Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:36

4x4 pentru vinatoare

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde biriuck pe 05 Noi 2014, 14:47

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Alin3006 pe 09 Noi 2014, 22:46

Chiar ca badass...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Adrian S pe 11 Noi 2014, 11:20

Pinzgauer :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde TARNAVEAN DAN pe 03 Dec 2014, 10:24

A fost un anunt de acum 4 ani....nu mai este valabil
Ultima oară modificat de TARNAVEAN DAN pe 03 Dec 2014, 10:37, modificat 1 dată în total.
TARNAVEAN DAN
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Iun 2011, 19:30

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Alin3006 pe 03 Dec 2014, 10:28

TARNAVEAN DAN scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:Daca doriti sa ajungeti pe cele mai neumblate drumuri, prin paduri sau dealuri abructe, va recomand KIA SPORTAGE, pe care sa va puteti baza indiferent de anotimp si de relief


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Intr-o balta neagra, patru ochi luceste...Ce sa fie oare?? Cred ca e doi peste! ¨

Cam asa a sunat asta cu KIA. Mai nene, ce dealuri ¨abructe¨ ai urcat tu cu Kia Sportage? Ca sunt extrem de curios. Lucrezi la KIA? Platesc bine? 8) :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde soimu` pe 03 Dec 2014, 11:28

Alin3006 scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:Daca doriti sa ajungeti pe cele mai neumblate drumuri, prin paduri sau dealuri abructe, va recomand KIA SPORTAGE, pe care sa va puteti baza indiferent de anotimp si de relief


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Intr-o balta neagra, patru ochi luceste...Ce sa fie oare?? Cred ca e doi peste! ¨

Cam asa a sunat asta cu KIA. Mai nene, ce dealuri ¨abructe¨ ai urcat tu cu Kia Sportage? Ca sunt extrem de curios. Lucrezi la KIA? Platesc bine? 8) :mrgreen:

poate au scos acuma un nou model si noi nu il stim... ceva intre G si Patrol combinat cu Toyota... toate dealea vechi :)
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Adrian S pe 03 Dec 2014, 15:16

Alin3006 scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:Daca doriti sa ajungeti pe cele mai neumblate drumuri, prin paduri sau dealuri abructe, va recomand KIA SPORTAGE, pe care sa va puteti baza indiferent de anotimp si de relief


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Intr-o balta neagra, patru ochi luceste...Ce sa fie oare?? Cred ca e doi peste! ¨

Cam asa a sunat asta cu KIA. Mai nene, ce dealuri ¨abructe¨ ai urcat tu cu Kia Sportage? Ca sunt extrem de curios. Lucrezi la KIA? Platesc bine? 8) :mrgreen:


Gata, m-am hotarat... acum stiu ce masina sa-mi cumpar :lol: :lol: :lol:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Ghinda pe 03 Dec 2014, 15:49

Iti iei Subaru?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 08 Ian 2015, 12:07

tot loganul e mai bun...
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde blackcrotal pe 14 Ian 2016, 11:58

Salut,
Intrebari :
1. daca cumpar o masina preparata de genul : http://www.mobile.de/ro/Automobil/Suzuk ... 67109.html
o pot inmatricula in Romania ?
2. Subaru Forester a fost declarat la un noment dat cel mai bun SUV . pareri pro si contra ?
Ideea este ca-mi trebuie o masina pt iesiri pe teren . Nu urc in varf de munte si nici nu merg la concursuri off road in Sahara .
Dar asi vrea sa pot sa merg pe drumuri intre holde din primavara pana in primavara
multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde bogus pe 14 Ian 2016, 13:21

Depinde foarte mult pe ce fond vanezi, pe un fond de deal sau munte unde sunt drumuri de pamant care la ploaie devin niste pante cu noroi ai nevoie de o masina serioasa pregatita de teren si nu de un SUV, cand e noroi mare nici la ses nu faci prea mare branza fara o masina buna cu gume cu profil agresiv. Dar daca esti tipul de vanator care merge pana unde este drum practicabil si de acolo o ia la picior atunci e ok si un SUV.
Eu de exemplu folosesc un Nissan Terrano II cu gume mari mudd terain, care are si reductor si diferential autoblocabil si tot mi se pare ca uneori nu e suficient de bine pregatita sa faca fata la terenurile pe care merg.
Suzuki Samurai sau Vitara sunt o buna alegere pentru vanatoare si nu e necesar sa-l iei gata pregatit, poti sa o faci tu dupa aia cu bani relativ putini, cel din imagine nu cred sa treaca de RAR din cauza rotilor mult prea mari.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde the_mav pe 14 Ian 2016, 15:35

blackcrotal scrie:Salut,
Intrebari :
1. daca cumpar o masina preparata de genul : http://www.mobile.de/ro/Automobil/Suzuk ... 67109.html
o pot inmatricula in Romania ?
2. Subaru Forester a fost declarat la un noment dat cel mai bun SUV . pareri pro si contra ?
Ideea este ca-mi trebuie o masina pt iesiri pe teren . Nu urc in varf de munte si nici nu merg la concursuri off road in Sahara .
Dar asi vrea sa pot sa merg pe drumuri intre holde din primavara pana in primavara
multumesc,

poate gasesti un Suzuki decent de vanzare aici, deja inmatriculat si cu tot ce ii trebuie ;) ;)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde Olight pe 14 Ian 2016, 17:06

Stimati colegi, de cateva zile numai la asta imi sta capul:
http://www.uaz.ru/en/cars/patriot
Detine cineva asa ceva, sau macar este vreunul in tara, sau se poate vedea undeva? pretul este foarte atragator, fata de preturile modelelor similare. As vrea sa aflu ceva pareri despre el, plusiri/minusuri. Va multumesc!
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde blackcrotal pe 14 Ian 2016, 20:37

the_mav scrie:
blackcrotal scrie:Salut,
Intrebari :
1. daca cumpar o masina preparata de genul :...........................
o pot inmatricula in Romania ?
2. Subaru Forester a fost declarat la un noment dat cel mai bun SUV . pareri pro si contra ?
Ideea este ca-mi trebuie o masina pt iesiri pe teren . Nu urc in varf de munte si nici nu merg la concursuri off road in Sahara .
Dar asi vrea sa pot sa merg pe drumuri intre holde din primavara pana in primavara
multumesc,

poate gasesti un Suzuki decent de vanzare aici, deja inmatriculat si cu tot ce ii trebuie ;) ;)


este o idee si asta adica sa gasesc aici un Suzuki gata inmatriculat dar este plina piata germana de Suzuki cum ar fi asta : http://suchen.mobile.de/auto-inserat/su ... owerfunnel
Taxa de drum este 860 euro iar masina 1950 euro. Si ma mai costa transportul ( sper ca gasesc o masina pe care sa o pot transporta pe rotile ei ) adica benzina si taxele de autoband .
Am sa ma uit sa vad ce pot gasi aici comparativ cu o chestie de genul acela .
Ref de locul unde am sa merg la vanatoare ( dupa ce-mi iau examenul etc., etc. , ) este similar cu locurile unde merg la pescuit adica drumuri de ses intre holde. Am mers pe asemenea drum cu Loganul meu si m-a prins o rupere de nori de s-a muiat drumul de pe malul unui fost canal de irigatii . A trebuit sa astept vreo 4-5 ore sa se zvante " asfaltul " :) ca sa nu scap cu masina in canal .
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde bogus pe 14 Ian 2016, 21:17

Sunt sute de Suzuki aduse in tara in conditii bune si la bani ca si in Germania, daca cauti gasesti si cu acte de autoutilitara si timbrul de mediu (nu taxa de drum) te costa 1-200 euro
uite una cu motor puternic, diesel, km putini, 5 usi deci poti merge si la pescuit si multe alte extrauri
http://www.bestauto.ro/suzuki/grand-vitara/utilitara/auto/3141240.htm?pgsource=publi24.ro
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde NicuNicuta pe 14 Ian 2016, 22:12

De vreo jumatate de an am si eu un Jimny, numa buna de padure; usurica, scurttua ingusta.
Pretul lor se tine destul de bine, undeva la 3000 Euro una cat de cat, oricum ceva banuti mai trebuieste investi la vasta lor de aproximativ 15 ani.
In zona Sibiului sunt destui care le importa din Germania, cam acolo e patria importatorilor de Jimny in Romania, cel putin asta este senzatia mea.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde pipabh pe 14 Ian 2016, 23:40

L 200 , incredibila masina!!!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde yoghi pe 15 Ian 2016, 00:57

blackcrotal scrie:Salut,.....

este o idee si asta adica sa gasesc aici un Suzuki gata inmatriculat dar este plina piata germana de Suzuki cum ar fi asta : http://suchen.mobile.de/auto-inserat/su ... owerfunnel
Taxa de drum este 860 euro iar masina 1950 euro. Si ma mai costa transportul ......

Coleguu înainte sa cumperi roagă un coleg de vânătoare și ...probează mașina.... vezi dacă ai loc în ea , mai ales pe scaunul șoferului.
sau suna un vânzător și zi ca vrei sa vezi mașină..

NU fac glume.Eu am renunțat la un Dodge nitro pt ca nu mai avea loc și ..sapca!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde OVI762 pe 15 Ian 2016, 08:28

Alin3006 scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:
TARNAVEAN DAN scrie:Daca doriti sa ajungeti pe cele mai neumblate drumuri, prin paduri sau dealuri abructe, va recomand KIA SPORTAGE, pe care sa va puteti baza indiferent de anotimp si de relief


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Intr-o balta neagra, patru ochi luceste...Ce sa fie oare?? Cred ca e doi peste! ¨

Cam asa a sunat asta cu KIA. Mai nene, ce dealuri ¨abructe¨ ai urcat tu cu Kia Sportage? Ca sunt extrem de curios. Lucrezi la KIA? Platesc bine? 8) :mrgreen:



Pe dealuri abructe ii cade relantiul in baie si jiclorul loveste in manciclon;in rest,rupe,sa fie mamicuta ei a dracu.Prinsei acu vreo 2 saptamani si ceva,intre sarbatori,asa,o vreme de vis-dezghetat si ploua.Ma facui al dracu si pe sistemul ''unde mori acolo te las,'te dreacu de ras de masina''(ca asa zic unii :mrgreen: )ma suii in Sportage si luai campii...de-a latul.Ori de spaima,ori de rusine,ori de dracu sa o ia,sa fie ea a dracu' de masina cu motorul ei daca m-a lasat in drum-ramase un L200,un Range Rover,altele mai ''civile'',nu se pun,Kia nu vru sa ramana si pace.A 2-a pe ''greu''si trece prin namoale ca vidra,acu' e drept ca si soferul e meserias :D Cauciucuri bune,benzina nu prea multa ca i se apleaca :wink: ,ca tot s-a ieftinit, si noi sa fim sanatosi;astept zapada mai serioasa si caut si niste dealuri ''abructe '',sa vad cum ii dau de cap.Pana acum,pentru vanatoarea la campie cu mlastini,namoale si mocirle jegoase isi face treaba cu brio.Cauciucurile...aci e smenul :wink:
PS
Inca nu am reusit sa rup nimic la ea,da' insist :mrgreen: Daca e tot asa de cuminte la primavara primeste gpl,sa avem cu ce parlii porcul direct in padure.Si o mai si inalt o tzara ,sa nu se mai ude pe burta.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde the_mav pe 15 Ian 2016, 08:56

"greu"=50/50 ?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde OVI762 pe 15 Ian 2016, 15:52

Da,''pe greu''e o expresie de tractorist,corect este low.Pe low raportul este de 50-50 iar pe high raportul este de 70pe spate-30 pe fata.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde mexx20_ro pe 15 Ian 2016, 22:50

blackcrotal scrie:Salut,
Intrebari :
1. daca cumpar o masina preparata de genul : http://www.mobile.de/ro/Automobil/Suzuk ... 67109.html
o pot inmatricula in Romania ?
2. Subaru Forester a fost declarat la un noment dat cel mai bun SUV . pareri pro si contra ?
Ideea este ca-mi trebuie o masina pt iesiri pe teren . Nu urc in varf de munte si nici nu merg la concursuri off road in Sahara .
Dar asi vrea sa pot sa merg pe drumuri intre holde din primavara pana in primavara
multumesc,


1. Cam orice Vitara scurt sau lung (in care nu s-au bagat bani cu cap) necesita investitii de minim 1000-1500 euro daca vrei sa o pui la punct dpdv tehnic si sa fie apta pt un pic de noroi.

Pe scurt: distributie, uleiuri, consumabile mici = 500 euro
Cauciucuri=400-600 euro in functie de model si marime.
Kit de inaltare+accesorii: 250 euro
Telescoape:250 euro
Baterie:50 euro
Bullbar si proiectoare:200 euro

2. Subaru Forester 2.0 boxer diesel de 147 cp am avut ca masina de serviciu. Daca vrei diesel, uita de Forester daca nu vrei sa bagi inca o vitara in el.
Daca vrei benzina, atunci iti dau un nr ca sa vb cu cine le repara zilnic.

3. Recomand sa verifici si Patrol Y60 sau Y61 cu motor de 2.8 diesel. Daca te intereseaza subiectul, putem discuta telefonic 0732 713 857 Andrei.

Respecte! :ympeace:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde vinatorul iscusit pe 07 Feb 2016, 16:06

OVI762 scrie:Da,''pe greu''e o expresie de tractorist,corect este low.Pe low raportul este de 50-50 iar pe high raportul este de 70pe spate-30 pe fata.


nu întotdeauna!
cele 4x4 permanent au rapoarte procente diferite pe punte fata si spate, H blocheaza 50 -50,fata si spate, iar low este tot 50-50, dar demultiplicat(redus)...cu stima !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde yoghi pe 08 Feb 2016, 02:28

Dacă e 4x4 permanent mai are și H ??
eu zic ca opționalul este doar L
ĂSTA dacă mașină nu e Range Rover vogue care are 8modele de cuplaj a tractiunii
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde the_mav pe 08 Feb 2016, 08:52

yoghi scrie:Dacă e 4x4 permanent mai are și H ??
eu zic ca opționalul este doar L
ĂSTA dacă mașină nu e Range Rover vogue care are 8modele de cuplaj a tractiunii

da, poate avea si DOAR H, fara low...
posibilitatile sunt multiple
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde jon2004 pe 08 Feb 2016, 13:15

yoghi scrie:Dacă e 4x4 permanent mai are și H ??
eu zic ca opționalul este doar L
ĂSTA dacă mașină nu e Range Rover vogue care are 8modele de cuplaj a tractiunii


Pe Toyota LC 120 , are 4x4 permanent , in pozitia H se cupleaza diferentialul central si in pozitia L se cupleaza reductorul cu optiunea de a cupla si diferentialul spate .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde acsph pe 08 Feb 2016, 18:53

blackcrotal scrie:
the_mav scrie:
blackcrotal scrie:Salut,
Intrebari :
1. daca cumpar o masina preparata de genul :...........................
o pot inmatricula in Romania ?
2. Subaru Forester a fost declarat la un noment dat cel mai bun SUV . pareri pro si contra ?
Ideea este ca-mi trebuie o masina pt iesiri pe teren . Nu urc in varf de munte si nici nu merg la concursuri off road in Sahara .
Dar asi vrea sa pot sa merg pe drumuri intre holde din primavara pana in primavara
multumesc,

poate gasesti un Suzuki decent de vanzare aici, deja inmatriculat si cu tot ce ii trebuie ;) ;)


este o idee si asta adica sa gasesc aici un Suzuki gata inmatriculat dar este plina piata germana de Suzuki cum ar fi asta : http://suchen.mobile.de/auto-inserat/su ... owerfunnel
Taxa de drum este 860 euro iar masina 1950 euro. Si ma mai costa transportul ( sper ca gasesc o masina pe care sa o pot transporta pe rotile ei ) adica benzina si taxele de autoband .
Am sa ma uit sa vad ce pot gasi aici comparativ cu o chestie de genul acela .
Ref de locul unde am sa merg la vanatoare ( dupa ce-mi iau examenul etc., etc. , ) este similar cu locurile unde merg la pescuit adica drumuri de ses intre holde. Am mers pe asemenea drum cu Loganul meu si m-a prins o rupere de nori de s-a muiat drumul de pe malul unui fost canal de irigatii . A trebuit sa astept vreo 4-5 ore sa se zvante " asfaltul " :) ca sa nu scap cu masina in canal .



Daca te muti spre munte cu colindatu' cam asa trebuie sa fie :
http://s1305.photobucket.com/user/Ionut ... a.jpg.html
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde acsph pe 08 Feb 2016, 19:03

A mai fost pe aici ... in paginile precedente
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde acsph pe 08 Feb 2016, 19:09

Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: 4x4 pentru vinatoare

Mesajde acsph pe 08 Feb 2016, 19:35

acsph scrie:Am un amic care zice ca indiscretia incepe cand intrebi un cuplu,el saten si ea blonda,cum a iesit asta micu' negru :wink:
Mare iubitor de "fuga,fuga,prin porumb",am inceput cu un Aro 10 camioneta.Dupa a venit un Isuzu 4x4 in 2 usi...Cand am descoperit ca e mica :shock: ,a venit un Hover cu care m-am distrat cel mai mult.Dar s'uprizaaa!Am descoperit ca e prea mare :) .
Am vazut intr-o zi in oras,un Samurai verde care arata decent.
Am cautat 6 luni,musai din Germania,musai verde,musai un singur proprietar (daca e ticneala ...e...)
Cand l-am gasit,am imprumutat o platforma de la un prieten si am plecat sa-mi iau masina (spre stupefactia familiei :shock: )
Costuri:
1200€ masina
350€ cheltuieli de drum (la care s-au adaugat si alte sume,ca stiti cum e cand pleci "afara",la intoarcere,la Arad mai ai bani doar fix de combustibil si meniu de 12 lei la OMV :D )
S-au adaugat:
Baterie
Schimbat ulei (motor,cutie,grup,etc)
Bucsi arcuri
Starter electromotor
Reglaje si reparat mecanisme usi,stergatoare,becuri,beculete,alarma sonora faruri aprine.demontat curatat montat cam tot etc
Total aprox 400 euro
Anvelope:380 euro
Flanse 4 cm:90 euro
Tabla,antifonat,bara fata,praguri si portbagaj:1500 euro
Alte nimicuri(dupa primii 200 km) : 150 euro
Total:4070euro
Toata povestea de la cumparare pana la final a durat fix 9 saptamani si jumatate...E adevarat ca mi-a placut si filmul.. :lol:


Razvan,in afara de ce ziceam mai sus am mai pus cate o foaie de arc spate/fata,amortizoare de Niva pe spate,am schimbat rezervorul si scutul acestuia (din motivul ca l-am pierdut pe originalu') conducte de frana de cupru (din motivul ca s-a rupt una intr-o defrisare la 30 km de un service) un troliu ..fara motiv evident :wink: si am in garaj steroizii astia care trebuiesc montati (unhttp://www.jimnybits.co.uk/shop/sj-/- ... d_462.html si 2 reductii de 8:16 pentru punti)...Asta ca sa vezi cu ce incepi cand te apuci de proiect :)
Ganduri bune!
Ionut C
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate