Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Aug 2020, 21:49

Intalnire Forumisti Expo

Sectiune dedicata tuturor postarilor care au legatura cu intilnirile organizate de forumisti

Intalnire Forumisti Expo

Mesajde laurul pe 22 Feb 2017, 09:38

Daca tot e expozitie, si daca venim, e un bun prilej de a ne vedea/revedea/cunoaste personal.
...desi anul asta va fi expozitie FISHING & HUNTING......
Banuiesc ca sambata ar fi cea mai potrivita zi, sa zicem la ora 11.00 .
Loc propus- standul lui Cristi Soimosan.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Intalnire Forumisti Expo

Mesajde Septimiu pe 22 Feb 2017, 10:00

Buna initiativa! Din pacate eu o sa fiu prezent Vineri toata ziua. Sambata nu am gasit bilte de avion cu plecare dimineata si intors seara. :(
Poate ar fi bine sa propunem cate o ora de intalnire in fiecare zi.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington
Septimiu
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde biriuck pe 22 Feb 2017, 11:20

laurul scrie:...desi anul asta va fi expozitie FISHING & HUNTING......

:lol: :lol: :lol:

Daca avionul aterizeaza cu succes vineri, voi fi si eu prezent :)
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde blackcrotal pe 22 Feb 2017, 16:47

laurul scrie:Daca tot e expozitie, si daca venim, e un bun prilej de a ne vedea/revedea/cunoaste personal.
...desi anul asta va fi expozitie FISHING & HUNTING......
Banuiesc ca sambata ar fi cea mai potrivita zi, sa zicem la ora 11.00 .
Loc propus- standul lui Cristi Soimosan.

Salut,
Este vorba de expozitia FISHING & HUNTING din Bucuresti din perioada 3-5 martie 2017 . Deci vineri 3, sambata 4 si duminica 5.
Eu pot sa ajung oricand acolo dar vineri mi se pare cea mai buna zi pt ca este zi lucratoare si este mai putina aglomeratie.
Dar, asa cum am mai spus, eu fiind pensionar, beneficiez de mult, chiar prea mult timp liber.
Daca ati propus ca loc de intalnire standul lui Cristi Soimosan sunt convins ca atunci cand va cunoaste amplasamentul standului, Cristi il va comunica si aici pe forum.
De asemenea, aceia dintre membrii forumului care vor avea standuri in expozitie ar fi bine sa le comunice pt ca macar cei " noi veniti in RSA " sa-i poata localiza mai usor si sa ne cunoastem .
Multumesc,
Razvan
blackcrotal
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde soimu` pe 22 Feb 2017, 17:36

va astept cu drag
http://www.fishingandhuntingexpo.ro/plan2017.pdf
C5-29 langa House4x4 si Fox International, vis-a-vis de Lanterne tactice si langa Optic Shop
Intre intrarea 1 si intrarea 2
multumesc!
soimu`
Veteran

Mesajde Septimiu pe 23 Feb 2017, 07:57

laurul scrie:...desi anul asta va fi expozitie FISHING & HUNTING......

Si eu credeam ca o sa fie ocazia perfecta pentru a pune mana pe cat mai multe arme ca sa imi fac mai usoara alegerea primei arme. Din fericire sunt si pescar de rapitor asa ca nu o sa ma plictisesc...
Septimiu
Veteran

Mesajde laurul pe 28 Feb 2017, 08:40

Up!
laurul
Veteran

Mesajde radubichis pe 28 Feb 2017, 12:27

laurul scrie:Up!

Inghesuiala mare :D
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde Elmer_Fudd pe 28 Feb 2017, 12:35

Vineri după prânz ajung și eu.
Elmer_Fudd
Membru important

Locaţie: Craiova

Mesajde laurul pe 28 Feb 2017, 19:52

radubichis scrie:
laurul scrie:Up!

Inghesuiala mare :D

deh...daca au facut-o doar pentru pescarici.....
laurul
Veteran

Mesajde Septimiu pe 01 Mar 2017, 07:21

Pai nu cred ca li se poate imputa ceva organizatorilor daca magazinele specializate in vanatoare nu vor sa participe. Pretul pe mp este la fel, nu conteaza domeniul de activitate dar cred ca bataia de cap cu securitatea armelor este impedimentul. Probabil ca dupa rezultatele de anul trecut au ajuns la concluzia ca nu merita. Pacat!
Septimiu
Veteran

Mesajde radubichis pe 01 Mar 2017, 09:44

Atunci cind Rom Expo va avea un depozit autorizat de pastrare a armelor pe durata expozitiei ,vor avea si expozanti de arme
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde the_mav pe 01 Mar 2017, 09:56

radubichis scrie:Atunci cind Rom Expo va avea un depozit autorizat de pastrare a armelor pe durata expozitiei ,vor avea si expozanti de arme

expomil la romexpo de o viata.
si armele de vanatoare pe langa ce se prezinta acolo sunt efectiv pistoale cu apa. securitatea idem.
:!: :idea: :!: :idea: :!:

:idea:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde yoghi pe 01 Mar 2017, 10:47

Da dar nu au aceeasi lege.
Alea militare trebuie doar sa fie dezactivate pe perioada de expozitie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde the_mav pe 01 Mar 2017, 12:19

aham...si aparatele expuse de military intelligence la fel oare :?: :!: :?: :idea: sau butonul ala de on-off cand e aratat ca si "dezactivare" cum trece de filtrul / interpretarea legii? :?: :?:
sau poate pe baze comparative, am ratat eu la expozitiile anterioare de vanatoare, camioanele cu munitie free cu care puteai testa armele de vanatoare? si poligoanele aferente?

hai sa n-o mai dam de gard cu interpretarile legale... orice arma in expozitie e fix cel mult egala cu ghioaga unui cioban ce paste oile. cei care vand cutite acolo sunt de un milliard de ori mai periculosi - dar raman pe locul doi dupa cainii maidanezi din spatele grajdurilor/pavilioanelor romexpo.

da' asa ne place noua - sa futem legislatia cat de mult putem, eventual la viitorul apropiat pe tema posibilului drob de sare; apoi sa ne plangem ca n-avem pe ce pune mana, ca vanatoarea a ramas reprezentata de ciorapii de vanatoare, bocancii trei anotimpuri si vestele camo.

cumva media targetului acestui eveniment arata ca peste jumatate din participanti ar fi avut banii sa cumpere o arma medie de vanatoare? ori sa investeasca in ceva de vanatoare?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Septimiu pe 01 Mar 2017, 12:38

the_mav scrie:hai sa n-o mai dam de gard cu interpretarile legale... orice arma in expozitie e fix cel mult egala cu ghioaga unui cioban ce paste oile. cei care vand cutite acolo sunt de un milliard de ori mai periculosi - dar raman pe locul doi dupa cainii maidanezi din spatele grajdurilor/pavilioanelor romexpo.

Bine spus. Apropos de gradul de periculozitate, si legi absurde: mie mi se interzice sa tin pe perete o arma de panolplie cu gauri in fata camerelor cartuselor si percutoarele scoase dar nu ma impiedica nimeni sa imi "tapetez" peretii cu cutite, topoare, macete etc.
Septimiu
Veteran

Mesajde Olight pe 01 Mar 2017, 16:12

Va astept cu drag sa aruncati o privire si in standul de vizavi de Cristi, unde vor fi 4 expozanti: Galeria Muray cu picturi cu motive vanatoresti si diferite mici accesorii, Huntdecor, Dixon Knife si eu cu lanterne si diferite dispozitive...
Anul acesta din pacate in acest week-end se desfasoara si IWA, si multi expozanti care au participat la Bucuresti anul trecut vor fi prezenti acolo. ( dealtfel ca fapt divers, in toata europa atunci cand e IWA nu se organizeaza alta expozitie.... ) Asta e, speram ca la anul sa fie ori in februarie ori dupa IWA.
Acebeam Archer JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Olight
Membru important

Locaţie: Deva- Sibiu

Mesajde SPV13R pe 02 Mar 2017, 11:51

Pana la urma avem expozanti si din sectorul de arme?
Avem ce vedea proba sau ne multumim cu echipament?
SPV13R
Membru important

Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Tudo pe 02 Mar 2017, 13:07

Uitandu-ma pe planul atasat mai sus dupa numele expozantilor se pare ca 90% va fi expo fishing.
Nu am vazut nume de comercianti de arme.
Deja regret ca am luat biletele de avion, dar asta e..., putina plimbare nu strica.
Tudo
Nou membru

Locaţie: Iasi

Mesajde Septimiu pe 02 Mar 2017, 13:45

Din ce oras pleci si cand? Eu plec maine dimineata din Cluj.
Acum imi vine in minte alta varianta: daca la expo nu o sa am ce face toata ziua, sa vizitez cateva magazine fizice. Stiu ca Beretta nu este foarte departe.
Daca mai stiti si alte magazine de profil in zona va rog sa le spuneti.
Septimiu
Veteran

Mesajde Tudo pe 02 Mar 2017, 17:20

Din Iasi plec Sambata dimineata si aveam toata ziua programata pentru expo, acum nu stiu... ma orientez la fata locului ce si cum.... faza mai naspa e ca sunt si fara masina ca mi-am luat bilet dus-intors la avion
Tudo
Nou membru

Mesajde biriuck pe 03 Mar 2017, 00:53

Tudo scrie:... faza mai naspa e ca sunt si fara masina ca mi-am luat bilet dus-intors la avion

Aia e faza buna, in Bucuresti se circula cu taxiul nu cu masina personala :wink:
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde Tudo pe 03 Mar 2017, 09:22

... in Bucuresti se circula cu taxiul nu cu masina personala :wink:[/quote]
:) multumesc de pont, raman dator cu o ... ~o) cafea ca e mai greu sa aduc "ceva" cu mine pe avion.
In concluzie: prezent Sambata la prima ora. In conditiile in care sunt colegi doritori si nu prea avem ce face la expo si eu sunt interesat de o deplasare spre magazinele de profil din apropiere.
Tudo
Nou membru

Mesajde stefan.novac pe 03 Mar 2017, 17:54

cineva care a fost azi, poate sa ne spuna ceva impresii? Oricum vin, dar sa stiu la ce sa ma astept...
stefan.novac

Locaţie: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Septimiu pe 03 Mar 2017, 19:21

Asa cum era de asteptat pe partea de vanatoare destul de slab. Nici o arma. Vreo 2 standuri cu optica dar la preturi nu prea avantajoase. Am gasit 2 standuri cu ceva negustori maghiari de unde am luat ceva insigne vanatoresti. Mai sunt vreo 2 standuri cu lanterne si unul cu sculpturi in lemn (panoplii si nu numai). Cateva standuri cu haine care nu m-au impresionat si... cam atat.
Pentru mine marele castig a fost ca l-am cunoscut pe Soimu'. Maestre... jos palaria! Multumesc inca o data pentru amabilitatea si rabdarea cu care mi-ai explicat si raspuns la intrebari.
In rest, pe partea de pescuiala oferta este destul de variata dar, cu mici exceptii, preturile mi se par egale sau chiar mai mari decat in mod normal si asta nu cred ca este in regula pentru o expozitie...
Septimiu
Veteran

Mesajde silvium pe 03 Mar 2017, 20:41

Subscriu la cele relatate mai sus, nu slab, aproape inexistent segmentul hunting...
Revin si maine, nu pt expo, ci pt povesti si are Soimu' o combinație palinca saprosan/propolis, n-am înțeles prea bine, dar e tare buna !
silvium
Membru activ

Mesajde bogus pe 03 Mar 2017, 23:31

Septimiu scrie:Asa cum era de asteptat pe partea de vanatoare destul de slab. Nici o arma. Vreo 2 standuri cu optica dar la preturi nu prea avantajoase. Am gasit 2 standuri cu ceva negustori maghiari de unde am luat ceva insigne vanatoresti. Mai sunt vreo 2 standuri cu lanterne si unul cu sculpturi in lemn (panoplii si nu numai). Cateva standuri cu haine care nu m-au impresionat si... cam atat.
Pentru mine marele castig a fost ca l-am cunoscut pe Soimu'. Maestre... jos palaria! Multumesc inca o data pentru amabilitatea si rabdarea cu care mi-ai explicat si raspuns la intrebari.
In rest, pe partea de pescuiala oferta este destul de variata dar, cu mici exceptii, preturile mi se par egale sau chiar mai mari decat in mod normal si asta nu cred ca este in regula pentru o expozitie...

=)) =))
am fost vreo 2 ani la rand si se pare ca din ce zic colegii.. e tot la fel
oare IWA nu e tot acum? :))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
bogus
Veteran

Locaţie: Cluj Napoca

Mesajde Elmer_Fudd pe 04 Mar 2017, 00:03

In afara bucuriei de a-i cunoaste personal pe Soimu si Bela am plecat dezamagit de la "targ". Nu recomand celor care au de batut mai multe sute de km cum am fost si eu. Aveam de gand sa vin si in zilele urmatoare, dar prefer sa pierd ziua de maine la Therme... eventual fac o vizita la Beretta.
Elmer_Fudd
Membru important

Locaţie: Craiova

Mesajde Septimiu pe 04 Mar 2017, 00:38

bogus scrie:[quote="Septimiu"
=)) =))

Aceasta este a doua editie organizata de F&H Channel. Ce a fost inaininte in cort in fata Palatului Parlamentului nu se pune.
Oricum nu regret ca am mers pentru ca sunt si pescar si am avut ocazia sa cunosc sau sa ma reantalnesc cu oameni deosebiti din domeniu. Singurul regret este ca as fi vrut sa pun mana pe cat mai multe arme ca sa imi fie mai usoara alegerea primei arme...
Septimiu
Veteran

Mesajde mialxx pe 04 Mar 2017, 15:03

Septimiu scrie:
bogus scrie:[quote="Septimiu"
=)) =))

Aceasta este a doua editie organizata de F&H Channel. Ce a fost inaininte in cort in fata Palatului Parlamentului nu se pune.
Oricum nu regret ca am mers pentru ca sunt si pescar si am avut ocazia sa cunosc sau sa ma reantalnesc cu oameni deosebiti din domeniu. Singurul regret este ca as fi vrut sa pun mana pe cat mai multe arme ca sa imi fie mai usoara alegerea primei arme...

Daca doresti sa pipai arme, nu ai ce cauta la tirgurile din Tara, trebe sa treci granita la vest. Noi nu avem traditie si nici prea mare interes din partea comerciantilor de echipamente de vinatoare.
Poate se va schimba si la noi situatia-mentalitatea :-?
O zi buna va doresc.
mialxx
Veteran

Locaţie: Thurgau Elvetia

Următorul

Înapoi la Intilnirile forumistilor