Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:07

atv sau motocileta pt vanatoare??

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde nicuhas pe 29 Sep 2013, 10:18

buna dlor. cine foloseste atv sau motocicleta la vanatoare?
care se comporta mai bine in teren??
aici ma refer la un linhai de 300 2x4 atv
sau o motocicleta husvarna cross 300?
nicuhas
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde salus pe 29 Sep 2013, 10:36

Vanatore= mers pe jos, cautare urme, interpretare vechime urme, urmarire vanat...........si cate as mai putea spune despre ce inseamna vanatoare!!!!!!!
Vanatoarea nu este o "activitate motorizata"!!!!!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde NicuNicuta pe 29 Sep 2013, 10:42

Nici una nici cealalta! Bine punctat @salus.
Dar daca totusi vrei sa strabati arii mari intr-o perioada scurta, te-ai putea gandi la un cal.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde cod pe 29 Sep 2013, 10:51

mai bine un cal 8)...
exceptand reclama la arma,, cam asa ar arata o vanatoare perfecta!

Cod
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde salus pe 29 Sep 2013, 11:23

De ceva vreme a luat amploare genul asta de vanatoare motorizata :(
Nu o agreez deloc si sunt total impotriva intrarii in fondurile de vanatoare cu masini, motociclete, atv si tancuri!!!!(era o stire zilele trecute despre unul cu bani ce isi luase un tanc sa mearga la vanatoare) Vanatoarea nu este razboi si nici o activitate unde sa iti etalezi caii putere si potenta financiara!!!!!
O vina deosebit de mare o au administratorii de fonduri ce permit si incurajeaza genul asta de vanatoare off road si chiar posturile TV de vanatoare, unde sunt prezentate din ce in ce mai multe reportaje in care masinile sunt in prim-plan.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde iliealexandruionut pe 29 Sep 2013, 12:27

excelent clip cod..minunt! mi se zbarlea pielea pe ceafa..super.cat despre treaba su atv sau crossbike..las o balt pt ca in nici un caz nu este vanatoare ce incerci tu sa faci..pai unde mai este frumusetea?!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde camby1 pe 29 Sep 2013, 12:50

vanatoare motorizata= bataie de joc
in astfel de conditii vanatoarea nu mai are nici un farmec
iesim in teren sa ne destindem, sa uitam de motoare si cai putere sau transformam vanatoarea intro cursa fara gust
........................no comment....................................
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde lorki pe 29 Sep 2013, 12:57

Cei ce folosesc jeep-ul la vanatoare se declara extaziati de frumusetea vanatorii cat si a rezultatelor !

Nu se foloseste atv si motocicleta ca fac zgomot si vanatul fuge.

Am colegi de grupa,toti potenti financiar care folosesc numai jeep-ul la fazan,rata,gasca caprior in special.

Costurile sant imense dar se pare ca si rezultatele din moment ce continua.

Avantajele practicarii unui asemenea stil de vanatoare cred ca si le imagineaza fiecare,nefiind nevoie sa detaliez.

Pe unde vedem urme proaspete de jeep nici nu mai are rost sa gandim ca a mai ramas ceva,noi ceilalti astia "eticii" (parlitii) incercam sa gasim locuri pe unde nu pot intra "jeep-arii".
lorki
Membru activ
 
Mesaje: 116
Membru din: 12 Dec 2010, 13:55

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde hunt25 pe 29 Sep 2013, 13:39

nicuhas scrie:buna dlor. cine foloseste atv sau motocicleta la vanatoare?
care se comporta mai bine in teren??
...

Lasa mobrele si incearca o pereche buna de bocanci sau cizme :D
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde zahei pe 29 Sep 2013, 13:46

nu zice nimeni sa mergi pana in tiitoare cu masina, dar in secolul 21 e putin delasat sa vrei sa mergi pe jos cei 5-10 km de drum forestier sau agricol, plus cei 10-20 de km de bataie, iar la intoarcere inca 5-10km pana la masina. asta nu cred ca te face un vanator adevarat. daca tineti la traditiile clasice de ce nu trageti cu flinte, sau cu arcuri? :)

vremurile se schimba si vanatoarea o data cu ele. parerea mea.
eu am un hobby, mie nu-mi place istoria.
Avatar utilizator
zahei
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 01 Iul 2013, 01:20

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde salus pe 29 Sep 2013, 14:55

Zahei, daca nu poti merge pe jos 5-10 km nu ai ce cauta la vanatoare!!!Vanatoare nu inseamna sa mergi in "tiitoare"si sa astepti sa treaca vanatul pe langa tine.
Nu tinem de traditie si nici nu suntem mai fraieri daca nu mergem cu masina pana in standul de vanatoare.
SUNTEM DOAR VANATORI!!!! NU TOTI CE POARTA ARME DE VANATOARE SUNT VANATORI!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde cristian pe 29 Sep 2013, 16:24

Domnilor, nimeni nu spune ca vrea sa vaneze cu atv-ul sau motocicleta. Nici nu cred ca se poate asa ceva. Cati dintre dumneavoastra se deplaseaza pe jos de acasa pana la locul de vanatoare, cati dintre dumneavoastra "citesc" urmele de iepure sau fazan?
Una este sa te deplasezi pana in fondul de vanatoare cu...calul, bicicleta, trotineta, jeepul si alta este sa tragi din masina, de pe atv sau din alt mijloc de transport. Omul intreaba cu ce sa se duca la vanatoare si atat. Fiecare se duce cu ce-l tine buzunarul.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde bogdan_daniel pe 29 Sep 2013, 16:53

In primul rand vinatoaea cu orice fel de paraitoare dinasta pe doua sau patru roti(ATV) nu e vanatoare nu ca nu e etic, ci pentru ca nu vei vedea nimic, apoi sa mai si impusti.
In al II-lea rand ia spuneti voi care mergeti pe jos pana la fondul de vanatoare, fie el 4x4 sau masina de zi cu zi sau care prefera sa tarasca de vanat pana in ograda in loc sa-l urce in masina? hai sa nu fim mai credinciosi ca Papa... si masina are utilitatea ei pana la un anumit punct.
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde hunt25 pe 29 Sep 2013, 17:19

cristian scrie:... Omul intreaba cu ce sa se duca la vanatoare si atat. ...


Nu cred ca colegul nostru se referea la ce mijloace de transport sa foloseasca sa ajunga in stand ci mai degraba la ce dracii de motoare sa apeleze pentru a-i usura vanatoarea :wink: .Io pana acum am folosit trenul si autobuzul ca sa ajung si mai departe...bocancii.Acum fiecare cum crede.
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde iliealexandruionut pe 29 Sep 2013, 18:07

cum dracu sa te duci sa vanezi pe atv sau motocicleta?pana in teren te poti duce si cu pagani sau veyron daca te tine..dar acolo...musai tata la talpa.si in definitiv cine nu e in stare sa mearga cativa km pe jos la ce mai vine la vanatoare...offf...cat pt colegul initiator de acest topic imi permit sa il intreb si eu un lucru:cu care din cele 2 scule crezi ca vei avea mai mult succes?.. :lol: (sper ca stii de gluma!)
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde NicuNicuta pe 29 Sep 2013, 21:00

Daca cineva vrea doar sa faca deplasarea in teren cu motocicleta sau ATV, cred ca si asta e o greseala.
Sincer si eu am luat in calcul ipoteza asta, dar pe langa faptul ca sunt mai scumpe decat un Suzuki 4x4 nu are rost sa mai discutam.
In plus, la vanatoare nu esti singur in teren, eventual tre sa mai iei pe cineva cu tine; il pui pe motocileta sau ATV?
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde bogdan187 pe 29 Sep 2013, 21:23

Dupa cum spuneau si alti colegi mai sus , vanatoare la care se folosesc tot felul de mijloace de transport IN TEREN , nu pana la marginea soselei de unde incepe terenul , este tot mai des intalnita , cred eu datorita faptului ca vanatoarea incepe sa fie practica in deosebi de oameni cu un anumit nivel de dezvoltare financiara , oameni care de multe ori sunt foarte comozi sau cu mai putina conditie fizica . De exemplu in grupa noastra tot timpul este dupa noi un jeep in care se depoziteaza vanatul , nu de alta dar nu cumva sa ne doara spatele de la un iepure carat jumatate de zi in rucsac .
Mie personal mi se pare etic , firesc si normal ca devreme ce i-ai luat viata sa fii in stare si demn sa il si cari in spate cei 15-20 de km pana la sfarsitul vanatoarii . Dar asta dupa cum v-am spus si mai sus este parerea mea .
Cat despre transportul pana la fondul unde se desfasoara vanatoarea cred ca fiecare poate sa vina cu ce vrea , inclusiv cu elicopterul sau alte mijloace de transport conventionale sau neconventionale .
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde bliviu pe 29 Sep 2013, 22:10

Cred ca nu s-a facut inteles bine ca una e sa folosesti la vinatoare si alta este sa te deplasezi pina aproape la 1 sau doi km de locul de vinatoare :wink: Sa nu uitam ca vinatoarea este o pasiune care o avem cu totii si mai sint intre noi si oameni cu burtica :wink: batrini care nu mai pot sa parcurga 20 de km pe jos etc.Si trebuie sa mai luam in calcul si caratul carnii 25kg de caciula pina la masina plus pusca binoclul etc
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde baned pe 29 Sep 2013, 23:53

bliviu scrie:Cred ca nu s-a facut inteles bine ca una e sa folosesti la vinatoare si alta este sa te deplasezi pina aproape la 1 sau doi km de locul de vinatoare :wink: Sa nu uitam ca vinatoarea este o pasiune care o avem cu totii si mai sint intre noi si oameni cu burtica :wink: batrini care nu mai pot sa parcurga 20 de km pe jos etc.Si trebuie sa mai luam in calcul si caratul carnii 25kg de caciula pina la masina plus pusca binoclul etc


Mult prea corect , eu as merge pe ATV dar sincer mi-e lene sa iau si remoca pt ea ca sa-l tranport pana in teren care este la 30-40km de domiciliu . Nu cunosc daca se pote inmatricula si ce regim are in codul rutier si apoi mi-e lene sa mai adaug o categorie la permis . Dar ATV pt spatiul mult mai mare si stabilitate .
Cei drept unele asociatii au dotat paznici de vanatoare cu motoscutere ,dar credema ca nam vazut unul functional dupa un an . O fi de vina frigul ca numi dau seama de ce se strica :P
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde Ursus2006 pe 30 Sep 2013, 07:41

Votez " motocileta " ! :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde tibi_anghel pe 30 Sep 2013, 09:08

E ca si cum ai merge la vanatoare acompaniat de vreo trei drujbe. E fain, nu?
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde jderul pe 30 Sep 2013, 10:43

de ce nu si un snowmobil in dotare pe langa luneta cu vedere pe timp de noapte , cal 300 w m cu amortizor daca se poate , cizme incalzite etc . am uitat pentru ce ne -am facut vanatori , maine poimaine o sa uitam si cine ne-a facut vanatori . o sa le povestim nepotilor cu ne deplasam noi la vanatoare cu atv -eul , cum puneam noi la ochi super magnumul ,cum puscam noi ,cat de mari vanatori eram odata.
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde jon2004 pe 30 Sep 2013, 14:18

Una e sa faci vanatoare din masina si alta e sa mergi la vanatoare cu masina .
Sa-l vad si eu pe vanatorul care mai merge la vanatoare cu mijloace de transport in comun si vine acasa cu capriorul in rucsac .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde salus pe 30 Sep 2013, 14:53

Nu era vorba de modul in care te deplasezi de acasa pana in marginea padurii, ci efectiv de "vanatoarea off-road" de oameni pe care ii duce masina pana in stand si apoi revine sa ii "culeaga".
Initiatorul discutiei asta intreaba!!! Cum este mai bine sa te deplasezi la vanatoare??
Ma bucur ca mai sunt cativa ca mine, ce consideram ca cel mai bun mijloc de transport la vanatoare este "autopasul".
Ce sa fecem........, asta este, suntem "invechiti, traditionalisti" ,asa cum zicea cineva in comentariile de mai sus.
Dupa moda asta noua a vanatorii off-road, astept infricosat moda vanatorului high -tec ce nu se va deplasa deloc si cu un singur clic ii va zbura tartacuta coltosului, apoi satisfacut se va prabusi in fotoliu si va zice precum Tartarin din Tarascon "ASTA DA VANATOARE!" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PS. Daca este cineva ce nu stie povestea lui Tartarin din Tarascon, ii recomand sa o citeasca.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde nicuhas pe 30 Sep 2013, 18:18

dlor va multumesc pt raspunsurile date
intradevar vanatoarea se face pe jos si este cel mai frumos lucru
eu m-am referi la o motocilecta sau atv de mers pana intr-un anumit puct unde ne vedem toti colegii
nu sa strabat toate potecile cu ia sau o suprafat cat mai mare dar cred un jeep este mai costisitor decat o motocicleta sau atv
acum sa fim seriosi cu siguranta multi dinre noi folosi jeep-ui etc
sanatate va doresc
nicuhas
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde baned pe 30 Sep 2013, 21:42

Io o consider ok pt a te deplasa prin fondul de vanatoare cu aceste utilaje , cei bine avem tot modelul de teren de vanatoare in fond , de la pante abrupte la campie , de ce nu ma-s deplasa dintr-o parte in alta pe un astfel de vehicol ? nu ne referim la vanatoarea propriuzisa care o consider o placere la pas cu cainele
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde OviGal pe 01 Oct 2013, 19:22

Stimati colegi, Nu trbuie sa-l acuzati pe om. El a pus intrebarea pt ca pe acest forum a gasit o rubrica unde scrie "Auto-moto- ATV" . O sa aiba timp sa se initieze in tainele vanatorii, inclusiv cu deplasarea pana la sau la vanatoarea organizata.
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde don pedro pe 14 Oct 2013, 17:41

si cand ai un fond de 12000 de ha cu o latime de maxim vreo 2,5-3km in unele locuri sa vezi cat mai ramane lungime, si ti se da punct de intalnire la ora 8 la odistanta de 3ore jumate de mers pe jos oare nu te gandesti la un mijloc de transport ?
don pedro
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 14 Ian 2013, 20:13
Locaţie: caransebes

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde Zeres Ciprian pe 14 Oct 2013, 18:57

Masina de teren in orice situatie. Unde nu mai merge, inseamna ca acolo s-au oprit si colegii. Motocicleta sau atv-ul nu te prea ajuta iarna cand se vaneaza cel mai frecvent. In schimb, masina te duce si vara si iarna.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: atv sau motocileta pt vanatoare??

Mesajde von BRAUN pe 14 Oct 2013, 19:39

Pana la locul de intalnire, daca nu cumva este in spatele casei, evident ca mergi cu masina (... personala, dar recomandabil cu un prieten sofer ori cu un taxi, ca niciodata nu stii cat de lung e spritzul de final !!!) Personal insa, recomand calul desi, cu siguranta, e mai scump la intretinere decat un 4x4 ultimul racnet, cu taxa de drum, RCA si CASCO !
Parerea mea !

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10


Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate