme stai toata ziua cu miloaga la usa lor si nu-ti convine sa-ti bati singur cuie in talpa....daca sunt contra la cine stie ce o lasi balta si gata.

pe de alta parte, in mod sigur Arrow n-a intrebat asa ceva la ANCEX despre M 2 sau M 4 pentru simplul motiv ca importul de arme cu tevi lise nu este super-vizat de ANCEX. Stiu sigur ca problema s-a pus in cazul carabinei Beretta CX in calibre de pistol si raspunsul ANCEX a fost negativ.

Ca sa nu fii suparat, problema ta are o rezolvare foarte simpla: importul direct, ca persoana fizica. Dupa cum am mentionat mai sus, in cazul armelor lise n-ai nevoie de ANCEX asa ca nu se uita nici naiba la aspectul "militar" al armei. Daca urmezi una din caile batatorite ale importurilor individuale vei avea arma in mana muuult mai repede decat ti-ar putea aduce-o orice importator.

P.S. exista arme in uz cu aspect mult mai militar decat al M 2 - eu am avut o Saiga, de ex. si arma este inca in Ro, cum sunt inca 5 pe langa ea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 16 Apr 2012, 00:18

ovi22222 scrie:....Au pe la un magazin de al lor un benelli m3 super 90 la vanzare ......


la care magazin colegu ??
teava lunga sau scurta?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde violiv pe 16 Apr 2012, 15:04

teava lunga
aveau si la TopGun intr-o vreme
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde ovi22222 pe 16 Apr 2012, 23:45

teava lunga . exact cum zice violiv.

Multumesc pentru raspuns . O sa ma interesez ce trebuie sa fac ca sa-mi aduc singur arma . De exemplu la m2 practical am vazut preturi foarte bune la greci.
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde ovi22222 pe 16 Apr 2012, 23:51

yoghi scrie:
ovi22222 scrie:....Au pe la un magazin de al lor un benelli m3 super 90 la vanzare ......


la care magazin colegu ??
teava lunga sau scurta?


La ploiesti
ovi22222
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 19 Mar 2012, 18:08

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde miu_ionut pe 04 Mai 2012, 07:59

va salut.am iesit cu arma de van. sa trag la tinta in sticle in afara satului,au venit cei de la politie si mi-au ridicat-o,pe motiv ca am facut uz de arma letala,ce consecinte pot urma?imi ridica arma pt totdeauna?temporar?astept raspuns
miu_ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2012, 17:29

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Cristi pe 04 Mai 2012, 09:41

Daca nu ai avut autorizatie de vanatoare valabila pentru ziua si locul respectiv, zic sa-ti iei repejor un avocat
http://legeaz.net/legea-295-2004-armelo ... fara-drept
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde miu_ionut pe 04 Mai 2012, 10:47

o sa-mi pun un avocat,dar asta nu stiu ,imi ridica arma definitiv?m-am uitat pe legea 295 dar nu scrie nimic despre ce am facut eu,unii zic ca amenda si imi suspenda arma pe 6 luni ,altii ca mi-o ia difinitiv,altii ca doar o amenda..,cand am fost gasit nu aveam asupra mea vanat,ranita,cutit,decat pusca si 2 cartuse netrase si 4 tuburi goale,eram la o dist de 2 km de sat trageam intr-o movila de pamant,eu nu aveam aut. de iesit in teren,am si un martor care a vazut ca trageam la sticle
miu_ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2012, 17:29

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde miu_ionut pe 04 Mai 2012, 10:49

nu ma intereseaza ca o suspenda pe 6 luni ,sau amenda ci sa nu-mi ia dreptul de a mai detine pusca,va multumesc si astept raspuns,cu stima
miu_ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2012, 17:29

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde GeKados pe 05 Mai 2012, 13:54

Salut ,

Mai uita-te odata in lege si vezi art.37 si art.133 (link postat de @cristi) .

Bafta
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 06 Mai 2012, 12:01

miu_ionut scrie:va salut.am iesit cu arma de van. sa trag la tinta in sticle in afara satului,au venit cei de la politie si mi-au ridicat-o,pe motiv ca am facut uz de arma letala,ce consecinte pot urma?imi ridica arma pt totdeauna?temporar?astept raspuns


Nu tin cu ursu si nici cu lupul , dar de curiozitate:
Ai citit cumva macar o data legea armelor si cea a vanatorii inainte sa ajungi in situatia asta ??
daca NU ai citit-o, cum pot avea incredere sa particip la o colectiva cu asemenea ''vanatori ".
De ce trebuie sa credem noi ca trageai doar in pietre si nu in fazani sau alte oratanii. Pune-te in locul directorului cand va fi intrebat de vanatorii din grupa de ce pe tine te iarta si pe X sau Y nu ?
Si presupun ca NU era terenul tau de vanatoare ! Daca totusi era, de ce n-ai sunat macar paznicul inainte sa iesi in camp.

NU ma intereseaza opinia ta si Nu voi comenta mai mult acest subiect !!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde miu_ionut pe 10 Mai 2012, 10:56

nu era terenul meu,dar odata ce nu au gasit vanat ci doar 4 sticle sparte ,si luand in calcul ca la noi in judet nu exista poligon unde era sa trag ,in casa?un avocat mi-a zis ca pot lua o amenda si suspendarea permisului pe 6 luni sau un an,dar nu stie nici el sigur asta,astept un raspuns de la cineva care a fost in aceeasi situatie si ce urmari a avut rezultatul anchetei
miu_ionut
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Mai 2012, 17:29

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde jon2004 pe 10 Mai 2012, 13:43

miu_ionut scrie:nu era terenul meu,dar odata ce nu au gasit vanat ci doar 4 sticle sparte ,si luand in calcul ca la noi in judet nu exista poligon unde era sa trag ,in casa?un avocat mi-a zis ca pot lua o amenda si suspendarea permisului pe 6 luni sau un an,dar nu stie nici el sigur asta,astept un raspuns de la cineva care a fost in aceeasi situatie si ce urmari a avut rezultatul anchetei


Citez din Legea 295/2004 :

"Art. 30.
Anularea şi suspendarea dreptului de deţinere a armelor
(1) Dreptul de deţinere a armelor se anulează dacă titularul se află în una dintre următoarele
situaţii:
e) a folosit armele deţinute fără îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 29 alin. (1), (2) şi (4); "

Art.29 , spune cam asa :

"Art. 29.
Autorizarea folosirii armelor care fac obiectul dreptului de deţinere
(1) Titularul dreptului de deţinere a unei arme letale poate fi autorizat, la cerere, de către structura
de poliţie competentă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau, după caz, reşedinţa
folosească într-un poligon autorizat, în condiţiile legii, armele de vânătoare, de tir ori de colecţie
."

Cred ca aici te incadrezi ! :oops: Adica risti sa primesti o anulare a dreptului de detinere a armelor , plus ceva sanctiuni pecuniare .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Vrajitoru pe 10 Mai 2012, 13:51

Ei bine, eu cred ca e nasol.
Legea 295/2004 modificata de Legea 117/2011 zice asa:
http://legeaz.net/legea-295-2004-armelo ... -vanatoare

De aici poti intelege urmatoarele: cu arma de vanatoare poti trage la vanatul la care ai fost autorizat sau la tinta in poligoane autorizate.
De ce crezi ca suntem asa de multi care plangem ca nu putem iesi la talere pe terenul de vanatoare? Ca in teren nu e voie sa tragi decat la vanat. Ai tras la altceva ... e nasol (daca te prinde).

si... nu vreau sa fiu rau dar daca erai cu arma in mana, fara sa fie in husa e si impotriva la : http://legeaz.net/legea-295-2004-armelo ... -vanatoare

Nu trebuia sa citesti toata legea aia ca sunt sectiuni intregi care nu implica cu nimic vanatoarea sau vanatorii, dar macar ce era important merita citit. Sau macar sa fi intrebat pe cineva. Mai ales acum, dupa pistolaru' din Bucuresti... nu mai e nimic la fel.

Ia un avocat bun si iti urez multa bafta.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Vrajitoru pe 10 Mai 2012, 13:53

jon2004 scrie:"Art. 29.
Autorizarea folosirii armelor care fac obiectul dreptului de deţinere
(1) Titularul dreptului de deţinere a unei arme letale poate fi autorizat, la cerere, de către structura
de poliţie competentă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau, după caz, reşedinţa
folosească într-un poligon autorizat, în condiţiile legii, armele de vânătoare, de tir ori de colecţie
."

Cred ca aici te incadrezi ! :oops: Adica risti sa primesti o anulare a dreptului de detinere a armelor , plus ceva sanctiuni pecuniare .

Nu se incadreaza acolo. Un vanator are drept de port si folosire, nu de detinere!
Poti sa mergi oriunde vrei tu cu arma de vanatoare dupa tine, atat timp cat o porti in conditiile legii.
Nu are nimeni ce sa te intrebe. Aia cu detinerea e altceva.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde madalin122582 pe 10 Mai 2012, 16:06

Vrajitoru scrie:Nu se incadreaza acolo. Un vanator are drept de port si folosire, nu de detinere!

Corect. Aia se refera la 22lr...ori ela tras cu cal 12.
Eu zic ca daca se tin de capul tau se lasa cu dosar penal si cu suspendarea definitiva a dreptului de port arma. Daca ai un avocat bun, poate scapi doar cu dosar si amenda administrativa
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde jon2004 pe 10 Mai 2012, 22:27

@Vrajitoru

Mea culpa ! Ai dreptate .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde yoghi pe 10 Mai 2012, 22:31

miu_ionut scrie:nu era terenul meu,...... ,si luand in calcul ca la noi in judet nu exista poligon unde era sa trag ,in casa? ....
Binenteles :D

miu_ionut scrie: ...un avocat mi-a zis ca pot lua o amenda si suspendarea permisului pe 6 luni sau un an,dar nu stie nici el sigur.
Asa client ,asa avocat :mrgreen:

miu_ionut scrie:...astept un raspuns de la cineva care a fost in aceeasi situatie .
Sa intelegem ca nici macar acum nu ai citit legea !! :shock:


PS: :cry: :cry:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Vanatori, la arme!-petitie

Mesajde Alin3006 pe 06 Noi 2012, 16:36

Noul cod silvic condamna padurile din Romania:
http://romania.panda.org/ce_facem/padur ... tter_72077
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate