Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:49

bursuc / viezure (Meles meles)

Tot ce nu se regaseste mai sus poate fi trat in aceasta sectiune: muflon, viezure, etc

Moderatori: Ghinda, CCM

bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Johny Wolf pe 19 Sep 2006, 14:26

Ati vanat asa ceva? Ce cartus ati folosit si care sunt modurile de vanare?
Imagine
http://www.vinatorul.ro/index.php?optio ... e&SubMenu=
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde petre pe 20 Sep 2006, 18:54

am fost martor cand s-a impuscat un vizure:eram cu batranu la porumbi toamna si tot gaseam porumbii rupti dar nu mancati!pe seara la panda ce sa vezi,viezurele,poc ,4mm,jos.....mirosul insuportabil!
Avatar utilizator
petre
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 22 Mai 2006, 17:55
Locaţie: Rm.valcea

Mesajde valpangica pe 20 Sep 2006, 20:20

Ia confirmati povestea cu atacatul la coaie - atunci cind bursucul nu e mort si la o adica se repede ! E legenda sau e adevar ? Cu toate ca am o blana de bursuc la Sinaia recunosc ca nu am avut privilegiul de a impusca asa ceva .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 21 Sep 2006, 04:54

Daca ai 1,5m inaltime, sare la piept - de fapt mai sus de 70cm ne poate sarii la atac. Deci :lol: :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde razvy pe 21 Sep 2006, 05:10

Feroce asta mic .... dar sint foarte rar de intilnit asa ca ...
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde bigdaddy pe 21 Sep 2006, 10:41

se spune ca de la bursuc grasimea topita si consumata vindeca asmul
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 21 Sep 2006, 11:43

Sambata am stat la panda la mistret, d-l bursuc a venit pana la 1 m de mine , fara gluma, si ma mirosea contrariat (stateam nemiscat) .N-am vrut sa stric panda ca sa-i fac o poza. Cand m-am miscat un pic a luat-o inapoi incet pe drumul pe care a venit. S-au impuscat vre-o 4 anul trecut (avem cota de recolta). Unul dintre batrani i-a jupuit si a luat grasimea ca e buna la reumatism.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Marius pe 22 Sep 2006, 11:06

N-am vanat bursuc, dar stiu cum se prinde cu capcana, pt. ca in copilarie, am insotit paznicul de vanatoare de multe ori la instalarea si controlul capcanelor.

Apropo de bursuc imi aduc aminte doua intamplari.

Prin 75, impreuna cu paznicul de vanatoare, la o vizuina de bursuc, sa dresam un foxterier. Intra cainele latrand, si nu mai iese. Se auzea in schimb latratul, nu departe, care latrat s-a transformat in plans. Era limpede, nu mai pute sa iasa. Dupa 1 ora, am mers in sat, am luat cazma si tarnacop si da-i Marius la munca. Galeria era orizontala 1-2 m, dupa care dintr-o ramificatie, avea un gropan vertical de vreo 2-3m. Cainele in loc sa o ia drept, a cazut acolo. Cu greu, l-am agatat cu un latz si l-am tras afara.

A doua intamplare, se refera la untura de bursuc de care ati pomenit mai sus. Eram in acelasi loc (Poiana Marului-Caras Severin) unde intr-o vara, prin 76-77, l-am ajutat pe paznicul de vanatoare, Nea Vlasin, sa contruiasca un observator-cabana (o camera 3mx3m cu doua geamuri, pod acoprit cu sindrila, la 6 m inaltime, facut integral de el cu ajutorul meu, numai cu materiale de la fata locului, mai putin sticla de geam). Lucrand ceva cu toporul, mi-a sarit lama in bocanc, a taiat bocancul si mi-a facut o taietura in piele in dreptul gleznei (am si acum cicatricea). Ca sa nu ajung la spital, m-am pansat si mi-am pus untura de bursuc (la indicatia lui nea Vlasin) ca se stie, are proprietati tamaduitoare. Dupa doua zile nu mai puteam indoi glezna. A treia zi, cand n-am mai putut indoi genunchiul, am mers la spital la Caransebes. Doctorul a zis ca daca mai stateam o zi sau doua faceam septicemie si pa...Antibiotice doza shoc, tratament, dupa trei zile eram inapoi la observator.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 24 Sep 2006, 09:13

Eu am prins unul cu cainii cand eram junior...are o piele groasa de nu intra coltii cainilor in ea...Eram dupa bureti cand auzim cainii latrand inebuniti. Fug la caini si in drum un bursuc ridicat in doua labe maraia la caini. Cainii roata dupa el dar nici unul parca nu avea curaj sa-l atace. Aveam un ciobanesc german si 2-3 caini mici de curte printre care si un catel. La un moment dat catelul sa dat mai tare la bursuc iar acesta s-a intors la el si atunci l-a atacat ciobanescul german Spic care la apucat dupa ceafa. Cred ca s-a chinuit sa-l zugrume vre-o 30 de minute. Vazind ca nu mai termina am strigat la caine sa-l lase si am luat o bata. Cainele l-a lasat si s-a aruncat direct intr-o baltoaca...era epuizat. Bursucul ametit a luat-o spre boschetii de pe marginea drumului...eu nebun am fugit dupa el si l-am apucat de coada sau de blana si l-am aruncat in spate drept pe vecinul care a inceput sa urle ca din gura de sarpe. Dupa aceasta l-am fixat cu o bata cu cracan si am incercat sa-i bag cutitul in gat dar cutitul nu intra si abia dupa ce am frecat ca si cu fierastraul am reusit sa-i tai pielea si sa-l omor.Colti cainilor nu iau gaurit pielea. Avea vreo 12-15 kg dupa aprecierea noastra. Carnea am dat-o la un vecin care o maninca. La noi in sat nu se maninca dar asta a lucrat in Otelul Rosu, Caras Severin si acolo cica se maninca.Imi amintesc ca mirosea parca a caine nadusit.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Lupul pe 21 Feb 2009, 09:00

De doua sezoane umblu cu hartia in buzunar dupa un viezure. Pande peste pade la vizuna, la trecatori, dimineata devreme, seara si nimic. Lovul il alegeam totdeauna cu grija, voiam sa am vant bun, stiut fiind faptul ca nasul bursucului e tare fin; pozitii "srategice" sus, jos, departe, aproape de trecatoare/vizuina asa ca dupa multe incercari am constatat ca, cel putin ptr mine, vanatoarea la viezure nu-i chiar asa simpla, dar e tare faina mai ales prin orele de nemiscare timp in care se pot observa fel si fel de salbaticiuni
.............
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Lupul pe 21 Feb 2009, 09:22

In martie incerc din nou. Nu scapa el asa usor de marele vanator de viezuri. 8) :wink:
.............
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde ventura pe 21 Feb 2009, 10:22

Grasimea se foloseste la uns bocancii :mrgreen:
Am vazut mai multi bursuci, dar nu am avut hartie pentru ei...
Niciodata nu a fugit
Intotdeauna s-a indepartat de noi linistit...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2009, 16:14

Lupul scrie:In martie incerc din nou. Nu scapa el asa usor de marele vanator de viezuri. 8) :wink:


Stiu eu o vizuina in zona... :wink: Poate iesim impreuna.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Lupul pe 01 Mar 2009, 08:15

Ar fi fain si pe deasupra mai bem si vinul "programat", asta la vizuina dupa ce avem viezurele :lol:
.............
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Marius pe 01 Mar 2009, 16:12

In mod normal, lupul prinde cu usurinta viezurele.
Tu Lupule nu ai reusit inca?
:wink:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Alin3006 pe 02 Mar 2009, 18:41

Lupul scrie:Ar fi fain si pe deasupra mai bem si vinul "programat", asta la vizuina dupa ce avem viezurele :lol:


Numai sa mai fie in viata "locatarul". Am dat peste el cand cautam cerbul, asta toamna. Dar putem incerca, in cel mai rau caz ramanem cu vinul! :wink: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde adrian_ppp pe 02 Mar 2009, 19:54

Alin3006 scrie:
Lupul scrie:Ar fi fain si pe deasupra mai bem si vinul "programat", asta la vizuina dupa ce avem viezurele :lol:


Numai sa mai fie in viata "locatarul". Am dat peste el cand cautam cerbul, asta toamna. Dar putem incerca, in cel mai rau caz ramanem cu vinul! :wink: :lol:



meles meles


ce puneti la cale ?>
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Mihutz23 pe 03 Mar 2009, 13:31

Cu sageata in Ungaria.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde adrian_ppp pe 03 Mar 2009, 13:38

Stiam si eu unul care iesea la scaldatoarea porcilor !
:)
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Mihutz23 pe 03 Mar 2009, 15:24

adrian_ppp scrie:Stiam si eu unul care iesea la scaldatoarea porcilor !
:)


Da....asa este...am vreo 10 poze si vreo 4 filmuletze cu el....il vom astepta anul acesta....si nu mai scapa.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Marius pe 03 Mar 2009, 19:05

Mihutz, felicitari!
Nu-i putin lucru.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Lupul pe 05 Mar 2009, 13:19

Marius scrie:In mod normal, lupul prinde cu usurinta viezurele.
Tu Lupule nu ai reusit inca?
:wink:

se pare ca viezurele pe care il caut e mai smecher decat toata haita :lol: , dar acum am stabilit o intalnire cu el de unde sper ca nu va lipsi :D
.............
Lupul
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 15 Mar 2008, 09:25
Locaţie: Muntenia-Ardeal

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Marius pe 05 Mar 2009, 22:47

Lupul scrie:
Marius scrie:In mod normal, lupul prinde cu usurinta viezurele.
Tu Lupule nu ai reusit inca?
:wink:

se pare ca viezurele pe care il caut e mai smecher decat toata haita :lol: , dar acum am stabilit o intalnire cu el de unde sper ca nu va lipsi :D


Te astept cu o poza. Intre timp am pregatit felicitarile.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Tranan pe 05 Mar 2009, 23:55

Un prieten de-al meu de aici a facut un site cu niste info despre bursuc. Cum se jupoaie sau cum se vaneaza la vizuina:

http://www.nordicpredators.com/gravlingskinn.html

http://www.nordicpredators.com/grytjakt.html
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Alin3006 pe 10 Mar 2009, 00:47

Tranan,

Pacat ca nu intelegem ce scrie. Par a fi super documentate.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Ionutz2222 pe 31 Aug 2010, 23:50

Am avut prilejul sa ies de cateva ori luna aceasta in teren in cautarea bursucului. E o vanatoare frumoasa, panda , care iti da emotii frumoase odata cu lasarea intunericului. Padurea se scufunda in tacerea si orice zgomot facut de micile vietati, parsi, veverite sau alte vietuitoare iti trezesc simturile si deja te gandesti ca bursucul e gata sa iasa din cotloane. In momentul cand o face te surpinde,( cel putin asa a fost la mine:) ) , iese pe buza vizuinii si incepe sa adulmece. Daca are vreo banuiala intra repede inapoi , dar am observat ca dupa o perioada isi face curaj si iese din nou. Vazul nu este prea grozav asa ca cel mai important e sa tinem cont de vant si sa avem o buna directie de tragere. Asa cum s a spus e bine sa avem rabdare si sa lasam cumatrul sa se indeparteze de vizuina( lucru cam greu de facut , adrenalina bateo vina:) ) pentru a putea repeta focul in cazul in care acesta nu cade in foc caci ranit fiind se baga foarte repede inapoi . Am reusit sa impusc un mascul matur cu alica de 3,9 mm ochiind la cap pentru ca bursucul e tare la foc. Blana e dusa la argasit si de abia astept sa vad rezultatul :) .
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Ghinda pe 01 Sep 2010, 02:10

Mai Ionute, bag seama ca iti prieste!
Felicitari!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde scirocco pe 01 Sep 2010, 11:45

Bravo Johannes,de multa vreme il aveai in vizor si acum,in sfarsit, ti s-a umplut catarea.Felicitari!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde n.tarnea pe 01 Sep 2010, 16:16

Felicitari , frumos frumos
Mannlicher-Schönauer M1903 6,5x54 - O bijuterie!!
Avatar utilizator
n.tarnea
Membru activ
 
Mesaje: 103
Membru din: 24 Noi 2008, 20:40
Locaţie: Vulcan, Brasov

Re: bursuc / viezure (Meles meles)

Mesajde Ionutz2222 pe 01 Sep 2010, 23:36

Multumesc pentru aprecieri baieti. Intr-adevar am umblat ceva vreme pana mi am dat eu seama cum sta treaba cu meles meles :) .
"tragi cu pusca si ...ia foc"
Avatar utilizator
Ionutz2222
Membru important
 
Mesaje: 127
Membru din: 08 Iul 2006, 14:11
Locaţie: Fagaras / Sibiu

Următorul

Înapoi la Vanatoarea la alte specii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate