Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:02

Frumoasa mostenire

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Frumoasa mostenire

Mesajde Marius pe 07 Ian 2009, 13:49

Deschid un subiect dureros. Nu-mi place sa fiu melodtamatic, dar e de-a dreptul tragic.
Gunoaiele din plastic sufoca tara. Se arunca in natura mii de tone de ambalaje si gunoaie din plastic. L
Le gasim in marginea oraselor, in marginea satelor, la marginea soselelor, pe marginea apelor, la munte, in delta, peste tot.
Este o problema mult mai grava decat pot eu scrie cu cuvinte, pentru ca aceste ambalaje nu sunt biodegradabile.
Daca omenirea nu se duce dracului din diverse motive, peste generatii, urmasii nostri se vor intreba cum am putut fi asa nemernici si am infestat bunatatea de pamant romanesc cu atatea mizerii din plastic. Se vor intreba ce fel de conducere a avut Romania in perioada in care a avut loc acesta poluare fara precedent si sunt sigur ca si fara sa mai exista asa ceva nici in viitor.

Am fost zilele trecute o fuga de o ora, doua pe un rau de langa Bucuresti la rate.
Pesajul din poze este din imediata vecinatate a raului.
Am coborat in albie sa verific daca pot traversa sau daca pot recupera eventualele rate. Nu stiu daca era sau nu namol, pentru ca, in apropierea malului, prin papuris, piciorul nu avea unde sa calce pe sol natural, din cauza peturilor din plastic. Pet langa pet, pe zeci, sute de metri vazuti de mine si cu siguranta pe km, pe toata lungimea raului. Intr-un loc, raul avea la suprafata pe vreo 10 metri un baraj de peturi, unul langa altul, mii.
Din cand in cand, in locul vreunei rate sau al vreunui bizam, pe rau plutea la vale cate un recipient din plastic.
In timpul asta, bagand mana in buzunar dupa manusi, am dat de mai multe ambalaje (de ciocolata, croisant si alte de-astea) pe care le-am pus acolo cu alte ocazii, cu gandul de a le arunca acasa, dar am uitat de ele. Am fost cuprins de un soi de resemnare. Ce aveam eu in buzunar era efectiv cat o picatura in ocean.

Suntem de cacat!
Nu mai e vina guvernantilor (dect intr-o masura oarecare), ci a noastra, a minunatului nostru popor, a taranilor ospitalieri care sunt talpa tarii, a harnicilor muncitori din fabrici si uzine, a tuturor orasenilor care merg la picnic si lasa dezatru in urma, a bogatilor (sau mai putin) care isi fac sau renoveaza case si platesc bani putini unor binevoitori care sa-i scape de gunoaie. E vina pescarilor care merg cu cortul in delta, a montaniarzilor ce urca in munte sa admire frumusetile naturii, a vanatorilor care la sfarsitul pauzei de masa de la colective, binedispusi de efectele binefacatoare ale tescovinei, arunca chiar acolo "sticla" de plastic care a gazduit faimoasa licoare.

Suntem de cacat!

Va atasez spre delectare doua fotografii.

http://img519.imageshack.us/my.php?imag ... 501ax4.jpg

http://img262.imageshack.us/my.php?imag ... 502qz2.jpg

PS Help, nu stiu cum sa pun foto, ci doar link-urile.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Un vanator pe 07 Ian 2009, 15:17

Da. Mulţi sunt de căcat.

P.S. -cânele l-ai puşcat ?
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde DORU-VS pe 07 Ian 2009, 17:13

Ce este de facut?Aproape nimic.Protejarea mediului natural nu mai intereseaza pe nimeni.Daca atragi atentia cuiva ca arunca gunoaile aiurea ti-ai gasit beleaua.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde val pangica pe 07 Ian 2009, 18:46

Suntem putini cei care ne luam gunoiul acasa - sau macar il bagam la 1 metru sub pamint , cind nu avem de ales . De cacat suntem !
Nu ne gandim deloc la ceea ce urmeaza dupa noi , de parca am fii vesnici - si daca pe noi ne-au nenorocit altii dinaintea noastra la modul voluntar , acum facem acelasi lucru , involuntar , prin prisma unei lipse de antrenament in ceea ce inseamna mediul inconjurator . Paduri virgine , ape limpezi , pesti care sa iti maince din mina , pajisti cu caprioare , samd - astea sunt realitati prin UE , la noi .............., doar visuri .
Cum p....a masii fac ungurii astia atita treaba atit in cinegetica si in piscicultura si noi nu reusim - dracu stie ! Sau chiar om fi neam de nomazi si nu ne intereseaza locatia unde traim .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Vechio pe 07 Ian 2009, 19:06

Cei 7 ani de acasă neică, sub supravegherea unor părinţi care au avut şi ei 7 ani acasă, care la rândul lor au.... :( . Nu merităm frumuseţile acestor meleaguri pe care trăim :oops: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde drsoicatd pe 07 Ian 2009, 19:18

Marius scrie:
Suntem de cacat!

CORECT. (punct)
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Ian 2009, 19:28

Azi am facut o iesire . Am strans de pe o suprafata de cateva sute de metrii patrati 7 peturi si le-am aruncat in foc. Si asta se petrecea in padure.
In zona mea am observat ca raman gunoaie in urma taietorilor de lemne. Chiar foarte multe. Aduc in peturile respective : benzina, ulei, bautura si le arunca pe unde le canta.
Sa nu mai vorbesc de pungile de plastic.
Am observat si eu de ceva vreme acest dezastru ce ia amploare.
Din ceea ce stiu eu , un bidon de plastic , in mijlocul naturii rezista 1000 ( o mie ) de ani. :!:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde leorr pe 07 Ian 2009, 20:58

sincer cam asa e! :? probabil ca ati vazut filmul ''12.12.08 IS THE DAY EARTH STOOD STILL'' daca nu il recomand tuturor...cred ca de vreo 2 luni ii scos.. poate doar daca se intampla ceva ce s.a intamplat si in film ne schimbam toti...(nu ma refer pe plan national..ca aici ii ceva infirm...putzin mai dezvoltat..mondial..global..) e greu.. din ce in ce mai greu! curand ne asfixiem dracului cu gunoaiele care le lasam in urma...rushine!!
Avatar utilizator
leorr
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 29 Ian 2008, 16:28
Locaţie: HD

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde timexim pe 07 Ian 2009, 22:11

george_ciprian86 scrie:Din ceea ce stiu eu , un bidon de plastic , in mijlocul naturii rezista 1000 ( o mie ) de ani. :!:


Pe aproape... dupa zicerile celor din acest domeniu , se degradeaza cam in 400 de ani , dar nu este f.f. important ca in 400,500, sau 1000 de ani, ci imaginea lor in natura.
Nepoluante dar la fel de inestetice sunt si crengile subtiri si scoarta de copac ce ramane dupa exploatarea lemnului in padure. Azi am fost in teren sa bag niste porumb , sare si fan la hranitori. Cu greu m-am strecurat pe drumurile forestiere (mai mult pe langa) din cauza acestor resturi de exploatare.Ca sa nu mai zic de cazaturile naturale pe care nu le mai exploateaza nimeni, ca nu-s valoroase... . Intamplarea face sa dau peste un ing. silvic si doi padurari care erau la marcat de copaci. Cunoscandu-i destul de bine, i-am intrebat de ce ramane dezastrul asta dupa ei. Raspuns: " lasa ba , ca s-asa strang tiganii dupa aia toate vreascurile, ca doar si ei trebuie sa se incalzeasca cu ceva..." Partial corect, cu mentiunea ca tiganii nu se mai obosesc sa stanga vreascurile , ci taie si fura tot copaci grosi , ca altfel nu le renteaza transportul ! Asa ca mizeria din padure ,de pe drumurile forestiere si cele de acces, ramane pana cand Mama Natura la putrezeste singura si le face petrol...
Pacat, mare pacat !
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Vila pe 08 Ian 2009, 12:14

Parca recunosc imaginile. Cumva malul Dambovitei la Podul Pitarului? Am fost acolo la fazan si m-am ingrozit. Nu pentru cantitatea gunoaielor ci pentru faptul ca erau raspindite pe o suprafata enorma. Parca fiecare ar fi cautat un loc curat ca sa-si arunce mizeriile!!!!?
Iar Dambovita era o chestie verzui/maro/gri - cu un miros de-ti taia respiratia chiar si la zero grade. Am inteles ca dejectiile Bucurestiului merg relativ direct in rau - epurarea fiind ceva pe hartie. Plus Protanul (oare chiar a fost inchis?). Recunosc ca nu am indraznit sa mananc fazanii de acolo.
Vila
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Ian 2006, 13:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Marius pe 08 Ian 2009, 13:27

Vila scrie:Parca recunosc imaginile. Cumva malul Dambovitei la Podul Pitarului?


Vedeti? E nasol de tot sa ajungem sa facem confuzie intre doua zone cu gunoaie. Asta arata ca de fapt sunt peste tot.

Nu, nu e Dambovita, e Sabarul la Clinceni-Bragadiru, dar cum spuneam poate fi oriunde, pentru ca peste tot, in jurul Bucurestiului e la fel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 21:36

Acum cativa ani am insotit un "domn " care dorea sa lanseze o campanie publicitara pentru marca de " apa plata" pe care tocmai incepuse s-o produca, la " sursa" cum spun ei. Problema era ca sursa o reprezentau trei dintre cele 7 izvoare care alimenteaza lacul Scropoasa - pe care il vazusem inainte, salbatic, frumos. Scazand debitul, lacul scazuse si imaginea era una ca dupa holocaust. Frumosul lac de munte se transformase intr-o baltoaca mizera ce nu reusea sa acopere mormanul de peturi de plastic ingramadite pe fund. Se dusese naibii toata zona. Si asta pentru o nenorocita de " apa plata" si ca sa burduseasca buzunarele unora! NU i-am facut EU nici o campanie!! :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2009, 21:40

Si ca sa nu ne batem gura degeaba, ca sa aratam ca nu suntem salbaticii care varsa sange nevinovat cum ne balacareste toata presa, haideti sa facem un lucru simplu : haideti fratilor sa iesim o data pe luna sau la doua luni si sa curatam de pet-uri si toata mizeria aia fondurile de vanatoare !! Ce ziceti : unul cate unul. Tura asta unul, data viitoare altul...si tot asa!! Eu as iesi cu draga inima si cred ca si voi!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde puscasu pe 10 Ian 2009, 13:31

Apropo de acest aspect si de atitudinea iresponsabila sau de neantales a unor semeni ai noastri , poate ca lucrurile se vor schimba intr-un viitor apropit. Poate...
http://www.scribd.com/doc/221259/Anul-2 ... are-trecem
puscasu
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Aug 2006, 14:21
Locaţie: Ploiesti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Dolpheus pe 11 Ian 2009, 17:42

Tot respectul, Alin!
Toata lumea vorbeste si este de acord cu faptul ca suntem sufocati de deseuri insa nimeni nu face efectiv nimic. Tu esti primul care a avut initiativa de a face ceva si te sustin 100%. Spune data, ora si locul si voi fi acolo. Poate se mai incumeta si alti tovarasi forumisti.
Cu respect,
Dan.
Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu
Dolpheus
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 02 Noi 2008, 00:28
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Dolpheus pe 11 Ian 2009, 17:50

Si tot legat de poluarea cu "plastice", sa va povestesc o faza amuzanta dar dureroasa:
conduceam odata masina pe centura, dinspre Popesti spre Catelu si eram cu un director francez din compania noastra.
La un moment dat, exclama cu stupoare: deci aici se cultiva plasticul!!! In partea dreapta, cat vedeai cu ochii, campurile erau acoperite de pungi duse de vant si agatate de maracini.
Am zambit amar...
Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu
Dolpheus
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 02 Noi 2008, 00:28
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 11 Ian 2009, 23:03

Mulumesc Dane! Macar a reactionat cineva...Doi e mai bine decat unul singur... :x
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde bogdanm pe 12 Ian 2009, 08:35

Spuneti ziua si locul.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde jon2004 pe 12 Ian 2009, 08:59

Actiuni de acest gen , ar trebui organizate in toata tara , nu doar in Bucuresti ! Ideal ar fi sa se poata aduna cat mai multe persoane (zic eu in jur de 100) , pentru asta putem colabora si cu alti "internauti" , care impartasesc aceleasi idei (cel putin in ceea ce priveste "frumoasa mostenire) si ma refer aici la cei de pe forumurile 4x4 , cei de pe forumurile de pescari si de ce nu si cei de pe forumurile "verzi" . Odata stabilit cine se implica intr-o actiune de acest gen , incepem sa cautam , fiecare in "juridictia" lui , cele mai "fierbinti" zone din categoria "frumoasa mostenire" , dupa care facem un program de actiune , pe o perioada mai lunga .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 12:39

Bravo domnilor! Usor, usor, ne inmultim!!
John, eu nu m-am referit doar la Bucuresti ci la Romania in general. Personal as pune la dispozitie doua brate si o bena de Hilux pentru carat sacii cu pet-uri. Numai sa ne strangem...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Ghinda pe 12 Ian 2009, 12:49

Nu suna rau deloc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde jon2004 pe 12 Ian 2009, 13:16

Pai hai sa trecem la treaba !
Daca sunteti deacord cu atragerea in acest proiect si al "internautilor" de pe alte forumuri (4x4,pescari,verzi , outdoor etc) , sa incepem prin contactarea acestora , mai exact a administratorilor acelor forumuri .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde jon2004 pe 12 Ian 2009, 13:21

Un nume pentru aces proiect : Vanatoarea de PET-uri ! :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde VANATORU77 pe 12 Ian 2009, 15:20

Mai bine vanatoarea celor care arunca peturi :D
Asta o sa dea rezultate mai bune. Va sustzin de la 3000km.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 16:48

jon2004 scrie:Un nume pentru aces proiect : Vanatoarea de PET-uri ! :D


John, ca om de publicitate am vazut in asta in primul rand un prilej de PR pentru tagma noastra, a vanatorilor. Stim cu totii ca presa ne " balacareste " in mod constant si sistematic, de " verzi " nici nu mai vorbesc. Initial am gandit-o ca pe o actiune a vanatorilor...Adica : e clar ca gunoaiele alea ne deranjeaza pe toti. "Verzii " au actiunile lor si sincer nu cred ca vor iesi cot la cot cu " ucigasii" ...pe mine unul nu m-ar deranja, poate ar fi chiar un prilej bun sa le aratam ca nu avem colti de lup sau coarne de drac. Putem sa incercam. Dar consider ca ar fi bine sa punctam ca initiativa asta ne apartine NOUA! Nu de alta, dar EI au si au avut mereu presa de partea lor. Baietii de la 4x4 sunt ok :D :lol: si ar prinde si bine ajutorul lor ! :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde val pangica pe 12 Ian 2009, 17:06

Am si eu prin clubul de pescuit Senior Crap - din care fac parte - citeva proiecte de curatare de maluri de balti in anul acesta - asa ca daca putem fii de folos - e super OK .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2009, 17:13

Haideti sa ne gandim la o perioada concreta. Cred ca ideal ar fi in extrasezon, mai la primavara.
Cand ne plictisim in casa marea majoritate si ne " mananca talpa" . Pana la urma tot pentru noi facem asta. Cred ca orice gestionar de fond sanatos la cap ne va primi cu urale. E greu pana urnim prima actiune de genul asta, ulterior ar trebui sa-si dea drumul mult mai usor. Si va promit un articol de presa de toata frumusetea... 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde bogdanm pe 12 Ian 2009, 17:37

Eu vin cu nevasta, si daca e musai, mai prin 2-3. Nevanatori.
Cand se concretizeaza, fac propunerea si pe un forum eco ;)
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Marius pe 12 Ian 2009, 18:39

Alin3006 scrie:un prilej de PR pentru tagma noastra, a vanatorilor. Stim cu totii ca presa ne " balacareste " in mod constant si sistematic, de " verzi " nici nu mai vorbesc. Initial am gandit-o ca pe o actiune a vanatorilor...Adica : e clar ca gunoaiele alea ne deranjeaza pe toti. "Verzii " au actiunile lor si sincer nu cred ca vor iesi cot la cot cu " ucigasii" ...


Cred ca Alin are dreptate. Nu e esential sa fim cat mai multi (adica sa aducem si verzii) pentru ca daca mergem unde am facut eu pozele, ca sa se vada ceva in urma noastra ar trebui sa fim mii de oameni, ceea ce nu e posibil. Ce vom reusi sa adunam, e o picatura intr-un ocean.
Trebuie sa mizam mai mult pe rolul educativ, sa facem ca un nr. de oameni sa se opreasca in a mai arunca gunoaiele aiurea si sa fie un eveniment PR pt. noi, vanatorii.

PS Vin si eu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Frumoasa mostenire

Mesajde Ghinda pe 12 Ian 2009, 20:28

Fondul se gaseste pe la Snagov! :wink: Ca la vanatoare va place. Si o sa avem la dispozitie si remorci etc., sa caram ce s-o strange. Si am facut actiuni din astea de m-am plictisit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori

Publicitate