Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Aug 2020, 21:21

O iesire la talere - poligon Ludus

Sectiune dedicata tuturor postarilor care au legatura cu intilnirile organizate de forumisti

Re: O iesire la talere - poligon Ludus

Mesajde Margelatu pe 07 Iul 2012, 08:18

Eu as veni vineri seara si de acolo la poligon :D .
We may be human...but we're still animalls
Margelatu
Membru important

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vrajitoru pe 30 Iul 2012, 11:08

Vrajitoru scrie:Domnilor... haideti sa actualizam: am fost duminica la Ludus.
Durere. Masini setate pentru concurs de tragatori adevarati si ratari in draci pentru amatori (asta sunt eu).
Nu mai inteleg nimic. Am avut si numai 7 talere lovite din 25. Da' niste setari la masini de te luau dracii.
Pentru cei care au mai fost si au tras pe poligonul din stanga:
Masina A: Arunca talerul cu curba inspre stanga. Daca nu il luai sus de tot, cand pica facea o bolta catre stanga si spre inapoi (cum face C). Tare ciudat. Si de data asta il arunca sus de tot.
Masina B: Naiba stie ce i-a facut la aia dar pica inspre mijlocul poligonul tot asa cu viraj. Si viteza la lansare ca pana epolam era deja la mijloc (unde e F).
Masina C: Na asta urca inca jumatate din distanta la care eram obisnuit si pica in mijlocul poligonului, nu inapoi in padure.
Masina D: La asta si-a stransa arcul asa de tare ca arunca cu bolta mult deasupra copacilor si cadea la vreo 6-7 metri de aruncatorul B. Durere. La cadere trebuia corectie de vreo 2 metri.
Masina E: asta a fost cea mai a dracului. Arunca direct spre padure si talerul urca pana la varful copacilor si pe urma pica ca piatra. Naiba sa o ia de masina ca asta aproape ca nu am luat-o deloc.
Masina F: asta a fost o surpriza. Masina arunca talerul razant, la 1 m de pamant pana in padure. Nu era timp de dublat focul. Ori primul ori pa.

Si uite asa, dintr-o dorinta de a merge neaparat la talere, am ajuns sa imi dau seama cat de incepator sunt. Culmea e ca nu am venit de acolo deprimat. Chiar mi s-a parut ca am tras bine. dar cand m-am uitat pe foi ... auleo si viata meaaaaa. Dar nu ma las si o sa perseverez. A. Inca ceva: am incercat sa trag cu ambii ochi deschisi. Cred ca aici tre' sa fie alta smecherie ca urmaream talerul cu ochii si arma era in alta directie. Deci nu imi iese de nici o culoare. Acasa, la rece, parca mergea. Era alta treaba. Dar la poligon... cand zboara talerul, nu reusesc sa urmaresc si cu ochii si cu arma. Cred ca trebuie sa ma duc acolo si sa fac la rece cand trag altii. Ca altfel nu prea vad cum.

Am reeditat iesirea de la Ludus de data trecuta. Masinile cu setari neschimbate, dar de data asta se pare ca eu am fost ceva mai in forma. 5 manse cu rezultatele: 16, 15, 17, 18, 15.
Pe poligonul de data trecuta nu a mers masina F.
Am tras si pe poligonul 2 unde erau doar 4 masini functionale astfel:
A: arunca din casa mare de skeet (3 m inaltime) la distanta de 15 metri. Adica mai mult cadea talerul decat sa fie aruncat. Durata de zbor ... max o secunda jumate.
B: Arunca talerul dinspre spatele poligonului catre centru, destul de usor desi era viteza mare.dinstante de aruncare cam 30 m.
C: perpendicular pe directia de tragere, tot cam 30 de metri zbor. Inaltime maxima 2 metri. Deci viteza era mare. Peste 20 m de linia de aruncare nu il mai luam. Trebuia dat peste 1,5 m corectie si mi se parea ca trag dupa stele asa ca ... nu imi iesea.
D: Taler aruncat din turn (de pe o schela) de pe la 30m de poligon, aparea printre crengile unui copac si mai facea 15-20 m pana sa cada. Viteza mare si directie de zbor in jos. Max o secunda dintre aparitie si cadere.
Problemele mari au fost la tragerile la distante mari. Peste 35 - 40 m si zbor rapid al talerului, adica masina D de pe poligonul 1 si masina C de pe poligonul 2. In rest ratarile normale.
Dar pun succesele mele pe seama ochelarilor de la Alin (multumesc inca odata), a echipamentului Caesar Guerini si a armei Fabarm Axis.
Imagine
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Vrajitoru
Veteran

Locaţie: Sibiu

Mesajde Vrajitoru pe 30 Iul 2012, 15:24

-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 30 Iul 2012, 16:14

Si cea mai tare lovitura sau lovitura perfecta
Imagine
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2012, 10:15

Bravo Radule si ma bucur ca ti-au placut ochelarii! E drept ca ajuta, insa eu cred ca antrenamentul isi spune cuvantul.
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde adisan77ro pe 01 Aug 2012, 10:45

Daca stiam ca vii la Ludus, as fi dat si eu o fuga de la Cluj pana acolo si cu ocazia asta puteam sa punem la incercare si Vinci comparativ cu Fabarm-ul tau. In plus ar fi fost mai linistitor si ptr tine sa vezi ca nu esti singurul care rateaza mai mult decat si-ar dori.
Poate dai un telefon data viitoare cu cateva zile inainte.
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
BENELLI Vinci 12/76/70
SAKO A7 Roughtech Pro 30.06
adisan77ro
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Vrajitoru pe 01 Aug 2012, 10:53

Alin3006 scrie:Bravo Radule si ma bucur ca ti-au placut ochelarii! E drept ca ajuta, insa eu cred ca antrenamentul isi spune cuvantul.

Is brici ochelarii.
adisan77ro scrie:Daca stiam ca vii la Ludus, as fi dat si eu o fuga de la Cluj pana acolo si cu ocazia asta puteam sa punem la incercare si Vinci comparativ cu Fabarm-ul tau. In plus ar fi fost mai linistitor si ptr tine sa vezi ca nu esti singurul care rateaza mai mult decat si-ar dori.
Poate dai un telefon data viitoare cu cateva zile inainte.

N-am telefonul tau. Dar eventual o sa anunt aici cand mai merg. Si chiar aveam cu mine un prieten care voia sa incerce o semiautomata. Asta e. Data viitoare anunt.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde adisan77ro pe 01 Aug 2012, 11:04

Cred ca pe asta il aveai 0756079745 ADI:)
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
BENELLI Vinci 12/76/70
SAKO A7 Roughtech Pro 30.06
adisan77ro
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Vrajitoru pe 01 Aug 2012, 11:16

Hahahahahahahahahahahaha
Da. Il aveam dar nu stiam ca esti tu.
Sunt in sedinta acum. Te sun cand ies.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 26 Feb 2013, 11:48

Se redeschide sezonul de talere

In data de 02.03.2013 se va organiza Cupa primaverii la talere, sporting, in poligonul "Tiberiu Opris" din Ludus. Concursul se doreste a fi de fapt o intalnire fara pretentii, a tuturor celor care pot si doresc sa vina.
In principiu se vor trage 2 sau 4 manse, 50 sau 100 talere, schemele de tragere vor fi accesibile inclusiv incepatorilor.
Va rog sa veniti cu orice fel de sugestii sau intrebari, legate de desfasurare, ora de incepere, cu sau fara masa, etc, pentru a se putea face aranjamentele necesare in timp util.
Asteptam inscrieri aici sau la tel. 0745385335, Mihai Moga sau 0742122803 Mihai Pop
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Anterior

Înapoi la Intilnirile forumistilor