Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Aug 2020, 21:37

Poligon Joita

Sectiune dedicata tuturor postarilor care au legatura cu intilnirile organizate de forumisti

Poligon Joita

Mesajde aghiuta pe 17 Iul 2012, 20:31

Am vazut pe un topic ca se pune de o intalnire la acest poligon.
Avand in vedere ca topicul unde am citit nu e un topic dedicat ci este mai "de specialitate",am considerat ca e bine sa deschid eu unul,mai ales ca este un bun prilej sa fie citit si de alti forumisti care nu urmaresc acel subiect.
Este o buna ocazie sa ne mai intalnim,sa mai vedem ceva frumos si sa mai punem tara la cale.
Dau cu citat despre ce este vorba.
Am deosebita placere sa va invit la lansarea oficiala a produselor Caesar Guerini & Fabarm in Romania http://www.caesarguerini.it/ http://www.fabarm.it/it/products-iris.htm.
Placutul eveniment se va desfasura in cadrul complexului de Tir "Anatolie Salaceanu " Joita langa Bucuresti http://www.tactical-life.ro/contact.php.
Intrare este libera si se anunta un program interesant avand in vedere participarea echipei de tir sportiv a celor de la Guerini.
Din program:
-Prezentare generala a produselor (inclusiv o masa cu armele demontate)
-Posibilitatea a celor prezenti de a face proba pratica cu oricare din armele prezentate atat la talere cat si la tinta in miscare cu proiectil unic
-Grupaje la tinta fixa
Trageri demostrative atat cu armele de vanatoare cat si cu cele sporting
Prezentare de munitie a celor de la RC SI N.S.I -Italia (pulberi/ alica /proiectil unic)
Masa si voia buna din partea casei ;)
Intrarea este libera si gratuita -pentru cei care doresc sa experimenteze noile arme este necesar permisul de port -arma
Evenimetul va avea loc in zilele de 21 si 22 Iulie 2012

P.S.
Sper sa nu se considere reclama sau sa credeti ca am procente de la firma care organizeaza spectacolul.
Am postat doar de dragul de a citi cat mai multi colegi si de a avea oprtunitatea sa vina si ei.
aghiuta
Veteran

Locaţie: Suedia

Re: Poligon Joita

Mesajde Dima pe 18 Iul 2012, 07:32

Eu chiar asta inteleg, adica ceea ce tu negi ca ar fi.
Dima
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde madalin122582 pe 18 Iul 2012, 08:27

O idee foarte buna, @aghiuta. Poate ramane topicul deschis si pentru alte eventuale intalniri. Daca poligonul are dotari si preturile sunt accesibile, o sa mutam echipa de la Ludus la Joita
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde aghiuta pe 18 Iul 2012, 09:10

Dima scrie:Eu chiar asta inteleg, adica ceea ce tu negi ca ar fi.

Fiecare cu nivelul lui de intelegere.
De ce nu o intelegi ca o stire??
Pe astea tot ca reclama la intelegi?
viewtopic.php?f=60&t=11399
viewtopic.php?f=60&t=11244
viewtopic.php?f=60&t=4745
viewtopic.php?f=60&t=9262
viewtopic.php?f=60&t=9248
viewtopic.php?f=60&t=8880
viewtopic.php?f=60&t=7482
P.S.
Nu te obliga nimeni sa participi.
aghiuta
Veteran

Mesajde paika pe 18 Iul 2012, 11:05

salut,eu vreau sa merg la acest eveniment.sunt din zona Moldovei ,de la HUSI,daca este cineva care doreste sa impartim costurile de transport sau cazare la hotelul pus la dispozitie, nr. meu de tel.0745522550.
NU SEAMANA CU NIMIC
paika
Membru activ

Locaţie: HUSI

Mesajde beginner pe 18 Iul 2012, 14:52

madalin122582 scrie:O idee foarte buna, @aghiuta. Poate ramane topicul deschis si pentru alte eventuale intalniri. Daca poligonul are dotari si preturile sunt accesibile, o sa mutam echipa de la Ludus la Joita

Salutare tuturor, poligonul este foarte ok, si ma bucur ca vor organiza lansarea armelor produse de Caesar Guerini, insa preturile practicate de cei care gestioneaza poligonul sunt foarte mari.

Daca vrei sa mergi pentru 2 / 3 manse de talere, iti cam usurezi buzunarele de vreo 150 ron, asta in cazul in care mergi cu cartusele tale :D .

Dar, norocul nostru este ca avem si alte variante la preturi mai accesibile.
beginner
Nou membru

Mesajde romaniac pe 18 Iul 2012, 15:30

Dima scrie:Eu chiar asta inteleg, adica ceea ce tu negi ca ar fi.

Intrare gratis, masa si voia buna din partea casei. Oare daca mai dadeau si cate o cutie de cartuse gratis la fiecare gura casca pe acolo mai comentai?
romaniac
Veteran

Locaţie: WI

Mesajde madalin122582 pe 18 Iul 2012, 15:43

beginner scrie:Daca vrei sa mergi pentru 2 / 3 manse de talere, iti cam usurezi buzunarele de vreo 150 ron, asta in cazul in care mergi cu cartusele tale :D .

Dar, norocul nostru este ca avem si alte variante la preturi mai accesibile.

Spune mai multe. Topicul e dedicat acestui poligon si nu cred ca deranjeaza pe nimeni daca aflam ceva preturi. 150 de lei este foarte mult pentru 3 manse. De exemplu, la Ludus, un poligon ok, mansa era de 15 lei fara cartuse
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde beginner pe 18 Iul 2012, 16:00

Vreau sa imi aduc bine aminte, ca sa nu fiu injurat de nimeni, parca o mansa este 45 ron si cartusele vreo 30 / 35 ron, ceva de genul asta...scuze daca am mancat / adaugat 2 -3 ron. Iar daca vrei sa mergi pana acolo sa iti petreci o jumate din zi tragand, poti face un calcul simplu.

Dar, eu nu sunt in masura sa fac calculele nimanui cu privire la costurile afacerii, numai ca pentru mine unul, 1/2 zi de talere si 300 ron este mult, mai bine merg la vanatoare.

In schimb am fost la Negoiesti, in apropiere de Bucuresti (vreo 30 KM) au inceput cu 15 Ron, acum au mai urcat pretul la 20 sau 25 ron, iar acea diferenta se simte bine. Conditiile la fel de bune, oamenii de acolo la fel de amabili ca si la Joita singura diferenta este la banii cheltuiti.

Daca si la Joita s-ar face o revizuire a preturilor sunt sigur ca numarul celor care ar merge sa se distreze ar fi mult mai mare..

Dar cum spuneam, nu suntem in masura sa facem aceste aprecieri.
beginner
Nou membru

Mesajde vanatorul dibaci pe 18 Iul 2012, 17:16

Vor fi puse la dispozitie GRATIS 10 mii de cartuse -sa tot trageti-nu se plateste absolut nimic
vanatorul dibaci
Veteran

Mesajde tonif pe 18 Iul 2012, 21:33

Cu armele noastre, evident fabarm, sau numai cu cele demo?

Multumesc
tonif
Veteran

Mesajde vanatorul dibaci pe 19 Iul 2012, 06:22

tonif scrie:Cu armele noastre, evident fabarm, sau numai cu cele demo?

Multumesc

Nu are rost sa veniti cu armele voastre-sunt acolo toate armele din portofoliul de la Guerini si Fabarm.
Nu este pacat sa nu incercati GRATIS si alte arme ?
vanatorul dibaci
Veteran

Mesajde tonif pe 19 Iul 2012, 08:33

De principiu ai dreptate, dibaciule ...

Dar eu vreau sa vad cum trage a mea cu unice, am 4*5 tipuri de cartuse, si le-as incerca din arma mea la mistretul alergator, ca eu cu aia o sa merg in teren :D

Deci, repet intrebarea : este vre-o problema din punctul asta de vedere ?

Iarasi, daca se vor face teste de grupaj, sunt sincer interesat de cum grupeaza a mea proprie si personala, my own my precious :D

Evident si de celelalte, pentru ca mai am de luat o suprapusa, si axisul imi vine absolut turnat pe ochi, nu e decat o chestiune de timp ... dar intai si intai vreau sa vad cum grupeaza cu diverse munitii asta a mea :D
tonif
Veteran

Mesajde madalin122582 pe 19 Iul 2012, 08:37

tonif scrie:Iarasi, daca se vor face teste de grupaj, sunt sincer interesat de cum grupeaza a mea proprie si personala, my own my precious :D

Ar trebui sa grupeze ca orice XLR, nu? Tevile sunt la fel, acelasi profil, socurile sunt aceleasi (inclusiv la Axis si probabil si Elos). Nu cred ca doua arme, acelasi model, acelasi producator sa grupeze diferit
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Mesajde tonif pe 19 Iul 2012, 11:44

Teoretic :D

Practica este totusi cea importanta :D
tonif
Veteran

Mesajde bogdan_daniel pe 19 Iul 2012, 13:28

de la Brasov este cineva interesat, as fi singur in masina, nu ar strica sa impartim motorina pana la Bucuresti si inapoi... 130Ron/4-5 pers 0743047638
bogdan_daniel
Veteran

Mesajde vanatorul dibaci pe 19 Iul 2012, 14:12

@tonif-eu stiu ce vrei si te inteleg -dar...in poligon sunt cateva reguli stricte de securitate ,deasemenea sa facut un contract in care sa stipulat acest lucru -armele folosite in poligon /serie sunt scrise in fisa de tragere aprobata de catre politie-sunt reguli de la care nu ne putem abate.
Dupa o sa poti sa iti faci si tu grupajul raportat la ceea ce ai sa vezi .
vanatorul dibaci
Veteran

Mesajde Dima pe 20 Iul 2012, 05:54

@aghiuta
Ca o stire nu puteam sa o iau, fiindca asa cum ai spus subiectul era deja intr-n topic.
Ca te-a deranjat opinia mea asta e alta treaba, n-ai de ales, acesta este forumul.
Dima
Veteran

Mesajde Dima pe 20 Iul 2012, 06:05

@romaniac
De la tine din WI, iti facusi loc prin biotopul virtual sa-ti dai cu parerea despre postarea mea care nu te atinge in niciun fel.
Altfel spus, te bagasi ca musca in posteriorul calului.
Dima
Veteran

Mesajde tonif pe 20 Iul 2012, 07:01

ok, dibaciule, nu e problem ... era o intrebare care si-a primit raspunsul ...

daca de principiu mada are dreptate, si la alica probabil ca grupajul este reprezentativ pentru 95% din armele in acelasi model si calibru, la unic cred ca in ziua de azi fiecare arma e cu aia masii ...

una trage mai sus, alta mai jos, alta mai stanga si alta mai dreapta ... acelasi producator, acelasi model de arma, acelasi calibru, acelasi tip de munitite ...

ziceam ca daca tot imi deplasez pretiosul posterior :D pana acolo, poate poate ...

dar nu-i bai ... tragem cu armele demo, si macar ne facem o idee ...

ne vedem maine, thanks ...
tonif
Veteran

Mesajde aghiuta pe 20 Iul 2012, 09:20

Dima scrie:@aghiuta
Ca o stire nu puteam sa o iau, fiindca asa cum ai spus subiectul era deja intr-n topic.
Ca te-a deranjat opinia mea asta e alta treaba, n-ai de ales, acesta este forumul.

Nu m-a deranjat cu nimic opinia ta,doar incercam sa-ti ofer o alta perspectiva.
aghiuta
Veteran

Mesajde romaniac pe 20 Iul 2012, 14:12

Dima scrie:@romaniac
De la tine din WI, iti facusi loc prin biotopul virtual sa-ti dai cu parerea despre postarea mea care nu te atinge in niciun fel.
Altfel spus, te bagasi ca musca in posteriorul calului.

Mai dragule mai, ce frumos scrii, parca lucrii la Catavencu.
Inca o chestie: in acelasi fel in care tu ai dreptu' sa-ti exprimi o opinie am si eu.
romaniac
Veteran

Locaţie: WI

Mesajde tunari.ro pe 20 Iul 2012, 16:38

Buna ziua.
In primul rand, in numele celor care administreaza poligonul A. Salceanu - Joita, va multumim pentru interesul manifestat fata de lansarea produselor Fabarm si Guerini. Contam pe prezenta dumneavoastra pentru a da un sens efortului apreciabil depus de importator. Daca veti fi incantati de ceea ce veti vedea vom fi rasplatiti pentru saptamanile de lucru in cel mai dificil sezon din cei 10 ani de existenta. Va invitam sa testati produsele expuse, sa comparati rezultatele obtinute la panourile de grupaj, la tinta miscatoare si nu in ultimul rand va rugam sa incercati cel putin o mansa la talere pe cel mai modern sistem de automatizare din tara noastra.

Despre discutia legata de costuri, am receptionat parerea celor care utilizeaza poligonul si speram ca investitiile recente sa ne ajute in incercarea de a reduce efortul dumneavoastra financiar. Instalatia noua accepta chip card, un sistem modern de plata si gestiune care va ofera un control total al costurilor.
Solicitati instructorilor, in vizitele dumneavoastra, folosinta automatizarii si veti fi surprinsi de versatilitatea si raspunsul acesteia. Practic aveti posibilitatea sa optati pentru un variante de tragere nelimitate. In special la sporting, va astepta 5 scheme predefinite, a caror schimbare este realizata prin apasarea unei simple taste. Sigur nu va veti plictisi usor.....

Va asteptam in poligon si va asiguram de aprecierea nostra fata de opiniile si dorintele dumneavoastra.
Cu stima,
Echipa CTS Tunari - poligonul A.Salceanu, Joita - Giurgiu
tunari.ro
Nou membru

Mesajde Dima pe 20 Iul 2012, 18:22

@aghiuta
Chiar din perspectiva oferita de tine am scris cele de mai sus, numa ca nu pe astea le asteptai.
Dima
Veteran

Mesajde ego_1303 pe 20 Iul 2012, 18:41

aspiranti la titlul de vanator pot testa sau ei pot fii doar insotitorii batranilor ?
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
ego_1303
Membru activ

Mesajde tunari.ro pe 20 Iul 2012, 19:13

Pentru ego_1303 - raspunsul este DA, in conditiile legii 295, adica sa ai implinita varsta de 18 ani.
tunari.ro
Nou membru

Mesajde ego_1303 pe 20 Iul 2012, 21:57

da multumesc
am si livret :lol:
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
ego_1303
Membru activ

Mesajde aghiuta pe 20 Iul 2012, 22:05

Dima scrie:@aghiuta
Chiar din perspectiva oferita de tine am scris cele de mai sus, numa ca nu pe astea le asteptai.

Daca aveai aceeasi perspectiva ca si mine ai fi privit postarea ca pe o informare si o dorinta de intalnire.
Prin raspunsul tau mi-ai aratat ca tu vezi orice ca pe o afacere,ca ceva lucrativ,ca in ceea ce ai citit ai vazut "comisionul".
Asta era perspectiva ta.
Nu e bine sa-i judeci si pe altii dupa cum te-ai fi raportat tu la o situatie similara.
Sa inteleg ca tu nu faci nimic gratis si dezinteresat?
P.S.
Imi pare bine ca ai o asa profunzime si-mi cunosti asteptarile.
aghiuta
Veteran

Mesajde yoghi pe 20 Iul 2012, 23:52

'''alo !... alo!... alo ! Tovarasi ....NU va lasati influentati de agenturili straine !""
si nici de "EU-l" personal! :)

Ps v-ati facut ecusoane cu Nikname-ul sa va recunosteti maine.?? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde Dima pe 21 Iul 2012, 14:03

@aghiuta
Te-ai straduit sa aduni intr-un nou topic ceea ce se cunostea deja din altele, numai din dorinta arzatoare de a citi si alti forumisti si a participa la intalnirea care fusese anuntata.
M-ai convins,esti un altruist incorigibil. Felicitari!
Dima
Veteran

Următorul

Înapoi la Intilnirile forumistilor