Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 07:52

Hyundai Tucson

Membrii nostri sunt rugati sa-si posteze aici experientele legate de pasiunile lor extra vanatoare , legate strict de ceea ce inseamna MOTOARE !

Moderatori: Alin3006, mialxx, popaliviu, the_mav, RazvanGTC, GTC Auto SHOP

Mesajde Ahotnic pe 12 Mar 2008, 17:23

ok ...dar mie ce imi recomandati ? vreau sa imi iau o masina din DE cam de 5000euro dar sa pot umbla cu ea prin oras si pe camp la vanatoare, mentionez ca la mine in zona nu sunt dealuri, munti etc ... este un teren drept, deci imi trebuie un off road ceva mai light ... ce imi recomandati? ... eu mam gandit la un freelander sau un pajero la 3 usi anii `90 .... dar probabil am ramas eu chitit doar pe astea doua ... poate veniti voi si cu alte idei
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Alin3006 pe 12 Mar 2008, 18:32

adrian_ppp scrie:De ce nu cu un G?


Ai spus ca vrei un SUV. G NU E SUV !!!! :evil: Si in nici un caz nu iei una noua de banii astia. Dar in mod sigur iei un buna din Germania. Care bate la cur cam orice in teren si e mai mult decat onorabila si pe sosea. Daca vrei iesim " la joaca " si apoi o sa poti sa faci diferenta intre o masina de teren adevarata si un SUV. Si nici la sky nu te faci de cacao! Nici nu-ti mai trebuie schiuri te dai direct cu masina ! :wink: N-ar fi primul... :lol: Numai sa n-o faci la Azuga, ca le-a mai daramat un G stalpul de la teleschi.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 12 Mar 2008, 18:48

Ahotnic scrie:ok ...dar mie ce imi recomandati ? vreau sa imi iau o masina din DE cam de 5000euro dar sa pot umbla cu ea prin oras si pe camp la vanatoare, mentionez ca la mine in zona nu sunt dealuri, munti etc ... este un teren drept, deci imi trebuie un off road ceva mai light ... ce imi recomandati? ... eu mam gandit la un freelander sau un pajero la 3 usi anii `90 .... dar probabil am ramas eu chitit doar pe astea doua ... poate veniti voi si cu alte idei


Ahotnic, la banii aia nu ai multe optiuni. Sa iei in calcul faptul ca te mai costa inmatricularea la un motor peste 2000 cmc cam tot atat. Pajero la anii 90 gasesti la 5000 doar daca e praf, Freelander e o masina relativ recenta deci probabil nu gasesti la 5000 ( desi parerea mea e ca atat face noua :lol: ). Ca idee Freelander e cel mai slab produs Land Rover.
La 5000 E in 3 usi gaseti un Samurai brici in Germania. Ca si confort nu e grozav, dar e o masinutza extrem de robusta si potenta, are punti rigide si reductor, motor de max 1,6 ( taxe mici :wink: ) este extrem de fiabila...etc.
In plus ai costuri foarte mici de intretinere ( ex : schimbat toate uleiurile - motor, cutie, grupuri + schimbat tot chitul de distributie = 9 mil lei !!! ) si de pregatire - orice accesoriu de genul, troliu, bullbar, jante etc sunt mai ieftine pt simplu motiv ca masina e mica si usoara. Si e FOARTE fiabila.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 12 Mar 2008, 20:33

iti multumesc pt sfat alin ... dar eu vreau sa o cumpar neinscrisa la noi si asa sa si ramana ... de aceea am intrerbat ce imi iau in 5000 .... inmatriculata stiu ca nu voi gasii in veci la banii astia
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde adrian_ppp pe 12 Mar 2008, 23:13

Alin3006 scrie:
adrian_ppp scrie:De ce nu cu un G?


Ai spus ca vrei un SUV. G NU E SUV !!!! :evil: Si in nici un caz nu iei una noua de banii astia. Dar in mod sigur iei un buna din Germania. Care bate la cur cam orice in teren si e mai mult decat onorabila si pe sosea. Daca vrei iesim " la joaca " si apoi o sa poti sa faci diferenta intre o masina de teren adevarata si un SUV. Si nici la sky nu te faci de cacao! Nici nu-ti mai trebuie schiuri te dai direct cu masina ! :wink: N-ar fi primul... :lol: Numai sa n-o faci la Azuga, ca le-a mai daramat un G stalpul de la teleschi.



Pai cand vrei sa faci o iesire da mi si mie de stire.
De vineri sunt in tara.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 13 Mar 2008, 12:02

adrian_ppp scrie:
Alin3006 scrie:
adrian_ppp scrie:De ce nu cu un G?


Ai spus ca vrei un SUV. G NU E SUV !!!! :evil: Si in nici un caz nu iei una noua de banii astia. Dar in mod sigur iei un buna din Germania. Care bate la cur cam orice in teren si e mai mult decat onorabila si pe sosea. Daca vrei iesim " la joaca " si apoi o sa poti sa faci diferenta intre o masina de teren adevarata si un SUV. Si nici la sky nu te faci de cacao! Nici nu-ti mai trebuie schiuri te dai direct cu masina ! :wink: N-ar fi primul... :lol: Numai sa n-o faci la Azuga, ca le-a mai daramat un G stalpul de la teleschi.



Pai cand vrei sa faci o iesire da mi si mie de stire.
De vineri sunt in tara.


Pai de-aia te sunasem aseara. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 13 Mar 2008, 12:17

Ahotnic scrie:iti multumesc pt sfat alin ... dar eu vreau sa o cumpar neinscrisa la noi si asa sa si ramana ... de aceea am intrerbat ce imi iau in 5000 .... inmatriculata stiu ca nu voi gasii in veci la banii astia


Cu placere ! Chiar si asa tot acelasi sfat iti dau. Cu 5000 chiar in conditii de masina neinmatriculata poti lua un Mitsubishi vechi si paradit sau un Samurai pana in 50-60.000 Km.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 13 Mar 2008, 14:28

Ahotnic scrie:iti multumesc pt sfat alin ... dar eu vreau sa o cumpar neinscrisa la noi si asa sa si ramana ... de aceea am intrerbat ce imi iau in 5000 .... inmatriculata stiu ca nu voi gasii in veci la banii astia

Incearca si in Bulgaria ca daca tot o vrei neinmatriculata si acolo am auzit ca-s mai ieftine masinile.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Mesajde Ahotnic pe 13 Mar 2008, 16:47

poi am gasit pe mobile.de o groaza de pajero care aratau super .... si erau si in 80.000-100.000 km ...ceea ce mi se pare rezonabil ... iar ca sa evit discutiile gen "tepe" am cautat doar de la handleri :roll: ... acum puii mei, mi miar place un samurai ca aia a fost prima mea pptiune... dar ca sa mergi cu ea prin oras ..parca arata ca dracu :twisted: .... acum merg cu un mercedes G230 din `80(scos la licitatie de armata germana) .... dar deja ii tot distorsionat saracul...usile de abia se mai inchid ..etc... ia trecut vremea.
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ahotnic pe 13 Mar 2008, 17:15

Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde suciava_daniel pe 16 Mar 2008, 22:32

Optiuni ar fi dar e nenorocita asta de taxa. Interesele lui Tari-Ceanu si ai lui sunt mai presus de dreptul fiecarui om de a avea o masina decenta in functie de posibilitatile financiare.
suciava_daniel
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Iul 2007, 20:05
Locaţie: reghin mures

Mesajde Ahotnic pe 16 Mar 2008, 22:53

inca mai exista portite! legale :wink:
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Alin3006 pe 17 Mar 2008, 13:38



Cam multi km. La 200.000 poti sa te astepti la tot soiul de surprize urate. E mult pentru orice masina.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 17 Mar 2008, 17:36

motorul se poate inlocuii .... ce zici de masina si pretul ei?
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Alin3006 pe 17 Mar 2008, 17:47

Pai de masina - vazand-o doar pe net - nu pot spune decat ca are 200.000 de km si arata bine. :wink: Pret de cadou - de aici si suspiciunea mea. Prea ieftina parca.
Legat de schimbat motorul :lol: oare stii in ce te bagi ??? N-ar fi mai simplu sa iei una cu mai putini km si sa nu-l schimbi ? Ca bani tot acolo ajungi. In plus fara nervi bataie de cap, omologare + spaga RAR etc. Apoi datorita nr de km NU se uzeaza DOAR motorul. Cutia de viteze, reductorul, cardanele, crucile de cardan, pinioanele din grupuri - care la Mitsubishi au viata limitata si trebuie schimbate - cu astea ce faci ? Le schimbi si pe ele ? Ca dupa cum arata masina neamtu' n-a iesit cu ea de pe asfalt. Dar dupa 2-3000 Km pe camp si drum forestier cade toata si te costa cat nu face. Faci cum vrei - iti spun toate astea ca le-am " muscat deja " si nu e ieftin deloc, dimpotriva in final constati ca ai cheltuit mai mult.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 18 Mar 2008, 09:32

Alin nu stiu ce ai facut dar te-ai lungit cu scrisul de ma plictisesc tragand de cursor spre dreapta...sau e vina lui Ahotnic ?

@ Ahotnic

Alin are dreptate...decat sa schimbi motorul (si sa mai si stai cu ea pe bara vreo luna jumate) mai bine cauti una cu mai putini km...indiferent cat de frumos a mers proprietarul cu ea, uzura exista cu siguranta. Legat de transmisie: daca te lasa volanta, si asta e boala la Mitsubishi, nu te costa decat 2800 eur fara manopera...si ca sa-ti faci o idee, tocmai am inlocuit un ax si un pinion in cutie si m-am usurat cu 1500 EUR.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde greier99 pe 19 Mar 2008, 12:08

Salut prieteni!

Ahotnic daca intri pe site-ul acestui "samsar cu acte" vei vedea si un Pajero diesel cu 4000 de euri.Dar daca citesti (ar trebuii sa stii ceva germana) mai multe detalii, o sa vezi ca tipul parca Anton (are un parc auto in Austria care pare dupa mine mai mult SERVICE ) vinde masini pentru handleri sau export... adica aceste masini nu mai sunt in parametrii admisi de tara lor. Chiar daca o vinde la export adica pentru romani sau pentru altii, sa stii ca pentru inceput tin la pret dupa care incep sa lase. Cum ziceau si prietenii nostri, pretul este cel care iti da siguranta ca o masina este mai buna sau mai putin buna. Exista sanse sa gasesti o masina si buna si ieftina dar nu pe "NET" daca ai cunostinte acolo in comunitatea lor. Am dat aceasta explicatie, pentru cei care i-ar interesa o masina din afara granitei (am ceva experienta cu masinile din germania).

P.S. Alin3006 si Flandra sunt invidiosi... nu au masini de teren iar tu ai gasit una super ieftina si buna. :wink: :D
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde adrian_ppp pe 19 Mar 2008, 13:10

@ Greiere te ai pocait, nu mai intrii pe forum?
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2008, 13:38

flandra scrie:Alin nu stiu ce ai facut dar te-ai lungit cu scrisul de ma plictisesc tragand de cursor spre dreapta...sau e vina lui Ahotnic ?

@ Ahotnic

Alin are dreptate...decat sa schimbi motorul (si sa mai si stai cu ea pe bara vreo luna jumate) mai bine cauti una cu mai putini km...indiferent cat de frumos a mers proprietarul cu ea, uzura exista cu siguranta. Legat de transmisie: daca te lasa volanta, si asta e boala la Mitsubishi, nu te costa decat 2800 eur fara manopera...si ca sa-ti faci o idee, tocmai am inlocuit un ax si un pinion in cutie si m-am usurat cu 1500 EUR.


Nu eu m-am lungit, a fost link-ul lung. Ma bucur ca ai reparat-o ! Chiar asa e - boala de Mitsubishi - una dintre ele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2008, 13:40

greier99 scrie:Salut prieteni!

Ahotnic daca intri pe site-ul acestui "samsar cu acte" vei vedea si un Pajero diesel cu 4000 de euri.Dar daca citesti (ar trebuii sa stii ceva germana) mai multe detalii, o sa vezi ca tipul parca Anton (are un parc auto in Austria care pare dupa mine mai mult SERVICE ) vinde masini pentru handleri sau export... adica aceste masini nu mai sunt in parametrii admisi de tara lor. Chiar daca o vinde la export adica pentru romani sau pentru altii, sa stii ca pentru inceput tin la pret dupa care incep sa lase. Cum ziceau si prietenii nostri, pretul este cel care iti da siguranta ca o masina este mai buna sau mai putin buna. Exista sanse sa gasesti o masina si buna si ieftina dar nu pe "NET" daca ai cunostinte acolo in comunitatea lor. Am dat aceasta explicatie, pentru cei care i-ar interesa o masina din afara granitei (am ceva experienta cu masinile din germania).

P.S. Alin3006 si Flandra sunt invidiosi... nu au masini de teren iar tu ai gasit una super ieftina si buna. :wink: :D


Salut domunule, pe unde umbli ?? Credeam ca ne-ai uitat!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 19 Mar 2008, 13:42

Alin3006 scrie:
flandra scrie:Alin nu stiu ce ai facut dar te-ai lungit cu scrisul de ma plictisesc tragand de cursor spre dreapta...sau e vina lui Ahotnic ?

@ Ahotnic

Alin are dreptate...decat sa schimbi motorul (si sa mai si stai cu ea pe bara vreo luna jumate) mai bine cauti una cu mai putini km...indiferent cat de frumos a mers proprietarul cu ea, uzura exista cu siguranta. Legat de transmisie: daca te lasa volanta, si asta e boala la Mitsubishi, nu te costa decat 2800 eur fara manopera...si ca sa-ti faci o idee, tocmai am inlocuit un ax si un pinion in cutie si m-am usurat cu 1500 EUR.


Nu eu m-am lungit, a fost link-ul lung. Ma bucur ca ai reparat-o ! Chiar asa e - boala de Mitsubishi - una dintre ele.


era o gluma dar am uitat sa pun fetele zambitoare :) ...lucru pe care tu nu ai uitat sa-l faci cu vreo 3 postari in urma...vezi ca esti insurat Aline :lol: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 19 Mar 2008, 13:43

adrian_ppp scrie:@ Greiere te ai pocait, nu mai intrii pe forum?


Te-ai hotarat cu masina ?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2008, 14:27

flandra scrie:
Alin3006 scrie:
flandra scrie:Alin nu stiu ce ai facut dar te-ai lungit cu scrisul de ma plictisesc tragand de cursor spre dreapta...sau e vina lui Ahotnic ?

@ Ahotnic

Alin are dreptate...decat sa schimbi motorul (si sa mai si stai cu ea pe bara vreo luna jumate) mai bine cauti una cu mai putini km...indiferent cat de frumos a mers proprietarul cu ea, uzura exista cu siguranta. Legat de transmisie: daca te lasa volanta, si asta e boala la Mitsubishi, nu te costa decat 2800 eur fara manopera...si ca sa-ti faci o idee, tocmai am inlocuit un ax si un pinion in cutie si m-am usurat cu 1500 EUR.


Nu eu m-am lungit, a fost link-ul lung. Ma bucur ca ai reparat-o ! Chiar asa e - boala de Mitsubishi - una dintre ele.


era o gluma dar am uitat sa pun fetele zambitoare :) ...lucru pe care tu nu ai uitat sa-l faci cu vreo 3 postari in urma...vezi ca esti insurat Aline :lol: :lol:


La alt topic :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde adrian_ppp pe 19 Mar 2008, 15:18

VAL s-a stricat forumul, :lol: se-ntinde mult in dreapta si daca ma intind prea mult s-au putea sa ajung la colega de birou in brate!
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2008, 15:23

E dragutza ? :shock: Poate nu strica...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 19 Mar 2008, 17:44

@ adrian
Colega stie ce ganduri ascunse ai ? :lol:

Aline te mananca rau :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Alin3006 pe 19 Mar 2008, 17:46

Pe mine ??? :shock: Fereasca Dzeu !!! sunt barbat insurat !!! :lol: :lol:
Adi, ca el are " prietena " si colega nu nevasta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde greier99 pe 19 Mar 2008, 22:32

Mai fratilor!

nu m-am pocait si nici nu am murit, dar am alergat mai mult decat pana acum si pana nu termin ce am inceput nu ma opresc.O sa vorbim si de asta candva (toate la timpul lor).

P.S. Are dreptate Adrian v-ati lungit cu scrisul de am rupt firul... la mouse-ul wireless. :wink:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde adrian_ppp pe 20 Mar 2008, 08:28

lol: :oops: :lol:
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 20 Mar 2008, 11:13



Cand aveti o adresa asa lunga, pentru a nu mari pagina, folositi URL. Butonul de pe randul trei, iconul patru O[sub](-)[/sub]. Dati clic pe el. Este posibil sa dea o eroare. Dati oK, iar in partea de sus a paginii a a parut o bara cu mesajul "? This website is...." dati clic dreapta pe bara si selectati "Temporarili allow....".
Apasati din nou butonul URL si apare o fereastra in care intro-o celula este scris :"http://" sterheti si dati pesta la adresa de site pe care tori sa o postati, adica carnatul acela lung:"http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails ... dupa care apasati OK.
Apare o noua fereastra cu o celula in care strieti un nume exemplu Nissan Patrol si dati OK.
Nissan Patrol dati clic
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Off road si aventuri pe 2 sau 4 roti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate