Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:41

hrană mistreţilor şi căprioarelor

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 29 Dec 2009, 18:59

in lipsa de alta ocupatie am plecat pe fondul de vanatoare cu mancare pentru mistreti si caprioare.
deocamdata nu am nici o legatura cu ajvps, vanatoarea,animalele salbatice ....samd.

tot ce am facut e de placere si de dragul de a iesi in natura.

poze imediat. :D
Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 29 Dec 2009, 19:18

Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 29 Dec 2009, 19:19

Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Katalin pe 29 Dec 2009, 22:20

Felicitari...o fapta nobila :)
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde paungeorgica pe 29 Dec 2009, 23:38

Felicitari numai sa nu se duca niste braconieri acum sa-i ia ca din oala
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Vechio pe 30 Dec 2009, 05:07

Faină treabă. Felicitări :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 30 Dec 2009, 08:14

paungeorgica scrie:Felicitari numai sa nu se duca niste braconieri acum sa-i ia ca din oala

erau deja pe fondul de vanatoare unde am mers eu niste vanatori fara forme legale de la o asociatie privata,cu un fiat dar masina lor nu era de teren asa ca i-am oprit repede si s.au cam speriat.
Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde alex2810 pe 30 Dec 2009, 10:05

george2008 scrie:
paungeorgica scrie:Felicitari numai sa nu se duca niste braconieri acum sa-i ia ca din oala

erau deja pe fondul de vanatoare unde am mers eu niste vanatori fara forme legale de la o asociatie privata,cu un fiat dar masina lor nu era de teren asa ca i-am oprit repede si s.au cam speriat.

Comica situatie :lol: :lol: , dar cel ce se ocupa de gestionarea fondului de ce nu pune el mancare animalelor si nu se ocupa de protectia lor? Oricum, ai facut un gest extraordinar si tin sa te felicit pentru asta. Nu stiu cati ar proceda ca tine.......numai bine
alex2810
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 18 Oct 2009, 11:14

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Sly_Fox pe 30 Dec 2009, 10:43

Anul trecut, impreuna cu doi paznici de vanatoare, am bagat in teren ( intr-o zona cu stufaris) 1 tona de porumb stiuleti si vreo 20 de bulgari de sare. Porumbul si sarea proveneau ce este drept de la asociatia de vanatoare.
Peste doua zile am iesit in teren sa vedem daca mistretii si caprioarele au gasit ''bunatatile''. Ce credeti ca erau in zona? Cred ca 1000 de oi insotite de vreo 30 de caini ciobanesti carpatini. Prapadise tot porumbul si stateau calare pe sare. Cred ca mi-a crescut instantaneu tensiunea, nu mai puteam de nervi.
Discutiile cu ciobanii s-au terminat repede, la intrebarea de ce au bagat oile in zona cu hrana pentru vanat ei au raspuns ca proprietarul terenului le-a permis sa intre cu oile. Deasemenea au argumentat: nu stiam ca in zona a fost pusa hrana si sare pentru vanat si cum proprietarul terenului a permis intrarea oilor noi nu suntem vinovati.
De fiecare data se intampla acelasi lucru, daca nu sunt oi sunt vaci, daca nu sunt vaci sunt porcii satenilor. Si acum ma intreb mai are rost sa bagam hrana in teren stiind ca animalele domestice ajung primele la ea?
In privinta cainilor, (cred ca erau vreo 30 de ciobanesti, mari cat viteii) ciobanii au venit pregatiti, toti aveau jujeu cu dimensiuni ca la carte. Problema era numarul lor prea mare, legea da voie doar unui singur caine insotitor in zona de campie. In privinta asta nu ne-am inteles cu ciobanii niciodata, spunandu-ne ca respecta legea si au pus tuturor cainilor jujeu regulamentar.
Cred ca am impuscat pana acum vreo 10 ciobanesti carpatini( niste exemplare minunate, dar...) , toti gasiti in teren fara cioban, departe de tarla. Nu a contat ca are sau nu jujeu, pur si simplu nu aveau ce sa caute singuri in terenul de vanatoare.
Cu toate activitatile astea nesabuite ale omului ne mai intrebam de ce a disparut vanatul din Romania.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Luciani67 pe 30 Dec 2009, 17:24

"Cred ca am impuscat pana acum vreo 10 ciobanesti carpatini( niste exemplare minunate, dar...) , toti gasiti in teren fara cioban, departe de tarla. Nu a contat ca are sau nu jujeu, pur si simplu nu aveau ce sa caute singuri in terenul de vanatoare.".... Pai nu spuneai mai devreme ca nu ai nici o legatura cu vanatoarea ...? ... destul de interesant topicul .... :wink:
L.I. 0727-50-60-70
Luciani67
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 01 Iun 2007, 18:26
Locaţie: Bihor

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Sly_Fox pe 30 Dec 2009, 18:05

Luciani67 scrie:"Cred ca am impuscat pana acum vreo 10 ciobanesti carpatini( niste exemplare minunate, dar...) , toti gasiti in teren fara cioban, departe de tarla. Nu a contat ca are sau nu jujeu, pur si simplu nu aveau ce sa caute singuri in terenul de vanatoare.".... Pai nu spuneai mai devreme ca nu ai nici o legatura cu vanatoarea ...? ... destul de interesant topicul .... :wink:


@Luciani67
De unde ai dedus ma rog ca nu am nici o treaba cu vanatoarea? :?:
Vrei , te rog, sa imi spui de unde ai inteles acest lucru?
Cred ca ai citit postarile altui forumist si confunzi vulpea cu iepurele. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde romaniac pe 30 Dec 2009, 18:17

Sly_Fox scrie:
Luciani67 scrie:"Cred ca am impuscat pana acum vreo 10 ciobanesti carpatini( niste exemplare minunate, dar...) , toti gasiti in teren fara cioban, departe de tarla. Nu a contat ca are sau nu jujeu, pur si simplu nu aveau ce sa caute singuri in terenul de vanatoare.".... Pai nu spuneai mai devreme ca nu ai nici o legatura cu vanatoarea ...? ... destul de interesant topicul .... :wink:


@Luciani67
De unde ai dedus ma rog ca nu am nici o treaba cu vanatoarea? :?:
Vrei , te rog, sa imi spui de unde ai inteles acest lucru?
Cred ca ai citit postarile altui forumist si confunzi vulpea cu iepurele. :wink:

:lol: Adica vulpea cu george2008
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde cybelle pe 30 Dec 2009, 19:39

a nu se confunda macarea cu..mancarimea. :mrgreen:

respect
ps: chiardaca pui hrana complementara in padure[sau in alta parte] oile sau caprele[domestice] o sa aive primele parte de ea; indiferent ce si cum este pe fondul respectiv. legea este f permisiva cu acesti derbedei de ciobani care 'nu au tata nu au mama' si asta este :|
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde camby1 pe 30 Dec 2009, 21:09

e laudabila fapta ta
astfel de actiuni sunt binevenite
jos palaria!
cat despre caini si eu ii impusc cand ies in teren
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 30 Dec 2009, 21:10

astazi am fost din nou pe teren sa vad daca au venit animalele la mancare .intr-un loc unde am pus ceva mai mult porumb au trecut vreo 10 mistreti, iar pe langa sararie si plasa cu porumb se vedeau si urme de capra si tap.
deocamdata e foarte bine.urme de animale domestice inca nu .sper sa nu ma intelnesc cu ceva ciobani ca or sa aiba neplaceri. :twisted: :evil:
Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Luciani67 pe 31 Dec 2009, 01:05

george2008 scrie:deocamdata nu am nici o legatura cu ajvps, vanatoarea,animalele salbatice ....samd.
:D

Nu stiu cui apartine citatul din prima postare ... Mii de scuze daca am inteles gresit. In plus, eu am fost invatat (e adevarat ca au trecut multi ani de atunci) ca : "lauda de sine nu miroase a bine .... " . E laudabila initiativa ta dar nu inteleg ce astepti de la noi ... omagii ? statuie ? recunostinta ? ... Multi oameni de bine fac gesturi laudabile fara a le expune public . De fapt nu are importanta ce gandesc eu . Un an nou fericit tuturor si putere pentru a putea face astfel de gesturi ....
L.I. 0727-50-60-70
Luciani67
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 01 Iun 2007, 18:26
Locaţie: Bihor

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george_ciprian86 pe 31 Dec 2009, 01:19

Luciani67 scrie:
george2008 scrie:deocamdata nu am nici o legatura cu ajvps, vanatoarea,animalele salbatice ....samd.
:D

Nu stiu cui apartine citatul din prima postare ... Mii de scuze daca am inteles gresit. In plus, eu am fost invatat (e adevarat ca au trecut multi ani de atunci) ca : "lauda de sine nu miroase a bine .... " . E laudabila initiativa ta dar nu inteleg ce astepti de la noi ... omagii ? statuie ? recunostinta ? ... Multi oameni de bine fac gesturi laudabile fara a le expune public . De fapt nu are importanta ce gandesc eu . Un an nou fericit tuturor si putere pentru a putea face astfel de gesturi ....


Nu cred ca e de condamnat ca omul a postat aici poze in care punea hrana animalelor. Din punctul meu de vedere asta poate fi un bun exemplu ce poate da de gandit celor care doar se duc si trag, celor care nu iau parte la astfel de actiuni.

Cineva spunea mai sus ca oile reprezinta o problema pentru mancarea pusa vanatului. Cam acelasi lucru s-a intamplat si in cazul meu.
1. Am pus droburi de sare. In urma trecerii ciobanilor si a oilor droburile au disparut cu totul. Banuiesc ca le-au luat si le-au dus la stana.
2. Am plantat impreuna cu tatal meu, brazi cu gandul de a face o plantatie pentru vanat. Oile au trecut prin proaspata plantatie si au mancat varfurile brazilor. In anul urmator a trebuit sa inlocuim cel putin 1000 puieti de brad din cauza pagubelor provocate de oi.

Oile si cainii care le insotesc sunt una din marile probleme pentru vanatul din tara noastra.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde romaniac pe 31 Dec 2009, 02:09

"Nu cred ca e de condamnat ca omul a postat aici poze in care punea hrana animalelor. Din punctul meu de vedere asta poate fi un bun exemplu ce poate da de gandit celor care doar se duc si trag, celor care nu iau parte la astfel de actiuni."

Adevar graiesti Ciprian,
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde chivi pe 31 Dec 2009, 03:44

In vara eram la un pescuit peste noapte pe o balta din jud.Braila,Lutul Alb,o balta renumita candva pentru crap.Dimineata devreme,doar ce mijeau zorii zilei,aud in spatele meu,pe o colina, latrat de caini si imediat vad un iepure mancand pamantul cu un caine pe urmele lui.Saracul avea balta pe un flanc,doi caini alergandu-l latrand pe celelalt si unul care-l fugarea muteste undeva la vreo 15m in spatele lui.L-am urmarit mult din priviri pe urecheat si ma bucuram vazandu-l castigand teren si intrand intr-un lan de porumb.Intr-una din discutiile pe care le purtam cu dl.Ciurea,proprietarul baltii,imi spunea ca s-a saturat de cate ori i-a prins pe ciobani cu plasa-n balta dar nu putea sa suporte ,,crimele'' pe care le faceau primavara cand se batea crapul in mal, cand ii gasea intrati in apa si asteptand sa-si arate coama,ii dadeau cu ciomagul in cap.Niste ciobani.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde chivi pe 31 Dec 2009, 04:17

george2008 scrie:deocamdata nu am nici o legatura cu ajvps, vanatoarea,animalele salbatice ....samd.
tot ce am facut e de placere si de dragul de a iesi in natura.. :D


E frumos ce-a facut George aici.Si faptul ca nu ai nici o legatura cu animalele salbatice??? hmm,nu prea cred.Pai atunci inseamna ca ai imprastiat pt.cele domestice???NU zici tu ca-s pentru mistreti si caprioare?Cred ca mai avem un vanator la anul))))))))
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde cosmin p pe 03 Ian 2010, 22:32

Este laudabil cand cineva aduce hrana complementara in teren. Si eu voi duce cat de curand si ca sa fiu sincer m-am gandit la fel ca si initiatorul acestui topic. Oare daca pun hrana, cei care braconeaza, nu se vor duce oare la locul de hrana si vor lua vanatul ca din oala?

P.S. Intrebare: Sunteti in teren si va intanliti cu persoane suspecte (posibili braconieri), au arme la ei, etc., ce faceti in cazul asta? Ce legitimitate am eu ca si simplu vanator daca ma intanlesc cu un "posibili braconieri" (atentie am pus ghilimele asa ca sa nu-mi sariti in cap, fac o presupunere), in fata acestuia?
Scuze de Off.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george2008 pe 04 Ian 2010, 08:09

tu ca simplu vanator nu prea ai ce face ,daca tot te-au vazut te duci in treaba ta si si ii "spionezi" din alta parte. eventual sa ai un telefon la indemana ai sunat la cei cu drept de verificare;(daca il cunosti pe paznicul de vanatoare , el ar trebui sa fie unul dintre cei vazuti de tine in teren si atunci pare a fi legal,) daca nu e asa si mai si pusca ceva i-ai luat ca din oala.
Cine Nu Are Loc De Mine Nu Are Decat Sa Se ingHesuiAsca
Avatar utilizator
george2008
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 13 Aug 2009, 15:20
Locaţie: Kunendorf. JuD . ALbA

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde jon2004 pe 04 Ian 2010, 08:29

cosmin p scrie:
P.S. Intrebare: Sunteti in teren si va intanliti cu persoane suspecte (posibili braconieri), au arme la ei, etc., ce faceti in cazul asta? Ce legitimitate am eu ca si simplu vanator daca ma intanlesc cu un "posibili braconieri" (atentie am pus ghilimele asa ca sa nu-mi sariti in cap, fac o presupunere), in fata acestuia?
Scuze de Off.

Nu toate persoanele care umbla cu arma in terenul de vanatoare , sunt braconieri , mai sunt si vanatori ! Daca eu , ca vanator , as fi legitimat de orice suspicios, s-ar duce naibii ziua de vanatoare . Nici politia rutiera nu ma mai opreste la fiecare intersectie , sa vada daca am permis de conducere .
Daca tu , ca persoana care observa niste vanatori pe camp , ai vreo treaba cu acel fond de vanatoare (esti membru in grupa care gestioneaza acel fond ) , ar trebui sa cunosti persoanele care merg la vanatoare in acea zona . Daca nu le cunosti , poti sa dai un telefon la Asociatie sau la Club , sa verifici daca sunt date autorizatii in acea zona . Daca au autorizatie si observi ca impusca o specie interzisa la vanatoare sau este in afara sezonului de vanatoare , atunci poti suna la 112 . In nici un caz , atunci cand vedem vanatori in teren , nu trebuie sa-i catalogam potentiali braconieri si sa le trimitem pe cap politie , jandarmi etc .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde cosmin p pe 04 Ian 2010, 22:15

Am pus si ghilimele tocmai pentru a evita sa fiu inteles gresit cu privire la acest subiect. Eu insumi m-am trezit cu politia si jandarmeria pe cap pe cand eram intr-un lan de floarea soarelui la gugustiuc, cu autorizatie. Am stat o ora cu ei ca era sambata si nu gaseau pe nimeni la asociatie care sa le spuna daca ala este numarul fondului inscris pe autorizatie sau nu. Asa ca stiu cum e crede-ma.
@jon2004, tu esti unul in masura sa cantaresti ce spun eu pentru ca te ocupi mai mult decat altii de fondul unde vanezi. Daca pui hrana undeva si te trezesti ca dupa cateva zile acolo a fost un masacru si x sau y a puscat la locul in care animalul este cu "garda jos" si se hraneste......nu stiu cum te-ai simti.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde RaZvAnNn pe 04 Feb 2010, 23:23

Eu de mai bine de un an si ceva duc fan la hranitoarea de caprioare (mistreti nu avem in padure). Asta e un prilej bun sa cunosc mai bine animalele, o ocazie sa le studiez si sa le fac cateva poze. As vrea sa imi iau si o chematoare de caprior, ca sa nu mai stau la panda cu aparatul in mana fara succes si sa plec iar la dibuit, iar zgomotul sa sperie tot ce imi iese in cale.
http://razvan21ro.sunphoto.ro
Mai am 2 ani... tineti-va bine...
RaZvAnNn
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 14 Aug 2009, 13:44
Locaţie: Valenii de Munte PH

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde bogdanm pe 05 Feb 2010, 15:21

Eu am rezolvat destul de simplu cu "ridicarea" mancarii si sarii din zona unde le pun eu. Desi nu sunt inscris la Arges (inca) am si eu 2 hranitori si cateva sararite la mine la tara. Puse absolut toate pe pamantul meu sau al rudelor (palcuri de padure, faneata, etc). Chiar astept vreun cioban sa intre cu oile acolo Imagine
Cat despre vanatori si braconieri, ii stiu pe toti din zona. Iar daca vad pe vreunul strain la mine pe proprietate, ar face bine sa aiba autorizatie.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Sly_Fox pe 06 Feb 2010, 08:53

Cu ciobanii o poti rezolva, fiind proprietar de teren le poti cere sa plece. Cu vanatorii nu o mai poti rezolva cum ai spus.
Nu ai dreptul de a le solicita prezentarea autorizatiei (deci nu vei sti care are sau nu autorizatie) si nici ei nu sunt obligati de lege sa prezinte proprietarului de teren autorizatia de vanatoare. Nici de pe teren nu ii poti da afara pentru ca te poti trezi cu plangere si chiar dosar.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde Donbazil pe 06 Feb 2010, 23:08

Sal'tare!
George a avit o initiativa laudabila, dar dupa parerea mea, astfel de initiative, trebuie sa fie facute doar cu concursul celor de meserie, padurarul de canton, paznicul de vanatoare, seful grupei de vanatoare.
Sa ma explic: Degeaba duce omu' mancarea si o pune unde crede el, si pusul hranei are o socoata...Cei de meserie stiu unde trebuie pusa, stiu unde sunt cararile umblate de salbaticiuni, unde nu ajung stricatorii si pradatorii cu doua sau cu patru picioare sa consume hrana animalelor si alte detalii de acest gen.
Eu am organizat cu copii de la scoala din cercul "Iubitorii Naturii" o colecta de porumb si alte cereale, dar in teren le-am dus cu paznicul de vanatoare, acolo unde a spus el, ca altfel degeaba le aruncam numai prin padure...Copii s-au bucurat ca i-am luat in padure ( am inghesuit vreo 7 in ARO) si au trait actiunea...
Paznicul si noi, membrii grupei, puteam face asta si fara copii, dar am vrut sa-i determinam sa simta ca pot face si ei ceva si cred ca am reusit, pentru ca mai vor...
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde george_ciprian86 pe 07 Feb 2010, 00:30

Donbazil scrie:Sal'tare!

Sa ma explic: Degeaba duce omu' mancarea si o pune unde crede el, si pusul hranei are o socoata...Cei de meserie stiu unde trebuie pusa, stiu unde sunt cararile umblate de salbaticiuni, unde nu ajung stricatorii si pradatorii cu doua sau cu patru picioare sa consume hrana animalelor si alte detalii de acest gen.



Ahhh ... Ce mi-ar fi placut mie sa am niste poze facute in Romania sa fi prezentat pe forum in ce mod puneau mancare mistretilor si ursilor acesti oameni "de meserie". Sa fi vazut acolo detalii gen : padure alba datorita sacilor de rafie si multe pet-uri.
Nu generalizez.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: hrană mistreţilor şi căprioarelor

Mesajde bogdanm pe 08 Feb 2010, 12:28

Sly_Fox scrie:Cu ciobanii o poti rezolva, fiind proprietar de teren le poti cere sa plece. Cu vanatorii nu o mai poti rezolva cum ai spus.
Nu ai dreptul de a le solicita prezentarea autorizatiei (deci nu vei sti care are sau nu autorizatie) si nici ei nu sunt obligati de lege sa prezinte proprietarului de teren autorizatia de vanatoare. Nici de pe teren nu ii poti da afara pentru ca te poti trezi cu plangere si chiar dosar.

Daca nu au autorizatie, se numeste incalcare de proprietate ;) Si atunci sa te tii sarba.
Daca au, treaba lor, ca si eu merg la altii, doar cu hartie in buzunar...
Oricum, pot sa aibe 5 metrii cubi de hartii, daca fac panda la hranitoare iese urat rau.

Sa revenim la hranitorile noastre. Desi in principiu Donbazil are mare dreptate, si in "breasla" paznicilor de vanatoare sunt foarte multi diletanti. Ciprian a dat doar un exemplu, dar sunt convins ca absolut toti cei de aici avem cel putin un lucru de carcotit referitor la modalitatea si locul de amplasare a hranei. Oricum, sunt de parere ca un vanator amator (ca noi) care cunoaste terenul si populatiile din zona sa de cativa ani stie mult mai bine decat paznicul de vanatoare unde si ce hrana sa puna. La fel si cu sarea si chiar cu scaldatorile. Sa nu luam in calcul si varianta cand paznicul e dedulcit la carne luata usor si atunci pui hranitoarea si sararita in zone imposibile tirului. Bineinteles, si reversul este posibil, hranitorile si sararitele fiind destinate doar facilitatii tirului la carne. Sau nu am dreptate?

Oricum, personal, salut orice altfel de initiative. Sub patronajul asociatiei sau nu. Mai ales ca in aceasta perioada, in zona de sud a tarii, chiar se simte nevoia.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Următorul

Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

Publicitate