Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:13

big five....o dilema sufleteasca..

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 30 Mar 2014, 15:37

Salut tuturor,

Recent am urmarit un documentare despre expeditiile de vanatoare in Africa si m a pus serios pe ganduri,m a facut sa ma intreb o gramada de chestii despre ce ar trebui facut si ce nu.Cred ca fiecare dintre noi(vanatorii)ar vedea ca apogeu o incursiune africana unde sa cada la picioarele noastre 5 trofee impresionante ale celor mai frumoase si exotice vietati.Cunosc personal doi oameni ce au platit o avere pt a aduce in Romania BIG FIVE ,un fiu de senator si un partener de afaceri,dar care acum,dupa treaba asta au inteles ca nu trebuia sa o faca.Cand mergi la vanatoare de asa ceva sigur doresti sa impusti tot ce este mai mare si mai frumos si odata doborate aceste megnificer animale faci un mare rau planetei si ecosistemului din care face parte.Masculii cei mai mari si frumosi sunt pietre de temelie ale speciei din care fac parte,exemple de urmat ale celor mai tineri si factori de echilibru in societatile lor,iar noi,distrugem sistematic acest echilibru creeat de natura in milioane de ani...Intrebarea mea este:se merita sa distrugem aceste specii cu fiecare exemplar capital doborat?..chiar asta se intampla sa stiti...problema este mult mai ampla si cred ca ar trebui sa se interzica vanarea acestor animale(leu,elefant,rinocer,hipopotam,bivol african=BIG FIVE pt cei ce nu stiu asta..)si sa oferim sansa generatiilor ce o sa vina sa vada in natura aceste animale,sa faca propriile documentare despre ele samd....DACA AS AVEA SUFICIENTI BANI SA VANEZ ACOLO NU STIU DACA AS REZISTA TENTATIE ....DAR IMI DORESC SA AM SI SA REZIST!!as dori si cateva opinii despre treaba asta,dar sincere nu ,,ca gandim asa ca nu avem bani,,dar daca am avea am face o?!?!

cu respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 18:11

Daca au fost la vanatoare si nu la braconaj, nu vad unde este problema.
Acolo unde exista cote pentru aceste animale, numarul lor este suficient. Pericolul cel mai mare pentru animalele mari africane nu vine de la vanatoare ci de la braconajul pentru diverse parti considerate importante de medicina asiatica si de la agricultura in expansiune :!:
Acolo unde vanarea leilor a fost oprita, leii au fost distrusi de fermieri ;)

Mai mult, banii obtinuti de la vanatori sunt folositi pentru paza si protectia animalelor din parcurile consacrate. Simplii turisti nu aduc in veci atata banet. Deci este nevoie de vanarea lor pentru ca specia sa reziste! Paradoxal, nu?
Pe youtube am vazut un filmulet cu vanarea unui rinocer impresionant, rinocer selectat de administratie pentru vanatoare pentru ca era foarte batran si de 5 ani nu s-a mai implicat in procesul de reproducere. De la el au venit o gramada de bani folositi in lupta cu braconierii inarmati cu AK-uri si sandale :wink:
Probabil ca aceasta este singura masura eficienta pe termen lung, vanarea selectiva a animalelor big five, in limitele cotelor, si doar dupa ce se confirma ca si-au transmis genele catorva generatii.

Sentimente similare ma incearca si pe mine cand e vorba de capre negre, mereu sunt impresionat de dexteritatea lor si m-am gandit mult daca sa o trec pe lista de dorinte sau nu. Am ajuns la concluzia ca o s-o trec, cel mai probabil insa va fi una de selectie, pentru a indeparta un element degenerat.
Uite aici o amintire frumoasa a mea cu ele http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=121&t=9447&p=203296#p203296
Daca n-avem fonduri pentru asa ceva, sa nu zicem ca sunt strugurii acri. Nu vad cu ce big five-ul european e mai prejos ca cel african, putem extrapola asa pana la ultimul animal.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 30 Mar 2014, 18:30

Ms de raspuns si etalarea opiniei tale.partial ai dreptate DAR sa nu uitam un lucru:(cautati pe net..)70% din big five vanate sunt vanate ilegal(VANATE!!!)Datorita saraciei si lipsei de educatie africanii sunt printre cei mai corupti oameni si atunci cand John/jean/jose/ion se duce cu 20 mii E in brate la un african responsabil cu un parc national .....atunci vom vedea intr o casa peste 1/2 luni niste trofee demne de poveste.Daca s ar interzice la nivel mondial aceasta vanatoare in maxim 30 ani am putea sa vanam selectiv si demn asa cum ai spus tu!..Urmaresc cu atentie tot ce prind despre acest subiect iar beneficiile oficiale ale banilor obtinuti din vanatoarea big five sunt infime....SE duc la cativa smecheri...
Treaba cu capra neagra,tigrul siberian,ursul polar este fix acelasi lucru..TREBUIE sa sacrificav vreo 3..4 generatii de vanatori ,sa nu impuste asa ceva si sa asiguram generatiilor urmatoare ACEST PROVILEGIU!Un exemplu reusit este ce au realizat americanii cu bizonii...i au exterminat,mai apoi au interzis cu desavarsire vanarea lor iar abia acum vaneaza cativa asa cum ai zis tu!IN CONTINUARE LEGEA PEDEPSESTE GRAV pe cei ca sunt prinsi braconand.Am fi cu totii uimiti sa aflam cate trofee africane,siberiene,arctice sunt in tara noastra,fara acte de provenienta sau autorizatia de vanatoare..mama mama cati barosani ar intra la bulau!!!

PS:cei cunoscuti de mine sunt oameni care acum regreta din 2 motive=vanatoare nu mai este ce a fost,ce mai este de vanat..prea putin incitanta....si fiecare animal omorat reprezinta poate o zi mai rapida catre extinctie....
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 18:44

biriuck scrie:
iliealexandruionut scrie:.partial ai dreptate DAR sa nu uitam un lucru:(cautati pe net..)70% din big five vanate sunt vanate ilegal(VANATE!!!)

Vanate ilegal, adica braconate! Acesta este cuvantul pe care il cauti, nu?

Hai sa gandim ca la sah, adica la urmatoarea mutare...
Ce preferi sa facem? Sa tratam simptomele bolii sau cauza? Cauza ar fi coruptia.
Daca nu combati coruptia degeaba mai interzici vanarea pentru ca aceiasi oficiali corupti vor permite braconajul pentru o spaga corespunzatoare. :lol:

Crezi ca miile de morti din Sierra Leone au scazut apetitul americancelor si europencelor pentru diamante pe inele??? Daca ororile alea nu au sensibilizat opinia publica, te astepti ca un animal mare, negru, murdar de noroi si de muste sa faca sa vibreze ceva in sufletul oamenilor de rand?!
Repet, unde s-a interzis vanatoarea, populatiile au scazut pentru ca au fost fonduri putine pentru protectie iar sarmanii aia au nevoie de bani si carne.

Vezi ca aia cu bizonii nu prea tine, numarul lor a crescut pentru ca exista cerere din partea vanatorilor si de pe piata alimentara. Sunt animale de tarc in marea lor majoritate (si la fel au inceput sa fie si leii prin Africa de Sud)

S-a postat de 2 ori, stergeti va rog primul post
Ultima oară modificat de biriuck pe 30 Mar 2014, 18:47, modificat 1 dată în total.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 30 Mar 2014, 18:46

dap... eu unul as fi pt interzicerea TOTALA SI FARA EXCEPTIE a vanarii animalelor amenintate cu extinctia!! un tigru intra in sat papa 2 oameni ..este relocat in alta tara sa nu mai ajunga inapoi..un elefant distruge niste recolte....pleaca pa pa undeva departe departe...samd...ms ca ai dorit sa discuti pe tema.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde csikimiki pe 30 Mar 2014, 18:54

(leu,elefant,rinocer,hipopotam,bivol african=BIG FIVE pt cei ce nu stiu asta..)

nu dau cu parerea, doar vreau sa schimb hipopotamul cu leopardul african
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 30 Mar 2014, 18:56

Si ce procent din veniturile tale esti dispus sa donezi acestei cauza nobile? Cineva trebuie sa plateasca, tot acest efort trebuie finantat cumva...
Salvarea cu orice pret a fiecarui individ dintr-o specie periclitata nu este eficienta pe termen lung.

Imi pare rau ca opinia mea contravine opiniei tale radicale, dar acelasi gen de rationament bazat pe "interzicerea totala" a unor drepturi a dus si inca duce la multe limitari ale drepturilor cetatenilor de buna credinta. (vezi exemplele de pe la legile legate de arme)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 30 Mar 2014, 19:13

csikimiki scrie:
(leu,elefant,rinocer,hipopotam,bivol african=BIG FIVE pt cei ce nu stiu asta..)

nu dau cu parerea, doar vreau sa schimb hipopotamul cu leopardul african

e ok si asa....si asa..

Sunt un om al negocierii(lucrez in vanzari de multi ani...din negociere traiesc...)al nuantelor si in putine cazuri al lucrurilor radicale dar cred ca la acest capitol trebuie sa fim radicali.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Sly_Fox pe 30 Mar 2014, 20:07

Teoretic,sufletul meu tanjeste la o vanatoare de leu,leopard,crocodil,facocer,bivol african si pleiada de rumegatoare gen antilope. Nu as vana elefant,rinocer sau hipopotam.
Eu am insa o problema cu Africa,de la clima prea calda pentru gusturile mele,pana la conditiile politice,de securitate,norme de sanatate,etc.
Pentru mine,mult mai interesanta ar fi o vanatoare la elan in nordul indepartat,mai ales ca temperaturile pe acolo sunt mai pe placul meu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde UlissePro pe 30 Mar 2014, 20:58

Acum vreo trei ani am vazut un documentar cu un englezoi (propietar de parc de vanatoare) stabilit in Namibia. Individul explica despre faptul ca cererea pentru vanarea legala celor "Big 5" si sumele serioase obtinute implicit duc la protejarea si conservarea acestor specii, si tind sa ii dau dreptate.
In ultimii ani am tot avut ocazia sa ajung de foarte multe ori in S Africa si sa cunosc diversi indivizi printre care un propietar de "game farm" in care crestea cateva specii de antilope pentru re-popularea parcurilor de vanatoare. Printre altele imi povestea cat de cautati sunt leii si elefantii pensionati de la circurile din lume care in loc sa sfarseasca linistiti dupa o viatza petrecuta in colivii si sarituri prin cercuri, sfarsesc in parcuri de vanatoare ca fiare salbatice ....
Sa impusc pe cei mari cinci, nu ma pasioneaza - un mascul de orix mi-ar place.
Am vizionat un film cu o vanatoare de elefant si am vazut dihania facand stanga-imprejur "charging" spre vanator! Hmmm, pentru o milisecunda as fi vrut sa fiu in locul lui! (Sau poate bietul animal vroia doar sa se joace cu mingiuca!)
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde romaniac pe 30 Mar 2014, 21:11

@iliealexandruionut,
parerea mea e ca treaba cu documentarele are doua taisuri. Stim bine ca documentarele sunt de doua feluri, cele care chiar relateaza realitatea si cele care par a relata realitatea!
Situatia nu e la fel in toate tarile din Africa.
Si eu am avut ocazia sa stau de vorba cu un manager de astfel de "preserve" din Africa de Sud, precum si alti cetateni din alte tari africane, cum mentiona colegul Ulisse mai sus si sa aud de la sursa cum sta treaba.
Toti ti-ar spune la unison ca acolo unde "se vaneaza prea mult", e de fapt braconaj (pentru piata asiatica), si asta mai ales in tarile cu probleme sociale mari. In rest, unde se face treba pentru protejare si management, chiar se face si iti vor spune ca banii curg din acele safari organizate.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde violiv pe 31 Mar 2014, 07:57

@iliealexandruionut

Ca intotdeauna, realitatea este undeva pe la mijloc si nu e nici de partea SCI nici de partea "verzilor".
Daca din toata povestea asta este un singur lucru sigur acela este ca fara vanatoarea organizata, infiintarea fermelor de vanatoare, turismul de vanatoare, etc. astazi n-ai mai fi vazut lei, rinoceri, elefanti, etc. decat in poze.
Daca tot scotocesti pe net dupa date despre astea sapa mai adanc, cauta ce se intampla acum 25-30 de ani, de ex.

Nicio tara africana n-a avut si nu are fonduri pentru stavilirea braconajului. Atunci au pasat problema privatilor. Principiul a fost simplu: iei o suprafata de teren (cam cat Romania, sa fim bine intelesi), o parte semnificativa din ea (uzual peste 50%) si de preferat central se transforma in parc national si o "coroana" de teren ce circumscrie parcul national se transforma in ferme de vanatoare (pentru cei care cred ca e vorba numa de tarcuri cat un teren de fotbal tixit de animale hranite din mana, realitatea nu e tocmai asta) administrate de privati; in plus, modifici legile anti-braconaj astfel incat sa dai mana libera administratorului fondului. Acolo unde "conditiile generale" (citeste politice, sociale, etc.) au permis, chestia a dat roade nesperate. In primul rand ca accesul braconierilor catre parcurile nationale a devenit aproape imposibil. Orice administrator de fond de vanatoare il impusca si-l lasa papa la hiene sau vulturi, fara mari formalitati. Dupa toate numaratorile posibile, de oricine ar fi fost facute, numarul de exemplare din speciile in primejdie a crescut semnificativ-semnificativ mai peste tot pe unde s-a putut realiza asta.

In plus, exista un "protocol" pentru selectia pieselor ce trebe recoltate. Daca invoci faptul ca nu se pot mai reproduce exact exemplarele cele mai valoroase, asta o putem spune si apropo de tap, cerb, urs, etc. Discutia a fost purtata acu ceva vreme - nu ai realizat poate ca acel exemplar "de top" a avut ceva ani la dispozitie sa se reproduca; in plus, unde lucrurile merg cum trebe, exemplarul e recoltat exact cam pe cand intra in regres. Daca traiesti cu impresia ca faci un drum in Africa si pusti ce-ti trece prin cap, nu-i tocmai asa. Nu poti impusca decat exemplare cu trofeu peste o anume valoare, exact alea indicate de "profesionist", eventual ceva selectii pe langa.

La lei povestile sunt multe si multe adevarate. In principiu, leul mascul de trofeu se impusca exact cand pierde sefia turmei si ramane solitar, adica in "amurgul carierei". In fapt, daca esti batut in cap si vrei cine stie ce raritate gen leu alb, e foarte posibil sa impusti unul foarte tanar, crescut in cusca, nascut prin incrucisari dirijate sau chiar clonat (acum vreo 2-3 ani a fost o discutie foarte aprinsa in SCI apropo de exemplare de acest gen si s-a decis ca nu se vor omologa trofee provenite din astfel de "nasteri".)

In plus, daca tot iti doresti un voiaj in Africa (oare cine nu vrea?) nu te obliga nimeni sa mergi sa impusti rinocer, elefant, hipopotam .... sunt nenumarate specii de antilope mici, mijlocii sau mari de tot, mai dificil de vanat decat elefantul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Clujeanul pe 31 Mar 2014, 08:28

violiv scrie:...
In plus, daca tot iti doresti un voiaj in Africa (oare cine nu vrea?) nu te obliga nimeni sa mergi sa impusti rinocer, elefant, hipopotam .... sunt nenumarate specii de antilope mici, mijlocii sau mari de tot, mai dificil de vanat decat elefantul.


Eu nu as vrea in Africa. Mi-ar placea sa vanez in America de Nord, la elan, cerb sau gaste.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 31 Mar 2014, 11:11

Violiv,
ai mare dreptate si nu mi sunt straine cele relatate de tine dar ce ai spus tu este numai ce se vede....piata neagra..este alimentata in mare proportie TOT de aceste parcuri...asa e ,se poate discuta la nesfarsit pe subiect ,si pro si contra...am vrut doar sa imi exprim niste trairi si crezuri pe subiect si sa vad si parerile altora,nu sa critic sau sa incerc cumva sa insinuez ca eu am dreptate...doar sa expun o parere si sa aflu altele ...eu totusi nu as vana asa ceva...nici ursi polari..nici tigri siberieni...leoparzi de zapada sau mai stiu eu ce BEREBERITA periclitata..
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde violiv pe 31 Mar 2014, 13:07

Sincer, nici eu nu inteleg chestia cu vanatul cine stie carei specii care e atat de rara ca astepti 25 de ani pt. autorizatie. Daca tot vrei sa dobandesti ceva atat de rar ai posibilitatea sa descoperi o specie noua de instecte in jungla braziliana, de ex.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde acsph pe 31 Mar 2014, 13:48

"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Adrian_Dumitru pe 31 Mar 2014, 18:19

acsph scrie:"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?

Ai uitat de cerb lopatar (Dama dama)
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 31 Mar 2014, 21:20

acsph scrie:"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?

Urs, Cerb carpatin, Cerb lopatar, Mistret, Capra Neagra - cam astea ar fi dupa mine la noi.
Daca gasesc eu pe jos prin parc un bilet castigator la loto (dupa ce e report vreo 10 luni) atunci puturosul ala de lopatar zboara de pe lista si, in vreo 15-20 de ani, intra zimbrul in locul lui :lol: Chiar daca i-as tine intr-un tarculet de vreo 200ha si tot ii invat sa impunga de mici si dau voie sa se vaneze doar cu brenneke la dibuit (sau cu sulita la 50% din costul autorizatiei pentru masochisti :lol: ), asa de al dracu' :twisted:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 01 Apr 2014, 07:26

biriuck scrie:
acsph scrie:"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?

Urs, Cerb carpatin, Cerb lopatar, Mistret, Capra Neagra - cam astea ar fi dupa mine la noi.
Daca gasesc eu pe jos prin parc un bilet castigator la loto (dupa ce e report vreo 10 luni) atunci puturosul ala de lopatar zboara de pe lista si, in vreo 15-20 de ani, intra zimbrul in locul lui :lol: Chiar daca i-as tine intr-un tarculet de vreo 200ha si tot ii invat sa impunga de mici si dau voie sa se vaneze doar cu brenneke la dibuit (sau cu sulita la 50% din costul autorizatiei pentru masochisti :lol: ), asa de al dracu' :twisted:



Tare de tot!!!! sa stii ca si eu as vana urs cu sauvestre..ori eu ori el....
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde acsph pe 01 Apr 2014, 10:34

Si muflonul ? Ce are frate muflonul ? Ca e oaie ?? sau ce ? Mie i-mi place muflonul :?
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde dan_dumitrescu pe 01 Apr 2014, 10:44

iliealexandruionut scrie:
biriuck scrie:
acsph scrie:"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?

Urs, Cerb carpatin, Cerb lopatar, Mistret, Capra Neagra - cam astea ar fi dupa mine la noi.
Daca gasesc eu pe jos prin parc un bilet castigator la loto (dupa ce e report vreo 10 luni) atunci puturosul ala de lopatar zboara de pe lista si, in vreo 15-20 de ani, intra zimbrul in locul lui :lol: Chiar daca i-as tine intr-un tarculet de vreo 200ha si tot ii invat sa impunga de mici si dau voie sa se vaneze doar cu brenneke la dibuit (sau cu sulita la 50% din costul autorizatiei pentru masochisti :lol: ), asa de al dracu' :twisted:



Tare de tot!!!! sa stii ca si eu as vana urs cu sauvestre..ori eu ori el....




Cu Sauvestre e parfum nene! Cu posta e distractie maxima...si neaparat sa ai si un spaclu mai marisor! Cutitul de lemn nu va face fata la debitul de cacat cu siguranta! :lol: :lol:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Adrian_Dumitru pe 01 Apr 2014, 13:13

CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Adrian_Dumitru pe 01 Apr 2014, 13:29

biriuck scrie:
acsph scrie:"Big five" la noi in romanica:Mistret,Cerb,Urs,Lup,Capra Neagra sau Muflon ?

Urs, Cerb carpatin, Cerb lopatar, Mistret, Capra Neagra - cam astea ar fi dupa mine la noi.
Daca gasesc eu pe jos prin parc un bilet castigator la loto (dupa ce e report vreo 10 luni) atunci puturosul ala de lopatar zboara de pe lista si, in vreo 15-20 de ani, intra zimbrul in locul lui :lol: Chiar daca i-as tine intr-un tarculet de vreo 200ha si tot ii invat sa impunga de mici si dau voie sa se vaneze doar cu brenneke la dibuit (sau cu sulita la 50% din costul autorizatiei pentru masochisti :lol: ), asa de al dracu' :twisted:


http://edition.cnn.com/2014/01/16/us/bl ... ng-permit/
http://m.evz.ro/news/1080070
http://stirileprotv.ro/special/tragedia ... anati.html
350.000 dolari o autorizatie la rinocer negru. Oare cat ar costa o autorizatie la un zimbru batran, trecut de varsta reproducerii daca nu si-ar baga "ecologistii" si televiziunile dornice de senzational coada?
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde iliealexandruionut pe 01 Apr 2014, 14:07

Adrian_Dumitru scrie:Breneke? Sauvestre?
https://www.youtube.com/watch?v=n-UFmGa5Mw4



dupa treaba asta ursulica va deveni vegetarian....TARE
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 01 Apr 2014, 19:22

Adrian_Dumitru scrie:350.000 dolari o autorizatie la rinocer negru. Oare cat ar costa o autorizatie la un zimbru batran, trecut de varsta reproducerii daca nu si-ar baga "ecologistii" si televiziunile dornice de senzational coada?


Depinde cat de bine arata. Ideal ar fi sa fie scosi din teren inainte de a iesi de tot din ciclul de reproductie, cat inca au un pic de vana si aspect. Cred ca dupa o anumita perioada se pot autosustine din punct de vedere financiar...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde acsph pe 01 Apr 2014, 20:29

biriuck scrie:
Adrian_Dumitru scrie:350.000 dolari o autorizatie la rinocer negru. Oare cat ar costa o autorizatie la un zimbru batran, trecut de varsta reproducerii daca nu si-ar baga "ecologistii" si televiziunile dornice de senzational coada?


Depinde cat de bine arata. Ideal ar fi sa fie scosi din teren inainte de a iesi de tot din ciclul de reproductie, cat inca au un pic de vana si aspect. Cred ca dupa o anumita perioada se pot autosustine din punct de vedere financiar...


Cine se poate autosustine ? Rinocerul negru ? :lol: :lol: La banii astia,vanezi 10 ani in Canada...Sau alta vanatoare in SUA.. :wink: ma rog , aici poate sa nu fie rinocer negru..poate fi doar,negru :shock:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Sly_Fox pe 01 Apr 2014, 20:53

biriuck scrie:Daca gasesc eu pe jos prin parc un bilet castigator la loto (dupa ce e report vreo 10 luni) atunci puturosul ala de lopatar zboara de pe lista si, in vreo 15-20 de ani, intra zimbrul in locul lui :lol: Chiar daca i-as tine intr-un tarculet de vreo 200ha si tot ii invat sa impunga de mici si dau voie sa se vaneze doar cu brenneke la dibuit (sau cu sulita la 50% din costul autorizatiei pentru masochisti :lol: ), asa de al dracu' :twisted:

:lol: :lol:
Ii inveti sa impunga? :lol: :lol:
Cred ca vanatoarea va fi mult mai palpitanta asa.
dan_dumitrescu scrie:Cu Sauvestre e parfum nene! Cu posta e distractie maxima...si neaparat sa ai si un spaclu mai marisor! Cutitul de lemn nu va face fata la debitul de cacat cu siguranta!

Belea nu alta. :lol:
Numai traznai va trece prin minte. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde Alin3006 pe 02 Apr 2014, 00:54

Topicul asta incepuse bine si l-ati facut praf...

Sunt multe cuvinte in spatele carora ne putem ascunde sau justifica orgoliul de pradator superm. De fapt, vorba lui @Moose - cei batrani pe forum probabil ca-si amintesc de el, mie uneori imi lipseste teribil- cand ne tragem cizmele dimineata, stim ca ne ducem sa ucidem. Si ne place, ca altfel am sta acasa. Povestea aia cu de ce vanezi, stiti voi.
Acum nu stiu daca vina e mai mica daca ucizi un sacal sau un porc si nus ce monument al naturii sau big five - luat strict.
Insa cred ca a ucide un animal care e in prag de disparitie for fan e o porcarie. Si ca trebuie sa fii al dracului de arogant ca sa faci asa ceva. Ca pofta ta de a ucide salveaza in mod ironic taman specia aia, sau altele periclitate, nu te face cu nimic mai bun. E tot o dovada a modului distructiv in care noi oamenii tratam amarata asta de planeta, care ar fi mult mai frumoasa fara noi.
Vanatoarea asta in Africa mi-ar da fiori daca ar fi ca pe vremea cand doi romani - Boierul Ghica Comanesti si fiul lui - au intreprins prima ¨Espeditie romaneasca in Africa¨ - sub protectoratul reginei Regatului Unit.
Cand era Africa cu adevarat salbatica si cand chiar trebuia sa fii barbat ca sa vanezi acolo.
Acum vorbim de fapt de vite. Animalele cu adevarat salbatice sunt in parcurile mari - gen Kruger National Parc - si NU se vaneaza. Cele care se vaneaza sunt vite, mai mult sau mai putin. Faptul ca veniturile provenite din vanarea lor le salveaza pe cele din salbaticie, nu schimba datele problemei. E doar dovada ca oamenii sunt rai, lacomi si prosti; ca unii se simt barbati ca impusca o vita in tarc, sau ca un mos chinez retard crede ca i se scoala p...a daca isi pune in ceai corn pisat de rinocer. Ca o japita de bani gata vrea o haina de leopard sau alte cacaturi de genul.
Si mai dovedeste ceva: ca noi albii ne-am dus cu de-a sila peste amaratii aia de bastinasi din Africa si i-am ¨civilizat ¨ cu forta; adica i-am invatat sa fie lacomi si prosti, le-am stricat armonia de mii de ani in care traiau cu natura si i-am invatat ca nu e suficient putinul cu care traiau feiciti. Nu, trebuie sa fii lacom, sa distrugi totul in jurul tau, sa ai nevoi tot mai mari si sa faci totul ca sa le obtii.
Ei erau fericiti ca si vanatori -culegatori. Noi i-am transformat in sclavi ai societatii moderne, in niste cersetori mizerabili care isi distrug propria tara ca sa multumeasca niste lacomi jegosi, pentru a culege niste resturi amarate de la ei. Noi oamenii nu putem trai in pace nici cu alte fiinte nici cu alti oameni. In permanenta ne batem intre noi si distrugem totul in jur pentru mai mult, pentru a ne satisface placerile de doi lei si a cheltui banii dupa care alergam ca niste idioti toata ziua, fara sa avem timp sa ne bucuram de ei.

Vanatoarea este, sau ar trebui sa fie altceva. O lupta intre doi adversari egali, o dovada a faptului ca inca mai intelegi natura si esti parte din ea.
vanatoarea asta in Africa, in tarcuri, nu e decat satisfacerea lacomiei umane, a dorintei de a iti gadila propriul ego. Si nu e ok.

Dilema ta @iliealexandruionut am avut-o si o avem cu totii. La cea morala ma refer, ca in majoritatea cazurilor povestea se transeaza financiar. Nu ne permitem. Dar cum spunea si Violiv, se pot vana si alte specii mai ieftine, care nu sunt in prag de extinctie si sunt suficient de alerte ca sa nu fie chiar usor de impuscat.

Eu daca as merge in Africa sa vanez ceva ar fi o varinata clara: bivol. Chiar si cei din rezervatii sunt dihaniile dracului si trebuie sa ai sange in instalatie ca sa faci asa ceva.

Dar, cum zicea si Vulpea, as prefera sa fac un elan pê undeva prin nord. Chestie de gust.

Oricum, dilema ta morala e dovada ca esti un om ok, care gandeste sanatos.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde OVI762 pe 02 Apr 2014, 07:26

Bine spus,Aline.Imi aduce aminte de poveste reala a unui sef de trib amerindian numit Doi Vulturi,poveste ce se petrecea undeva in zorii veacului trecut.Acest sef indian a fost intrebat la un moment dat de catre un oficial al guvernului american urmatorul lucru ,in urmatorul fel:mare sef,ai observat ceea ce au facut albii aici timp de 90 de ani cati ai matale.Ai fost martor la razboaiele oamenilor albi dar si la fantasticul lor salt tehnologic.Ai vazut si progresul adus de albi dar si nenorocirile aduse de acesta si acestia.Luand in considerare aceste lucruri,care este parerea ta despre fetele-palide?
Seful face ochii cat cepele si ii raspunde oficialului guvernamental:cand fetele palide au navalit pe aceste meleaguri indienii faceau legea.V-am lasat sa traiti pe langa noi din mila,lesne fiindu-ne sa va omoram pe toti.Cand ati venit voi nu existau taxe,nu exista datorie publica,bivoli erau din belsug,castori asisderea iar apa era curata.Femeile faceau toata treaba pe langa cort iar serviciile medicale erau gratuite.Noi,razboinicii,ne petreceam toata ziulica vanand si pescuind iar noaptea nu lasam femeile sa se odihneasca,sa zic asa :mrgreen: .Apoi,seful indian se tolaneste pe iarba si zice:dintre toate vietuitoarele lasate de Manitu pe aceasta lume,NUMAI omul alb a fost suficient de prost si dobitoc sa creada ca un sistem ca asta poate fi imbunatatit.THE END.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: big five....o dilema sufleteasca..

Mesajde biriuck pe 02 Apr 2014, 08:24

Alin3006 scrie:Eu daca as merge in Africa sa vanez ceva ar fi o varinata clara: bivol. Chiar si cei din rezervatii sunt dihaniile dracului si trebuie sa ai sange in instalatie ca sa faci asa ceva.

Dar, cum zicea si Vulpea, as prefera sa fac un elan pê undeva prin nord.

Subscriu. Bivolul e un animal magnific si totusi mirajul peisajelor inghetate din nord este cel care ma atrage cel mai tare...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate