Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Aug 2020, 21:09

Talere, voie buna si regal culinar marca Amis Hobby

Sectiune dedicata tuturor postarilor care au legatura cu intilnirile organizate de forumisti

Talere, voie buna si regal culinar marca Amis Hobby

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 15:15

- Hai sa facem un taler la Gigi Sima!
- Cand ma, la noapte? Ai inebunit?
- Nu, maine!
Si ne-am dus: eu, Tonif, madalin123..etc :D , Pustiul, si un tip poreclit Doctorul. Pe drum, chiar dimineata cand sa plecam s-a hotarat si Laurul. In masina si zor catre Zmeura, unde ne astepta maestrul Gigi Sima sau Amis cum e cunoscut pe forum.
Ne-a primit -ca de obicei- ca pe niste frati de care i-a fost dor. Cu foc in vatra si bunatati pe masa, asa, de incalzire usoara:
Imagine
Absolut senzationala ¨Pita cu bunatati¨ si insotita de o specialitate: dulceata de arpagic! Nebunie, va spun! Cei care sunt la cura e bine sa stea acasa...
Ne-am reglat linia de ochire - :roll: prietenii stiu despre ce e vorba- si ne-am apucat de talere!
Au fost supuse la test trei driling-uri: doua Sauer practic identice, cal 16 pe tevile lise si 7x57R pe glont si un Krieghoff in acelasi calibru. Am constatat doua lucruri:
1. Ca diferenta dintre 16 si 12 se vede binisor
2. Ca doua arme gravate manual, presupuse a fi identice, sunt in fapt foarte diferite, in functie de mana mesterului.
A mai intrat in teste noul bock Fair al lui Madalin, o pusca a naibii de frumusica si care e eficienta pe cat e de frumoasa.
S-au mai tras si ceva unice si ne-am declarat multumiti, asa ca ne-am intors la caldura focului, fiind siguri ca gazda ne rezerva si alte surpize, pe langa pita umpluta cu bunatati.
Si nu ne-am inselat.
Primul fel a fost o ciorba de mistret, pe care am ¨executat-o¨ atat de rapid incat nici n-am apucat sa-i facem poze.
Au urmat niste sarmale coapte in dovleac dupa reteta faimoasa a lui Pastorel Teodoreanu, prezentate intr-un mod absolut vanatoresc:
Imagine
Ne-am grabit sa vedem mistretul ascuns sub sarmale, pe fundul platoului, fiind curiosi cat de frumos era pictat - si va spun ca nu ne-a fost greu! Greul - de abia de acum incepea.
Am fost preveniti sa pastram loc, pentru ca mai veneau bunatati, si aveam de ales intre maduvioare trase la tigaie si ¨trompa de elefant¨; dat fiind ca a iesit galceava, am primit din amandoua:
Maduvioare
Imagine
si ¨trompa de elefent¨
Imagine

Le luam pe rand caci merita atentie deosebita.
Eu sunt inebunit dupa maduvioare, insa pot spune ca nu-mi amintesc sa fi mancat asa bune. Ce le-a facut insa deosebite, a fost asocierea cu dulceata de ardei iute. Ei bine, dulceata asta de ardei iute e ceva pentru care merita sa te duci la Pitesti separat. In momentul in care o gusti iti explodeaza in gura patru gusturi diferite: dulce, putin sarat, picant si in final sesizezi aroma de ghimbir! Absolut senzational!

Trompa de elefant ar putea fi descrisa prozaic in modul urmator: muschiulet Montana proaspat, facut pe jar.
Aspectul explica in mod clar denumirea, ce nu puteti percepe din poza e gustul...
Aici trebuie spus ca a fost facut perfect: usor crocant la exterior, insa toata bunatatea s-a pastrat in sucurile din interior care era zemos, exact cum trebuie sa fie! Impreuna cu muraturi a fost o minunatie din care ne-am infruptat de parca atunci ne asezasem la masa.
Ca sa nu se plictiseasca trompitele de elefant, le-au tinut de urat doua variatati de pastrama de mistret, afumata si neafumata. Ce sa va mai spun...nebunie!
Imagine

Cand credeam c-am scapat, apare Gigi cu alta nebunie: cas facut de el, in care amesteca atunci cand il face ba jumari, ba verdeata, ba alte minunatii- si din care taie cate o felioaie si o pune pe jar, ca apoi sa unga crusta cu miere...Off, Doamne, sper ca ati mancat deja, ca altfel imi iau o suta de injuraturi cel putin.

Imagine

Abia mai respiram, cu burtile ca niste cimpoaie...cand a venit digestivul: o palinca de gutui, tare si aromata de-ti trecea sinuzita daca aveai. O simteai stii cum...pana la buric!

Si sa nu va imaginati cumva ca am murit de sete...face maestrul Gigi un vin de casa - de ne-am certat c-a pus fragi in el: ¨Bob cu bob¨ se cheama vinul, pentru ca asa se si face, alegi doar boabele, fara ciorchine. Genul ala de vin din ciclul ¨ bun vin mai ai, dar tare rar il mai dai! ¨
Ce sa va mai spun, mergeti acolo sa vedeti ce si cum, ca degeaba va povestesc eu!
¨Hai dracului noroc!¨
http://www.youtube.com/watch?v=HQlU8lzAj6o&feature=youtu.be
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Re: Talere, voie buna si regal culinar marca Amis Hobby

Mesajde acsph pe 02 Apr 2013, 15:35

Asa taler...mai zic si eu..
Vorba lui Galibardi "Bravos natiune,halal sa-ti fie!
Muget deci exist!

Membru ANDA
acsph
Veteran

Locaţie: Ploiesti

Mesajde tonif pe 02 Apr 2013, 16:20

sa traiasca gazda, si sa fie sanatoasa o mie de ani ... asa papa bun de multisor nu am bagat, si de principiu eu sunt destul de gurmad de fel, si ma si respect la cele culinare ....

si va anunt cu simt de raspundere ca este ultima oara cand sunt sofer si mergem la amis, da ?

ori venim de vineri si plecam duminica, ori daca venim duminica si plecam luni :D , punem mana de la mana, inchiriem un nene sa ne duca si aduca, si cu asta basta !!!

deci nasule, ai omis sa spui cam cand a inceput, si cand s-a terminat jucareaua :D :D :D
tonif
Veteran

Mesajde GeKados pe 02 Apr 2013, 16:57

Asa da! Bravo!
GeKados
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 02 Apr 2013, 16:59

Aline: stia linistit ... ca ti le-ai luat. Sunt inca la munca dupa 10 ore... si cu o imputita de masa luata din fuga masinii de la mac. Imi chioraie matele mai ceva ca un convert de matze in calduri. Si mi-am dat scaunul mai in spate ca am inceput sa salivez pe tastatura si inceeeeeeepeeee sa reeeeeepeeeeeteeee liteeeeera eeeeeee....
Na tastatura asta ti-o treeeec peeeee raboj la plata.

Sa fiu ce festin. Eu acum realizez ca talerele sunt doar "motivul miscarii de acasa".
Pfuai ce masa... sa va fie de bine (asta numai asa retoric ca sunt sigur ca v-a fost).

Pai daca ajungeam mi se rupeau arcurile la moto cand ma suiam pe ea la plecare.

Mai Toni. Ce voce suava si ce ureche muzicala ai... Extraordinar cum poti sa tii ritmul. Ceva de speriat.

Auziti bey... pana la urma am si eu o dilema. Care naiba conducea? Ca toti erati cu paharele in maini.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Vrajitoru
Veteran

Locaţie: Sibiu

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 17:13

Toni conducea, cu toate ca avea voce suava si tinea ritmul. A baut la apa de-a facut broaste-n burta. Pe partea dinspre Valcea conducea Doctorul, saracu`. L-au pacalit Madalin si Pustiu, care stiau manevra 8)
Alin3006
Veteran

Mesajde Vrajitoru pe 02 Apr 2013, 17:26

Asa e. se vede ca paharul lui are lichid transparent.
Atunci tot respectul meu pentru a avut curajul sa cante, treaz fiind.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Vrajitoru
Veteran

Locaţie: Sibiu

Mesajde pustiu pe 02 Apr 2013, 17:47

Cuvintele sunt de prisos ! Numai cei care au trait pe "viu" experienta pot spune cum a fost ziua de duminica.
Atunci cand am plecat de la Valcea pe la 9 dimineata ma gandeam : la 16 sunt deja acasa ,insa a trebuit sa ne supunem regulilor casei prietenoasei noastre gazde Amis: ajungi cand vrei,pleci cand vreau eu ! :lol: si asa am ajuns pe la vreo 23 la Valcea.
Ne-am "luptat" cu talerele,am admirat bijuteriile colegilor (driling-urile colegilor si bock-ul lui Mada ),dar mai ales cu bunatatile pe care Alin le-a prezentat in imagini graitoare.
O zi superba cu de toate : arme frumoase(mai putin a mea :lol: ),tras la talere,bucate din belsug,dar in special prieteni adevarati :Amis,Alin(merci pentru cadou),Madalin,Tony,Laurul,Doctoru'
pustiu
Membru important

Locaţie: rm valcea

Mesajde madalin122582 pe 02 Apr 2013, 18:05

Ajung acasa si mai postez eu poze. Intalnirea a fost foarte reusita. Multumim Amis ! Ai fost la inaltime ca de obicei
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 18:35

[quote="pustiu"]

Fratilor sa nu trageti la talere cu baiatul asta, sau daca o faceti nu puneti pariu sau ceva...
Alin3006
Veteran

Mesajde Dacul pe 02 Apr 2013, 19:29

:shock: Nu tineti post?,sau s-a dat vreo dezlegare la bucate!
Dacul
Membru important

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 19:34

Nu s-a dat nici o dezlegare! Am pacatuit noi!
Alin3006
Veteran

Mesajde scirocco pe 02 Apr 2013, 19:47

Pacatosilor,nu va mai sufar neam!Stiam cu totii ca Gigi le "comite" la cel mai inalt nivel dar chiar asa dom'le?Sunt absolut indignat si balesc de zor! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
scirocco
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde pustiu pe 02 Apr 2013, 20:10

Alin3006 scrie:
pustiu scrie:
Fratilor sa nu trageti la talere cu baiatul asta, sau daca o faceti nu puneti pariu sau ceva...

Am prins o zi buna Alin ! In rest trag mai prost :lol: !
pustiu
Membru important

Locaţie: rm valcea

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2013, 20:23

Modestule! :lol:
Alin3006
Veteran

Mesajde laurul pe 03 Apr 2013, 17:43

Gigi Sima !!!!!!
sa te tina Domnul sanatos si voios, sa sa ai parte de o viata la fel de buna ca bucatele si vinul pe care ni le-ai asternut in fata!!!

Io-s limbut, baietii stiu asta, dar cuvintele-s de prisos....
Vraji, teapa mare a ta a fost !
Multumiri comesenilor pentru atmosfera de la masa si din poligon.

Aprecieri sincere pentru soferi! Sa traiasca al nost' Fitipaldi , LToni!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde amis pe 03 Apr 2013, 19:43

A fost o zi frumoasa intre prieteni.Va multumesc pentru aprecieri.Eu nu am fost decat o modesta gazda care va asteapta intotdeauna "cu sufletul pe masa".Sa multumim lui Madalin pentru ca a avut ideea acestei intalniri si soferilor care ne-au suportat.
A fost frumos si a trecut prea repede.
Alin,o sapca Beretta isi cauta stapanul :lol:
Cu stima
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde amis pe 03 Apr 2013, 20:08

Cateva poze:

Protagonistii:
Imagine

Madalin,Laur si Doctorul
Imagine

La ciorba s-a facut liniste...
Imagine

Amis-"Bob cu Bob"
Imagine

Delicatese...
Imagine

La o masa alaturata...alti musafiri
Imagine

...
Imagine

Pe la miezul noptii,asta radea de noi...
Imagine

Va mai asteptam.
Imagine

Cu stima
amis
Veteran

Locaţie: Pitesti

Mesajde madalin122582 pe 03 Apr 2013, 22:38

Cateva detalii de la intalnire:

Am inceput de dimineata cu un mic concurs de talere. @pustiu ne-a cam dat lectii: din doua manse "ne-a facut" la scor....si cu un MP 153 :lol: . Sa nu mai zica nimeni ca nu e o arma buna
Imagine
Imagine

Am avut si un maestru de ceremonii, numit "the score keeper" :D
Imagine

Gigi ne testa vigilenta
Imagine

Alin, responsabil cu siguranta...casti...ochelari...tot tacamul
Imagine

Iar ceilalti se uitau cum trag profesionistii :lol:
Imagine

Dupa cateva cartuse bubuite, am inceput sa luam alta linie de ochire
Imagine
Imagine

Dupa ce am luat cateva "shot-uri" a inceput ospatul:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Pentru cei ce nu ati fost pe la Amis, daca pozele nu v-au convins sa ii calcati pragul, atunci nu stiu ce altceva v-ar convinge.
Gigi, eu iti multumesc inca odata pentru primirea calduroasa. Ne-ai tratat regeste si as vrea sa ma revansez intr-un fel. De aceea iti fac o invitatie inca de pe acum la o prepelita in primele zile dupa deschiderea sezonului. Detaliile le stabilim ulterior. Eu m-as simti onorat daca accepti invitatia.
Membru ANDA
madalin122582
Veteran

Locaţie: Rm. Valcea

Mesajde radubichis pe 05 Apr 2013, 10:26

Alin3006 scrie:Nu s-a dat nici o dezlegare! Am pacatuit noi!

Gresit ,Gigi si dezleaga si leaga la loc :D Cine are nevoie de dezlegare sa-l viziteze :lol:
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde bibicu pe 08 Iun 2013, 10:34

Dragilor sunte-ti meseriasi cu d-nul Sima la pupitru.
Adevaraciune a-ti comis. Vorba colegului cu tastatura.....sa-mi fac si sa-mi dreg.
Pacat ca stau in coltul de vest al tarii si e cam departe.
Sa va fie de bine, si sanatate sa mai puteti comite.
Adi C.
bibicu
Veteran

Locaţie: Arad

Mesajde bliviu pe 16 Iun 2013, 22:13

Doamne ajuta de asa gazde.
bliviu
Veteran

Mesajde iliealexandruionut pe 27 Iun 2013, 06:43

tot respectul pt domnul sima.super tare ce s a intamplat acolo domnilor si la mai mare :D
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran

Mesajde bliviu pe 09 Iul 2013, 23:24

Cu cazarea cum ati facut ca dupa atita vin si bunatati nu prea e indicat sa pleci la drum .Pentru arme in masina am nevoie de ceva de la politie :?: Ma bate gindul sa ii fac o vizita ca si mie imi curge saliva :lol: :D Domnu sima la ce se poate lua o autorizatie in zona dumneavoastra in jumatea lui august si cum trebuie procedat
bliviu
Veteran

Înapoi la Intilnirile forumistilor