Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 02:08

Nostalgii de toamna

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2015, 20:04

Alin3006 scrie:Unde exact, ca m-ai facut curios. Eu am umblat multisor prin lunca Dunarii si nici n-am vazut, nici n-am auzit de sate constituite integral din bordeie. Zicea Istrati ceva prin ¨Ciulinii Baraganului¨, dare mult de cand s-a scris cartea, iar cu ochii mei n-am vazut.

La fix ai adus vorba de Ciulinii Baraganului. Una din asezarile situate in arealul descris de Istrati este satul Latesti,sat in care predominante erau bordeiele. Pe langa bordeie mai erau si cateva case din gard (nuiele si stuf imbulgarit cu pamant galben). Cand au venit comunistii,au nivelat tot si au construit un lagar pentru detinuti politici. Ulterior satul a fost transformat in CAP.
aghiuta scrie:
Sly_Fox scrie:...............
Greu de crezut, greu de tot,si daca mai continuam cu versurile as fi avut marea revelatie ca dacii au contribuit insusi la fondarea civilizatiei latine.
...........

S-ar putea sa nu fii prea departe de adevar. :lol: :lol:
Daca ne intoarcem putin in istorie,aflam ca stramosii romanilor au fost Remus si Romulus,aia de sug la lupoaica de pe Calea Victoriei. :lol: :lol:
Lasand gluma la o parte,inainte de astia doi R,inceputurile latine le-a facut Eneas,ala care a condus refugiatii din Troia,dupa ce aceasta a fost rasa de Agamemnon si,ghici ce?
Eneas era TRAC.
Si a fost stra-stra...bunicul celor doi R. :wink:

Despre legenda lui Eneas si contributia sa la intemeierea Romei stiam,ce nu stiam este ca acesta ar fi fost trac.
Cum Eneas avea o muma celebra, catarata pe muntele Olimp,adica pe frumoasa Afrodita, rezulta ca neamul nostru se trage pe linie materna din zei. Si daca luam in considerare ca pe linie paterna Zamolxe este bos de bos,suntem cei mai cei de pe fata pamantului.
Ce inseamna sa scormonesti prin istorie,habar nu aveam ca sunt de origine divina. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5667
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Alin3006 pe 11 Mai 2015, 16:05

Pai de ce sa afli asta, cand poti sa afli ca te tragi din Decebal si Traian…

Ia uite aici: https://stefanbadita.wordpress.com/2014 ... de-traian/
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 11 Mai 2015, 18:03

Alin3006 scrie:Pai de ce sa afli asta, cand poti sa afli ca te tragi din Decebal si Traian…

Asta ca sa nu mai spuna homosexualii ca sunt discriminati in Romania.
Toate neamurile se trag din Adam si Eva,doar romanii din doi barbati. :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde OVI762 pe 13 Mai 2015, 02:56

aghiuta scrie:
Alin3006 scrie:Pai de ce sa afli asta, cand poti sa afli ca te tragi din Decebal si Traian…

Asta ca sa nu mai spuna homosexualii ca sunt discriminati in Romania.
Toate neamurile se trag din Adam si Eva,doar romanii din doi barbati. :wink:



Tot de-al nostru ai ramas :mrgreen: si noi cu tine :( Sa nu te pierzi de noi,chiar daca distanta nu e mica.Te vrem activ peste tot,nu numai la alea cu cuvinte :wink: Toate cele bune din sudul salbatic si sarutari de maini doamnei.Daca tot esti pe acolo,poate te intalnesti cu fratele nostru,ala cu sticlele,ca io cand am fost in ograda lui el era plecat.Da' mai viu,ca-mi place la frig.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 13 Mai 2015, 17:26

Incerc,pe cat posibil,sa nu ma departez prea tare.
Acum suntem "på väg" sa ne dam examenul de vanatori si in Suedia,bineinteles daca reusim sa ne despleticim limbile si sa putem macar pronunta corect cuvine precum viltvårdsområdesföreningen sau kronhjortsskötselområde. :shock:
Incercati si voi.
Chiar daca nu reusiti din prima, macar fortificati muschii limbii;nu stii niciodata cand ai nevoie de o limba "voinica". :mrgreen:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 13 Mai 2015, 17:43

Adevarul este ca limba suedeza nu este chiar asa de grea.
Este destul de asemanatoare cu germana,care pare a fi o limba relativ simpla,dupa cum o arata si exemplul urmator:
"Despre obiceiurile hotentotilor (în germana: Hottentotten - observati cît e de simplu!).
În carte se relateaza cum cangurii (Beutelratten) sunt prinsi si închisi în custi (Kotter), acoperite cu o tesatura (Lattengitter) care sa-i fereasca de ploi. Aceste custi se numesc în germana "custi acoperite cu pînza" (Lattengitterkotter) si, atunci cînd contin un cangur, ele sunt numite Lattengitterkotterbeutelratten.
Într-o zi, hotentotii au arestat un asasin (Attentater), acuzat ca ar fi omorît o mama (Mutter) hotentota (Hottentottenmutter), avînd un fiu cam prostut si bîlbîit (Stottertrottel). O astfel de femeie se numeste, în germana, Hottentottenstottertrottelmutter, iar asasinul ei este un Hottentottenstottertrottelmutterattentater. Politia îl prinde pe asasin si îl inchide provizoriu într-o cusca pentru canguri (Beutelrattenlattengitterkotter), dar captivul evadeaza. Imediat, toti pleaca în cautarea fugarului si, deodata, un razboinic hotentot se întoarce strigînd:
-Am prins asasinul (Attentater)!
-Da? Care?, întreaba seful de trib.
-Pe Lattengitterkotterbeutelratterattentater, raspunde razboinicul.
-Cum adica, asasinul din cusca de canguri acoperita cu pînza? întreaba seful hotentotilor.
-Pai, raspunde bastinasul, pe Hottentottenstottertrottelmutterattentater. (Asasinul mamei hotentote a copilului prostut si bîlbîit).
-A, asa, da! raspunde seful hotentotilor. Puteai sa zici de la început ca l-ai prins pe: Hottentottenstottertrottelmutterlattengitterkotter-beutelrattenattentater.
Dupa cum vedeti, limba germana este o limba simpla.
Trebuie sa aveti doar un dram de bunavointa."
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 28 Iun 2015, 11:16

De ceva vreme citesc ce se discuta fie la topicul Legii Vanatorii fie la topicul cu Regulamentul si am asa o senzatie ca vanatoarea a ramas (inca) unul din bastioanele nedistruse in Romania si ca orice s-ar incerca,se va distruge si ea.Poate ca asta e si planul(stim noi cui).
Revazand prin calculator,am dat peste un text din care am sa spicuiesc cate ceva,apoi sa-mi spuneti voi daca nenea ala de a spus aste lucruri e nebun,nostalgic dupa Ceausescu,sau....

"În 1989, infrastructura industrială situa România în primele 10 ţări din Europa. Exista platforma Pipera, creată de francezi, unde se construiau calculatoare; autocamioanele şi autobuzele fabricate la Braşov şi Bucureşti erau patente germane; avioanele ROMBAC erau cumpărate de la englezi; locomotivele de la Electroputere Craiova erau patent elveţian; la Reşiţa se fabricau motoare de vapoare după licenţa Renk din Germania; Centrala nucleară de la Cernavodă provenea din Canada.România era a treia ţară din lume, după SUA şi Japonia, care fabrica anvelope gigant, pentru autobasculante de peste 110 tone. Doar două ţări din lume făceau şuruburi cu bile: România şi Japonia. Acestea se foloseau în industria nucleară şi aerospaţială.
România producea 14 milioane de tone de oţel în 1985; azi – doar 3 milioane; producea 400.000 tone de aluminiu în anul 2000, o prelungire surprinzătoare a succesului din timpul dictaturii; azi produce pe jumătate. Eram recunoscuţi ca buni constructori de motoare electrice şi produceam, în 1980, 19 milioane de kilowaţi, faţă de 700.000 kilowaţi în prezent; ieşeau pe poarta fabricilor 1.600 de excavatoare ( în 1980); nici unul azi. Ieşeau 71.000 de tractoare; nici unul azi (am construit fabrici de tractoare în Egipt şi Iran, care funcţionează şi acum, în timp ce în România au murit). Fabricam 600 de vagoane de pasageri pe an (în 1984); azi – nici unul. Cât despre vagoanele de marfă, construiam 14.000 de bucăţi pe an; azi – abia 800 (cel puţin 100.000 vagoane de marfă au fost tăiate şi vândute la fier vechi în ultimii ani). În fine, produceam 144 de nave de tonaje diferite; azi, după cum se ştie, nu mai producem nici una. Sticlăria e prăbuşită. Săpunul a dispărut. De altfel, potrivit statisticii oficiale, după anul 2000, au fost exportate 50 de milioane de tone de „fier vechi“, „deşeuri“ de cupru, aluminiu şi alte neferoase, în valoare de peste 10 miliarde de euro! Am exportat lemn brut, în valoare de peste 8 miliarde de euro, şi alte produse brute (cereale, fructe, animale vii etc.) în valoare de alte 5 miliarde de euro! Prelucrarea acestora în România ar fi însemnat crearea a milioane de locuri de muncă!
România producea 13 milioane de tone de petrol în 1970; azi – numai... 6 milioane! Suspect. Cineva nu raportează corect. Nu am nici o încredere în această cifră atât timp cât nu ştiu dacă toate sondele au contor. Au contor, domnilor? Trebuie să plătească redevenţe la tona de ţiţei brut, dar dacă scoţi 8-10 milioane de tone şi raportezi numai 6, cu cât păgubeşti statul? Petrolul se scoate mult şi se rafinează în alte ţări. De aici, deduceţi consecinţele: înainte de 1989 produceam 8,5 milioane de tone de motorină, azi producem doar 2 milioane; produceam 10 milioane de tone de păcură, azi nu mai producem nimic. Produceam 500.000 de tone de uleiuri minerale, azi – nimic! Pe de altă parte, aţi observat că nici distribuţia gazelor nu mai este a noastră... Cine măsoară producţia?... Cine măsoară distribuţia?...
Au venit „sfaturi“ de la competitorii noştri europeni: „ ...faceţi IMM-uri, daţi afară muncitorii din marile uzine; închideţi mamuţii industriali; produceţi componente, nu produse integrale; faceţi cabluri, radiatoare, sisteme de frânare şi anvelope, nu locomotive şi tractoare“. Parcă intenţionat, nu a existat o viziune politică de dezvoltare, ci doar una pentru distrugere; guvernanţii şi-au îndeplinit misiunea cu exces de zel. Nu mă poate convinge nimeni pe mine că nu a fost totul pe bază de program, o teorie a conspiraţiei. UE a fost creată pe baza comunităţii economice a Cărbunelui şi Oţelului. Deci România nu putea să intre în grila europeană cu industria ei siderurgică, de 14 milioane tone de oţel. A trebuit „lichidată“ – ca un „bonus“ pentru admiterea în UE!
S-a anunţat, totodată, că sectoarele strategice nu se vor privatiza. Dar au venit pe urmă FMI, Banca Mondială şi societăţile externe de consultanţă, care au dictat, şi guvernele au promovat controlul total, fără luptă şi fără nici un câştig, asupra întregii economii. Practic economia naţională a fost oferită pe tavă, fără nici o logică şi fără a se spune, cel puţin, că este cadou sau pradă de război, celor care, chipurile, au făcut lobby pentru integrarea României în UE.
A dispărut întreg sectorul industriei de textile, confecţii, tricotaje (filaturi, ţesătorii, fabrici de stofă şi postavuri, întreprinderi de pielărie şi încălţăminte, toate concepute într-un sistem integrat); a fost închis sectorul agroalimentar (36 de fabrici de zahăr, fabricile de ulei, de preparate din carne, de lapte şi produse lactate, zeci de fabrici de nutreţuri combinate etc.); nu mai există majoritatea fabricilor din industria lemnului şi mobilei, din industria cimentului, a lacurilor şi a vopselelor, a medicamentelor, din sectorul construcţiilor de maşini, al exploatărilor miniere de feroase şi neferoase, de cărbune etc.; S-au desfiinţat întreprinderile agricole de stat şi cele de mecanizare a agriculturii, staţiunile de cercetări agricole şi, în general, marea majoritate a institutelor de cercetare-proiectare. Au dispărut industria electronică, electrotehnică, de mecanică fină, optică, automatizări etc. Baza naţională de soiuri de plante şi rase de animale a fost pulverizată. România nu mai are astăzi un pachet naţional de seminţe, soiuri, hibrizi, de culturi cerealiere, plante tehnice, legume etc. A fost distrus, aproape în totalitate, sistemul de irigaţii, construit prin îndatorarea dureroasă la Banca Mondială, pentru a cărei plată românii au contribuit zeci de ani. Au fost abandonate programele de combatere a eroziunii solului, de îndiguiri şi desecări, dar şi cele de irigaţii în curs (canalul Siret-Dunăre sau Bucureşti-Dunăre). Întreaga economie naţională a fost pur şi simplu pulverizată şi lăsată fără nici o logică structurală!
Treptat, România s-a transformat într-un paradis al multinaţionalelor care controlează industria, agricultura, transporturile, construcţiile, comerţul, sectorul financiar-bancar etc. şi care îşi promovează reglementări legale în interes propriu. Românilor le-au rămas întreprinderile mici şi mijlocii – de fapt, microîntreprinderile. (Dintre cele aproximativ 500.000 înregistrate, peste 200.000 nu au nici un angajat!) Românii au astăzi libertatea să se ocupe de economia şi afacerile de subzistenţă (avem şi industrie de subzistenţă, nu doar agricultură!) şi construcţii şi transporturi şi alte servicii de subzistenţă, pretinzând că acţionăm pentru dezvoltare inteligentă, inovativă şi durabilă. Nimic nu este mai durabil decât subzistenţa, aceasta este strategia noastră naţională, după ce am făcut praf marile companii. Brandul României este subzistenţa, atât în interiorul ţării, cât şi pe celelalte pieţe ale muncii, unde lucrează români. Nici după 25 de ani, clasa politică – veritabil detaşament al legiunii străine, terminatorul României moderne – nu a realizat importanţa unei reglementări prin care salariaţii să-şi investească o parte din salariu în compania proprie. Întreaga economie putea fi salvată prin participarea financiară a salariaţilor, printr-o reglementare prin care salariile reinvestite să fie scutite de impozite şi contribuţii.
Zi de zi guvernele şi clasa politică s-au ocupat numai de protejarea aşa-zişilor investitori strategici, prin scutirea de impozit pentru profitul reinvestit, şi nu de promovarea facilităţilor destinate salariilor reinvestite. Investitorii nu ar fi trebuit să primească nici un sprijin în România, pentru a-i plăti pe angajaţii români cu salariul minim sau pentru a-i angaja la negru, din raţiuni de competitivitate. „Veniţi în România, că vă garantăm sclavia pe bani puţini şi vă menţineţi competitivitatea!“ – acesta a fost, în esenţă, programul de guvernare al ultimilor 25 de ani. De altfel, se poate spune că fiecare program de guvernare anunţat a fost un program de... neguvernare.
Dacă şi în următoarele două decenii şi jumătate guvernul nu va putea să cumpere, din bani proprii, de 1 milion de lei piramidon, vaccinuri sau aspirină din producţia internă, fără avizul FMI sau al Comisiei Europene, România poate să dispară din peisajul statelor din Europa, rămânând un simplu indicator geografic."
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde tehărău pe 28 Iun 2015, 14:41

Eeee..... Se cam leagă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 28 Iun 2015, 16:39

Se leaga si se face si fundita.
In 1989 Romania era una dintre putinele tari din Europa care nu mai era datoare la....stiti voi cine.Nu era bine si nici nu era un exemplu bun pentru altii,asa ca......
P.S.
Daca Ceausescu avea inspiratia ca, dupa ce anuntase plata datoriilor Romaniei in aprilie 89,sa relaxeze viata romanilor,nu mai iesea in strada nici pulea spataru' in decembrie si ar fi prins, poate, inclusiv Craciunul 2016.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde yoghi pe 28 Iun 2015, 19:20

Daca europarlamentarii nostrii ar avea curajul lui Tovarasu poate ar fi mai bine
https://www.youtube.com/watch?v=iNfuyTP ... freload=10
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Remo pe 28 Iun 2015, 23:29

Când aud de dorul de Ceaușescu îmi vine sa vomit. Nu înțeleg cum cineva poate sa creadă ca un sistem absolut imbecil, dogmatic și falimentar la nivel global ar fi putut fi salvat în 88 sau în orice an, înainte sau după. Cat despre legendele cu megaindustria nostra, ele nu sunt altceva decât legende. Regimul comunist a cheltuit sume imense ca sa pună în practica dogma leninista cu industria grea și pivotul ei, industria constructoare de mașini, dar lumea depășise de mult conceptul. Și dacă chiar vorbim de legendele performantei noastre industriale, prin anii 80 ne lăudăm ca fabrica de vagoane din Arad vinde vagoane în Japonia. Era adevărat, doar ca japonezii le cumpărau ca sa le topească pentru metal. Deci tot efortul, energia și resursele cheltuite după momentul turnării metalului erau nejustificate economic și erau făcute pentru ca asa cerea dogma politica. E tot la fel de înțelept ca și când de foame ți-ai manca o mana și apoi te-ai mai și mira ca ești palid. În sfârșit, cineva suferă de grave probleme de memorie. Poate sunt eu, care-mi amintesc de un regim despre care pana și un copil, cum eram, își dădea seama ca e o nebunie. Sau poate sunt cei care cred ca eram pe o cale bună, și doar ceva gigacomplot internațional - sau poate chiar galactic - ne-a abătut de la drumul spre o societate multilateral dezvoltata, spre omul nou, spre comunism (aplauze, urale, ovatii).
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde yoghi pe 29 Iun 2015, 00:01

Directore..e
esti suparat tare vad. Poate iti trece!
Eu am vrut sa subliniez ca Tovarasu avea singe sa critice UE chiar daca tara avea datorii.
Berbecii astia alesi de noi zic sarumana si am inteles la orice vorba a Europenilor.

Crezi ca acum o ducem mai bine ? vezi ce pateste Grecia zilele astea! Crezi ca suntem departe ? mai ales ca au inceput si la noi scadentele la imprumuturi; imprumuturi cu care s-a platit pensiile si salariile bugetarilor.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde tehărău pe 29 Iun 2015, 09:10

Că veni vorba, interesat ce a scris azi Untaru în Adevărul. Concluzia articolului mi se pare justă. Nu sunt nici nostalgic nici nu fac politică. Dar globalizarea ne ia prea repede. Dezvolt când am posibilitatea.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde Remo pe 29 Iun 2015, 14:01

1 Nu sunt director
2 Nu la filmulet a, raspuns ci la povestea de mai sus, dintre ghilimele, aia care incepea cu ""În 1989, infrastructura industrială situa România..."
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde blackcrotal pe 15 Sep 2015, 22:35

Remo scrie:Când aud de dorul de Ceaușescu îmi vine sa vomit. Nu înțeleg cum cineva poate sa creadă ca un sistem absolut imbecil, dogmatic și falimentar la nivel global ar fi putut fi salvat în 88 sau în orice an, înainte sau după. Cat despre legendele cu megaindustria nostra, ele nu sunt altceva decât legende. Regimul comunist a cheltuit sume imense ca sa pună în practica dogma leninista cu industria grea și pivotul ei, industria constructoare de mașini, dar lumea depășise de mult conceptul. Și dacă chiar vorbim de legendele performantei noastre industriale, prin anii 80 ne lăudăm ca fabrica de vagoane din Arad vinde vagoane în Japonia. Era adevărat, doar ca japonezii le cumpărau ca sa le topească pentru metal. Deci tot efortul, energia și resursele cheltuite după momentul turnării metalului erau nejustificate economic și erau făcute pentru ca asa cerea dogma politica. E tot la fel de înțelept ca și când de foame ți-ai manca o mana și apoi te-ai mai și mira ca ești palid. În sfârșit, cineva suferă de grave probleme de memorie. Poate sunt eu, care-mi amintesc de un regim despre care pana și un copil, cum eram, își dădea seama ca e o nebunie. Sau poate sunt cei care cred ca eram pe o cale bună, și doar ceva gigacomplot internațional - sau poate chiar galactic - ne-a abătut de la drumul spre o societate multilateral dezvoltata, spre omul nou, spre comunism (aplauze, urale, ovatii).


Salut,
Partial, poate aveti dreptate . Am spus POATE deoarece fiind bucurestean nu am habar ce se intampla cu vagoanele construite la ARAD.
Am spus PARTIAL pentru ca daca v-ati fi referit la GRUPUL 1 de la Centrala Nucleara CERNAVODA aveati dreptate deoarece acel grup care a costat 1 miliard de USD a fost platit in produse deoarece Romania la acel moment nu avea de unde sa furnizeze o asa de mare suma. Produse a insemnat statori de turbine si generatoare din oteluri inaint aliate turnate, forjate si decojite la IMGB.
La modul general insa cred ca si dvs ca si cei mai multi dintre romani v-ati lasat inselati de minciunile tipice propagandei bolsevice lansate de cei 2 criminali care direct raspunzatori de moartea a peste 1.000 romani in decembrie '89 si apoi in timpul mineriadelor organizate de ei ( este vorba de Iliescu si Roman)
Dar acum sa vorbim putin despre industria GREA din ROMANIA .
Combinatul Siderurgic de la Galati producea TABLA GROASA din care s-au construit petrolierele si flotila de pescadoare care au dus steagul Romaniei pe tot globul . Acele nave au echipat atat flotele romanesti cat si au fost cumparate de companii straine care se ocupau cu asemenea activitati.
Aceasi tabla era folosita la IMGB pentru constructia de carcase de turbine si genegatoare dar si pentru carcase se tancuri :)
In privinta tehnologiilor si echipamentelor folosite in intreprinderile de mecanica grea, daca ati fi avut ocazia sa intrati in turnatoria de otel sau cea de otel inalt aliat din IMGB sau daca ati fi vizitat HALA FORJEI GRELE de la IMGB va credeati in Razboiul Stelelor si in mod sigur vi se taia greata.
In Hala de Mecanica Grea de la Turbine puteati sa vedeti un strung carusel de 8,5 m japonez iar in Hala de Mecanica Mijlocie era un fratior mai mic de numai 6 m.
Tot in Hala de Mecanica Grea era o masina DEA de masurare si prelucrate in 3 D cumparata special pentru paletele rotoare si statoare de la turbinele de 700 MWA care echipeaza fiecare din grupurile de la Cernavoda.
Aceeasi DEA dar de dimensiuni mai mici pentru paletele turbinelor de avione a fost tot pana in 1989 achizitionata si a functionat la Intreprinderea de Avioane din Militari - Bucuresti
Sa va mai povestesc despre strungurile speciale pentru "gauri adanci " necesare obtinerii celor aproximatic 990 microreactoare nucleare care formeaza impreuna Reactorul Nuclear tip CANDU de la CERNAVODA etc. , etc., etc.
Megalomania lui Ceausescu au sa spuna carcotasii. Fals, putina lume stie ca in 1989 tehnologiile care permiteau executarea a 99,90 % din reperele Grupului Energetic Nuclear tip CANDU erau omologate in Romania, echipamentele si personalul IMGB ( muncitori, tehnicieni , ingineri ) care participau la producerea acestor echipamente erau cursati, testati si aprobati de Comisia Europeana de Control al Producerii si Folosirii Energiei Nucleare. IMGB la nivelul 5 AQ adica la nivelul maxim de asigurare a CALITATII.
Dar nimeni nu se bucura ( mai cu seama prietenii nostri francezi) ca Romania putea sa produca si sa VANDA echipament nuclear care producea cea mai "curata" energie electrica asa ca in 1990 dl Primministru de atunci al Romania ( ma refer la Petre Roman) a decretat ca Romania NU ARE NEVOIE de INDUSTRIE PRODUCATOARE de ECHIPAMENT ENERGETIC si asa s-a pus energetica romaneaca pe butuci.
Atunci jigodia de care am vorbit mai sus a anuntat cu emfaza ca in intreprinderile din INDUSTRIA GREA se lucreaza cu tehnologie invechita si asa s-a "ïmplementat" inca o legenda
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde blackcrotal pe 16 Sep 2015, 16:04

Salut,
Extraordinar lucru facut de @aghiuta a fost deschiderea acestui topic in 4 octombrie 2009 si apoi ïntretinerea lui . De fapt acest lucru a fost subliniat in 25 septembrie 2013 si de @alin3006 care arata ca acest topic este in afara timpului , mereu contemporan si mereu adevarat.
@aghiuta imi mare rau ca nu te-am cunoscut personal pentru ca sunt convins ca am fi avut multe lucruri de discutat iar acum , de la distanta , in mod sigur v-a fi mult mai greu. Din cate vad ai ales sa traiesti in Suedia si inteleg ca ai plecat de putin timp asa ca-mi permit sa povestesc si eu cateva episoade legate de cele scrise de tine .
Anul 1976 , un coleg de servici si bun prieten pleaca sa-si faca concediu la familia surorii lui care lucra impreuna cu sotul in mod legal in Suedia . Dupa 3 saptamani petrecute acolo se intoarce si incepe sa nareze "saga" . Atunci am aflat ca la acel moment Suedia era considerata prima tara COMUNISTA din lume pentru ca acolo se traia dupa principiul " FIECARE dupa POSIBILITATI , FIECARUIA dupa NECESITATI " . Nu intelegeam cum este posibil asa ceva dar raspunsul pe care l-am primit atunci era simplu : impozitul pe venituri PROGRESIV ajungandu-se daca aduc bine aminte pana la 40-50 % si o CIVILIZATIE si CONSTIINTA deosebita a poporului suedez. Toti banii rezultati din impozit erau redirectionati catre ASIGURARILE SOCIALE in acest fel Suedia avand atunci printre cele mai mari venituri pe cap de locuitor din tariile lumii.
La acel moment o parte din inchisorile Suediei mai aveau steagul alb arborat, semn ca nu erau detinuti in acea inchisoare.
Armata facuta pe baza de voluntariat aceasta insemnand ca cel care alegea sa faca armata facea instructiia aferenta in timpul liber, aducandu-si echipamentul procurat pe banii lui si daca se dorea acest lucru , putand sa-si aduca si membri ai familiei care asistau la instructie de pe bancile plasate pe marginea terenului de instructie special pentru aceste ocazii.
Cele povestite au fost mult mai multe dar important consider o fraza pe care colegul meu a spus-o si pe care eu am retinut-o ( de mentionat ca drumul din Romania pana in Suedia a fost parcurs de colegul meu cu trenul) .
Deci colegul meu a spus ca atunci cand a trecut din URSS in FINLANDA a avut un soc atat de mare fiind discrepanta dintre ce se vedea in Finlanda fara de RUSIA. Apoi colegul meu a continuat spunand ca acelasi soc l-a avut cand a trecut din FINLANDA in SUEDIA .
Acum aproximativ 1 an ( deci la 39 ani de la momentele desrise mai sus ) am auzit pe un post de televiziune ca experienta Suedeza a fost generalizata in toata peninsula Scandinava si in felul acesta in timpul crizei economice din 2009 tarile Scandinave nu au fost atinse decat foarte putin de acea criza.
Apoi am aflat ca pana si FINLANDA , tara care a generat un soc prietenuli meu in 1976 cand a trecut din ea in SUEDIA , a ajuns o tara cu cele mai ridicate sisteme de asistenta sociala din lume.
Ce ne lipseste nou ? Eu cred ca am pierdut compasiunea, respectul pentru viata ( este vorba despre viata personala dar si despre aproapele nostru) respectul datorat celor mai invarsta, respectul fata de autoritate, respectul fata de ADEVARATA ISTORIE a noastra, respectul fata de tara, steag, imn .

Imi permit un singur citat din gandirea tinerilor de azi:
"Si-au bagat p&* in femeile din spatiul Carpato-Danubiano-Pontic toate neamurile migratoare ce s-au perindat pe aici si noi avem nostalgii dacice? :lol:
Ce populatie era atunci pe intinderea asta imensa? Cateva clanuri raspandite prin paduri cu cateva mii de suflete maxim.

Ne uitam in oglinda si nu ne place ceea ce vedem asa ca ne cautam glorie in trecut cand cuscrul de cumatru vitreg al lu' tataie descindea din Solomon... Jenant"
Aceste lucruri spuse despre poporul tau chiar daca ar fi fost adevarate tot nu ar fi avut nimeni dreptul sa le spuna.
Dar , sa vorbesti asa despre poporul din care pretinzi ca te tragi fara sa ai habar de istoria adevarata este . . .
Recomand celor care nu stiu sa se duca la Muzeul de Istorie a Orasului Fagaras si sa intrebe despre cuptorul de prelucrare a fierului vechi de peste 7.000 ani descoperit in raza acelui oras de arheologi ajutati de sateni in perioada interbelica . De asemenea ar trebui sa intrebe despre fibulele, armele si coiful de aur de asemenea de o vechime foarte mare descoperite tot in acea zona.
Din cate stiu aceste obiecte sunt depuse la Muzeul de Istoria a Romaniei copiile lor fiind expuse atat la Fagaras cat si la Bucuresti.
Ganditorul de la Hamangia, calendarul de la Sarmisegetuza, istoria statuilor dacice aflate atat la Roma cat si in toate marile muzee ale lumii ar trebui sa ne plecam fruntea in fata oamenilor mari care au existat in trecutul tumultos al acestor taramuri.
Ne-am pierdut civilizatia, s-a pierdut scara de valori iar NOI adica EU si toti asemeni mie care am trait in perioada cand aceste lucruri existau, suntem la fel de vinovati pt ca din comoditate, din teama, din sila din lasitate am intors capul si am preferat ca nu vedem aceste pierderi.
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 16 Sep 2015, 17:06

@blackcrotal
Suedia,ca de altminteri orice tara de pe globul asta,nu este o tara perfecta.
Diferentele dintre tari nu le face (necesarmente) venitul pe cap de locuitor cat mai ales atitudinea poporului din acea tara.Atitudine fata de.....orice.
Romanii au o tara ca o floare dar,din pacate,atitudine de......nu prea-mi vine un cuvant placut.
Aceasta atitudine este stimulata si incurajata de cei care vor cu tot dinadinsul sa rupa radacinile noastre ca neam
Nici un copac,cat ar fi el de falnic,nu rezista in valtoarea vremii,fara radacini puternice.
Stricatorii de neam incearca de secole sa minimalizeze rolul Romaniei in istoria globala,sa duca in derizoriu orice ar putea sa reprezinte coeziunea dintre oameni.
Pacat ca,incet,incet,cu ajutorul si al cozilor de topor locale,vor reusi.
Abia atunci vor putea sa vina nestingheriti "colonistii' si am putea sa raspundem si noi cu subiect si predicat,cine ne-a colonizat pe noi.
Sper ca vremelnica mea trecere prin plaiurile vanatorii sa nu ma aduca in situatia sa si vad asta.
Sper ca atunci cand se va intampla,pentru ca se va intampla,eu sa o miros florile dinspre radacina.
In caz ca unii inca mai cred ca suntem un popor format doar prin sex,incerc sa postez si alte argumente contra;nu ca asa avea ceva impotriva sexului. :lol:
* Rachetele expediate de la Cape Kennedy si aripile "Delta" au fost inventate la Sibiu înca din 1555! Onest, Robert Charroux a semnalat acest eveniment, cu toate amanuntele necesare si cu o fireasca uimire ca "istoria oficiala" a "reusit" sa-l neglijeze... Racheta spatiala cu trei etaje de carburant solid ("model Cape Kennedy") a fost inventata în 1529 si trimisa în spatiu cu succes în 1555, în prezenta a mii de spectatori. Performer: Conrad Haas, seful Depozitului de Artilerie de la Sibiu (1550 1570).
Aceasta informatie si urmatoarele provin dintr-un vechi manuscris descoperit de prof. Doru Todericiu, în 1961, la biblioteca din Sibiu. Lista inventiilor mentionate în manuscris contine: racheta cu doua etaje de ardere (1529); racheta cu trei etaje (1529), baterie de racheta (1529), casuta zburatoare (1536), experimentarea principiului arderilor necesare la racheta cu mai multe etaje (1555), utilizarea aripioarelor de stabilizare având forma literei delta (1555)... "Casuta zburatoare", propulsata în aer de racheta, nu era nimic altceva decât anticiparea cabinei spatiale folosita de cosmonauti începând cu anii 50!... În lucrare erau mentionate si pulberile lui Ioan Românul din Alba Iulia.
* Radioactivitatea artificiala a fost descoperita de o savanta de la Facultatea de Stiinte Bucuresti, si însusita apoi de Marie Curie si întrebuintata pentru distrugere. Cerând un grad superior la facultate, savanta românca îi scria regelui Carol al II lea: "Numirea mea s-ar putea face pe aceeasi cale exceptionala ca si a domnilor recomandati de dl. Perrin, ca o recompensa a descoperirii radioactivitatii artificiale, care este a mea si de al carui fruct s-a bucurat dna Joliot Curie, recomandata de însusi dl. Perrin pentru Premiul Nobel. (... ) Domnul Decan al Facultatii de Stiinte si o parte din profesori ma sacrifica pentru a nu-i nemultumi pe dl. Perrin si pe sotii Joliot Curie, de care, zic dumnealor, au nevoie." Vesnicile "plecaciuni" fata de cei de afara, bogati, deci destepti si merituosi! Nedreptatita savanta înfiintase din proprie initiativa Catedra de Radioactivitate de la Facultatea de Stiinte Bucuresti...
* 1827 - Petrache Poenaru, membru al Academiei Romane si unul dintre organizatorii învatamântului national inventeaza predecesorul stiloului modern: "condei portaret, fara sfârsit, alimentându-se singur cu cerneala"
* 1858 - Bucuresti - primul oras din lume iluminat cu petrol si prima rafinare a petrolului.
* 1880 - Dumitru Vasescu - construieste automobilul cu motor cu aburi.
* 1881 Alexandru Ciurcu - obtine un brevet din Franta prin care prevede posibilitatea zborului cu reactie.
* 1885 Victor Babes - realizeaza primul tratat de bacteriologie din lume.
* 1886 Alexandru Ciurcu - construieste prima ambarcatiune cu reactie.
* 1887 C. I.. Istrate - Friedelina si franceinele.
* 1895 D. Hurmuzescu - descopera electroscopul.
* 1899 C.I. Istrate - o noua clasa de coloranti.
* 1900 Nicolae Teclu - becul cu reglarea curentului electric si gaz.
* 1904 Emil Racovita - fondatorul biospeologiei.
* 1905 Augustin Maior - telefonia multipla.
* 1906, 18.03 - Traian Vuia - avionul cu tren de aterizare pe roti cu pneuri; cu "Vuia I" acesta reuseste prima decolare fara sa foloseasca nici un mijloc ajutator, numai cu aparate aflate la bord (în fapt, primul avion din istorie).
* 1906 A.A. Beldiman - aparatul hidraulic cu dalta de percutie pentru sondaje adânci.
* 1908 Lazar Edeleanu - primul procedeu de rafinare a produselor petroliere cu bioxid de sulf din lume, procedeu care ii poarta numele.
* 1908 Acad. Nicolaie Vasilescu-Karpen - "pila Karpen", care functioneaza înca si produce curent electric, neîntrerupt, de aproape 100 de ani!
* 1910 iunie - Aurel Vlaicu - lanseaza primul avion din lume fuselat aerodinamic.
* 1910 Tache Brumarescu - masina de taiat sulf.
* 1910 Stefan Procopiu - efectul circular al discontinuitatilor de magnetism.
* 1910 Gh. Marinescu - tratamentul paraliziei generale.
* 1910 Henri Coanda reuseste primul zbor al unui avion cu reactie (fabricatie proprie).
* 1910 Ioan Cantacuzino - "fenomenul Cantacuzino" (aglutinarea unor microbi).
* 1913-1916 Ioan Cantacuzino - vaccinarea antiholerica (metoda Cantacuzino)
* 1916 D. Danielopolu - actiunea hipertensiva a digitalei.
* 1918 Gogu Constantinescu - întemeiaza o noua stiinta: sonicitatea.
* 1919 Stefan Procopiu - unitatea elementara de energie magnetica (magnetonul) ..
* 1920 Emil Racovita - pune bazele Institutul de Speologie Cluj (primul din lume).
* 1920 ing. Gheorghe Botezatu - a calculat traiectoriile posibile Pamânt - Luna, folosite la pregatirea programelor "Apollo" (al caror parinte a fost sibianul Herman Oberth); el a fost si seful echipei de matematicieni care a lucrat la proiectul rachetei "Apollo" care a dus primul om pe Luna.
* 1921 Aurel Persu - automobilul fara diferential, cu motor în spate (de forma "picaturii de apa").
* 1921 Nicolae Paulescu - descopera insulina; pentru ca era un anti-mason virulent, Premiul Nobel l-au primit canadienii F. Banting si J.R.J. McLeod pentru aceasta descoperire...
* 1921 Stefan Procopiu - Fenomenul Procopiu (depolarizarea luminii).
* 1922 C.Levaditi si Sazevac - bismutul ca agent terapeutic împotriva sifilisului.
* 1925 Traian Vuia - generatorul de abur cu ardere în camera închisa si cu vaporizare instantanee.
* 1930 Elie Carafoli - avionul cu aripa joasa.
* 1933 Henri Coanda - aerodina lenticulara (farfuria zburatoare).
* 1938 Henri Coanda - efectul Coanda.
* 1938 Henri Coanda - discul volant.
* 1952 Ia fiinta Institutul National de Geronto-Geriatrie "Dr. Ana Aslan", primul institut de geriatrie din lume, model pentru tarile dezvoltate, prin asistenta clinica si cercetare. "Ana Aslan" are, anual, mii de pacienti. Efectele terapiei Aslan asupra îmbatrânirii au convins înca de la început, aducând institutului pacienti cu nume celebre: Tito, de Gaulle, Pinochet, Chaplin, Claudia Cardinale, printese, conti si directori ai unor mari banci ale lumii. Renumele produselor "Aslan" a trecut si Oceanul, John Kennedy recurgând, pentru o afectiune a coloanei vertebrale, la un tratament la domiciliu cu "Gerovital".
O mentiune speciala facem pentru Stefan Procopiu, fizician de renume mondial, doctor honoris causa al mai multor universitati, membru al Academiei Române, intemeietorul scolii romanesti de magnetism, om de mare tinuta profesionala, de înalta atitudine civica si patriotism. In 1919, plecând de la teoria cuantelor a lui Max Planck, calculeaza valoarea magnetonului teoretic (unitatea elementara de energie magnetica), astazi cunoscut ca "magnetonul Bohr-Procopiu" . In 1921 descopera fenomenul de depolarizare a luminii in suspensii si coloizi, denumit fenomenul Procopiu, urmat in 1930 de efectul Procopiu, in magnetism. Propus spre acordarea premiului Nobel pentru fizica de catre comisia de recomandari in urma dovedirii teoretice a existentei magnetonului, a fost privat pe nedrept de distinctie, aceasta fiindu-i inmanata savantului danez Niels Bohr, desi descoperirea a fost anuntata intai de roman.
* O sincronicitate uimitoare a fost sesizata de unele persoane: vehiculul descris de profetul biblic Ezechiel a fost asemuit cu ingenioasele centuri zburatoare testate de americani în 1961, dar, desi americanii au fost creditati ca autori ai inventiei, adevaratul inventator este Justin Capra care, în 1958 a proiectat, realizat si zburat cu un astfel de aparat. Acum, acest aparat a fost îmbunatatit si este folosit (cu o autonomie de 30 40 minute) pentru salvarea rapida de pe platformele marine si pentru supravegherea zonelor forestiere.
* Un crater de pe luna poarta numele lui... Spiru Haret. Aceasta deoarece savantul român a demonstrat ca axa mare a elipsei pe care se deplaseaza Pamântul în jurul soarelui este de o marime variabila, creând premisele de baza ale astrofizicii moderne.
* Mai putem semnala existenta unor personalitati, adevaratele "vârfuri de talie universala" aparute dintre minoritatile din România, în toate domeniile. Un exemplu de prim rang: prof. Herman Oberth, un sas din Sibiu, considerat "parintele navigatiei spatiale"si, de asemenea, profesorul lui Werner von Braun, seful programului rachetelor americane "Saturn".
Alte realizari romanesti:
* Stefan Odobleja - Parintele ciberneticii generalizate ..
Timisoara - primul oras european cu iluminat stradal cu energie electrica (noiembrie 1884).
* Griogore Antipa - savant naturalist, inventatorul dioramelor (1912).
* Ion Agarbiceanu - primul laser cu gaz (heliu-neon) cu radiatie infrarosie (1962).
* Dumitru Daponte - inventatorul modalitatii de proiectare a filmului in relief.
* Iulius Popper - inventatorul unui dispozitiv pentru recoltarea aurului din apa marii; in plus este cel care a dat denumiri romanesti unor locuri din Tara de Foc (Sinaia, Ureche, Lahovary, Rosetti)..
* Aurel Persu - a stabilit ca automobilul cu cele mai corecte forme aerodinamice trebuie sa fie proiectat avand forma unei picaturi de apa, in cadere. General Motors precum si Ford au facut propuneri pentru achizitionarea patentului.
* Anghel Saligny - construieste in premiera mondiala, la Braila si Galati, silozuri din beton armat (pentru poduri).
* Eliza Leonida Zamfirescu - prima femeie inginer din lume.
* Smaranda Braescu - una din primele femei parasutis din lume, detinatoare a mai multe recorduri mondiale in domeniu.
REALIZARI CONTEMPORANE
O alta idee propagata destul de puternic în societatea româneasca de astazi este ca, deloc mândri cu originea lor, unii dintre români afirma ca toate aceste prilejuri de mândrie nationala tin doar de domeniul trecutului, ca România de astazi ar fi... o "tara bolnava", fara civilizatie, fara personalitati marcante, ea fiind mereu "codasa Europei".
Pentru a contracara astfel de teorii negativiste, menite sa-i tina pe români "la locul lor" (si departându-i de traditia si sufletul neamului românesc), teorii stabilite de cei ce se doresc "Atotputernicii Lumii", Iluminati sau francmasoni, vom oferi si o serie de realizari ale geniului românesc ale ultimilor ani:
* Dr. fiz. Eugen Pavel, de la Institutul de Fizica Atomica de la Magurele, a realizat un CD ROM (din sticla) cu o capacitate de stocare de 15.000 ori mai mare decât a unuia obisnuit. Pe 5 astfel de CD uri ar putea fi stocata întreaga Biblioteca a Academiei Române, iar informatiile ar putea rezista... 5.000 de ani!!! În noiembrie 1999, inventia sa a fost premiata cu medalia de aur la Salonul Mondial al Inventiilor "Bruxelles Europa", iar autorul doreste cu orice pret producerea de serie în România. Dar forurile din România întârzie la nesfârsit formalitatile...
* Constantin Pascu a realizat în anul 2000, în premiera mondiala, un aparat care purifica aerul în spatiile de locuit: distruge bacteriile din aer, retine praful si fumul de tigara, atmosfera devenind "ca în salina sau pe litoralul marin". Instalarea acestui aparat costa atunci doar 480.000 lei!...
* Petrica Ionescu este cel mai important regizor de opera dupa Zefirelli (afirmatie facuta de George Astalos, în ian.2001)
* România a câstigat Campionatul Mondial de bridge (considerat de multi drept cel mai inteligent joc de carti) pe Internet, în 16.11.2000 (107 - 75 cu SUA în finala).
* Hackerii români sunt considerati printre cei mai buni (si mai periculosi) din lume. "Distractia" (conform declaratiei lor, ei nu fura informatii, ci doar doresc sa îsi dovedeasca ... valoarea) celor "5 magnifici de la Rasarit" a obligat CIA sa trimita o delegatie la Bucuresti... Printre site urile "sparte" de ei: US Army , US Air Force , US Navy, NASA, Coast Guard, departamente federale, etc...
* La salonul inventiilor de la Geneva (aprilie 2001), România s a clasat pe locul I în privinta numarului de premii obtinute si pe locul II (dupa Rusia) ca numar de inventii prezentate. Adica a luat premii pentru toate cele 62 de inventii prezentate (22 premii I; 18 premii II; 22 premii III)!! Delegatia româna s-a mai întors de la Geneva si cu 4 premii speciale din partea delegatiilor altor tari, un premiu de creativitate (pentru Ionut Moraru - inventia "Biomer"), Medalia expozitiei si Diploma salonului pentru contributia exceptionala în promovarea inventiilor.
* Prof. Stefania Cory Calomfirescu a primit medalia de aur a mileniului din partea Universitatii Cambridge (ian. 2001), fiind aleasa si în Consiliul Director al prestigioasei institutii britanice. Posesoare a doua certificate de inovator, autoare a 8 tratate de neurologie, Sefa Clinicii de Neurologie din Cluj Napoca este primul medic din lume care a scris un tratat despre edemul cerebral. În plus, medicul român a primit si medalia de onoare a mileniului din partea Institutului Biografic American, fiind numita si în conducerea acestei unitati.
* Dr. Maria Georgescu, eleva prof. Ana Aslan si director al institutului cu acelasi nume, a avut o serie de pacienti celebri: Charlie Chaplin, Leonid Brejnev, Iosip Broz Tito, J.F.Kennedy, Charles de Gaulle, presedintii Suharto si Ferdinand Marcos, generalul Augusto Pinochet (1993), printul Agacan (cu sotia), contele Olivetti, contesa Zwarowskzy, etc.
* La olimpiada internationala de matematica de la Washington (iulie 2001), elevii români au obtinut o medalie de aur, doua de argint si trei de bronz. Ei sunt din Galati, Arad, Vâlcea si Constanta. Participarea la olimpiade internationale de matematica si fizica: 500 de elevi din 83 de tari... Mihai Manea, medaliatul cu aur (din Galati) are, la 18 ani, un palmares impresionant: medalii de aur timp de trei ani consecutiv la internationale si Balcaniada... Fireste, el a fost "racolat" imediat de americani, optând pentru Universitatea din Princetown (SUA)....
* Stefan Cosmin Buca, Maria Popa si Mihai Ivanescu au fost nominalizati, în vara anului 2001, pentru Premiul Nobel de catre institutii din SUA! Primul este student la Economie, ceilalti participa la programe în colaborare cu NASA.
* Nicu Mincu din comuna Ivesti (Galati) vindeca diverse boli cu leacuri si ceaiuri preparate din 170 de plante. La 81 de ani, arata ca la 50, pentru ca, spune el, a descoperit un (secret) elixir al tineretii...
* România este pe primele locuri în lume la... exportul de inteligenta. De exemplu, la "Microsoft", a doua limba vorbita este româna, iar la NASA multi dintre specialistii de prim rang sunt tot români...
* Radu Teodorescu este proprietarul celei mai renumite sali de gimnastica din SUA ( Manhattan / New York ). Emigrat în 1972, a ajuns cel mai celebru profesor de fitness de peste Ocean, printre clientii sai numarându se Robert Redford, Cindy Crawford, Candice Berger, Susan Sarandon, Mick Jagger, s.a. Celebrele casete video lectii de fitness produse de Cindy Crawford începând din 1992 au fost realizate împreuna cu antrenorul sau, Radu Teodorescu, care doreste sa înfiinteze în România primul institut din lume de pregatire a profesorilor de educatie fizica în fitness pentru adulti....
* Nicolae Balasa (39 de ani), un inginer mecanic din Dolj, socoteste mental mai rapid decât calculatorul (înmultiri, împartiri, ecuatii de gradul II, radicali de ordinul III si IV)! Fost inginer la Uzina Mecanica Filiasi, din 1994 Nicolae Balasa este actualmente somer...
* Ion Scripcaru, strungar si lacatus mecanic din satul Uzunu ( Giurgiu ) nu gaseste de 4 ani, 15.000 USD pentru a si realiza inventia epocala (pâna la proba practica): motorul care nu consuma nimic! Acesta ar trebui sa functioneze pe baza gravitatiei, fiind în fapt "instalatie mecanica amplificatoare de putere, capabila sa transforme forta statica gravitationala în lucru mecanic". "S-ar închide toate centralele nucleare", spune el. Numai ca OSIM (Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci) a refuzat sa-i breveteze inventia în lipsa unei machete functionale, doar pe baza schitelor. Petre Roman si Ministerul Cercetarii si Tehnologiei l-au tratat cu indiferenta (1997), iar sponsorii nu se înghesuie (ca si statul) sa i asigure cei 15.000 USD necesari...
* Sandu Popescu din Oradea este primul fizician din lume care a reusit teleportarea unei particule. O aplicatie a acestei inventii: criptografia, transmiterea mesajelor secrete. Acest eveniment epocal a avut loc în 4 iulie 1997, în laboratoarele din Bristol ( Anglia ) ale celebrei firme "Hewlett Packard". Pe vremea lui Ceausescu, Sandu Popescu a reusit "performanta" de a fi somer în România...
* Ioan Davidoni (52 de ani), un banatean sarac material dar bogat în idei geniale, este un exemplu relevant pentru modul în care ne pierdem cea mai mare bogatie: inteligenta si inventivitatea. Angajat al fabricii de sticla din Tomesti (Timis), pentru care a realizat, în câtiva ani, 45 de inventii si inovatii, el a fost disponibilizat când a îndraznit sa si ceara drepturile (o parte din cele 4,3 miliarde de lei economii aduse fabricii la nivelul anului 1995, adica... de 4 ori greutatea sa în aur!) si apoi a fost reangajat ca muncitor... "din mila"!! Ulterior, Ioan Davidoni a mai realizat doua inventii de exceptie: un recuperator de pelicula de titei si pantofi magnetici antistress ce pot asigura o longevitate de peste 100 de ani.... Prima inventie valoreaza miliarde de dolari în Vest, a doua a înregistrat o inutil la OSIM, pentru ca atât chinezii cât si americanii i au furat si folosit inventia cu un profit imens. De exemplu, în SUA s au vândut peste 10 milioane de perechi, cu un profit de peste 1 miliard de dolari... În acest timp, statul român ignora în continuare o inventie, într adevar de miliarde...
* Anonim nascut la 14.11.1902, în Câmpina este redescoperitorul tratamentului cu lumina. Prietenul sau, Albert Einstein l-a avertizat: "Esti un visator. Cine crezi ca o sa-ti permita sa distrugi întreaga industrie farmaceutica si sa revolutionezi medicina?" Mai târziu, Elena Ceausescu i-a propus, prin intermediari, s- i cedeze inventia... Pâna la urma, avea sa ajunga prioritatea neuropatologului Peter Mendel, ca atâtea alte inventii românesti "pierdute" în strainatate ...
* În 1991, Carol Przybilla a înregistrat la OSIM brevetul unui aparat bazat pe inventia sa mai veche, neconcretizat nici pâna acum. Între timp, principii incluse în tehnologia aparatului au fost utilizate în realizarea hiperboloidului inginerului rus Garin, cu aplicatii militare malefice... Carol Przybilla a mai realizat si alte inventii deosebite: turbina cu combustie interna (1958, vânduta de statul român firmei General Motors), termocompresor frigorific cu circuit închis (1959), motor eliptic, fara biela (vânduta Japoniei si folosita în celebrele motociclete japoneze), arma defensiva antitanc (anii `90)
* Justin Capra este un inventator celebru al României, din pacate mereu tratat cu indiferenta (chiar ostilitate) de autoritatile statului, conditii în care nu e de mirare ca unele din inventiile sale (de miliarde de dolari) i-au fost pur si simplu furate de americani... În 1956, la nici 25 de ani, Justin Capra a inventat primul rucsac zburator, un aparat individual de zbor. Dupa 7 ani în care "semidoctii savanti" l-au tratat cu dispret pentru ca era doar tehnician si nu inginer, în 1963, americanii Wendell Moore, Cecil Martin si Robert Cunings au preluat inventia din România si au lansat o în fabricatia de serie... În 1958, Justin Capra a realizat prima varianta a rachetonautului, cu care s a ridicat de la pamânt la... Ambasada SUA din Bucuresti. Rezultatul: inventia a fost si aceasta furata si brevetata în 1962 de Wendell Moore ("specializat" deja!), iar inventatorul... a fost arestat de Securitate pentru ca ar fi dorit sa fuga din tara cu aparatul sau... Justin Capra mai este si realizatorul celui mai mic autoturism din lume, "Soleta", care consuma ... 0,5l/100 km si al unei motorete unica în lume ce functioneaza cu acumulatori (37 kg, 30 km/h, 80 km autonomie cu o încarcare).
* Mihai Rusetel a inventat motorul cu apa! "Cazul Rusetel", este elocvent pentru geniul românesc dar si pentru "talentul" cu care ne risipim fortele si putem sa ne pierdem valorile. Proiectul a fost depus la OSIM în 1980 si a fost brevetat în ... ianuarie 2001. Pâna atunci, Securitatea l-a sicanat pentru refuzul de a cesiona inventia statului, iar în februarie 1990, precaut, el a refuzat angajarea ca si consilier tehnic la "Mercedes" (2.500 DM lunar) pentru a nu pierde, eventual, proprietatea inventiei... Motorul sau se bazeaza, ca principiu de functionare, pe "cazanul Traian Vuia", inventie folosita înca la locomotivele Diesel electrice pentru încalzirea vagoanelor. Poate fi utilizat în domeniul transporturilor terestre si navale, în locul turbinelor din termocentrale, si chiar a centralelor termoelectrice.
În lume, mai exista doua brevete în domeniu (Japonia si SUA), dar acestea nu depasesc nivelul locomotivei cu aburi, necesitând combustibil solid sau lichid. "Motorul Rusetel" foloseste drept combustibil doar apa, si are dimensiunile unui motor de Dacie, sursa de energie initiala fiind o banala baterie de masina. Datele tehnice preconizate de a patra sa macheta (10 l/100 km consum de apa, 70 km/h viteza maxima) pot fi îmbunatatite la realizarea prototipului: un motor cu apa montat pe o Dacie 1310. Directorul general al Uzinelor Dacia, ing.Constantin Stroe, care cunoaste acest proiect chiar din 1980, a afirmat ca este dispus sa ajute inventatorul cu orice are nevoie pentru realizarea prototipului si a declarat, încântat: "reusita ar fi un miracol, si cred ca în asemenea caz ar trebui sa se inventeze pentru acest om Premiul Super Nobel"
Nu stiu daca am acoperit chiar tot,dar pentru cine chiar vrea sa deschida ochii,ar trebui sa fie un inceput.
In caz ca va plictiseste lungimea textului,uite si un filmulet interesant:
https://www.youtube.com/watch?v=S5zAFP74DV0
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde blackcrotal pe 17 Sep 2015, 08:03

aghiuta scrie:@blackcrotal
Suedia,ca de altminteri orice tara de pe globul asta,nu este o tara perfecta.
Diferentele dintre tari nu le face (necesarmente) venitul pe cap de locuitor cat mai ales atitudinea poporului din acea tara.Atitudine fata de.....orice.
....................................................

Nu am spus ca este tara perfecta dar in Suedia si din cate am inteles si in celelalte tari scandinave pe deoparte impozitul pe venit progresiv si folosirea banilor rezultati din acest tip de impozit pentru rezolvarea problemelor sociale au rezolvat discrepantele foarte mari intre saraci si bogati existente in foarte multe tari printre care din pacate si Romania.
Pe de alta parte nu stiu prin ce minune acolo notiuni de tipul CINSTE, COMPASIUNE, RESPECT pt oameni si pt valorile tarii nu au devenit ( asa cum s-a intamplat in Romania ) indezirabile .

Ceea ce numesti tu " ATITUDINEA FATA DE . . . ORICE " eu o numesc " CONSTIINTA " . In mod sigur TU AI DREPTATE, dar la noi "ATITUDINEA" se manifesta in cele mai negative moduri.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde yoghi pe 17 Sep 2015, 18:45

blackcrotal scrie:.... impozitul pe venit progresiv si folosirea banilor rezultati din acest tip de impozit pentru rezolvarea problemelor sociale au rezolvat discrepantele foarte mari intre saraci si bogati ......




Si este corect asa? produci profit mult platesti si mai mult? :-o

si cam cum trebuie sa fie chestia asta .

sau mai bine ..lasa!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde blackcrotal pe 18 Sep 2015, 14:00

yoghi scrie:
blackcrotal scrie:.... impozitul pe venit progresiv si folosirea banilor rezultati din acest tip de impozit pentru rezolvarea problemelor sociale au rezolvat discrepantele foarte mari intre saraci si bogati ......




Si este corect asa? produci profit mult platesti si mai mult? :-o

si cam cum trebuie sa fie chestia asta .

sau mai bine ..lasa!

Salut,
Mare Sef, nu eu am facut legea in Suedia, nu am spus ca este corect si pana la urma indiferent de ce asi spune eu sau tu, suedezii se simt bine asa cum este in tara lor .
Oricum acei bani se transforma ASISTENTA SOCIALA si cred ca este bine ca nu le mor batranii de foame si nici din cauza lipsei medicamentelor.
O cunostinta, medic neurolog foarte bun, a hotarat sa emigreze in Norvegia urmand sa lucreze exact in specialitatea pe care o are intr-o policlinica de stat.Eu " desteptul" m-am apucat sa-i dau sfaturi sugerand ca dupa ce termina perioada impusa de contractul de relocare si adunca ceva bani sa-si deschida un cabinet privat. Persoana respectiva mi-a spus ca in Norvegia NU EXISTA cabinete medicale private deoarece cabinetele de stat sunt atat de bine dotate si total libere de plati incat nimeni nu are nevoie sa mearga la cabinete private.
Este adevarat ca decurand am aflat ca Norvegia este pe locul 1 in lume in privinta Asistentei Soaciale, Suedia este pe locul 2 iar Finlanda pe locul 11.

Asta reprezinta impozitul progresiv si, dupa cum spuneam, pana la urma numai populatia de acolo poate spune daca este bine sau nu asa.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 24 Ian 2016, 14:49

Probabil,dupa atata suedeza,sa fiu nostalgic dupa limba romana:
http://www.cunoastelumea.ro/dex-ul-conf ... -avut-loc/
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 25 Ian 2016, 17:51

cocoon.ro; efemeride.ro; lovendal.ro; expunere.com; stiripesurse.ro; onlinereport.ro; comisarul.ro; blastingnews.com; nationalisti.ro; napocanews.ro; infoalert.ro; cyd.ro; dcnews.ro; activenews.ro; nuv.ro; inliniedreapta.net; bn24.ro; stiri-extreme.ro; exclusiv24.net; stirinefiltrate.ro; gandeste.org; fluierul.ro; ortodox.md; doxologia.ro etc

http://www.piticigratis.com/2016/01/cum-esti-luat-de-prost-de-presa-de-rahat-si-site-urile-de-propaganda-ruseasca/

Citim si sharuim chestii ce ne aduc un anume confort psihologic si care nu prea se verifica in realitate. Dupa 1000 de repetari se atribuie ceva valoare de adevar oricarei fumigene. Internetul e plin de fumigene...

Mie imi place pagina aceasta de FB, mi se pare o ironie buna la adresa nebunelii cu dacii
https://www.facebook.com/Institutul-Dacic-de-Ortodoxism-Cuantic-275453595903400/?fref=ts
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 25 Ian 2016, 18:39

Fiecare este liber sa gandeasca ce doreste si sa se bizuie pe ce doreste.
Frumusetea democratiei si libertatilor capatate postlovilutie.
Totusi,una este chestia cu Maria Curista sau cu UK Charles (asta cica descinde din Vlad al' cu tzeapa) si alta cu tracii/dacii (nu scriu geto-dacii sa nu cumva sa stie cineva bancul :wink: ).
Eu nu sustin neaparat ca dacii au fost buricul pamantului,doar imi expun niste pareri.Cam asa cum am facut-o si cu un italian care ma tot f**a la cap cu romanizarea si alte alea.
L-am intrebat daca stie de Iliada.A zis ca da.Apoi l-am intrebat cine i-a "insamantat" pe ei.Mi-a zis ca Remus si Romulus (altii care-s baieti de baieti,ca si noi,cica,ne tragem din Decebal si Traian,nu ca toata lumea din Adam si Eva).Apoi l-am intrebat daca stie cine a fost bunelu' la astia doi si mi-a zis cu mandrie ca Eneas.
Pana aici toate bune si frumoase da' cand l-am intrebat daca stie ce sange-i curgea lui Eneas prin vene s-a cam incurcat.I-am amintit ca Eneas a condus grupul de refugiati scapati din asediul Troiei si,cum Troia era pe pamant traco-get(observati ca iar n-am scis geto-dacii :wink: ).......i-a cazut fatza.
Acu' legat de ce zice nenea ala din primul tau link,daca eu ma consider dac neromanizat (de dragul discutiei),ce are asta de-a face cu afinitatea mea (sau a oricui altcuiva) catre rusi si respingerea UE,chiar nu stiu.
Stiu ca netul e plin de broajbe si aiureli scrise de dragul de a nu "tacea" din taste.
Probabil ca si pe youtube sa gasim tot felul de chiciuri si "subliminale",desi au o politica destul de strica in ce priveste continutul site-ului lor,dar tot nu ma pot abtina sa nu postez un link (asa,de-al d.acului :lol: )
https://www.youtube.com/watch?v=Y81TFYrqdHo
Pentru cine l-a mai vazut,faceti click pe butonul ala cu un X pe rosu, din dreapta sus a paginii. :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 25 Ian 2016, 22:20

e vorba de site-ul cu pricina, articolul tau este de pe un site fumigena, orice informatie venita pe astfel de surse trebuie privita cu mult scepticism...

Bunicul meu cand se uita la cate o stire la TV clatina cateodata din cap si spunea "Propaganda sovietica/americana!" si ar fi schimbat canalul daca nu prindea doar TVR-ul :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 25 Ian 2016, 23:37

biriuck scrie:e vorba de site-ul cu pricina, articolul tau este de pe un site fumigena, orice informatie venita pe astfel de surse trebuie privita cu mult scepticism...

Ok.
Ce spui totusi despre unul dintre profesorii de teologie,lingvist de meserie care afirma,in direct la TV
https://www.youtube.com/watch?v=duxk_EJAwo0
Schimbi canalul,ca bunicul tau ? :lol:
P.S.
Pana la urma,daca vrei sa combati fumigena,ia DEX-ul si vezi daca se confirma ce zice nenea ala despre etimologie.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 26 Ian 2016, 00:19

Hai ca ma duc la culcare razand,ceea ce nu-i chiar rau.
Iote ce-am gasit in josul cel mai de jos al site-ului care ne spune cum suntem fraieriti de diverse postari pe net:

http://www.piticigratis.com/2016/01/cum ... -ruseasca/

"Acest site este un pamflet si trebuie tratat ca atare."
:))
Sa aveti si voi o noapte buna.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 26 Ian 2016, 15:11

Inca un exemplu de fumigena de pe site-ul cu DEX-ul si cu d(r)acii.
http://www.cunoastelumea.ro/guvernul-pregateste-un-proiect-pentru-vaccinarea-obligatorie/

Ce parere are medicul @aghiuta despre calitatea informatiei dintr-un astfel de mediu? Sunt ei inclinati spre balarii mistice si rahaturi 'spirituale' sau nu? A se lua aminte la imagine manipulatoare cu fortele de ordine si seringa!!!

Termenul 'profesor in teologie' imi indica ca ala e un profesor in istoria manipularii religioase, profesor in nimic :) Eu imi pun problema in felul urmator: "La ce bun?" Cu ce ne ajuta? De ce m-as simti eu mai bine daca un inaintas din perioade obscure a avut ceva realizari marete peste care s-a asternut negura timpului?
Rolul istoriei il vad doar cand este vorba de repetat greseli, de recunoscut tipare istorice ce se repeta periodic...

Vana asta nationalista ce se ingroasa in capul unora ma deranjeaza teribil si este semn ca societatea noastra e blazata si [mai ales] complexata de situatia ei. In loc sa punem capul in pamant si sa incercam sa ne rezolvam problemele (ne cacam in fundul curtii din cauza lipsei unor proiecte de canalizare in localitatile rurale, fugim de vaccin, mortalitate infantila, adolescente gravide (multe abuzate de parinti!), autostrazi de rahat, condamnati definitiv si irevocabil la inchisoare carora ne adresam cu "domnul profesor universitar Voiculescu" in loc de "infractorul Voiculescu", "infractorul Becali, Borcea, Popescu, Niculae, Nastase etc", proprietati incalcate si nerespectate nici macar de stat etc) stam si ne batem pe burta ca ce smecheri au fost unii pe aici in perioada in care intalneai un om la intrare in Bucuresti si urmatorul tocmai la Targoviste....

Cu oamenii aia nici macar nu avem prea multe gene in comun pentru ca au trecut nenumarate populatii migratoare in perioada intunecata medievala pe aici si sper ca nu-si inchipuie careva ca acele triburi ce au inspaimantat Europa Occidentala au trecut in mod pasnic! Acei vajnici razboinici nespalati din stepele Orientului au insamantat orice animal de parte femeiasca din aceasta regiune (poate o fi scapat ceva accidental prin creierii muntilor dar slabe sanse, "rasa" a fost compromisa!)
Fumigene cu care ne pierdem vremea si care ne distrag... atata tot!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 26 Ian 2016, 17:09

biriuck scrie:Inca un exemplu de fumigena de pe site-ul cu DEX-ul si cu d(r)acii.
http://www.cunoastelumea.ro/guvernul-pregateste-un-proiect-pentru-vaccinarea-obligatorie/

Ce parere are medicul @aghiuta despre calitatea informatiei dintr-un astfel de mediu? Sunt ei inclinati spre balarii mistice si rahaturi 'spirituale' sau nu? A se lua aminte la imagine manipulatoare cu fortele de ordine si seringa!!!

Ai sa razi dar sunt multe state care au vaccinare "obligatorie".Sa spun de Franta,spre exemplu,unde,daca nu-ti vaccinezi copilul conform programului national,iti creste taxa de asigurare pentru sanatate de nu ai salariu s-o platesti.
Suedia,alt exemplu,nu primeste potentiali angajati daca au iesit pozitiv la testul pentru MRSA.
Exemplele pot continua dar cred ca nu are rost.
Evident ca orice manevra medicala (deci si vaccinarea) are atat efecte pozitive cat si efecte adverse.Am vazut pe viu cum o fetita de 7 ani a devenit o leguma din cauza unui vaccin antirujeolic.Sunt cazuri rarisime dar cand apar,media se focalizeaza doar pe ele pornind campania "jos vaccinul".
biriuck scrie:Termenul 'profesor in teologie' imi indica ca ala e un profesor in istoria manipularii religioase, profesor in nimic :)

E clar ca n-ai dat nici macar pe scrol la linkul ala sa vezi ce spune ala de-a postat filmarea.
"Miceal Ledwith, fost consilier al Papei Ioan Paul al II-lea, fost decan al Sf. Petru Diocescan College din Wexford, fost președinte al Conferinței șefilor de universități irlandeze și fost membru al Biroului de conducere al Conferinței Rectorilor Universităților Europene (CRE)."
Asta e.Ideea ta,sa fii sanatos cu ea.
biriuck scrie:Eu imi pun problema in felul urmator: "La ce bun?" Cu ce ne ajuta?

Citez din mine dintr-o postare de mai sus:

"Romanii au o tara ca o floare dar,din pacate,atitudine de......nu prea-mi vine un cuvant placut.
Aceasta atitudine este stimulata si incurajata de cei care vor cu tot dinadinsul sa rupa radacinile noastre ca neam
Nici un copac,cat ar fi el de falnic,nu rezista in valtoarea vremii,fara radacini puternice.
Stricatorii de neam incearca de secole sa minimalizeze rolul Romaniei in istoria globala,sa duca in derizoriu orice ar putea sa reprezinte coeziunea dintre oameni.
Pacat ca,incet,incet,cu ajutorul si al cozilor de topor locale,vor reusi.
Abia atunci vor putea sa vina nestingheriti "colonistii' si am putea sa raspundem si noi cu subiect si predicat,cine ne-a colonizat pe noi.
Sper ca vremelnica mea trecere prin plaiurile vanatorii sa nu ma aduca in situatia sa si vad asta.
Sper ca atunci cand se va intampla,pentru ca se va intampla,eu sa o miros florile dinspre radacina."

Toate popoarele incearca cu tot dinadinsul sa-si pastreze integritatea si identitatea(unii pretind ca-s chiar "popor ales";nu se stie pentru ce-i ales,da'i problema lor)numai noi preferam sa zicem ca ne-am format ca popor si natie doar prin sex.
Mie-mi ajuta, macar din mandrie.
Vorba lui Tutea cand a fost intrebat de unul din gardienii din puscaria unde-l bateau zilnic,de ce crede totusi,dupa atata bataie,in Dumnezeu.Tutea i-a raspuns:
-Din mandrie
-??????
-Sunt prea mandru sa cred ca ma trag din maimuta.
Despre ce spui mai departe in mesaj....sa auzim numa' de bine si sa fim sanatosi.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde biriuck pe 26 Ian 2016, 22:33

A mai fost candva un zugrav ce s-a apucat sa explice muncitorilor teutoni ce neam falnic sunt ei, cum civilizatia lor e una straveche si ca trebuie sa se mandreasca. Cum astia aveau ditamai frustrarea dupa amareala primei conflagratii, minciunile placute la auz s-au intins ca focul in sira de fan si continuarea o stim cu totii...

Acum in Romania, scursurile diverselor ministere de "siguranta" tot vantura galeata asta de patriotism, in Cehia si Polonia au loc chestii similare... unesc si eu puncte, vad pattern-uri si refuz sa pun botul la orice stire ce suna prea frumos ca sa fie adevarata :)

https://www.youtube.com/watch?v=iOmQP9guIl0
Ca sa parafrazez pe nea George, "a fi roman/neamt/suedez/evreu/iranian nu e o indemanare, e un accident genetic" ==> 0 mandrie.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Nostalgii de toamna

Mesajde aghiuta pe 26 Ian 2016, 23:08

Iarta-ma ca-ti spun, dar ai luat-o rau pe aratura.Ce are coada vacii cu secretarul primariei?
Sau poate o dai in scenarita securisto-apocaliptica ?
Cred ca am sa pun punct aici discutiei pentru ca eu nu vreau sa pornesc niciun razboi,nici nu vreau sa indemn la el si nici sa ma duc la un astfel de razboi daca ii vine ideea asta oricarui "zugrav".
Mie imi place si ma simt bine sa-mi stiu trecutul,radacinile stabile in zona aia din Carpati si care nu s-au miscat peste altii secole, indiferent cine a venit in vizita.
Daca tie iti place sa crezi altceva,gen corciturile mondiale,natie de futute si pui de curve violate de migratori,este alegerea ta.
Nu zic ca nu suntem si din astia,dar radacinile noastre nu-s prin coaiele calaretilor trecatori.
Parerea mea.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate