Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Aug 2020, 21:00

O iesire la talere - poligon Ludus

Sectiune dedicata tuturor postarilor care au legatura cu intilnirile organizate de forumisti

Re: O iesire la talere - poligon Ludus

Mesajde Margelatu pe 28 Mai 2012, 17:47

Se pare ca v-ati distrat super frumos acolo, imi iau si eu revansa data viitoare.
We may be human...but we're still animalls
Margelatu
Membru important

Locaţie: Bucuresti

Mesajde madalin122582 pe 28 Mai 2012, 21:33

Chiar am vb de tine pe drumul de intoarcere.
data viitoare vrem sa incercam poligonul de la Alba sau Tg Mures. Nu am incercat pana acum Skeet...nu prea stim cu ce se mananca
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde Vrajitoru pe 28 Mai 2012, 21:54

Ba eu stiu cum e cu skeet ca acolo am inceput.
Ce pot sa zic e ca e mult mai rapid. Ai aprox 40 de metri sa lovesti 2 talere lansate simultan in directii diferite.
Ce mai pot sa zic e ca dupa 600 de cartuse trase am reusit doar o dubla.
Deci e mai greu ca la sporting. Mai greu inseamna mai rapid.
Epolarea trebuie sa fie extrem de rapida. Achizitia tintei trebuie sa fie rapida si focul trebuie dat fara prea multa gandire.
La postul 4 trebuie dat 1.20 m in fata talerului.
Tre' sa plec. Revin cand ajung acasa.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Vrajitoru
Veteran

Locaţie: Sibiu

Mesajde Vrajitoru pe 28 Mai 2012, 22:25

Am revenit.
Na asa e la skeet.
Partea proasta acolo e ca poti invata miscarile mai mult sau mai putin mecanic pentru fiecare post si pentru fiecare aruncare, asa cum e si la parcursul vanatoresc.
Si mai e ceva: la aruncarile simple ai 40 de metri de tras. Dar la cele duble, primul taler trebuie impuscat cam inainte ca sa faca primii 20 de metri, ca sa poti sa dai focul si la al doilea. Si de regula se impusca primul talerul care se indeparteaza si pe urma cel care vine catre tine. Si pe asta poti sa ai numai 4-5 m pana la el cand trebuie sa il impusti. De aia trebuie socuri speciale cu raspandire foarte mare. In mod normal nu ai mai mult de 30 de metri pana la cel mai indepartat taler ce trebuie lovit.
Sincer sa fiu, abia astept si eu sa mai incerc odata poligonul de skeet, acum ca trag cu arma mea si am inca ceva experienta in plus.
Aaaaaa... inca ceva: la skeet nu am tras niciodata cu Axis. Doar cu arme de imprumut: Rizzini, Beretta si o marca care nu o mai tin minte (ca atunci nu aveam puscociul meu).
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 29 Mai 2012, 06:34

Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 29 Mai 2012, 07:39

Madalin: Aruncatorul A de pe poligonul 2 era setat cam cum e la skeet casa mare.
Daca l-ai luat pe ala sa stii ca e cam in felul ala skeetul.
Faina disciplina si aia, dar, asa cum am mai zis: mai rapida.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 29 Mai 2012, 20:47

Am masurat distantele de tragere pe wikimapia si sunt de la 25 m la 45 m sau mai mult. Si data trecuta cand am fost cu Madalin am tras si de la 60 m.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Margelatu pe 29 Mai 2012, 22:14

Vraji te pasioneaza frate, imi place de tine.
Margelatu
Membru important

Mesajde Margelatu pe 29 Mai 2012, 22:31

La skeet din experienta mea e cam nasol, daca prind o zi proasta nu imi iese mai nimic nici acum dupa cat am tras. Duble consecutive am facut numai din pozitiile usoare 1 si 7, in rest a fost noroc sau altceva. Un prieten de-ai mei imi spune mereu in gluma ca ganditul si logica nu sunt pentru mine, din cauza ca la talerele care sunt usoare si am timp de gandit le ratez in draci, in schimb daca imi da cate doua (si la sporting) sau nu imi spune care taler pleaca le sparg.
Cand o sa vii la Bucuresti mergem si tragem si skeet si trap.
Margelatu
Membru important

Mesajde Margelatu pe 29 Mai 2012, 22:41

Uite aici pe cineva care explica frumos cum sta treaba, la un moment dat erau clipuri cu el la toate posturile. Nu stiu daca le mai are pe toate, dar macar iti faci idee.
http://www.youtube.com/watch?v=AaF9rE-u ... re=related
Margelatu
Membru important

Mesajde madalin122582 pe 31 Mai 2012, 21:32

Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde Margelatu pe 10 Iun 2012, 09:15

Hai nu mai iesiti la poligon ca vreau sa ma plimb si eu un pic. In weekendul 22-24 iunie se poate o iesire?
Margelatu
Membru important

Mesajde radubichis pe 10 Iun 2012, 10:24

Nu mai iesim ,am dat-o pe pescuit :D
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Vrajitoru pe 10 Iun 2012, 10:53

Eu ma bag.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Margelatu pe 10 Iun 2012, 15:58

@radubichis Pai daca vrei bagam si o partida de mreana si scobar pe Mures. Eu am feeder-ele tot timpul in masina.
@vraji Asteptam sa vedem cine se mai baga, eu vin oricum ca m-am cam saturat de Bucuresti si zonele pe care le frecventez mai des. Imi este dor de un drum mai lung.
Margelatu
Membru important

Mesajde madalin122582 pe 13 Iun 2012, 13:32

Ma bag si eu daca se mai tine
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde Margelatu pe 18 Iun 2012, 20:59

Cu cel mai mare regret va anunt ca nu mai pot ajunge din cauza herniei mele de disc, care isi face de cap de cateva zile. Trebuie sa o las mai moale sa nu ajung la cutit. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Margelatu
Membru important

Mesajde Vrajitoru pe 18 Iun 2012, 21:51

omfg.
na bine.
da' io sambata tot ma duc. ca deja fac 4 sapt de cand nu am fost la talere si ma mananca degetul tare de tot.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Margelatu pe 19 Iun 2012, 06:30

Da stiu cum e, nici eu nu am mai iesit de o luna. Spor la tras.
Margelatu
Membru important

Mesajde Alin3006 pe 19 Iun 2012, 11:32

Margelatu scrie:Cu cel mai mare regret va anunt ca nu mai pot ajunge din cauza herniei mele de disc, care isi face de cap de cateva zile. Trebuie sa o las mai moale sa nu ajung la cutit. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Suna-ma sa iti dau numarul unui rus care te pune pe picioare una doua. Acum 4 ani am fost tot la vreo 4 doctori. Toti au sarit sa ma taie, tot hernie de disc. Imi amortea piciorul de-l mutam cu mana. De atunci sunt 4 ani si sunt bine merci. :lol:
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Margelatu pe 20 Iun 2012, 20:42

Merci mult Alin, da' eu tot la un rus ma tratez, s-ar putea sa fie acelasi. Oricum o sa te contactez pentru numarul de telefon (multumesc mult). Acum doi ani dupa ce m-a vazut un neurochirurg a zis ca ma asteapta la "transat", nici nu am vrut sa aud cu toate ca abia mai mergeam (tot cu parestezii). Aseara am fost la RMN si este bine :D , evolutia este spre vindecare, este doar o contractura musculara pe baza "bubitelor" pe care le mai am acolo. Cand i-am spus doctorului care interpreteaza RMN-urile ca am avut o hernie de 1cm nu ii venea sa creada. Oricum sunt talentati oamenii de dincolo de Prut si din ce in ce se dovedeste ca si medicina alternativa practicata de ei este o solutie de luat in seama.
Margelatu
Membru important

Mesajde radubichis pe 21 Iun 2012, 10:50

Margelatu scrie:Cu cel mai mare regret va anunt ca nu mai pot ajunge din cauza herniei mele de disc, care isi face de cap de cateva zile. Trebuie sa o las mai moale sa nu ajung la cutit. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Hai sa te incurajez un pic :D Consoleaza-te cu ideea ca mai devreme sau mai tirziu tot acolo ajungi Eu deja m-am impacat cu gindul
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Alin3006 pe 21 Iun 2012, 11:11

Sau nu; sunt oameni care fac kiropractica de ani de zile ( 10 -12 ani ) si au scapat de cutit pana acum. Posibil sa fie doar o amanare, insa decat sa te nenoroceasca vreun " casap" pe la noi mai bine asa. Sau fuguta la Viena si te operezi civilizat, la urma urmei nu e o apendicita sa te joci...Eu " o duc asa" de vreo 5-6 ani, daca ai macar bunul simt sa te duci periodic nu te doare deloc.
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde Margelatu pe 21 Iun 2012, 14:57

Mai Radu asa imi doresti tu mie? Las' ca ne intalnim noi la o bauta si iti arat eu tie :lol: , RMN-urile sa vezi diferenta.
Alin, asa s-a intamplat m-am culcat pe o ureche si n-am mai fost la tratament de 7-8 luni si se pare ca nu a fost bine. Oricum m-am trezit si nu mai fac asemenea greseli, pentru ca e pacat de chinul si durerile prin care am trecut sa ajung de la doua discuri herniate la doua discuri cu mici protruzii.
Margelatu
Membru important

Mesajde Vrajitoru pe 26 Iun 2012, 07:41

Domnilor... haideti sa actualizam: am fost duminica la Ludus.
Durere. Masini setate pentru concurs de tragatori adevarati si ratari in draci pentru amatori (asta sunt eu).
Nu mai inteleg nimic. Am avut si numai 7 talere lovite din 25. Da' niste setari la masini de te luau dracii.
Pentru cei care au mai fost si au tras pe poligonul din stanga:
Masina A: Arunca talerul cu curba inspre stanga. Daca nu il luai sus de tot, cand pica facea o bolta catre stanga si spre inapoi (cum face C). Tare ciudat. Si de data asta il arunca sus de tot.
Masina B: Naiba stie ce i-a facut la aia dar pica inspre mijlocul poligonul tot asa cu viraj. Si viteza la lansare ca pana epolam era deja la mijloc (unde e F).
Masina C: Na asta urca inca jumatate din distanta la care eram obisnuit si pica in mijlocul poligonului, nu inapoi in padure.
Masina D: La asta si-a stransa arcul asa de tare ca arunca cu bolta mult deasupra copacilor si cadea la vreo 6-7 metri de aruncatorul B. Durere. La cadere trebuia corectie de vreo 2 metri.
Masina E: asta a fost cea mai a dracului. Arunca direct spre padure si talerul urca pana la varful copacilor si pe urma pica ca piatra. Naiba sa o ia de masina ca asta aproape ca nu am luat-o deloc.
Masina F: asta a fost o surpriza. Masina arunca talerul razant, la 1 m de pamant pana in padure. Nu era timp de dublat focul. Ori primul ori pa.

Si uite asa, dintr-o dorinta de a merge neaparat la talere, am ajuns sa imi dau seama cat de incepator sunt. Culmea e ca nu am venit de acolo deprimat. Chiar mi s-a parut ca am tras bine. dar cand m-am uitat pe foi ... auleo si viata meaaaaa. Dar nu ma las si o sa perseverez. A. Inca ceva: am incercat sa trag cu ambii ochi deschisi. Cred ca aici tre' sa fie alta smecherie ca urmaream talerul cu ochii si arma era in alta directie. Deci nu imi iese de nici o culoare. Acasa, la rece, parca mergea. Era alta treaba. Dar la poligon... cand zboara talerul, nu reusesc sa urmaresc si cu ochii si cu arma. Cred ca trebuie sa ma duc acolo si sa fac la rece cand trag altii. Ca altfel nu prea vad cum.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 26 Iun 2012, 09:08

Cu ce cartuse ai tras? Le-ai schimbat fata de ultima iesire? Nu imi vine sa cred ca ai luat doar 7 din 25...poate erai beat
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 26 Iun 2012, 09:53

RM 24 gr.
Si nu eram beat ca am fost cu motoru.
Da' era al naibii de cald. Nici castile nu le puteam tine pe urechi ca curgea transpiratia de sub ele.
Talere aveau toate viteza foarte mare.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Margelatu pe 26 Iun 2012, 16:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Pai tu credeai ca e asa usor. Lasa ca mai exersam cand vii la Bucuresti. Si trage numai la aruncatoare setate bine, sa nu fie prea lent talerul ca te inveti prost si cand dai de viteza ti se inoada pusca la epolat.
Margelatu
Membru important

Mesajde Vrajitoru pe 26 Iun 2012, 19:13

Marge. Sa stii ca mi-a spus administratorul ca unele talere nici merseriasii nu le-au lovit.
Deci daca aia cu vagoane de cartuse trase si ani de talerit nu le-au nimerit, atunci mi se pare perfect normal ca nici eu sa nu le iau.
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Vrajitoru
Veteran

Mesajde Margelatu pe 27 Iun 2012, 15:39

Pai da, dar cam acolo trebuie sa ajungem. Stiu ca nu e usor, dar cu munca si perseverenta eu zic ca se poate. Ideea este ca trebuie sa te antrenezi cu aruncatoarele setate asa pentru ca altfel nu faci decat sa te amagesti. Eu am zile si zile, cand plec incantat ca am spart destule, cand plec suparat ca nu prea am nimerit nimic, da' pana la urma asta ma intarata. Spor la tras :) .
Margelatu
Membru important

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intilnirile forumistilor