Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:41

Elan

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

Elan

Mesajde BigBoar pe 19 Iul 2013, 11:38

Buna ziua ! As vrea sa stiu daca cineva de pe site-ul acesta a vanat elan si daca ar putea sa ne impartaseasca si noua experientele traite si poate sa ne prezinte si niste poze .
Multumesc foarte mult pentru atentia acordata si va doresc o zi buna in continuare !
BigBoar
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 30 Dec 2012, 16:59

Re: Elan

Mesajde armi pe 19 Iul 2013, 13:34

am prieten care a vazut elan in suceava aproape de gratita cu ucraina dar omul era la cules porumbul :))
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Elan

Mesajde acsph pe 19 Iul 2013, 15:52

armi scrie:am prieten care a vazut elan in suceava aproape de gratita cu ucraina dar omul era la cules porumbul :))


La cat de beton e tuica in Bucovina ...po'a sa zica d'astea cu elani... :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Elan

Mesajde dan_dumitrescu pe 19 Iul 2013, 16:31

Elan nu, dar la noi in Dambovita s-au gasit niste melteni care au dat in zimbru in "rezervatia" de la Bucsani.
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Elan

Mesajde stefan 3006 pe 19 Iul 2013, 17:03

acscontactph scrie:
armi scrie:am prieten care a vazut elan in suceava aproape de gratita cu ucraina dar omul era la cules porumbul :))


La cat de beton e tuica in Bucovina ...po'a sa zica d'astea cu elani... :lol:

Cam ai dreptate cu tuica dar omul a vazut bine!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Elan

Mesajde bogdan_daniel pe 19 Iul 2013, 20:43

stefan 3006 scrie:
acscontactph scrie:
armi scrie:am prieten care a vazut elan in suceava aproape de gratita cu ucraina dar omul era la cules porumbul :))


La cat de beton e tuica in Bucovina ...po'a sa zica d'astea cu elani... :lol:

Cam ai dreptate cu tuica dar omul a vazut bine!

Corrrrect! Era din specia Elan Models :D . Se vaneaza seara la panda sau la dibuit si culmea, la far de BMW-eu iar ca si calibru... cat mai mare dintr-o "teava" cat mai lunga!
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Elan

Mesajde armi pe 19 Iul 2013, 21:40

omul nu le are cu tuica si este si medic veterinar pe deasupra, asa ca......

http://animaledisparute.weebly.com/elanul.html
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Elan

Mesajde iliealexandruionut pe 21 Iul 2013, 11:22

multumesc colegului armi pt link ul pus la dispozitie..extrem de interesant si revelator in ceea ce priveste puterea distructiva a omului..pacat..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Elan

Mesajde Sly_Fox pe 21 Iul 2013, 11:42

armi scrie:am prieten care a vazut elan in suceava aproape de gratita cu ucraina dar omul era la cules porumbul :))

Da ce va mirati, nu vedeti ca omul a vrut sa scrie cratita. Deci daca presupusul elan era intr-o cratita de Ucraina este usor de inteleasa confuzia. :lol:

PS: Armi sper ca sti de gluma. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Elan

Mesajde bliviu pe 21 Iul 2013, 17:02

Asta cu cratita e tare .Stau si rid de doua minute.Sint sigur ca stie de gluma ca a fost facuta cu bun gust si fara jigniri asa ca stai linistit :lol: :D
Avatar utilizator
bliviu
Veteran
 
Mesaje: 329
Membru din: 17 Mar 2013, 21:44

Re: Elan

Mesajde ktlm pe 05 Aug 2013, 07:27

In speranta ca topicul are si o conotatie serioasa, raspund afirmativ: se vineaza elan insa..prin alte parti in Europa. Eu il vinez in Suedia, acolo unde vinatoarea la elan este "the hunt" - deschiderea la elan in Sept in jumatatea de nord si Oct in jumatatea de sud a Suediei are conotatii "religoase" - timp de o saptamina nu exista vinator la serviciu si daca se face sa nu poti participa este "doliu national".
Sa va faceti o imagine despre magnitudinea evenimentului - anual se recolteaza(si asta in functie de an si reguli extrem de stricte cu privire la polulatia din fiecare zona) in jur de 100.000 de elani.

Povestea mea are in vizor un elan special: prima mea vinatoare la elan, ziua premierei la elan in Oct 2011.
Am sustinut examenul de vinator in Suedia in Mai 2011 sidupa toate probele (scris/practic) am obtinut licenta. A urmat studiul ce are ca titlu/ce arma/ce calibru/ce luneta in paralel cu studiul "sint vinator, unde vinez". Daca la prima intrebare respunsul a fost "simplu" - un Sauer 202 in 6.5x55/Zeiss 2.5-10x50, al doilea studiu a fost ceva mai complicat. In paranteza fie spus , in Suedia padurile sint private iar dreptul de vinatoare vine asociat cu terenul/padurea, numarul de elani pe care proprietarul are voie sa-i recolteze este insa dictat de stat/comuna in functie de multi parametrii, cel mai relevant fiind suprafata respectivei proprietati. Ca un examplu, la 1000ha licenta anuala se ridica la 2 adulti + 2-3 vitei pina intr-un an. In majoritatea cazurilor, mai multi proprietari de terenuri se asociaza si constituie o grupa de vinatoare ce are delimitat arealul si un numar strict de membri. Inutil sa mentionez ca aceste grupuri au un regim de "closed circle" si a deveni membru ai nevoie de recomandari si interviu personal. Am avut sansa sa intru in contact cu un astfel de grup ce vineaza in sudul suediei -si sa fiu acceptat ca membru in August 2011.


Membru-membru insa arma, deja cumparata - astepta licenta de la politie(da, se astapta luni in sir si pe alte meleaguri...) - primesc licenta cu exact 2 saptamini inainte le deschiderea la elan. Urmeaza break-in, reglat luneta si, pe 10 Oct 2011 sint in stand la prima mea vinatoare la elan!
Standurle sa trag la sorti cu o seara inainte si se pastreaza pentru pinda de dimineata si cea de seara. Urmatoarele zile (2-3 pina la o sapt) se vineaza in goana iar standurile se schimba mai des.
Vinan pe 800ha si licenta spune: 2 elani adulti si 2 vitei. Regula grupei spune: elan adult numai vaca fara vitel si mascul cu peste 8 raze, vitel numai de la vaca ce vine cu 2 vitei. Sintem 20 in grupa.

Ajung in stand, dimineata, intuneric bezna, frig si o ploaie mocaneasca. Leaderul grupei imi da inca o data instrtiunile in ce priveste directiile de tragere si hop in "turn".

Imagine

Se lumineaza, astept, astep...nimic! Nimic pina in prinz, se anunta prin radio ca un coleg a impuscat un elan matur si un vitel. Se aduna grupa, trecem la munca: carat din padure, eviscerat, jupuit, pina in prinz carcasele tb sa ajunga la macelar pt portionare.
Treaba merga struna si la 3:30pm sintem din nou pe standuri pt pinda de seara(in Oct se cam intuneca pe la 6...). Ploaia si frigul - la locul lor.
Ajung pe stand, ma urc in turn, asez scaunul incarc si verific arma - scot binoclul si observ "ceva" in dreapta la liziera padurii. Standul este la marginea unei deschizaturi/defrisari in padure, liziera la 250-300m in arc de cerc.
Imagine
Acel "ceva" este un mascul cu ...8 raze! Aici incepe pulsul s-o ia razna, m-a observat si se uita la mine. Nu tb sa misc un "gind", altfel dus este. In miscarea cu scosul binoclului din rucsac, am ajuns sa "stau" pe vine intr-o pozitie "imposibila", bocancul sub mine intr-un unghi dement... Nu trebuie sa ma misc! Ne privim pret de 15minute, timp in care nu-mi mai simt piciorul sting...se hotareste intr-un final ca nu reprezint nimic interesant si se apuca de pascut. Este insa departe, pe putin 300m, la distanta asta nu risk, Orix-ul in 10.1g cade 60cm la distanta asta. Elanul se apropie piezis, pascind ici si colo mugurii de boscheti.
Cu pulsul la 130, ma gindeam - ok, acum e timpul sa anunte cineva prin radio "un elan matur doborit" si e "game over".... Elanul se apropiel ajunge pascind pe la 120-150m si se intoarce cu blatul spre mine. Pulsul 150! Ridic usor arma, paste in continuare, pun crucea lunetei pe zona inimii, expir si primul foc pleaca. Nici un semn ca ar fi lovit - elanul ridica capul si pleaca la pas oprindu-se pe aceeasi linie la 30m. Repet focul, in aceeasi zona - nici o reactie din nou, o ia la trap, piezis la 45% catre liziera spre stinga. Ca la carte - "se misca/alearga - tragi pina cade" repet focul 3 care loveste omoplatul sting - elanul cade in foc. Il observ cum loveste din picioare citeva secunde dupa care liniste.
Imi trebuie ceva secunde sa-mi revin dupa care anunt prin radio: un elan de 8 doborit. Este 16:10.
Apere seful grupei cu cinele, ii dau coordonatele ajunge acolo si ...da cu basca de pamint.
Imagine
Imi face semn sa vin...elanul e acolo si e un trofeu de 8, simetric! Un mascul de pete 400kg. Distanta 150m. Examinez unde s-au dus focurile: focul 1 si 2 la 2cm unul de altul in zona inimii, focul 3 in omoplatul sting.
Se stringe grupa, felicitarile si crenguta de rigoare - urmeaza evisceratul - pe care cel ce impusca trebuie sa-l faca - si dupa care urmeaza efortul colectiv de a-l scoate din padure pina la drumul forestier.
Imagine
La jupuire am recuperat 2 din cale 3 gloante - expandate ca la carte si gasite in piele pe partea opusa ranii de intrare. Primul foc a fost suficient, plaminii find atinsi - uimitor ca nici in asememea cazuri elanul nu marcheaza focul in mod vizibil.
Imagine
imaginea carcasei cu punctele de intrare/iesire.
Imagine
6,5x55 Oryx, 10.1g expandat
Imagine
6,5x55 Oryx, 10.1g expandat
Imagine
trofeu
Imagine
trofeu detaliu
Toate cele bune!
ktl
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Elan

Mesajde scirocco pe 05 Aug 2013, 07:57

Foarte frumoasa povestea,felicitari pentru trofeu.Asteptam sa se vada si pozele.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Elan

Mesajde ktlm pe 05 Aug 2013, 09:12

Multam! Cu pozele am facut "ca la carte" insa vad ca ...nu se vad!
Daca insa faci click dreapta pe ele si alegi "open image in new tab" atunci apar in fereastra nou deschisa.
@Admin - 100% receptiv pt un sfat pe tema, multam anticipat :-)
/ktl
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Elan

Mesajde madalin122582 pe 05 Aug 2013, 15:43

Chiar frumos ! Felicitari pentru trofeu ! Sa ne mai povestesti d-astea :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Elan

Mesajde tehărău pe 06 Aug 2013, 01:19

Felicitari si te asteptam cu cat mai multe povestiri!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Elan

Mesajde Carlos pe 06 Aug 2013, 09:13

Foarte frumos! Felicitari!
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Elan

Mesajde Adrian S pe 19 Aug 2013, 15:30

Poze, vrem poze :roll:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Elan

Mesajde the_mav pe 19 Aug 2013, 16:15

Adrian S scrie:Poze, vrem poze :roll:

cum asa?!? :lol: :lol: :D :lol:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Elan

Mesajde toppjakt pe 25 Aug 2015, 20:24

Vanatoare de elan in Suedia, . ( filmul nu-i recent)
Ziua de 12 septembrie este asteptata cu nerabdare deoarece se deschide sezonul in zona.

https://www.youtube.com/watch?v=t4iCJX6a-yk
toppjakt
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2013, 22:33
Locaţie: Sundsvall - Sweden


Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate